دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ / Monday, 10 December, 2018

نقش یهودیان در بحران مالی دنیا


نقش یهودیان در بحران مالی دنیا
در یک نظرسنجی که اخیرا به وسیله «مجمع ضد افترا» ADL انجام شده نتایج بدست آمده اشاره به این دارد که رفتارهای یهودی‌ستیزی در ۷ کشور اروپایی به دلیل اثرات بحران مالی و حمله نظامی اسرائیل علیه فلسطینی‌ها افزایش یافته است.
ADL، که یک موسسه آمریکایی ـ یهودی است، از ۳۵۰۰ نفر واجد شرایط در ۷ کشور اروپایی و از هر کشور ۵۰۰ نفر و در فاصله زمانی ۱ دسامبر ۲۰۰۸ تا ۱۳ ژانویه ۲۰۰۹ این نظرسنجی را انجام داده است. این کشورها عبارتند از اتریش، فرانسه، انگلیس، مجارستان، لهستان، اسپانیا و آلمان.
بر این اساس، بیش از ۴۰ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی اعتقاد دارند که یهودی‌ها قدرت بیش از حدی را در تجارت جهانی دارا هستند. همچنین ۳۱ درصد افراد بالغی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند یهودی‌ها را به دست داشتن در بحران مالی متهم می‌کنند. تقریبا بیش از نیمی از جواب‌دهندگان به این نظرسنجی، بر این باورند که یهودی‌های کشورشان، بیشتر از کشور خودشان به اسرائیل وفادارند.
این نظرسنجی تایید می‌کند که یهودی‌ستیزی هنوز در اذهان خیلی از اروپایی‌ها زنده است. «ابه فوکسمن» مدیر بین‌المللی مجمع ضد افترا می‌گوید: به دنبال ادامه‌دار بودن بحران مالی جهانی، اعتقاد شدید به تاثیر بیش از حد یهودیان در تجارت جهانی و مال در دنیا این موضوع آزار دهنده، نگران‌کننده و خطرناک شده است.
در اواخر سال گذشته میلادی مجمع گزارش داد که به علت بحران مالی در آمریکا، سمت‌ها و شغل‌های یهودی ستیزی افزایش قابل توجهی در مجامع ضد یهودی داشته است.
طعنه‌ها و سرزنش‌ها بر ضد یهودیان در میان عموم مردم بالا رفته است، با این اتهام که یهودیان دولت را کنترل کرده و بیش از هرکس دیگری در نظام مالی امریکا نفوذ دارند و این نفوذ و سیطره در جهت تحقق اهداف سیستم جهانی یهودی قدم برمی‌دارد.
به قول ADL بازداشت «برنارد مدوف» سرمایه‌گذار مشهور یهودی، که مبلغ ۵۰ میلیارد دلار را از سرمایه‌گذاران کلاه‌برداری کرده بود نیز سبب شد که این گلایه‌ها و انتقادات بالا بگیرد. در جامعه آمریکا گفته می‌شود که هیچ فرد یا شرکتی غیر از یهودی‌ها نمی‌توانست کلاهبرداری با این حجم انجام دهد.
ADL می‌گوید: «پست و سمت‌های مهم و عالی که در اختیار یهودیان است باعث گمانه‌زنی‌های بد در رابطه با دزدی و اختلاس این افراد نیز شده است».
گزارش مجمع می‌افزاید: «در خیلی از وبلاگ‌ها نیز این حرف‌ها و حدیث‌ها در رابطه با دست داشتن یهودی‌ها در این بحران بالا گرفته و در سایت‌ها و چت‌روم‌ها نیز اوضاع همین گونه است».
