یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ / Sunday, 25 March, 2018

سهل و ممتنع


سهل و ممتنع
نظام پایه طلا عبارت از تعهد کشورهای عضو آن به حفظ ارزش پول خود به میزان مقدار مشخصی طلا بود. در نسبت تعیین شده، پول ملی کشورها و سایر اشکال پول (رسیدها و سپرده‌های بانکی) به راحتی قابل تبدیل به طلا بودند.
انگلستان در سال ۱۷۱۷ پس از آنکه رییس خزانه‌داری، سر ایزاک نیوتن، ارزش گینه نقره واحد پولی (معادل ۲۱ شیلینگ انگلستان) را بیش از حد بالا برد، به طور غیررسمی و در ۱۸۱۹ به‌طور رسمی، نظام پایه طلا را پذیرفت. ایالات متحده با وجود آنکه رسما دارای نظام دو فلزی بود (طلا و نقره) در ۱۸۳۴ به طور غیررسمی و در ۱۹۰۰ به شکل قانونی، به نظام پایه طلا پیوست. ایالات متحده در ۱۸۳۴ قیمت هر اونس طلا را معادل ۶۷/۲۰ دلار تعیین کرد، که این نرخ تا ۱۹۳۳ به قوت خود باقی ماند. سایر کشورهای مهم در طی دهه ۱۸۷۰ به نظام پایه طلا روی آوردند. به‌طوری که دوره ۱۸۸۰ تا ۱۹۱۴ به عنوان «نظام پایه طلای کلاسیک» شناخته می‌شود. در طی این مدت اکثریت کشورها به نظام طلا (با درجات مختلف) وفادار ماندند. این دوره همچنین، دوره‌ای با رشد اقتصادی بی‌سابقه و تجارت نسبتا آزاد کالا، نیروی کار و سرمایه بود.
نظام پایه طلا در زمان جنگ جهانی اول به خاطر آنکه کشورهای مهم درگیر جنگ، به تامین مالی تورم‌زا روی آوردند، از کار افتاد و پس از آن در دوره ۱۹۲۵ تا ۱۹۳۱ مختصرا و در قالب نظام پایه ارز طلا
(Gold Exchange Standard) مجددا برقرار گشت. در این نظام جدید کشورها می‌توانستند طلا یا دلار و پوند را به عنوان ذخایر خود نگهداری کنند، اما ایالات متحده و انگلستان می‌بایست ذخایر خود را تنها به شکل طلا نگهداری می‌نمودند. این نظام هم در ۱۹۳۱، با جدایی انگلستان از نگهداری ذخایر طلا به دلیل جریان عظیم خروج طلا و سرمایه از کشور، از کار افتاد. در ۱۹۳۳ روزولت طلای در مالکیت خصوصی شهروندان را ملی اعلام کرده و تمامی قراردادهایی که در آنها پرداخت با طلا صورت می‌گرفت را ابطال نمود.
در فاصله سال‌های ۱۹۴۶ تا ۱۹۷۱ کشورها در چارچوب نظام برتون وودز فعالیت می‌کردند. در این نظام که به نوبه خود اصلاحات بیشتری نسبت به نظام پایه طلا در بر داشت، اکثر کشورها ترازهای بین‌المللی خود را به وسیله دلار تسویه می‌کردند، با این شرط که دولت ایالات متحده تعهد شود که ذخایر دلاری بانک مرکزی سایر کشورها را با نرخ ثابت ۳۵ دلار به ازای هر اونس، در صورت نیاز خریداری نماید. اما کسری مداوم تراز پرداخت‌های آمریکا، ذخایر طلای این کشور را دائما کاهش می‌داد و در نتیجه اعتماد نسبت به توانایی ایالات متحده در بازخرید ارز خود در مقابل طلا زیر سوال رفت. سرانجام، در ۱۵ آگوست ۱۹۷۱، نیکسون که رییس‌جمهور وقت ایالات متحده بود اعلام کرد، کشورش دیگر به بازخرید دلار در مقابل طلا نخواهد پرداخت و این گام نهایی در ترک نظام پایه طلا بود.نارضایتی روزافزون از تورم بالا در اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد، علاقه احیا شده‌ای به نظام پایه طلا به وجود آورد. هرچند این علاقه امروزه چندان نیرومند نیست، ولی هر بار که تورم به بالای ۶درصد می‌رسد این علاقه نیز قوت می‌گیرد. به نظر می‌رسد نظام پایه طلا هر مشکلی که داشت، حداقل زمینه‌ساز تورم دائمی نبود. در دوره ۱۸۸۰ تا ۱۹۱۴ که ایالات متحده دارای «نظام پایه طلای کلاسیک» بود، متوسط نرخ تورم سالانه تنها ۱/۰درصد بود.
