دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 16 July, 2018

اوباما بدترین اشتباهات بوش را تکرار می‌کند


اوباما بدترین اشتباهات بوش را تکرار می‌کند
آن چه که بیش از هر چیز دیگر درباره برنامه بهبود اقتصادی رادیکال پرزیدنت اوباما متحیر کننده است، گستردگی این برنامه نیست، بلکه این واقعیت است که طرح‌های ارائه شده را می‌توان ادامه مخرب‌ترین سیاست‌های اقتصادی دولت بوش به شمار آورد. جالب آن که این مجموعه سیاست‌های آقای بوش به نوعی سیاست‌های پرزیدنت روزولت، قهرمان شخصی آقای اوباما، را نیز نقض می‌کنند.
دولت بوش حسابداری mark-to-market یا حسابداری «ارزش بازاری» را برای بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و دیگر موسسات مالی اجباری کرد (در این سیستم حسابداری، ارزش حساب‌ها، اوراق بهادار و پرتفولیوها بر اساس ارزش بازاری آن‌ها و نه قیمت خریدشان ثبت می‌شود.م). متاسفانه اوباما نیز قصد دارد این سیاست را ادامه دهد. البته این روش حسابداری ظاهرا روش بدی به نظر نمی‌رسد. بر اساس این روش، موسسات مالی باید زمانی که ارزش بازاری دارایی‌هایشان افزایش یا کاهش می‌یابد ترازنامه‌ها و حساب دارایی و سرمایه شان را تعدیل کنند. باید گفت که این روش تنها زمانی که اوراق بهادار به راحتی قابل نقد شدن باشد، مانند اوراق قرضه خزانه یا سهام عادی شرکت IBM و GE، جواب می‌دهد. اما زمانی که بحران اعتبار در سال ۲۰۰۷ به اوج خود رسید، هیچ بازاری برای اوراق بهادار Sub prime و دیگر دارایی‌های مشکوک وجود نداشت. با این حال سیاست‌گذاران و حسابرسان همچنان بر بانک‌ها و دیگر موسسات فشار وارد می‌کردند تا ارزش دفتری این اوراق را حتی در مواردی که اصل و بهره تعهدات به طور تمام و کمال پرداخته می‌شد، کاهش دهند.
بنابراین تحت سیستم mark-to-market حتی ارزش دارایی‌هایی که در سرمایه قانونی نگهداری می‌شوند، و دچار مشکل نیستند نیز به طور مصنوعی کاهش داده می‌شوند. حتی بانک‌ها و شرکت‌های بیمه‌ای که جریان درآمدی مثبتی دارند، اکنون در پیچ و خم‌های مرگبار گرفتار آمده‌اند. بخش عمده کاهش ارزش ۷۰۰ میلیارد دلاری در دارایی موسسات مالی تنها در دفترهای این شرکت‌ها صورت پذیرفته و زیان نقدی واقعی در کار نبوده است. زمانی که بانک‌ها یا شرکت‌های بیمه، ارزش دارایی‌هایشان را در دفاتر کاهش می‌دهند، مجبور می‌شوند که سرمایه جدیدی را فراهم کنند. موسسات رتبه‌بندی نیز، نیاز به کسب سرمایه جدید را به عنوان دلیلی برای کاهش رتبه بانک یا شرکت مربوطه به حساب می‌آورند. بنابراین با وجود این که بانک‌ها دو برابر سال قبل نقدینگی دارند، با اکراه وام می‌دهند و روز به روز شروط بیشتری را برای اعطای وام تعریف می‌کنند. این به آن دلیل است که بانک‌ها می‌دانند که هر وقت که وامی بدهند یا سرمایه‌گذاری کنند ریسک آن وجود دارد که ارزش دارایی‌هایشان در دفاتر کاهش یابد حتی اگر وام داده شده، مشکوک‌الوصول نباشد. می‌توان ادعا کرد که اگر در جریان شدت گرفتن مشکلات بانکی در اوایل دهه نود، به‌کارگیری حسابداری غیر منعطف mark-to-market اجباری بود، تقریبا تمام بانک‌های تجاری در ایالات متحده به خاطر اوضاع متزلزل آمریکای لاتین و وام‌های تجاری مسکن از هم پاشیده بودند و تکرار رکود بزرگ در دهه ۹۰ بعید نبود. علاوه بر آن تلاش برای تعیین قیمت دارایی‌ها در یک