و در پایان «مجمع ضد افترا» به این موضوع پرداخته که یهودیان همواره قربانی اول در همه بحران‌ها هستند و انگشت‌های اتهام به سوی آنها نشانه می‌رود، ولی این بار کلاه‌برداری مدوف و این موضوع که پشت خیلی از کلاهبرداری‌ها و اختلاس‌ها، مشاوران یهودی قرار دارند، توفانی سهمگین علیه یهودیت ایجاد کرده است. (۱)
شاید اگر این نظر سنجی در کشورهای اسلامی انجام می‌شد، نتایج آن مورد توجه قرار نمی‌گرفت زیرا اعتقاد مسلمانان بر این است که پشت هر توطئه‌ای جهانی، سازمان‌های یهودی ‌صهیونیستی قرار گرفته‌اند. اما این نظر سنجی در کشورهایی انجام شده که دولت‌های آن حامیان اصلی رژیم صهیون بوده و یهودیان در پیکره حکومتی آنان نفوذ بسیاری دارند. اما چرا اقشار مختلف مردم مسیحی، این چنین علیه یهودیان برآشقته‌اند.؟ چرا اروپائی‌ها یهودیان را در بحران مالی اخیر مقصر می‌دانند و تمام بدبختی‌های خود را به پای آنان می‌نویسند.؟ آیا این انتقادات ناشی از هیجانات «یهود ستیزی» است یا بر حسب پیشینه رفتار یهود در اروپا و آمریکا شکل گرفته است.؟
برای دست یافتن به پاسخ مستند و مستدل، بررسی تحرکاتِ پیدا و پنهان شبکه درهم تنیده یهود در سده‌های اخیر گریزناپذیر است. زیرا بدون توجه به سابقه قبلی این پرونده اقتصادی، امکان صدور کیفرخواست برای آن مسیر نمی‌باشد. پس باز می‌گردیم به قرن پیشین و دوره‌ای که «ورنر سومبارت» و «ماکس وبر» تحقیقات و مطالعات خود را با هم آغاز نمودند تا تاثیر شگرفی در تفکر سیاسی اقتصادی آلمان گذارند. معمولاً هر کدام از این دو، اولین کسی بود که آخرین کارهای آن دیگری را می‌دید. این هم‌کاری و هم‌فکری تا هنگامی ادامه یافت که این دو به دلایل اجتماعیِ تکوین سرمایه‌داری مدرن علاقمند شدند. وبر می‌اندیشید که حضور «پیورتین‌ها» در این عرصه بسیار موثر بوده و به همین دلیل در سال‌های ۱۹۰۴ و ۱۹۰۵م کتاب «اخلاق پروتستانی و روح سرمایه‌داری» را در توضیح نظریه خودش نوشت ، اما سومبارت معتقد بود این نقش را یهودیان بیش از پیوریتن‌ها به عهده داشته‌اند. «یهودیان و حیات اقتصادی مدرن» پاسخ سومبارت به وبر بود و شرح نظریه او در این خصوص که در سال ۱۹۱۱م در آلمان به چاپ رسید.
سومبارت در این کتاب از یهودیان به عنوان اصلی‌ترین چهره‌ها، که در تاسیس و فعالیت‌ «بازار سهام» نقش مهمی داشتند. نام برده و می‌نویسد: یهودیان بودند که به بازار سهام و معاملات آن جنبه ویژه‌ای بخشیدند و در واقع بنیان‌گذاران بورس یازی در آینده شدند و عملاً بورس بازی را رواج دادند. سهم آنان در رشد بازار بورس، تخصصی بود که در دلالی و نیز در تمهیدِ پیش فروش داشتند.
او ادامه می‌دهد: در اواخر سده هیجدهم میلادی این حقیقتی مورد قبول همگان بود که یهودیان پیشه بورس بازی و سهام را ابداع کرده بودند. نیکلاس مایز وان هالی در نیمه دوم سده هفدهم می‌گوید که یهودیان از اصلی‌ترین چهره‌های دارای سهام بودند. کمی بعد آنها را به عنوان سرمایه‌گذاران بزرگ شرکت هند شرقی هلند می‌بینیم. این را دوپینتو شهادت می‌دهد و در مورد نقش یهودیان در شرکت هند غربی نیز نامه مدیران شرکت خطاب به فرماندار آمستردام را داریم که از او می‌خواهد تا به یهودیان در مستعمرات این شرکت اجازه اقامت بدهد. چون آنها سرمایه‌گذاری‌های گزاف و چشمگیری در سهام این شرکت انجام داده‌اند.