نظام پایه طلا چگونه کار می‌کرد
پایه طلا معیاری داخلی بود که مقدار و نرخ رشد عرضه پول یک کشور را تعیین می‌کرد. از آنجا که فرآوری طلای جدید تنها میزان اندکی به موجودی ذخیره شده طلا می‌افزاید و از آنجا که مقامات، تبدیل آزادانه طلا به پول غیرطلایی را تضمین نموده‌اند، نظام پایه طلا عدم تغییر زیاد عرضه پول و در نتیجه سطح قیمت‌ها را بیمه می‌کند. اما موج افزایش‌های دوره‌ای در ذخایر طلای جهان، نظیر اکتشافات طلا در استرالیا و کالیفرنیا حدود سال‌های ۱۸۵۰، باعث ‌شد که سطح قیمت‌ها در کوتاه‌مدت بسیار بی‌ثبات باشد.
نظام پایه طلا همچنین معیاری بین‌المللی برای تعیین ارزش پول یک کشور، در قیاس با ارز سایر کشورها به حساب می‌آمد. از آن‌جا که کشورهای دارای این نظام ارزش پول خود در مقابل طلا را تثبیت کرده بودند، نرخ مبادله میان ارز آن‌ها نیز الزاما ثابت و به طلا وابسته بود. برای مثال ایالات متحده نرخ طلا را ۶۷/۲۰ دلار به ازای هر اونس، و انگلیس ۱۷/۳ لیره استرلینگ به ازای هر اونس تعیین کرده بودند. به این ترتیب نرخ مبادله میان دلار و پوند- «نرخ برابری ارز» الزاما برابر ۸۶۷/۴ دلار به ازای هر پوند بود.به دلیل ثابت بودن نرخ‌های ارز، نظام پایه طلا موجب حرکت هم جهت سطح قیمت در کل جهان می‌شد.
این حرکت هم جهت، اساسا در قالب یک فرآیند خودکار تعدیل‌ تراز پرداخت‌ها به نام «مکانیزم جریان پول مسکوک»
(Price-Specie-flow mechanism) صورت می‌گرفت. نحوه عمل این مکانیزم به این صورت بود: فرض کنید یک نوآوری تکنولوژیکی موجب رشد واقعی سریع‌تر اقتصاد آمریکا شده باشد. با ثابت بودن عرضه پول (طلا) در کوتاه‌مدت، این امر منجر به کاهش قیمت‌ها در ایالات متحده می‌شود. در نتیجه قیمت کالاهای صادراتی آمریکا در مقایسه با واردات کاهش می‌یابد.
لذا تقاضای انگلیس برای کالاهای صادراتی ایالات متحده افزایش و تقاضای آمریکایی‌ها برای واردات کاهش خواهد یافت. در این صورت مازادی در تراز پرداخت‌های ایالات‌متحده ایجاد می‌شود که باعث جریان طلا (سکه) از انگلستان به آمریکا می‌گردد. جریان ورودی طلا موجب افزایش عرضه پول در ایالات متحده شده و در نتیجه کاهش ابتدایی در قیمت‌ها را معکوس می‌سازد. در همین حال، خروج طلا از انگلستان عرضه پول در این کشور را کاهش داده و لذا سطح قیمت‌ها را پایین‌تر می‌برد. نتیجه نهایی ایجاد تعادل قیمتی میان کشورها خواهد بود.
نرخ ارز ثابت همچنین باعث می‌شد شوک‌های پولی و غیرپولی (واقعی) به وسیله جریان طلا و سرمایه در میان کشورها منتشر گردد. بنابراین شوک در یک کشور بر عرضه پول داخلی، مخارج، سطح قیمت‌ها و درآمد واقعی در کشور دیگر نیز اثر می‌گذاشت.
یک مورد از شوک پولی، کشف منابع طلا کالیفرنیا در ۱۸۴۸ بود. منابع جدید طلا، عرضه پول ایالات متحده را افزایش داده، و در نتیجه منجر به افزایش مخارج داخلی، درآمد اسمی و در نهایت سطح قیمت‌ها شد. افزایش قیمت‌های داخلی، صادرات ایالات متحده را گران‌تر ساخت و موجب کسری تراز پرداخت‌هایش شد. این امر برای شرکای تجاری آمریکا الزاما مازاد تراز تجاری به وجود آورد. کسری تراز تجاری ایالات‌متحده با جریان خروجی طلا (مسکوک) از این کشور به سوی شرکای تجاری‌اش جبران شد و در نتیجه ذخایر طلای پولی آمریکا کاهش یافت. در مقابل در کشورهای شرکای تجاری آمریکا عرضه پول افزایش یافته و مخارج داخلی بالاتر رفت، لذا درآمد اسمی و در نهایت سطح قیمت‌ها افزایش یافت.
بسته به سهم ذخایر طلای پولی ایالات‌متحده از کل ذخایر جهان، میزان افزایش قیمت‌ها و درآمد در سطح جهان تعیین می‌شد. اگرچه اثر اولیه کشف منابع طلا، افزایش ستانده واقعی بود (زیرا دستمزد و قیمت‌ها سریعا افزایش نمی‌یافت)، اما سرانجام اثر کامل آن تنها بر سطح قیمت‌ها بود.
برای آن که نظام پایه طلا کاملا کار کند، بانک‌های مرکزی (در کشورهایی که چنین بانک‌هایی وجود داشتند) می‌بایست بر طبق «قواعد بازی» عمل می‌کردند. به عبارت دیگر آن‌ها باید نرخ تنزیل خود را - نرخ‌ بهره‌ای که بر مبنای آن بانک مرکزی به بانک‌های عضو وام می‌دهد- افزایش می‌دادند تا جریان ورود طلا را سرعت بخشند، یا نرخ تنزیل را برای تسهیل جریان خروج طلا کاهش می‌دادند. بنابراین اگر کشوری با کسری تراز پرداخت‌ها مواجه بود، قواعد بازی اقتضا می‌کردند که اجازه خروج طلا داده شود، تا جایی که نسبت سطح قیمت‌ها در این کشور به سطح قیمت‌ها در شرکای عمده تجاری و به محدوده برابری نرخ ارز بازگردد.
الگوی رفتار بانک‌های مرکزی، «بانک انگلستان (The Bank of England)» بود، که در بیشتر زمان دوره ۱۹۱۴-۱۸۷۰ قواعد بازی را رعایت می‌کرد. هرگاه بریتانیای کبیر با کسری تراز پرداخت‌ها رو‌به‌رو می‌شد و ذخایر طلای بانک انگلستان رو به کاهش می‌رفت، این بانک شروع به افزایش «نرخ بانک» (نرخ تنزیل) می‌کرد. هدف از افزایش «نرخ بانک» که موجب افزایش دیگر نرخ‌های بهره در انگلستان می‌شد، کاهش میزان نگهداری موجودی (کالا) و سایر مخارج سرمایه‌گذاری بود. این کاهش‌ها در نتیجه موجب کاهشی کلی در مخارج داخلی و در نتیجه کاهش سطح عمومی قیمت‌ها می‌شد. در عین حال، افزایش «نرخ بانک» از هر گونه خروج سرمایه کوتاه‌مدت جلوگیری کرده و موجب جذب منابع کوتاه‌مدت از خارج می‌گشت.