بازار آشفته یا بازاری که اصلا وجود خارجی ندارد، مسخره است. احمقانه است که قیمت‌های «نرمال» از قیمت‌های سقوط کرده متمایز نشوند. در ارزش‌گذاری سرمایه قانونی، طبق تعریف، باید یک دید بلندمدت اتخاذ شود. نوسانات روزانه قیمت اهمیتی ندارند. در واقع دارایی‌ها مادامی که بی‌ارزش نشده باشند، باید با همان قیمتی که خریداری شده اند، در دفاتر ثبت شوند. به جرات ادعا می‌کنم که حسابداری Mark-to-market دلیل اصلی مشکلات فعلی اقتصاد ما است. جالب است که تا قبل از رکود بزرگ به کارگیری این سیستم حسابداری اجباری بود، اما اختلال زا بودن آن باعث شد که روزولت در سال ۱۹۳۸ آن را کنار بگذارد. این سیستم حسابداری باعث ایجاد اختلال در سیستم بانکی می‌شد. اما ایده‌های بد دوباره و دوباره تجربه می‌شوند. هیات استانداردهای حسابداری مالی این سیستم را احیا و دولت بوش، خزانه داری و کمیسیون ارز و اوراق بهادار نیز در پاییز ۲۰۰۷ آن را اجرایی کرد. قانون حسابداری Mark-to-market از سال پیش دوباره به موسسات مالی تحمیل شد و آقای بوش نیز حاضر نشد آن را تعلیق کند. زمانی که در پاییز گذشته، کنگره اعتراض خود را اعلام کرد دولت و مقامات کمیسیون ارز و اوراق بهادار یک سری اصلاحات ظاهری را اعمال کردند، اما این اصلاحات هیچ تغییری در اصل ماجرا ایجاد نکردند. متاسفانه اوباما نیز مانند بوش قصد ندارد که از فروش استقراضی
(short selling) ممانعت کند (به فروش یک ابزار مالی در صورتی که فروشنده در زمان فروش صاحب آن نباشد، فروش استقراضی گفته می‌شود. در واقع فروشنده قصد دارد زمانی که قیمت ابزار مالی طبق آن کاهش یافت، آن را خریداری کند و از این راه به سود برسد.م). در سال ۱۹۳۸ کمیسیون ارز و اوراق بهادار که فرانکلین روزولت تاسیس کرده بود، قانونی به نام قانون افزایش قیمتی (uptick rule) را به تصویب رساند. او طبق این قانون فروش استقراضی سهام، مگر در مواردی که قیمت سهام افزایش یابد، غیر قانونی اعلام شد. در جولای ۲۰۰۷، کمیسیون ارز و اوراق بهادار که اعضای آن را کاخ سفید تعیین می‌کند، این قانون را کنار گذاشت و به دنبال آن نوسان قیمت‌ها در بازار به شدت افزایش یافت. این اشتباهات با شکست کمیسیون ارز و اوراق بهادار در اجرایی کردن قانونی علیه فروش استقراضی ادامه یافت. قبل از این که سرمایه‌گذاران بتوانند دست به فروش استقراضی بزنند، باید ابتدا سهامی را قرض کنند و کارمزدی را نیز به کارگزار یا سهام دار بپردازند. فروشندگان به زودی دریافتند که کمیسیون ارز و اوراق بهادار نمی‌تواند فروش استقراضی را متوقف کند، بنابراین فشار بیشتری روی سهام بانک‌ها وارد شد. افرادی که دست به فروش استقراضی می‌زدند به زودی متوجه شدند که حسابداری mark-to-market کمپانی‌های به ظاهر شکست ناپذیر را نیز دچار مشکل می‌کند. آن‌ها طعمه‌های خود را نشان کردند و سهام شرکت‌های مورد نظرشان را استقراض کرده و به فروش رساندند تا بعدا که قیمت سهام این شرکت‌ها کاهش یافت آن‌ها را خریداری کنند و سود خوبی به جیب بزنند. اگر اوباما می‌خواهد روزولت را الگوی خود قرار دهد، باید قوانین حسابداری mark-to-market را معلق، قانون افزایش قیمتی را احیا و فروش استقراضی را ممنوع اعلام کند. اگر اوباما این کار را نکند، تاریخ از او به عنوان کسی که اشتباهات اقتصادی آقای بوش را تکرار کرد، یاد خواهد کرد.