همچنین گزارش مستندی در دست داریم که به احتمال زیاد توسط سفیر فرانسه در لاهه، به عنوان گزارش به دولت خود در سال ۱۶۹۸ نوشته شده که او در آن به صراحت خاطر نشان می‌کند که یهودیانِ حرفه بازارِ سهام را کاملاً در دست گرفته و طبق خواسته‌های خود، آن را گسترش و توسعه می‌دهند. در برجسته‌ترین بخش این گزارش آمده است: در هلند یهودیان قدرت قابل توجهی دارند و بر اساس پیش‌بینی‌ها قیمت سهام این بازار آن چنان متغیر است که در طی روز چندبار بالا و پایین و این دست و آن دست می‌شود و این دست به دست شدن‌ها را نباید تجارت سالم نامید. بلکه بهتر است آن را شرط‌بندی یا قمار خواند و یهودیانی که بر این نوع معاملات تسلط دارند، انواع و اقسام دوز و کلک را بلد هستند که در برخورد با آدم‌های عادی، هرچقدر هم که زرنگ باشند، سوار می‌کنند... دلالان و کارگزاران یهودی بازار سهام، در نوع خود در دنیا نظیر ندارند و از همه باهوش‌ترند و هر کدام انواع سهام و بورس شرکت‌های مختلف را در مقیاسی عظیم و خیره کننده در اختیار دارند.
سومبارت سپس بازار سهام کشورهای مختلف را بررسی نموده و میزان نفوذ اقتصادی یهودیان را در آن عرصه به چالش کشیده است. وی در خصوص بازار سهام لندن می‌نویسد: «سولومون دورمیدو در سال ۱۶۵۷ درخواست کرد تا به عنوان عضو هیات‌مدیره بازار سهام که یهودیان به طور رسمی به آن راه نداشتند، پذیرفته شود. ظاهراً قانونی که این ممنوعیت را (برای یهودیان) برقرار کرده بود، فراموش شده بود. به هرحال، در اواخر سده هفدهم میلادی بازار سهام انگلیس که از سال ۱۶۹۸ به این سو به عنوان راسته سهام مشهور شده بود، سرشار از یهودیان بود. تعداد آن‌ها چنان زیاد شده بود که گوشه خاصی از ساختمان بازار سهام به عنوان گذر یهودیان نامیده می‌شد و یکی از نویسندگان آن دوره نوشته است که بازار سهام لندن مملو از یهودیان است.
از معروفترین دلالان یهودی آن عصر مداینای ثروتمند است که بانک دار شخصی ژنرال مارلبرو بود و سالانه شش‌هزار پوند به او مقرری می‌داد و در عوض، تازه‌ترین اخبار جنگ، اول از همه به دست او می‌رسید. اولین پدران و بنیان‌گذاران بازار سهام، با تمام دوز و کلک‌های بالا و پایین بردن قیمت‌ها، ارسال گزارش‌های جعلی از جبهه‌های جنگ، ایجاد انواع حقه‌های مالی در پشت‌پرده و نظایر آن آشنا بودند و از آنها به بهترین وجهی به نفع خود استفاده می‌کردند.(۲)
مناشه لوپز از دیگر هم‌کیشان مداینای بود که او نیز بعد از پخش خبر جعلی مرگ ملکه و اضطراب و آشوبی که مدت کوتاهی سراسر انگلیس را در بر گرفت، پول هنگفتی از راه خرید تمامی سهام حکومتی که قیمت آنها در اثر انتشار این شایعه به شدت افت کرده بود، به جیب زد.»
پاریس شهر دیگری است که سومبارت به آن توجه نموده و می‌نویسد: «اگر هم در این شهر دلالی سهام و خرید و فروش آن انجام می‌گرفت، این امر مدیون یهودی‌ها بود.» او از خیابان کنکامپوا نام می‌برد که تعداد زیادی از یهودیان در آن زندگی می‌کردند و مرکز معاملات بازار سهام بود. وی اشاره می‌کند، کنکامپوا که بعدها به بدنامی شهره شد و شیادان و کلاه‌برداران فراوانی در آن پیدا می‌شدند با فردی به نام جان لاو در ارتباط بودند، که به احتمال زیاد یهودی بوده است.
در مورد برلین در آلمان هم می‌توان گفت که بازار سهام این شهر از بدو تاسیس، یک نهاد یهودی بوده است. از چهار رئیس بازار سهام، دونفرشان یهودی بودند و از مجموع بیست و سه مدیر بازار سهام، ده‌ نفرشان یهودی بودند. البته این ده نفر آشکارا یهودی بودند و به آن اعتراف داشتند، متاسفانه غیر ممکن است که بتوان دریافت چندتن از ایشان اجداد یهودی داشتند یا خودشان در ابتدا یهودی بودند و سپس تغییر دین داده بودند.
جالب است که اروپائیان قرن ۱۷ نیز مشابه فرزندان خود در قرن ۲۱ می‌اندیشیدند. سرپرستی اموال و املاک براندنبورگ در سال ۱۶۷۲م از این شکایت می‌کند که «یهودیان لقمه‌های نان را از گلوی سایر ساکنان این منطقه بیرون کشیده‌اند.»
در سال‌های ۱۷۱۲ و ۱۷۱۷ ساکنان شهر قدیمی ماگبورگ از پذیرش یهودیان در میان خود سرباز زدند و علت آن را چنین عنوان می‌کردند: «به این خاطر که رفاه شهر و موفقیت و کامیابی بازرگانان آن، به این نکته وابستگی دارد که نباید اجازه داد هیچ فرد یهودی در این‌جا وارد عرصه کسب و کار و تجارت شود.» ساواری نیز در کتاب خود می‌نویسد: یهودیان به این شهره‌اند که بازرگانان موفقی هستند، اما اگر قرار بود که آدم‌های حقه‌باز و ریاکاری نباشند، دستیابی به این شهرت بسیار دشوار بود.» (۳)
سومبارت در صفحه ۲۵۴ کتاب خود، علت این نوع رفتارهای اقتصادی یهودیان را در نوع جهان بینیِ اعتقادی آنان که برگرفته از ایدئولوژی توراتی و تلمود است، دانسته و می‌نویسد: «مسیحیِ مومنی که به اخذ ربا عادت کرده، در بستر مرگ می‌کوشد تا این بهره‌های گناه‌آلود را از خود دور کند تا بتواند به آرامش روحی دست یابد. اما یهودیِ مومن چه حالی دارد؟ او در بستر مرگ، به صندوقچه‌های مملو از این بهره‌ها می‌نگرد که از مسیحیان یا مسلمانانِ نیازمند اخذ کرده است و از مشاهده آنها دلشاد و دلگرم می‌شود. چون هر سکه‌ای که به دست آورده، مطابق فرامین و احکامی است که به او گفته شده و در واقع قدمی است که او در راه خدای خود برداشته است.»
به نظر می‌رسد اکنون برای خوانندگان، نتایج نظرسنجی ADL در اروپا ملموس باشد و قابل درک است که چرا اروپائیان در بحران اقتصادی اخیر، انگشت اتهام را به طرف یهود نشانه گرفته‌اند. چرا یهودیان را علت سقوط ارزش سهام خود در بازارهای بورس اروپا و آمریکا می‌دانند. چرا هنوز هم مانند سال ۱۶۹۸ م معتقدند که یهودیانِ حرفه‌ی، بازار سهام را کاملاً در دست گرفته و طبق خواسته‌های خود، آن را گسترش می‌دهند.

ع. آزاد
منابع و توضیحات:
۱) این گزارش در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۸۷ توسط پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه بین‌المللی خبر انگلیسی(دفتر بیروت) منتشر شده است.
۲) تبلور فریب‌های اقتصادی یهود را می‌توان در فیلم «مردی که زیاد می‌دانست» مشاهده نمود؛ هر چند که در این فیلم اشاره‌ای به یهودیان نمی‌شود. مردی که زیاد می‌دانست در ایام جنگ تحمیلی ساخته و پخش شد.
۳) مصادیق مورد اشاره از سومبارت در این کتاب قابل دسترسی است که خواندن آن به علاقمندان توصیه می‌گردد: سومبارت ورنر، (۱۳۸۴)، یهودیان و حیات اقتصادی مدرن، ترجمه رحیم قاسمیان، چاپ اول، تهران: نشر ساقی.

منبع : سایت تابناک

مطالب مرتبط

بحران مالی آمریکا شکسته شدن حباب سرمایه‌داری

بحران مالی آمریکا شکسته شدن حباب سرمایه‌داری
۱) فروپاشی مارکسیسم - لنینیسم و مائوئیسم از شوروی گورباچف تا چین کمونیست، مبین پیروزی کاپیتالیسم نبود، چه اینکه لیرالیسم بدیل سوسیالیسم نبود بلکه رقیب آن بود. به دیگر سخن ، سوسیالیسم و کاپیتالیسم از منظر تبار و شجره معرفتی متعلق به دنیای ما بعد مدرنیته بوده و به عالم تجدد و بازگشت دارند.
۲) حرف‌های قدیمی فوکویاما در نظریه پایان یافتگی تاریخ به رهبری لیبرال دموکراسی آمریکایی پس از فروپاشی شوروی گورباچف همان قدر بی‌بنیاد بود که خود او اکنون از آن پرده برداشت و شکست تفکر سرمایه‌داری در اداره اقتصادی انسان و نیز پایان تشخص و نمایندگی دموکراسی آمریکا در جهان را اعلام کرد.
۳) امام خمینی (ره) در نامه تاریخی خویش به گورباچف یادآوری می‌کردند ، مشکل اصلی کشور شما مسئله مالکیت و اقتصاد و آزادی نیست مشکل شما عدم اعتقاد واقعی به خداست . همان مشکلی که غرب را هم به ابتذال و بن‌بست کشیده و یا خواهد کشید . این پیش‌بینی امام راحل نشان داد مشکلی که این حکیم فرزانه متذکر شده است هم اکنون دامن اقتصاد سیاسی لیبرال دموکراسی را گرفتار نموده است. به دیگر سخن، مشکل کنونی کاپیتالیسم فقدان عدالت ، فرزانگی و فضیلت و پارسایی در مهندسی و معماری پول و سرمایه است ، امری که بی‌مدد عادل مطلق جهان میسر نمی‌گردد. بنابراین دخالت نظام سیاسی کاپیتالیستی در مناسبات اقتصادی و از دهه ۶۰ میلادی تا بحران کنونی و نیز باقی بودن مشکل اقتصاد و سرمایه‌داری خود گویای آن است که «دست نامرئی» آدام اسمیت خود، دستانی افلیج است. لذا نسخه شفابخش، همان گوهر گمشده عدالت است که رقبای دولت اسلامی در داخل و خارج از آن با طعنه به اقتصاد دستوری یاد می‌کنند!
۴) جان گری، نویسنده ، فیلسوف و استاد علوم اقتصاد سیاسی و صاحب کتاب “ردگان شیطان: دین یوحنایی و مرگ مدینه فاضله، در مقاله‌ای که روز دوشنبه ۶ اکتبر ۲۰۰۸ در روزنامه آبزرور منتشر کرد ، با عنوان شکست در سقوط قدرت آمریکا نوشت، هیمنه و رهبری آمریکا براقتصاد جهانی به پایان رسیده است . وی درباره بحران مالی ایالت متحده می‌نویسد: بحرانی که اکنون ایالات متحده با آن روبرو است و باعث سقوط کشور می‌شود، همان اتفاقی که باعث شد اتحاد جماهیر شوروی از هم فروبپاشد و دیوار برلین فرو بریزد اکنون برسر ایالات متحده خواهد آمد. او اعتقاد دارد به زودی شاهد یک تغییر تاریخی در جغرافیای سیاسی خواهیم بود که می‌تواند موازنه قوا را در دنیا برهم بزند و رهبری آمریکا بردنیای سرمایه‌داری را که پس از جنگ جهانی دوم تاکنون برعهده داشت به پایان خواهد رسید.
۵) برخی دیگر از صاحب‌نظران- از جمله مقاله فرید زکریا در خصوص بحران مالی گسترده پولی و مالی در آمریکا که در هفته‌نامه آمریکایی نیوزویک چاپ شد با نگاهی به تاریخ بحرانها در آمریکا ، عقیده دارند این بحران شباهت زیادی به بحران دهه ۱۹۳۰ دارد که نتایج آن برکل جهان تاثیرگذار بوده است . همیشه تاریخ کاپیتالیسم با بحران، وحشت ، رکود مالی و بحران اقتصادی همراه بوده است . این دسته از کارشناسان عقیده دارند شاید این بحران پایان کاپیتالیسم نباشد )!( اما این امر قطعی است که پایان نفوذ و اقتدار جهانی برای ایالات متحده آمریکا رسیده است .
۶) اعتبار آمریکا بخاطر بحران مالی پدید آمده به شدت پایین آمده است به‌گونه‌ای که تاثیرات خودش را در جهان برجای گذاشته و سرمایه جهانی در حال کوچ به خارج از آمریکا است . و ازاین نکته نیز نباید غفلت نمود و به سادگی از کنار آن عبور کرد که برای دهه‌های طولانی ایالات متحده چیزی حدود ۸۰ درصد از سرمایه جهان را برای خود جذب می‌کرد که این امر باعث بقای آمریکا شده بود. اکنون این عصر به پایان رسیده است آمریکا مجبور است که برای جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری مانند دیگر کشورها تلاش جدی کند.
۷) نوام چامسکی اندیشمند برجسته و استاد دانشگاه آمریکا براین باور است که بحران مالی اخیر در کشور آمریکا ، بیانگر ماهیت ضد دموکراتیک سرمایه‌داری ایالات متحده است “چامسکی” در مقاله‌ای در آیریش تایمز نوشت: بحران‌های مالی بازار آمریکا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری این کشور بیانگر ماهیت غیردموکراتیک سیستم کاپیتالیسم است.
۸) از دیدگاه غربیها سیاست و اقتصاد دو مولفه لازم و ملزوم همدیگر هستند، آنها معتقدند پس از شکست سیاسی غرب در راه انداختن دو جنگ در افغانستان سال ۲۰۰۱ و عراق - سال ۲۰۰۳ - و شکست طرح خاورمیانه بزرگ و وقوع حوادث ۱۱ سپتامبر و حمایت از رژیم اشغالگر قدس در حمله به لبنان در جنگ ۳۳ روزه پشت پرده هزینه‌های اقتصادی لشکرکشی‌های یاد شده غرب به این مناطق را از لایه‌های زیرین به سطح آورد و نشان داد که بحران مالی آمریکا در سال ۲۰۰۸ تا حد زیادی به تصمیمات حوزه سیاسی دولتمردان آمریکایی مربوط می‌شود که خود را منجی بشریت می‌خوانند و داعیه‌دار تحقق آزادی هستند!
۹) تا کجا باید بحران‌های ناشی از سوء مدیریت و بن‌بست ارباب دهکده جهانی را که گویا خیلی وقت است تعادل و سلامت خود را از دست داده و در حال افتادن است ، به جان خرید؟ آیا نباید مداخله کرد و جهان را از این سقوط پرهزینه ایمن داشت؟ اقتصاد جهانی این روزها و این سالها روزگار تیره و تاری را تجربه می‌کند. در این میان قبله کاپیتالیسم (سرمایه‌داری آمریکا) به جای آنکه شفا دهد، در حال کور کردن اقتصاد جهانی است و جهان آوار شدن تدریجی اقتصاد آمریکا را بر سر خود حس می‌کند . و باز این دغدغه حیاتی را پیش می‌کشد که : آیا نباید تا دیر نشده ، کاری کرد و لااقل جهان را از زیر این آوار در حال ریختن بیرون کشید.