با این وجود کشورهای دارای نظام پایه طلا- به طور برجسته فرانسه و بلژیک- از قواعد بازی پیروی نکردند. آن‌ها هیچ گاه اجازه ندادند که نرخ‌های بهره به اندازه کافی برای کاهش سطح قیمت‌های داخلی افزایش یابند. همچنین بسیاری کشورها با «سترون‌سازی» قواعد مزبور را زیر پا گذاشتند- دفاع از عرضه پول داخلی در مقابل عدم تعادل‌های خارجی بوسیله خرید و فروش اوراق بهادار داخلی را سترون سازی می‌گویند. - برای مثال، اگر بانک مرکزی فرانسه می‌خواست مانع از افزایش عرضه پولش در اثر ورود طلا شود، اقدام به فروش اوراق عرضه به ازای طلا و در نتیجه کاهش مقدار طلای در گردش می‌کرد. با این وجود، نقض قواعد بازی توسط بانک‌های مرکزی بایستی با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.
اگرچه نرخ‌های ارز در کشورهای مهم اغلب از نسبت‌های برابری تعیین شده منحرف می‌گشت، اما دولت‌ها به ندرت اقدام به کاهش ارزش پول خود یا دستکاری نظام پایه طلا برای حمایت از فعالیت اقتصادی داخلی‌شان می‌نمودند. تعلیق قابلیت تبدیل‌پذیری در انگلستان (۱۹۲۵-۱۹۱۴ و ۱۸۲۱-۱۷۹۷) و ایالات متحده (۱۸۷۹-۱۸۲۶)در شرایط اضطراری زمان جنگ به وقوع پیوست. اما همان طور که وعده داده شده بود، با رفع شرایط اضطراری، تبدیل‌پذیری در نرخ‌های برابری قبلی از سر گرفته ‌شد. این ازسرگیری‌ها اعتبار نظام پایه طلا را استحکام می‌بخشید.
● عملکرد نظام پایه طلا
همان طور که پیشتر اشاره شد، بزرگ‌ترین مزیت نظام پایه طلا توان آن در تضمین ثبات قیمتی بلندمدت بود. برای پی بردن به این امر کافی است متوسط نرخ تورم سالانه ۱/۰درصدی دوره ۱۹۱۴-۱۸۸۰ را با متوسط ۲/۴درصدی ۱۹۹۰-۱۹۴۶ مقایسه کنید. (دلیل نادیده گرفتن دوره ۱۹۴۶-۱۹۱۴ آن است که در این محدوده نه نظام پایه طلای کلاسیک حاکم بود و نه دولت‌ها می‌دانستند که چگونه از مدیریت سیاست پولی استفاده کنند.)
اما از آنجا که در نظام پایه طلا، اقتصاد کشورها در مقابل شوک‌های پولی و واقعی بسیار آسیب‌پذیر بودند، قیمت‌ها در کوتا‌ه‌مدت به شدت بی‌ثبات می‌شدند. یک معیار سنجش بی‌ثباتی قیمت کوتاه‌مدت، «ضریب تغییر» است، که به صورت نسبت انحراف استاندارد درصد تغییرات سالانه قیمت‌ها به میانگین درصد تغییر سالانه تعریف می‌شود. هرچه ضریب تغییر بزرگ‌تر باشد، بی‌ثباتی کوتاه مدت نیز بیشتر است. در فاصله ۱۸۷۹ تا ۱۹۱۳، این ضریب برای ایالات متحده ۱۷ بود، که رقمی بسیار بالا است. در حالی که در دوره ۱۹۹۰-۱۹۴۶ تنها ۸/۰ بود.علاوه بر این، از آن جا که نظام پایه طلا امکان بسیار کمی به دولت‌ها برای استفاده از سیاست پولی می‌دهد، اقتصاد کشورهای مبتنی بر این نظام، از توان کمتری برای اجتناب یا خنثی نمودن آثار شوک‌های پولی و واقعی، برخوردار هستند. بنابراین تولید واقعی در این نظام بی‌ثبات‌تر است. ضریب تغییر تولید واقعی در دوره ۱۹۱۳-۱۸۷۹ برابر ۵/۳ و در دوره
۱۹۹۰-۱۹۴۶ تنها ۵/۱ بوده است. تصادفی نیست که با فقدان اختیار سیاست پولی در دست دولت، در دوره نظام پایه طلا، بیکاری بالاتر بود. متوسط نرخ بیکاری ایالات متحده در فاصله ۱۹۱۳-۱۸۷۹، ۸/۶ درصد در مقایسه با ۶/۵درصد ۱۹۹۰-۱۹۴۶ بوده است.
سرانجام هرگونه طرفداری یا مخالفت با نظام پایه طلا، باید یک عامل بسیار منفی را در نظر داشته باشد: هزینه‌ فرآوری طلا. میلتون فریدمن در ۱۹۶۰، هزینه حفظ یک نظام کاملا مبتنی بر مسکوک طلا را برای ایالات متحده ۵/۲درصد GDP برآورد نمود. در ۱۹۹۰ این هزینه بالغ بر ۱۳۷میلیارد دلار می‌شد.
● نتیجه‌گیری
اگرچه آخرین نشانه‌های نظام پایه طلا در ۱۹۷۱ از میان رفت، اما جاذبه‌های آن حتی امروز نیز همچنان نیرومند‌ند. آن‌هایی که مخالف اعطای اختیارات تشخیصی به بانک مرکزی‌اند جذب سادگی قواعد پایه این نظام شده‌اند. برخی دیگر آن را چاره موثر مهار سطح جهانی قیمت‌ها می‌دانند. برخی نیز هنوز با اشتیاق به خاطره ثبات نرخ‌های ارز می‌نگرند. با تمام این‌ها و با وجود جاذبه‌های ظاهری این نظام، بسیاری از شرایطی که نظام پایه طلا را بسیار موفق ساختند، در ۱۹۱۴ از میان رفتند. به طور خاص، اهمیت توجه جدی دولت‌ها به اشتغال کامل بدان معنا است که امکان حفظ رابطه پایه طلا و به تبع آن، ثبات قیمتی بلندمدت به عنوان هدف اصلی سیاست اقتصادی، برای‌شان غیرمحتمل است.

مایکل دی. بوردو*
مجید روئین پرویزی
* استاد اقتصاد دانشگاه راتگرز (Rutgers). وی در دوره ۸۲-۱۹۸۱ رییس ستاد تحقیقاتی مدیریت اجرایی کمیسیون طلای کنگره ایالات متحده بوده است.

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط

مدیریت برای نقدینگی و استحکام مالی

مدیریت برای نقدینگی و استحکام مالی
بازارسهام بطور مرتب شرکتهارا نه براساس درآمد آنها بلکه براساس نقد ینگی آنها ارزش می گذارد مزنه هرنوع دروبدل سهام کلان باجریان نقدی سازمان ونقدینگی نزد یکی کامل داردو به ندرت ویاحتی به هیچ وجه با ارقامی که به وسیله تورم تغییر پیدا کرده اند همخوانی ندارند . بازار سهام حق داردچون دردوران آشفته نقدینگی از درآمد مهم تراست اگریک تجارت جریان نقدینگی داشته باشد این تجارت می تواند زمان طولانی با درآمد کم باقی بماند عکس این حالت واقعیت ندارد.
در دوران سخت ترازنامه مهمتر از صورت حساب سود وزیان است ومدیریت باید برای استحکام مالی در مقابل درآمد ارجعیت قائل شود در دوران سخت حداقل نقدینگی موردنیاز برای ادامه حیات راتأمین کنید از خود سئوال کنید چه سرمایه کاری مورد نیاز است تا یک دوره ۹۰ روزه یا ۱۲۰ روزه وحشت راسپری کنید .
سعی کنید دقیقا بدانید اگر تجارت شما دچار یک بحرا ن یک فشار اعتباری ویک سقوط ناشی از تورم گردد چه می کنید درچنین دورانی نگرانی عادی برای فروش وموقعیت بازار برای نوآوری ودرآمد باید با نگرانی برای استحکام مالی وتوانائی پرداخت بدهی توازن داشته باشد.
حال به دومین نکته بهره وری می پردازیم , این امر مستلزم سودمند کردن منابع است مدیران میتوانند گاهی با نفوذ وگاهی با اعمال خود منابع در دسترس را سودمندتر وفعالتر وبه همان دلایل کم سودترسازند.
برای مثال جنرال الکتریک رهبری رابه عهده گرفته چگونه کار میکند؟
آنها اینکار رابه عنوان برتری فن آوری بخصوص دربرابر رقبای خود بلکه منابع شرکت رازیر نفوذ خود انجام میدهند در واقع جنرال الکتریک دو برابر رقبای خود سود می برد , تعهد نسبت به چنین بازدهی سرمایه ازهمه مدیران خواسته میشود بدون چنین تعهدی آنها خود را در معرض خرید تهاجمی واجباری شرکت قرار میدهند.
▪ دوهدف باید به رسیدن به دوران بهره وری سالم در نظر گرفته شود:
۱) اولین هدف باید دوبرابر کردن پول یا سرمایه بانرخ سالیانه۷.۵% باشد
۲) دومین هدف افزایش۵۰% تولید در ۸ تا۱۰ سال آینده است بون افزایش تعداد کارکنان شرکت
آنچه به نظر میرسد آیاداشتن این اهداف بلند همتی است؟ بدون تردید بلی.
آیا قابل دسترسی هستند؟ بله وعلاوه به این مستلزم کار سخت هستند .
یکی از مدیران مجرب می گوید : اینکه باید بهره وری را مدیریت کنیم برای ما خبر جدیدی نیست ما میدانیم که چندین منبع کلیدی وجود دارد که میتوانیم به آنها مدیریت کنیم مانند دارئیهای فیزیکی سرمایه زمان ودانش .
هنوز خیلی از مدیران وبسیاری از اقتصاد دانان بر این باور اصرار دارند که بهره وری می تواند با جایگزین کردن تجهیزات سرمایه ای بیشتر بجای نیروی کارگر مدیریت شود مدرک کافی برای این که این روش موفق است وجود ندارد برای مثال خیلی از شرکتها رایانه نصب کرده اند بااین
باورکه درخرج کارمند دفتری صرفه جوئی کننداماخیلی زودنا امید شدندوبه این نتیجه رسیدندکه
هرروزبه روز کارمندان بیشتروبیشتری احتیاج دارندفقط حالا کارمندان دفتری عنوان خودرابه اپراتورها وبرنامه ریزهاتغییرداده اند.
درواقع ماهمه به این نتیجه رسیده ایم که ماشینی کردن کارعموماًوضعیت استخدام را ازکاردستی
ارزان به کارتخصصی گران تغییرداده است .مدیرانی که فکرمی کنند بهره وری کلی بیشتری رابه وسیله کاهش بهره وری ازیک منبع برای افزایش بهره وری ازمنبع دیگرباعث شونددراصل منسوخ شدن خودرادرمعرض ریسک قرارمی دهند .
کاهش بهر ه وری ازیک منبع درواقع خیلی کاهش بهره وری درکل راافزایش می دهدکه به حال اول برنمی گردد. بنابراین منابع سرمایه فیزیکی یعنی سرمایه ،زمان ودانش بایدجداگانه مدیریت‌شوندوباید هرمنبع بررسی شودومعین شودکه درکل چه کمکی خواهدکرد.
مدیران برای افزایش بهر ه وری کلی حقوق می گیرند , نه یک یک منابع ومعمولاًدردوران آشفته مدیران می خواهندخودرابه افزایش مداوم بهره وری ازهمه منابع شرکت اختصاص بدهند.
نهایتا ًسومین نکته اساسی عبارت اساسی که باید مدیریت شود هزینه اساسی درآینده این امریعنی مخارج درآینده وتجارتی که برای مقابله باهزینه های آینده تلاش نمی کند محکوم به نابودی است اینها به معنی کلمه هزینه های آینده نیستند آنها هزینه ها یا بدیهای متعلقه هستند یعنی درحسابهای فعلی تجارت باید نشان داده شوند.
هرتجارتی که روی مبلغ پولی که درتجارت وجوددارد کمترازآنچه نرخ فعلی ومبنای سرمایه است درآمد دارد بنابه تعریف با کسربودجه کاردارد واز آینده می دزدد.
ماهمه این استدلال راوقتی قبول می کنیم که درباره کشاورزی باشد که بذر ذرت برای سال آینده را امسال تمام کند ولی وقتی به اداره کردن یک تجارت خانه می شودبرای ماملموس نیست بیشتربه دلیل آنچه که من رقیق کردن سود می خوانم .
بذرذرت کشاوز سودنیست اگرچه مازاد است اما هزینه بقا درکاررا می پردازدبه همین ترتیب سودی نیزکه درگزارش سالیانه سود خوانده می شود سود واقعی نیست هزینه های آینده میتوانندروی احتمالات تعریف می شوند گرچه بااحتمالات نادرستی همراه است اما آن چیزی است که درهمه ارقام حسابداری پیدا می شود.
تازمانی که هزینه های آینده تعیین شوند تجارت باواقعیتهای اقتصادی روبرونیست وتازمانی که پاداش مدیران باواقعیات بسته سودگزاش شده معمول است فریب ادامه خواهدداشت .پاداش اضافه کارکنان براساس سود نباید تازمانی که هزینه بقای تجارت به ارقام برای درآمدفعلی تعیین می شودپرداخت گردد.کسیکه برای خودش براساس سودی که وجود ندارد پاداش تعیین میکنددریک کلمه کلاهبرداری می کند.
مدیران هوشمند هزینه های بقا درتجارت رامی شناسند وبه آنها توجه دارندوبلافاصله شروع وبدون اتلافت وقت شروع به مدیریت آنها می کننددرغیراینصورت بعدازسالها گزارش ثبت سوداین مدیران چاره ای ندارندبغیرازاینکه دردوران بحرانی به ادغام یا نابودشدن تجارت خودنگاه کنند.
نکات اساسی که بیان کردیم بامدیریت کردن برای نقدینگی ، بهره وری وهزینه های آینده برای شرکت امروزی نیز صدق می کند امابیشتر شرکتها دردوره اززمان کارمی کننددوره امروزودودوره فردا. فردا درامروز ساخته می شوداین یعنی شرکتها ورزیده وقدرتمند ساخته می شوندتاقادرباشندفشارراتحمل کنند.واز موقعیتهای جدید دردوران بحران استفاده های سودمندداشته باشد یکی ازمدیران شرکتهای رایانه ای که دوران آشفته ای راپشت روگذاشته می گوید:
برای برخورد با دوران بحرانی از روبروتمرکزلازم داریم ، تمرکز استعدادومنابع ،منابع فقط درصورتیکه متمرکز باشند می توانند مفید باشند : تغذیه موقعیتهاوگرسنگی دادن به مشکلات باید قانون شمابشود.
یک راه برای تمرکز منابع توسعه دادن دربودجه مجزا است یک بودجه عملیاتی برای تعیین کردن پروژه هایی که قبلاً انجام شده اند ویک بودجه موقعیت برای پیشنهاد کردن یک برنامه مخاطره آمیز . سوالی که از این دربودجه مجزا می پرسید خیلی متفاوت هستند. برای برنامه بودجه عملیاتی باید پرسید : آیا این خرج وکوشش لازم است ؟ اگراین طور نیست باید پرسید چطورازاین وضع بیرون می آیم . هدف شما حداقل میزان بودجه برای عملیات غیرسودمند است برای بودجه موقعیت اولین سوال این است آیا این موقعیت درستی برای مااست ؟ اگرپاسخ مثبت است باید پیدا کنید که درموردمنابع وپوشش موقعیت چه درخواست می کند وبعد افراد مناسب رابرای عمل کردن شناسنائی کنید .بودجه موقعیت شماباید حداقل وبیشترین بازگشت رابرای هزینه داشته باشد .برای اینکارباید وارد برنامه سازمانی کنترل وزن بشوید .
شما بایدکوششی راکه باروری کمتری رادارد برای کوششی که بارآوری کمتری دارد کناربگذاریم هدف اصلی این رژیم کنترل وزن رشد است حتی کمی رشد برای بقای سازمانی لازم است بخصوص اگربازار درحال رشد باشد ویاساختمان صنعت درجال تغییرباشد امارشد صحیح وناسالم وجوددارد.
چگونه تفاوت این دو را تشخیص می دهید؟
قوانین ارزیابی رشد ساده هستندهرنوع رشدی که بهره وری درمدت کوتاهی می شود.رشدسالمی است باید تغذیه وحمایت شود رشد ی که موجب افزایش حجم می شود ودرمدت طولانی موجب بهره وری نمی شود.فقط چاق است مقدارکمی چربی لازم است ولی کمترشرکتی است که از چربی زیاد رنج نبودکه باید سوخته شود.
درمدیریت برای فردا یک شرکت باید نوآوری وتغییررابرای بقای خودببیند.اگرچه ما تا به حال تغییرات فن آوری بزرگی را درمحصولات وخدمات خود دیده ایم اما حالا احتیاج به دوره ای از خدمات اساسی وبزرگ داریم برای مثال با نگاه کردن به زمینه های هوش مصنوعی وفناوری اطلاعات ما در سالهای آینده محصولات وبازارهای جدید وفوق العاده ای را خواهیم دید برای سرمایه گذاری کردن روی اینها ودیگر تغییرات مدیریت باید تخصص درپیشبینی وعکس العمل صحیح رادر خود تقویت کند در گذشته زمینه های جدید صنعت بندرت از صنایع موجود نشات می گرفت بسیاری از داستانهای تجارت جهانی بعد از جنگ حهانی دوم راجع به شرکتهائی است که حتی وجود نداشتند اما امرئزه دیگر تغییر کرده است نوآوری های فردا باید از کنار شرکتهای امروز کنار بیاید واین خیلی بیشتر از گذشته اتفاق می افتد چرا؟
براینکه تقاضای سرمایه بالا رفته است مبلغ پولی که برای یک اختراع اساسی احتیاج است احتمالا به اندازه مقدار گذشته است اما مقدار پول ، زمان وکوششی که برای توسعه ورشد یک اختراع برای یک محصول لازم است چه رسد به صنعت بیشترازآن که درگذشته لازم بود درمرحله رشد وتوسعه همچنین احتیاج مبرمی به اشخاص متخصص درزمینه های مختلف وجودداردکه این اشخاص درشرکتهای بزرگ موجود پیدا می شوند این بستگی به سازمانهای مادارد بخصوص سازمانهای بزرگ که نوآورز ها راحمایت کنند آنها یک راهبرد احتیاج دارندکه آنها راقادر کند که اول شناسائی موقعیت برای نوآوری وبدعت گذاری بکنند وبعدراهبردی موثربرای کوشش درنوآوری ارائه دهند .دیگرکافی نخواهد بودکه فن آوری موجود راتوسعه وتطبیق بدهیم ازحالا به بعد به نوآوری وبدعت گذاری برای خلق واقعی ظرفیتهای جدید برای تولید ثروت احتیاج داریم .

وبگردی
چگونه کارت هوشمند ملی بگیریم + آموزش تصویری
چگونه کارت هوشمند ملی بگیریم + آموزش تصویری - دریافت کارت هوشمند ملی نیازمند گذراندن مراحلی است که در این گزارش با روند دریافت آن آشنا می شویم.
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم - سرلشگر فیروزآبادی: مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر دارم ولی ما خبر نداشتیم.
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت!
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت! - احمد نجفی امشب در اقدامی عجیب درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرفت! این اقدام او در اعتراض به وضعیت نمایش فیلمش (من یک ایرانی ام) صورت گرفته است.
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی - اقامه عدل، باید همچنان در دستور کار قرار گیرد و نمی توان به بهانه گذشت زمان، از خون یک انسان، حیثیت یک حکومت و منافع یک ملت گذشت.
    سالاد برنج | طرز تهیه سالاد برنج
    سالاد برنج و طرز تهیه سالاد برنج و طرز تهیه انواع سالاد و طرز تهیه غذاهای متنوع را در آشپزخانه نمناک ببنید.