شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ / Saturday, 24 March, 2018

اوباما بدترین اشتباهات بوش را تکرار می‌کند


اوباما بدترین اشتباهات بوش را تکرار می‌کند
آن چه که بیش از هر چیز دیگر درباره برنامه بهبود اقتصادی رادیکال پرزیدنت اوباما متحیر کننده است، گستردگی این برنامه نیست، بلکه این واقعیت است که طرح‌های ارائه شده را می‌توان ادامه مخرب‌ترین سیاست‌های اقتصادی دولت بوش به شمار آورد. جالب آن که این مجموعه سیاست‌های آقای بوش به نوعی سیاست‌های پرزیدنت روزولت، قهرمان شخصی آقای اوباما، را نیز نقض می‌کنند.
دولت بوش حسابداری mark-to-market یا حسابداری «ارزش بازاری» را برای بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و دیگر موسسات مالی اجباری کرد (در این سیستم حسابداری، ارزش حساب‌ها، اوراق بهادار و پرتفولیوها بر اساس ارزش بازاری آن‌ها و نه قیمت خریدشان ثبت می‌شود.م). متاسفانه اوباما نیز قصد دارد این سیاست را ادامه دهد. البته این روش حسابداری ظاهرا روش بدی به نظر نمی‌رسد. بر اساس این روش، موسسات مالی باید زمانی که ارزش بازاری دارایی‌هایشان افزایش یا کاهش می‌یابد ترازنامه‌ها و حساب دارایی و سرمایه شان را تعدیل کنند. باید گفت که این روش تنها زمانی که اوراق بهادار به راحتی قابل نقد شدن باشد، مانند اوراق قرضه خزانه یا سهام عادی شرکت IBM و GE، جواب می‌دهد. اما زمانی که بحران اعتبار در سال ۲۰۰۷ به اوج خود رسید، هیچ بازاری برای اوراق بهادار Sub prime و دیگر دارایی‌های مشکوک وجود نداشت. با این حال سیاست‌گذاران و حسابرسان همچنان بر بانک‌ها و دیگر موسسات فشار وارد می‌کردند تا ارزش دفتری این اوراق را حتی در مواردی که اصل و بهره تعهدات به طور تمام و کمال پرداخته می‌شد، کاهش دهند.
بنابراین تحت سیستم mark-to-market حتی ارزش دارایی‌هایی که در سرمایه قانونی نگهداری می‌شوند، و دچار مشکل نیستند نیز به طور مصنوعی کاهش داده می‌شوند. حتی بانک‌ها و شرکت‌های بیمه‌ای که جریان درآمدی مثبتی دارند، اکنون در پیچ و خم‌های مرگبار گرفتار آمده‌اند. بخش عمده کاهش ارزش ۷۰۰ میلیارد دلاری در دارایی موسسات مالی تنها در دفترهای این شرکت‌ها صورت پذیرفته و زیان نقدی واقعی در کار نبوده است. زمانی که بانک‌ها یا شرکت‌های بیمه، ارزش دارایی‌هایشان را در دفاتر کاهش می‌دهند، مجبور می‌شوند که سرمایه جدیدی را فراهم کنند. موسسات رتبه‌بندی نیز، نیاز به کسب سرمایه جدید را به عنوان دلیلی برای کاهش رتبه بانک یا شرکت مربوطه به حساب می‌آورند. بنابراین با وجود این که بانک‌ها دو برابر سال قبل نقدینگی دارند، با اکراه وام می‌دهند و روز به روز شروط بیشتری را برای اعطای وام تعریف می‌کنند. این به آن دلیل است که بانک‌ها می‌دانند که هر وقت که وامی بدهند یا سرمایه‌گذاری کنند ریسک آن وجود دارد که ارزش دارایی‌هایشان در دفاتر کاهش یابد حتی اگر وام داده شده، مشکوک‌الوصول نباشد. می‌توان ادعا کرد که اگر در جریان شدت گرفتن مشکلات بانکی در اوایل دهه نود، به‌کارگیری حسابداری غیر منعطف mark-to-market اجباری بود، تقریبا تمام بانک‌های تجاری در ایالات متحده به خاطر اوضاع متزلزل آمریکای لاتین و وام‌های تجاری مسکن از هم پاشیده بودند و تکرار رکود بزرگ در دهه ۹۰ بعید نبود. علاوه بر آن تلاش برای تعیین قیمت دارایی‌ها