۱۰) زبیگنیو برژینسکی ، استراتژیست معروف آمریکایی با اشاره به اقدامات بوش در جهان می‌گوید: پیش‌بینی‌های آرنولد توین بی مورخ بزرگ انگلیسی در مورد چگونگی اضمحلال و فروپاشی قدرت ایالات متحده، اکنون در حال وقوع است.
برژینسکی در بررسی عملکرد دولت بوش و تصمیم‌های شخص او در سیاست‌های کلان ایالات متحده تاکید کرد: جرج بوش مصداق بارز آن دسته از سیاستمداران و حاکمانی است که از نظر توین بی بالاخره با به قدرت رسیدن بوش که نمونه یک سیاستمدار با تصمیمات اشتباه و مهلک است شکل واقعیت به خود گرفته است و بوش با حمله به عراق، خودکشی سیستم حکومتی یک ابرقدرت را رقم زد.
آرنولد توین بی ۶۰ سال قبل پیش‌بینی کرده بود، سقوط قدرت‌های بزرگ و امپراتوریهای شبیه ایالات متحده آمریکا صرفا از طریق اشتباهات فاحش حاکمان آن و تصمیم‌گیریهای کاملا غلط آنها ممکن می‌شود.
در واقع جورج بوش رئیس جمهور سابق نومحافظه‌کار ایالات متحده با تکرار اشتباهات خود در طول دوران زمامداری ۸ ساله خود در کاخ سفید روند فروپاشی نظام سیاسی آمریکا را تسهیل کرده است . برداشت نادرست از حادثه یازدهم سپتامبر، تعریف الگویی کاذب برای مبارزه با تروریسم (بنیادگرایی) و پس از آن تحمیل دو جنگ ویرانگر به منطقه حساس خاورمیانه و اشتغال افغانستان و عراق به همراه برخی سیاست‌های غلط داخلی - اقتصادی و اجتماعی - برخی از جنبه‌های مهم راهبرد ناصحیح دولت بوش بشمار می‌رود.
۱۱) بحران کنونی را با هر معیار تاریخی‌ای که بسنجیم ، عظیم است . شاید مهمترین پیامد بحران مالی کنونی مشروعیت‌زدایی از قدرت آمریکا باشد. مردم در سراسر جهان ایالات متحده را مدرن‌ترین ، پیچیده‌ترین و مولدترین اقتصاد در سراسر دنیا می‌دیدند. حالا آنها ایالات متحده را بی‌ثبات‌ترین جای جهان می‌بینند. آنها قبلا با احترامی آمیخته به ترس به سخنان سیاستگذاران آمریکایی گوش می‌دادند، آنها فکر می‌کردند با بررسی سخنان سران کاخ سفید می‌توانند آینده دنیا را حدس بزنند اما حالا از دید مردم جهان خود سیاستمداران آمریکایی هم نمی‌دانند چه کار می‌کنند . این بی‌اعتباری تبعاتی دارد. آنانی که نگاه تیزبین آینده‌نگری داشتند، مثل “امانوئل تود” در کتاب “ بعد از امپراتوری، سقوط نظام آمریکایی” که در آخرین سطر مقدمه‌ای که بر ترجمه انگلیسی کتابش نوشت، جمله حیرت‌انگیزی را به یادگار گذاشت. این جمله نشانه‌است است از سرانجام آمریکا:
جرج بوش و یاران نو محافظه‌کارش به مثابه گورکنان امپراتوری آمریکا در تاریخ ثبت می‌شوند!

وبگردی
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».