نویسنده: استیو فوربس*
مترجم: پریسا آقاکثیری، دومان بهرامی‌راد
*آقای فوربس مدیر اجرایی و رییس موسسه فوربس و سردبیر نشریه فوربس است.
منبع: وال‌استریت ژورنال

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط

مواظب باش چه آرزویی می‌کنی...

مواظب باش چه آرزویی می‌کنی...
«ما با سرمایه‌گذاری‌های جدید در زمینه زیرساخت‌های ملی که از تاریخ ایجاد سیستم راه‌های فدرال بی سابقه است، میلیون‌ها فرصت شغلی جدید ایجاد خواهیم کرد.» این‌ها اظهارات باراک اوباما در ششم دسامبر سال گذشته است. سخنانی که به گوش مشتاقان و هواداران اقدامات ملی در سراسر ایالات متحده آمریکا طنینی خوش داشت.
کم‌کم طرح‌های پیشنهادی محرک اقتصادی به کنگره سرازیر شد. در بیست و هشتم ژانویه، کاخ سفید لایحه ۸۱۹ میلیارد دلاری را که ۱۰۰ میلیارد دلار آن، به گفته جامعه مهندسین راه و ساختمان ایالات متحده آمریکا (ASCE)، به زیرساخت‌ها تخصیص داده شده بود، به تصویب رساند. طرح محرک اقتصادی ارائه شده به سنا که طرحی۹۰۰ میلیارد دلاری بود، هنوز مورد بحث و جدل است. فرماندار پنسیلوانیا می‌گوید: «آن چه از کنگره بیرون بیاید، صرفا یک پیش‌پرداخت است».
میان این عجله و فشار برای تحقق سریع این مخارج از سویی و تمایل به صرف درست این پول از سوی دیگر، تضادی اصولی برقرار است. در طرح محرک اقتصادی، تاکید بسیار بر پروژه‌هایی است که اصطلاحا کلنگ آن‌ها زمین خورده و دلیل خوبی برای اجرای آن‌ها وجود داشته باشد؛ پروژه‌هایی که سریع‌تر به نتیجه خواهند رسید. به گفته دپارتمان حمل‌و‌نقل، به ازای هر یک میلیارد دلاری که در زمینه ساخت زیرساخت‌ها صرف شود، ۳۵,۰۰۰ فرصت شغلی ایجاد می‌شود. با این حال، این مخارج ضربتی، می‌تواند روند آشفته را تشدید کند. سال‌های سال بود که وجوهات فدرال، بدون تاکید بسیار بر حوزه‌‌ای خاص، توزیع می‌شد، اما حالا، به گفته فرماندار نیویورک «هرکسی با یک بیل مکانیکی، پروژه خود را در وضعیتی آماده و محق به دریافت از دولت معرفی می‌کند». معدودی از پروژه‌های نامناسب هم با این محرک اقتصادی دارند عمر دوباره می‌یابند. حتی شایعاتی وجود دارد در این مورد که برخی پروژه‌هایی که به عنوان پروژه‌های نامناسب معرفی شده و متوقف گردیده بودند، با این طرح و سرازیر شدن وجوه، دوباره احیا شده‌اند.