در یک بازار آشفته یا بازاری که اصلا وجود خارجی ندارد، مسخره است. احمقانه است که قیمت‌های «نرمال» از قیمت‌های سقوط کرده متمایز نشوند. در ارزش‌گذاری سرمایه قانونی، طبق تعریف، باید یک دید بلندمدت اتخاذ شود. نوسانات روزانه قیمت اهمیتی ندارند. در واقع دارایی‌ها مادامی که بی‌ارزش نشده باشند، باید با همان قیمتی که خریداری شده اند، در دفاتر ثبت شوند. به جرات ادعا می‌کنم که حسابداری Mark-to-market دلیل اصلی مشکلات فعلی اقتصاد ما است. جالب است که تا قبل از رکود بزرگ به کارگیری این سیستم حسابداری اجباری بود، اما اختلال زا بودن آن باعث شد که روزولت در سال ۱۹۳۸ آن را کنار بگذارد. این سیستم حسابداری باعث ایجاد اختلال در سیستم بانکی می‌شد. اما ایده‌های بد دوباره و دوباره تجربه می‌شوند. هیات استانداردهای حسابداری مالی این سیستم را احیا و دولت بوش، خزانه داری و کمیسیون ارز و اوراق بهادار نیز در پاییز ۲۰۰۷ آن را اجرایی کرد. قانون حسابداری Mark-to-market از سال پیش دوباره به موسسات مالی تحمیل شد و آقای بوش نیز حاضر نشد آن را تعلیق کند. زمانی که در پاییز گذشته، کنگره اعتراض خود را اعلام کرد دولت و مقامات کمیسیون ارز و اوراق بهادار یک سری اصلاحات ظاهری را اعمال کردند، اما این اصلاحات هیچ تغییری در اصل ماجرا ایجاد نکردند. متاسفانه اوباما نیز مانند بوش قصد ندارد که از فروش استقراضی
(short selling) ممانعت کند (به فروش یک ابزار مالی در صورتی که فروشنده در زمان فروش صاحب آن نباشد، فروش استقراضی گفته می‌شود. در واقع فروشنده قصد دارد زمانی که قیمت ابزار مالی طبق آن کاهش یافت، آن را خریداری کند و از این راه به سود برسد.م). در سال ۱۹۳۸ کمیسیون ارز و اوراق بهادار که فرانکلین روزولت تاسیس کرده بود، قانونی به نام قانون افزایش قیمتی (uptick rule) را به تصویب رساند. او طبق این قانون فروش استقراضی سهام، مگر در مواردی که قیمت سهام افزایش یابد، غیر قانونی اعلام شد. در جولای ۲۰۰۷، کمیسیون ارز و اوراق بهادار که اعضای آن را کاخ سفید تعیین می‌کند، این قانون را کنار گذاشت و به دنبال آن نوسان قیمت‌ها در بازار به شدت افزایش یافت. این اشتباهات با شکست کمیسیون ارز و اوراق بهادار در اجرایی کردن قانونی علیه فروش استقراضی ادامه یافت. قبل از این که سرمایه‌گذاران بتوانند دست به فروش استقراضی بزنند، باید ابتدا سهامی را قرض کنند و کارمزدی را نیز به کارگزار یا سهام دار بپردازند. فروشندگان به زودی دریافتند که کمیسیون ارز و اوراق بهادار نمی‌تواند فروش استقراضی را متوقف کند، بنابراین فشار بیشتری روی سهام بانک‌ها وارد شد. افرادی که دست به فروش استقراضی می‌زدند به زودی متوجه شدند که حسابداری mark-to-market کمپانی‌های به ظاهر شکست ناپذیر را نیز دچار مشکل می‌کند. آن‌ها طعمه‌های خود را نشان کردند و سهام شرکت‌های مورد نظرشان را استقراض کرده و به فروش رساندند تا بعدا که قیمت سهام این شرکت‌ها کاهش یافت آن‌ها را خریداری کنند و سود خوبی به جیب بزنند. اگر اوباما می‌خواهد روزولت را الگوی خود قرار دهد، باید قوانین حسابداری mark-to-market را معلق، قانون افزایش قیمتی را احیا و فروش استقراضی را ممنوع اعلام کند. اگر اوباما این کار را نکند، تاریخ از او به عنوان کسی که اشتباهات اقتصادی آقای بوش را تکرار کرد، یاد خواهد کرد.

نویسنده: استیو فوربس*
مترجم: پریسا آقاکثیری، دومان بهرامی‌راد
*آقای فوربس مدیر اجرایی و رییس موسسه فوربس و سردبیر نشریه فوربس است.
منبع: وال‌استریت ژورنال

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط

بازارهای جهانی در کما

بازارهای جهانی در کما
در حالی که بانک مرکزی و وزارت خزانه داری آمریکا در هماهنگی با کنگره این کشور با تلاش برای تنظیم و تصویب طرح محرکه تازه، جورج بوش را در آخرین روزهای دوران ریاست‌جمهوری‌اش بدرقه می‌کنند صاحبان سهام همچنان با تردید ودودلی به جریانات بازار سهام این کشور نگاه می‌کنند.
بازار سهام نیویورک هنوز نشانه‌ای که موجب دلگرمی و قوت قلب سهامداران باشد از خود نشان نداده است‌. عمده سهامداران منتظرند تا وضعیت بازار اندکی بهبود یابد تا بلافاصله دارایی‌های سرگردان خود در بازار سهام را به پول نقد تبدیل کنند.
همین موضوع باعث شده تا به محض اینکه بازار سهام اندکی بهبود می‌یابد بلافاصله هجوم فروشندگان، عمده رویاها را به باد می‌دهد. برای مثال سهام نیویورک روز دوشنبه در مجموع روز آرام و موفقیت آمیزی برای بازار سهام بود و در نتیجه بسیاری از سهامداران در اولین ساعات سه شنبه به بیرون کشیدن پول‌های خود از بازار سهام پرداختند و همین امربلافاصله موجب پایین آمدن بهای سهام شد. نتیجه این بلاتکلیفی حاکم بربازار سهام اینکه هنوز نشانه‌ای از یک روند ثابت تحول در وضعیت سهام که به نوبه خود عامل جلب اطمینان خریداران سهام بیشتر بشود به چشم نمی‌خورد و تعداد کسانی که چشم به راه چنین نشانه‌هایی هستند کم نخواهد بود. در چنین شرایطی تصویب طرح محرکه دیگری در کنگره این کشور اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد‌. از سوی دیگر به نظر نمی‌رسد جورج بوش رییس‌جمهوری آمریکا اشتیاق چندانی به تصویب چنین طرحی داشته باشد و هر بار که خبرنگاران از سخنگوی مطبوعاتی او در مورد نظر ریاست جمهوری آمریکا در مورد تصویب طرح محرکه دیگری سوال می‌کنند، خانم «دانا پرینو» با جواب‌هایی از قبیل «ما از هرپیشنهاد جالبی استقبال می‌کنیم و آن را مورد مطالعه قرارمی‌دهیم» یا «ما درحال حاضر مشغول اجرای یک طرح محرکه هستیم» از پاسخ مستقیم شانه خالی می‌کند‌. بوش رییس‌جمهوری آمریکا بارها در سخنان خود به این نکته که ‌بحران اقتصادی موجود چیزی است که رییس‌جمهور بعدی باید به پیدا کردن راه حلی برای آن بپردازد به زبان های مختلف اشاره کرده است.
براین اساس شاخص سهام آمریکا که شروع هفته را با رشد خوبی آغاز کرده بود، اواخر هفته را با کاهش به پایان برد، اما در مجموع این هفته روند صعودی به خود گرفت. شاخص S&P۵۰۰‌، در این مدت ۲۸ مرتبه نوسان مثبت و منفی داشت. علت کاهش شاخص سهام، کاهش سطح اطمینان مصرف‌کننده و نیز پیشنهاد موسسه Warren Buffett مبنی بر فروش سهام بود. شاخص سهام برزیل نیز اواخر هفته را با کاهش به پایان برد که علت آن نگرانی از کاهش رشد جهانی و زیان صنایع مرتبط با ارز که برسود شرکت‌ها تاثیر سوء گذاشته و موجب افزایش قیمت کالاها می‌شود، بود.
اما شاخص سهام کانادا با پیشگامی سهام بخش مالی افزایش یافت که این میزان رشد هفتگی در شش سال گذشته بی‌سابقه بود، تغییر قوانین حسابرسی و نیز افزایش قیمت سهام شرکت‌های بخش انرژی در پی افزایش قیمت نفت، دلایل این رشد عنوان شدند. موسسه «JP Morgan Chase» اعلام کرد که ۱۶ شرکت از جمله «مک دونالد» و «مرک» طی دوسال آینده عملکرد خوبی خواهند داشت و از بحران جهانی متاثر نخواهند شد، و لذا پیشنهاد خرید این شرکت‌ها را ارائه داد.
همچنین شاخص سهام اروپا (Stoxx۶۰۰) در این هفته بهترین عملکرد هفتگی را از مارس ۲۰۰۷ شاهد بود، سهام «سونی اریکسون» و «شل» بیشترین رشد را داشتند. شاخص سهام بریتانیا نیز همگام با سایر بورس‌های مطرح اروپا افزایش یافت که علت عمده آن، تمایل سرمایه‌گذاران به خرید سهام بخش تولیدکنندگان انرژی و بخش مالی بود. اما شاخص سهام بورس‌های اروپای مرکزی با پیشگامی بانک‌ها کاهش یافت که علت آن پیش‌بینی کاهش رشد اقتصادی کشورهای این منطقه از سوی «گروه گلدمن ساکس» و نیز کاهش رتبه اعتباری این کشورها از سوی موسسه Fitch بود. شاخص سهام بورس جمهوری چک نیز ۱۰درصد سقوط کرد. «بورس‌های آسیایی نیز در هفته گذشته حال و روز خوشی نداشتند.» به دلیل بروز نشانه‌هایی از تداوم بحران بازار اعتباری که تقاضا را برای صادرات کشورهای آسیایی کاهش می‌دهد، شاخص سهام «MSCI Asia Pacific» در این هفته کاهش یافت. اما شاخص سهام اکثر کشورهای مختلف آسیایی پس از اقدامات دولت‌ها برای نخستین بار در هفت هفته گذشته افزایش یافت. شاخص سهام هنگ کنگ با پیشگامی شرکت‌های بخش کالا و نفت برای هفتمین هفته پیاپی کاهش یافت که این مدت زمان کاهش، در شش سال گذشته بی‌سابقه بوده است. شاخص مرکب سهام بورس شانگهای که در سال گذشته حدنصابی از رشد از خود به جای گذاشته بود، از ابتدای سال تاکنون ۶۹‌درصد کاهش یافته است.
در بـازار کـالا قیمت طلا در نیویورک به پایین‌ترین حد خود در دو ماه گذشته رسید، به علاوه قیمت نقره نیز در این مدت کاهش یافت. قیمت مس که به پایین‌ترین حد خود از ژانویه ۲۰۰۶ تاکنون رسیده بود به علت شایعه افزایش خرید در این هفته افزایش یافت. اما قیمت پلاتین که در جواهرسازی و تولید قطعات اتومبیل به کار می‌رود به علت نگرانی از تداوم کاهش رشد اقتصادی و در پی آن کاهش تقاضای خرید این کالا به پایین‌ترین حد خود در ۵/۳ سال گذشته رسید. پس از شایعه افزایش تقاضای گندم از سوی آمریکا که بزرگترین فروشنده غله به شمار می‌رود و پس از اینکه قیمت این فرآورده به پایین‌ترین حد خود در ۱۶ سال گذشته رسیده بود، قیمت گندم این هفته افزایش یافت. قیمت سایر فرآورده‌های کشاورزی مانند ذرت، سویا، کاکائو و قهوه نیز افزایش یافت.
همچنین در بـازار انـرژی پس از شایعه اعلام کاهش تولید نفت اوپک، قیمت نفت در نیویورک دو دلار در هر بشکه افزایش یافت. قیمت گاز طبیعی نیز در نیویورک افزایش یافت که علت آن تقاضای ذخیره این محصول پیش از شروع فصل سرما بود. «گروه گلدمن ساکس» پیشنهاد کرد که به علت عملکرد نامناسب شرکت نفتی BP - بزرگترین شرکت نفتی اروپا- و عملکرد مناسب شرکت رقیب آن یعنی «Royal Dutch Shell»، سرمایه‌گذاران دارایی خود را از شرکت اولی به دومی انتقال دهند. بازارهای در حال توسعه همانند اکثر بازارها در شوک بحران فراگیر جهانی بودند.
خبرها حاکی است که دولت مجارستان برای سال آینده کاهش رشد اقتصادی را پیش‌بینی کرد و به علت ناتوانی دولت، بانک مرکزی این کشور شروع به بازخرید اوراق قرضه دولتی کرد. این در حالی است که به علت افزایش ریسک در سیستم بانکی و اقتصادی اوکراین، موسسه رتبه‌بندی Fitch رتبه این کشور را کاهش داد. به علاوه شرکت خطوط کشتیرانی چین پیش‌بینی کرد که به علت کاهش رشد جهانی اقتصاد و تقویت یوآن (واحد پول چین) که تقاضای خرید اسباب‌بازی، لوازم الکترونیکی و پوشاک چینی از سوی کشورهای آمریکای شمالی و اروپا را کاهش می‌دهد، ترافیک دریایی برای نخستین بار در چهارسال گذشته کاهش یابد. «موسسه مورگان استنلی» پیشنهاد کرد که به علت آسیب سوددهی شرکت‌های کره‌ای و مکزیکی نسبت به سایر بازارهای در حال توسعه، سرمایه‌گذاران سهام شرکت‌های این دو بورس را به فروش رسانند.با توجه به عملکرد بازارها به نظر می‌رسد بازارهای جهانی منتظر خبر دیگر یا شوک جدیدی برای حرکت دوباره هستند.

وبگردی
چگونه کارت هوشمند ملی بگیریم + آموزش تصویری
چگونه کارت هوشمند ملی بگیریم + آموزش تصویری - دریافت کارت هوشمند ملی نیازمند گذراندن مراحلی است که در این گزارش با روند دریافت آن آشنا می شویم.
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم - سرلشگر فیروزآبادی: مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر دارم ولی ما خبر نداشتیم.
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت!
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت! - احمد نجفی امشب در اقدامی عجیب درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرفت! این اقدام او در اعتراض به وضعیت نمایش فیلمش (من یک ایرانی ام) صورت گرفته است.
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی - اقامه عدل، باید همچنان در دستور کار قرار گیرد و نمی توان به بهانه گذشت زمان، از خون یک انسان، حیثیت یک حکومت و منافع یک ملت گذشت.
    نقش تغذیه در یرقان
    کبد (جگر) اندام مهمی در بدن است که بدون آن ادامه حیات غیرممکن است. این عضو با وزن تنها 5/1 کیلوگرم، کارهای بسیار زیاد و مفیدی انجام می‌دهد.