شاید بتوان امیدوار بود که حداقل یک راه برای آشتی دادن منطق این خرج کردن‌های ضربتی با دید سرمایه‌گذاری استراتژیک وجود دارد. رابرت پوانتس از موسسه بروکینگ، به عنوان کارشناسی که از طرف دولت روی موضوعات و مسائل کشور کار می‌کند، پیشنهاد می‌دهد که پول باید تنها در راه حفظ دارایی‌های موجود، مثل لوله‌ها، جاده‌ها، حمل‌و‌نقل عمومی و پل‌ها صرف شود و نباید آن را صرف پروژه‌های فاقد ارزش کرد. تعمیر جاده‌های قدیمی، ۹‌درصد بیش از ساخت جاده‌های جدید، فرصت شغلی ایجاد می‌کند. با این همه، این سورسات رساندن کار درستی به نظر نمی‌رسد. ایالت‌ها هریک به جمع ‌بندی در مورد چگونگی صرف سهمشان از وجوهات طرح محرک اقتصادی رسیده‌اند، ولی کنگره هنوز وجوهات را برای مقاصد خاص تفکیک نکرده است.
برخی از ایالت‌ها دارند به خوبی برنامه‌ریزی می‌کنند؛ حال آن که برخی دیگر، در این راه با مشکلاتی مواجه بوده‌اند. تقریبا نیمی از درخواست حمل‌و‌نقل ایالت ماساچوست به اتوبوس‌ها و قطارها اختصاص دارد که در مقایسه با سرمایه‌گذاری در احداث جاده‌های جدید، ۱۹‌درصد مشاغل بیشتری ایجاد می‌کند. کل پول درخواستی برای جاده‌ها، صرف تعمیرات و نگهداری آن‌ها خواهد شد. درخواست‌های تامین وجوه حمل‌و‌نقل ۱۹ ایالت، مربوط به حمل‌و‌نقل عمومی است؛ از این میان، بیش از نیم آن‌ها، بخش عمده این وجوهات را صرف احداث جاده‌های جدید خواهند کرد.
به اعتقاد رابرت پوانتس، یک مزیت طرح محرک اقتصادی این است که با این طرح می‌توان دید که پول دارد در کجاها صرف می‌شود و این به سیاستمداران در قضاوت در این مورد که آیا همچنان حوزه‌‌ای به سرمایه‌گذاری نیاز دارد یا خیر، کمک می‌کند. فرض بر این است که این طرح‌ها، حرکات آغازین برنامه استراتژیک بزرگتری باشند. رابرت یارو، از انجمن برنامه‌ریزی منطقه‌‌ای نیویورک، نگران این موضوع است که با وجود تدوین چنین طرح‌هایی، هنوز فاقد چشم‌اندازی ملی از موضوع باشند. جامعه مهندسین راه و ساختمان ایالات متحده آمریکا، در ۲۹ ژانویه برآوردی ارائه داد در این مورد که در پنج سال آینده، برای بهبود وضعیت زیرساخت‌ها از رتبه D به رتبه B، نیاز به ۲/۲ تریلیون دلار خواهد بود. این در حالی است که در طرح پیشنهادی کاخ سفید، ۹ میلیارد دلار برای حمل‌و‌نقل عمومی و ۳۰ میلیارد دلار برای راه‌های کشور در نظر گرفته شده است و اصلاحیه ۲۵ میلیارد دلاری کاخ سفید برای افزایش مخارج زیرساخت‌ها، در سوم فوریه توسط سنا مورد پذیرش قرار نگرفت. شاید فقط بتوان دعای خیر کرد برای پول‌هایی که قرار است به این صورت خرج شوند...

وبگردی
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند