پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ / Thursday, 18 October, 2018

نقش یهودیان در بحران مالی دنیا


نقش یهودیان در بحران مالی دنیا
در یک نظرسنجی که اخیرا به وسیله «مجمع ضد افترا» ADL انجام شده نتایج بدست آمده اشاره به این دارد که رفتارهای یهودی‌ستیزی در ۷ کشور اروپایی به دلیل اثرات بحران مالی و حمله نظامی اسرائیل علیه فلسطینی‌ها افزایش یافته است.
ADL، که یک موسسه آمریکایی ـ یهودی است، از ۳۵۰۰ نفر واجد شرایط در ۷ کشور اروپایی و از هر کشور ۵۰۰ نفر و در فاصله زمانی ۱ دسامبر ۲۰۰۸ تا ۱۳ ژانویه ۲۰۰۹ این نظرسنجی را انجام داده است. این کشورها عبارتند از اتریش، فرانسه، انگلیس، مجارستان، لهستان، اسپانیا و آلمان.
بر این اساس، بیش از ۴۰ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی اعتقاد دارند که یهودی‌ها قدرت بیش از حدی را در تجارت جهانی دارا هستند. همچنین ۳۱ درصد افراد بالغی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند یهودی‌ها را به دست داشتن در بحران مالی متهم می‌کنند. تقریبا بیش از نیمی از جواب‌دهندگان به این نظرسنجی، بر این باورند که یهودی‌های کشورشان، بیشتر از کشور خودشان به اسرائیل وفادارند.
این نظرسنجی تایید می‌کند که یهودی‌ستیزی هنوز در اذهان خیلی از اروپایی‌ها زنده است. «ابه فوکسمن» مدیر بین‌المللی مجمع ضد افترا می‌گوید: به دنبال ادامه‌دار بودن بحران مالی جهانی، اعتقاد شدید به تاثیر بیش از حد یهودیان در تجارت جهانی و مال در دنیا این موضوع آزار دهنده، نگران‌کننده و خطرناک شده است.
در اواخر سال گذشته میلادی مجمع گزارش داد که به علت بحران مالی در آمریکا، سمت‌ها و شغل‌های یهودی ستیزی افزایش قابل توجهی در مجامع ضد یهودی داشته است.
طعنه‌ها و سرزنش‌ها بر ضد یهودیان در میان عموم مردم بالا رفته است، با این اتهام که یهودیان دولت را کنترل کرده و بیش از هرکس دیگری در نظام مالی امریکا نفوذ دارند و این نفوذ و سیطره در جهت تحقق اهداف سیستم جهانی یهودی قدم برمی‌دارد.
به قول ADL بازداشت «برنارد مدوف» سرمایه‌گذار مشهور یهودی، که مبلغ ۵۰ میلیارد دلار را از سرمایه‌گذاران کلاه‌برداری کرده بود نیز سبب شد که این گلایه‌ها و انتقادات بالا بگیرد. در جامعه آمریکا گفته می‌شود که هیچ فرد یا شرکتی غیر از یهودی‌ها نمی‌توانست کلاهبرداری با این حجم انجام دهد.
ADL می‌گوید: «پست و سمت‌های مهم و عالی که در اختیار یهودیان است باعث گمانه‌زنی‌های بد در رابطه با دزدی و اختلاس این افراد نیز شده است».
گزارش مجمع می‌افزاید: «در خیلی از وبلاگ‌ها نیز این حرف‌ها و حدیث‌ها در رابطه با دست داشتن یهودی‌ها در این بحران بالا گرفته و در سایت‌ها و چت‌روم‌ها نیز اوضاع همین گونه است».
و در پایان «مجمع ضد افترا» به این موضوع پرداخته که یهودیان همواره قربانی اول در همه بحران‌ها هستند و انگشت‌های اتهام به سوی آنها نشانه می‌رود، ولی این بار کلاه‌برداری مدوف و این موضوع که پشت خیلی از کلاهبرداری‌ها و اختلاس‌ها، مشاوران یهودی قرار دارند، توفانی سهمگین علیه یهودیت ایجاد کرده است. (۱)
شاید اگر این نظر سنجی در کشورهای اسلامی انجام می‌شد، نتایج آن مورد توجه قرار نمی‌گرفت زیرا اعتقاد مسلمانان بر این است که پشت هر توطئه‌ای جهانی، سازمان‌های یهودی ‌صهیونیستی قرار گرفته‌اند. اما این نظر سنجی در کشورهایی انجام شده که دولت‌های آن حامیان اصلی رژیم صهیون بوده و یهودیان در پیکره حکومتی آنان نفوذ بسیاری دارند. اما چرا اقشار مختلف مردم مسیحی، این چنین علیه یهودیان برآشقته‌اند.؟ چرا اروپائی‌ها یهودیان را در بحران مالی اخیر مقصر می‌دانند و تمام بدبختی‌های خود را به پای آنان می‌نویسند.؟ آیا این انتقادات ناشی از هیجانات «یهود ستیزی» است یا بر حسب پیشینه رفتار یهود در اروپا و آمریکا شکل گرفته است.؟
برای دست یافتن به پاسخ مستند و مستدل، بررسی تحرکاتِ پیدا و پنهان شبکه درهم تنیده یهود در سده‌های اخیر گریزناپذیر است. زیرا بدون توجه به سابقه قبلی این پرونده اقتصادی، امکان صدور کیفرخواست برای آن مسیر نمی‌باشد. پس باز می‌گردیم به قرن پیشین و دوره‌ای که «ورنر سومبارت» و «ماکس وبر» تحقیقات و مطالعات خود را با هم آغاز نمودند تا تاثیر شگرفی در تفکر سیاسی اقتصادی آلمان گذارند. معمولاً هر کدام از این دو، اولین کسی بود که آخرین کارهای آن دیگری را می‌دید. این هم‌کاری و هم‌فکری تا هنگامی ادامه یافت که این دو به دلایل اجتماعیِ تکوین سرمایه‌داری مدرن علاقمند شدند. وبر می‌اندیشید که حضور «پیورتین‌ها» در این عرصه بسیار موثر بوده و به همین دلیل در سال‌های ۱۹۰۴ و ۱۹۰۵م کتاب «اخلاق پروتستانی و روح سرمایه‌داری» را در توضیح نظریه خودش نوشت ، اما سومبارت معتقد بود این نقش را یهودیان بیش از پیوریتن‌ها به عهده داشته‌اند. «یهودیان و حیات اقتصادی مدرن» پاسخ سومبارت به وبر بود و شرح نظریه او در این خصوص که در سال ۱۹۱۱م در آلمان به چاپ رسید.
سومبارت در این کتاب از یهودیان به عنوان اصلی‌ترین چهره‌ها، که در تاسیس و فعالیت‌ «بازار سهام» نقش مهمی داشتند. نام برده و می‌نویسد: یهودیان بودند که به بازار سهام و معاملات آن جنبه ویژه‌ای بخشیدند و در واقع بنیان‌گذاران بورس یازی در آینده شدند و عملاً بورس بازی را رواج دادند. سهم آنان در رشد بازار بورس، تخصصی بود که در دلالی و نیز در تمهیدِ پیش فروش داشتند.
او ادامه می‌دهد: در اواخر سده هیجدهم میلادی این حقیقتی مورد قبول همگان بود که یهودیان پیشه بورس بازی و سهام را ابداع کرده بودند. نیکلاس مایز وان هالی در نیمه دوم سده هفدهم می‌گوید که یهودیان از اصلی‌ترین چهره‌های دارای سهام بودند. کمی بعد آنها را به عنوان سرمایه‌گذاران بزرگ شرکت هند شرقی هلند می‌بینیم. این را دوپینتو شهادت می‌دهد و در مورد نقش یهودیان در شرکت هند غربی نیز نامه مدیران شرکت خطاب به فرماندار آمستردام را داریم که از او می‌خواهد تا به یهودیان در مستعمرات این شرکت اجازه اقامت بدهد. چون آنها سرمایه‌گذاری‌های گزاف و چشمگیری در سهام این شرکت انجام داده‌اند.
همچنین گزارش مستندی در دست داریم که به احتمال زیاد توسط سفیر فرانسه در لاهه، به عنوان گزارش به دولت خود در سال ۱۶۹۸ نوشته شده که او در آن به صراحت خاطر نشان می‌کند که یهودیانِ حرفه بازارِ سهام را کاملاً در دست گرفته و طبق خواسته‌های خود، آن را گسترش و توسعه می‌دهند. در برجسته‌ترین بخش این گزارش آمده است: در هلند یهودیان قدرت قابل توجهی دارند و بر اساس پیش‌بینی‌ها قیمت سهام این بازار آن چنان متغیر است که در طی روز چندبار بالا و پایین و این دست و آن دست می‌شود و این دست به دست شدن‌ها را نباید تجارت سالم نامید. بلکه بهتر است آن را شرط‌بندی یا قمار خواند و یهودیانی که بر این نوع معاملات تسلط دارند، انواع و اقسام دوز و کلک را بلد هستند که در برخورد با آدم‌های عادی، هرچقدر هم که زرنگ باشند، سوار می‌کنند... دلالان و کارگزاران یهودی بازار سهام، در نوع خود در دنیا نظیر ندارند و از همه باهوش‌ترند و هر کدام انواع سهام و بورس شرکت‌های مختلف را در مقیاسی عظیم و خیره کننده در اختیار دارند.
سومبارت سپس بازار سهام کشورهای مختلف را بررسی نموده و میزان نفوذ اقتصادی یهودیان را در آن عرصه به چالش کشیده است. وی در خصوص بازار سهام لندن می‌نویسد: «سولومون دورمیدو در سال ۱۶۵۷ درخواست کرد تا به عنوان عضو هیات‌مدیره بازار سهام که یهودیان به طور رسمی به آن راه نداشتند، پذیرفته شود. ظاهراً قانونی که این ممنوعیت را (برای یهودیان) برقرار کرده بود، فراموش شده بود. به هرحال، در اواخر سده هفدهم میلادی بازار سهام انگلیس که از سال ۱۶۹۸ به این سو به عنوان راسته سهام مشهور شده بود، سرشار از یهودیان بود. تعداد آن‌ها چنان زیاد شده بود که گوشه خاصی از ساختمان بازار سهام به عنوان گذر یهودیان نامیده می‌شد و یکی از نویسندگان آن دوره نوشته است که بازار سهام لندن مملو از یهودیان است.
از معروفترین دلالان یهودی آن عصر مداینای ثروتمند است که بانک دار شخصی ژنرال مارلبرو بود و سالانه شش‌هزار پوند به او مقرری می‌داد و در عوض، تازه‌ترین اخبار جنگ، اول از همه به دست او می‌رسید. اولین پدران و بنیان‌گذاران بازار سهام، با تمام دوز و کلک‌های بالا و پایین بردن قیمت‌ها، ارسال گزارش‌های جعلی از جبهه‌های جنگ، ایجاد انواع حقه‌های مالی در پشت‌پرده و نظایر آن آشنا بودند و از آنها به بهترین وجهی به نفع خود استفاده می‌کردند.(۲)
مناشه لوپز از دیگر هم‌کیشان مداینای بود که او نیز بعد از پخش خبر جعلی مرگ ملکه و اضطراب و آشوبی که مدت کوتاهی سراسر انگلیس را در بر گرفت، پول هنگفتی از راه خرید تمامی سهام حکومتی که قیمت آنها در اثر انتشار این شایعه به شدت افت کرده بود، به جیب زد.»
پاریس شهر دیگری است که سومبارت به آن توجه نموده و می‌نویسد: «اگر هم در این شهر دلالی سهام و خرید و فروش آن انجام می‌گرفت، این امر مدیون یهودی‌ها بود.» او از خیابان کنکامپوا نام می‌برد که تعداد زیادی از یهودیان در آن زندگی می‌کردند و مرکز معاملات بازار سهام بود. وی اشاره می‌کند، کنکامپوا که بعدها به بدنامی شهره شد و شیادان و کلاه‌برداران فراوانی در آن پیدا می‌شدند با فردی به نام جان لاو در ارتباط بودند، که به احتمال زیاد یهودی بوده است.
در مورد برلین در آلمان هم می‌توان گفت که بازار سهام این شهر از بدو تاسیس، یک نهاد یهودی بوده است. از چهار رئیس بازار سهام، دونفرشان یهودی بودند و از مجموع بیست و سه مدیر بازار سهام، ده‌ نفرشان یهودی بودند. البته این ده نفر آشکارا یهودی بودند و به آن اعتراف داشتند، متاسفانه غیر ممکن است که بتوان دریافت چندتن از ایشان اجداد یهودی داشتند یا خودشان در ابتدا یهودی بودند و سپس تغییر دین داده بودند.
جالب است که اروپائیان قرن ۱۷ نیز مشابه فرزندان خود در قرن ۲۱ می‌اندیشیدند. سرپرستی اموال و املاک براندنبورگ در سال ۱۶۷۲م از این شکایت می‌کند که «یهودیان لقمه‌های نان را از گلوی سایر ساکنان این منطقه بیرون کشیده‌اند.»
در سال‌های ۱۷۱۲ و ۱۷۱۷ ساکنان شهر قدیمی ماگبورگ از پذیرش یهودیان در میان خود سرباز زدند و علت آن را چنین عنوان می‌کردند: «به این خاطر که رفاه شهر و موفقیت و کامیابی بازرگانان آن، به این نکته وابستگی دارد که نباید اجازه داد هیچ فرد یهودی در این‌جا وارد عرصه کسب و کار و تجارت شود.» ساواری نیز در کتاب خود می‌نویسد: یهودیان به این شهره‌اند که بازرگانان موفقی هستند، اما اگر قرار بود که آدم‌های حقه‌باز و ریاکاری نباشند، دستیابی به این شهرت بسیار دشوار بود.» (۳)
سومبارت در صفحه ۲۵۴ کتاب خود، علت این نوع رفتارهای اقتصادی یهودیان را در نوع جهان بینیِ اعتقادی آنان که برگرفته از ایدئولوژی توراتی و تلمود است، دانسته و می‌نویسد: «مسیحیِ مومنی که به اخذ ربا عادت کرده، در بستر مرگ می‌کوشد تا این بهره‌های گناه‌آلود را از خود دور کند تا بتواند به آرامش روحی دست یابد. اما یهودیِ مومن چه حالی دارد؟ او در بستر مرگ، به صندوقچه‌های مملو از این بهره‌ها می‌نگرد که از مسیحیان یا مسلمانانِ نیازمند اخذ کرده است و از مشاهده آنها دلشاد و دلگرم می‌شود. چون هر سکه‌ای که به دست آورده، مطابق فرامین و احکامی است که به او گفته شده و در واقع قدمی است که او در راه خدای خود برداشته است.»
به نظر می‌رسد اکنون برای خوانندگان، نتایج نظرسنجی ADL در اروپا ملموس باشد و قابل درک است که چرا اروپائیان در بحران اقتصادی اخیر، انگشت اتهام را به طرف یهود نشانه گرفته‌اند. چرا یهودیان را علت سقوط ارزش سهام خود در بازارهای بورس اروپا و آمریکا می‌دانند. چرا هنوز هم مانند سال ۱۶۹۸ م معتقدند که یهودیانِ حرفه‌ی، بازار سهام را کاملاً در دست گرفته و طبق خواسته‌های خود، آن را گسترش می‌دهند.

ع. آزاد
منابع و توضیحات:
۱) این گزارش در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۸۷ توسط پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه بین‌المللی خبر انگلیسی(دفتر بیروت) منتشر شده است.
۲) تبلور فریب‌های اقتصادی یهود را می‌توان در فیلم «مردی که زیاد می‌دانست» مشاهده نمود؛ هر چند که در این فیلم اشاره‌ای به یهودیان نمی‌شود. مردی که زیاد می‌دانست در ایام جنگ تحمیلی ساخته و پخش شد.
۳) مصادیق مورد اشاره از سومبارت در این کتاب قابل دسترسی است که خواندن آن به علاقمندان توصیه می‌گردد: سومبارت ورنر، (۱۳۸۴)، یهودیان و حیات اقتصادی مدرن، ترجمه رحیم قاسمیان، چاپ اول، تهران: نشر ساقی.

منبع : سایت تابناک

مطالب مرتبط

صربستان و اصلاحات اقتصادی

صربستان و  اصلاحات اقتصادی
در ژانویه سال ۱۹۹۴میلادی تورم در اقتصاد صربستان آنچنان مهارگسیخته بود که دولت این کشور در پی چاپ یک رشته اسکناس با ارقام فزاینده در نهایت اسکناسی با رقم پانصد میلیارد دینار به چاپ رساند. در روز ۲۴ژانویه ۱۹۹۴دولت صربستان که قصد داشت اسکناسی با رقم یک هزار میلیارد دینار به چاپ برساند با حذف دوازده صفر از رقم مزبور، یک دینار را برابر یک مارک آلمان قرار داد. به گزارش ایرنا صربستان پس از چهارده سال از آن واقعه هم اکنون در مرحله شکوفایی اقتصادی است به نحوی که هم اکنون ارزش دینار صربستان با نوسانی اندک با ثبات است و ۸۰دینار در برابر یک یورو معامله می شود. همچنین براساس آمار و ارقام اعلام شده از طرف دولت صربستان حقوق خالص متوسط افراد شاغل این کشور در ماه گذشته برابر با ۳۴۴۷۱ (معادل ۴۳۰یورو) بوده و تورم این کشور در سال گذشته میلادی نیز در حد ۱۰‎/۱درصد کنترل شده است.
روزنامه پلیتیکا چاپ بلگراد، در مقاله اقتصادی به قلم «اسلوبودان کاستیچ» با عنوان «ترس از تورم» به وضعیت تورم فوق العاده درسال های ۱۹۹۳ میلادی و اوایل ۱۹۹۴میلادی پرداخته و وضعیت اقتصادی کنونی صربستان را با وضعیت گذشته مورد بررسی قرار داده است. وی دربخشی از گزارش خود نوشت: مردم صربستان تورم فوق العاده درسال ۱۹۹۳ میلادی را با پرداخت خسارت های زیادی عملا تجربه کرده اند. کاستیچ نوشت: این تورم فوق العاده را که در بیست وچهارم ژانویه سال ۱۹۹۴ میلادی متوقف شد همه بخاطر دارند. تنها از اول ژانویه سال ۱۹۹۴میلادی تا بیست وچهارم ژانویه ۱۹۹۴میزان تورم در یوگسلاوی سابق از دو تا سه درصد در ساعت و یا به عبارت دیگر هفتاد درصد در روز به ثبت رسیده است. به نوشته کاستیچ، درصورتی که این تورم در ۲۴ژانویه سال ۱۹۹۴میلادی متوقف نمی شد به مرز سیصد و سیزده میلیون درصد می رسید که از تورم آلمان در زمان بعد از جنگ جهانی بسیار بیشتر است. در ۲۴ژانویه سال ۱۹۹۴میلادی در صربستان یک تیم اقتصادی به سرپرستی دکتر «دراگوسلاو آوراموویچ» با حذف دوازده صفر از اسکناس یک هزار میلیارد دیناری به یک دینار با ارزش یک مارک آلمان بدل کرد. برای اینکه به تاریخچه و دلایل تورم فوق العاده در یوگسلاوی سابق پی ببریم می بایست کمی به عقب باز گردیم و به چگونگی بروز تورم و هرج ومرج سیاسی و اقتصادی در جامعه یوگسلاوی سابق بپردازیم. جمهوری های یوگسلاوی سابق در چارچوب جمهوری های سوسیالیستی فدراتیو یوگسلاوی از زمان مرگ «تیتو» تا سال های ۱۹۹۰میلادی از وضعیت اقتصادی خوبی برخوردار بودند. اوج شکوفایی اقتصادی یوگسلاوی سابق در سال ۱۹۹۰میلادی بود، اما تنها یک سال بعد این برنامه اقتصادی فاجعه ای به بار آورد که «رکورد جهانی تورم» را به نام خود به ثبت رساند.
حکومت سوسیالیستی فدراتیو یوگسلاوی در ۱۶مارس ۱۹۸۹میلادی «آنته مارکوویچ» را به نخست وزیری انتخاب کرد. «آنته مارکوویچ» که فارغ التحصیل دانشکده برق بود و تجارب زیادی نیز در مدیریت و بخش اقتصادی داشت با تشریح یک برنامه جامع اقتصادی با هدف مهار تورم آن زمان در یوگسلاوی سابق، نظم در بازار مالی و پرداخت مالیات وعوارض و همچنین تجارت خارجی و داخلی بوجود آورد به نحوی که پس از چند ماه اسکناس یوگسلاوی در تمام بانک های جهان در ردیف اسکناس های معتبر جهانی قرار گرفت. با افزایش تولیدات صنعتی و داخلی و بهبود در صادرات کشور، درآمدها در بخش های دولتی وخصوصی نیز افزایش چشمگیری یافت بطوری که دولت وی ادعا می کرد تورم در کشور مهار شده و حتی به زیر صفر رسیده است. «آنته مارکوویچ» با تقویت پول ملی صربستان که وابسته به مارک آلمان بود توانست در مدت کوتاهی نه تنها در داخل یوگسلاوی بلکه در جهان نیز محبوبیت یابد. حقوق افراد در بخش های دولتی صربستان در اواخر سال ۱۹۸۹میلادی و در زمان اوج نخست وزیری «آنته مارکوویچ» بین دوهزار تا چهار هزار مارک آلمان و در بخش خصوصی تا پنج هزار مارک به ثبت رسیده است. (هر دو مارک معادل یک یورو) «آنته مارکوویچ» در ۲۰دسامبر ۱۹۹۱میلادی از مقام خود استعفا کرد. در اواخر سال ۱۹۸۹میلادی با بروز اختلاف در احزاب کمونیست جمهوری های یوگسلاوی و مخالفت با مرکز و با فراگیر شدن ندای استقلال طلبی اسلوونی و کرواسی، وضعیت اقتصادی کشور رو به وخامت گذاشت.
این مخالفت ها و سپس درگیری نظامی محدود منجر به جدا شدن جمهوری های اسلوونی و کرواسی از بدنه یوگسلاوی سابق شد و این دو جمهوری با برگزاری همه پرسی در تاریخ ۲۵ژوئن ۱۹۹۱میلادی اعلام استقلال کردند. در حالی که کرواسی در ۲۵ژوئن ۱۹۹۱میلادی استقلال خود را اعلام کرد، اما «آنته مارکوویچ» نخست وزیر جمهوری های سوسیالیستی فدراتیو یوگسلاوی که یک کروات بود، تا ۲۰دسامبر همچنان در پست نخست وزیری باقی ماند. بوسنی و هرزه گوین که با برگزاری همه پرسی در نوزدهم دسامبر ۱۹۹۰میلادی اعلام استقلال نموده بود با مخالفت صرب های این جمهوری و مخالفت صربستان با آن و حمایت صربستان از صرب های ساکن بوسنی به سمت یک جنگ داخلی سوق داده شد. صربستان که خود را وارث یوگسلاوی می دانست و تنها جمهوری مقدونیه و جمهوری کوچک مونته نگرو را در قلمرو خود حفظ کرده بود به دلیل حمایت از صرب های بوسنی وهرزه گوین و در واقع دخالت در امور بوسنی وهرزه گوین و همچنین حمایت از صرب های شورشی منطقه «کراینا» ی کرواسی تحت تحریم شدید بین المللی قرار گرفت. جمهوری مقدونیه نیز بعدا با موافقت صربستان در ۱۷دسامبر ۱۹۹۱میلادی اعلام استقلال نمود. این تحریم بین المللی که در همه مرزهای زمینی و دریایی و سپس هوایی یوگسلاوی به مرحله اجرای کامل درآمد، اقتصاد این کشور را فلج و جامعه را دچار هرج ومرج سیاسی و اجتماعی نمود. پرواز شرکت های هوایی به یوگسلاوی که متشکل از صربستان و مونته نگرو بود، ممنوع شد و مسافران می بایستی برای مسافرت هوایی ابتدا از راه زمینی به یکی از کشورهای همسایه می رفتند. واردات سوخت و بنزین به کشور ممنوع شد و تنها شهروندان عادی می توانستند با اتومبیل شخصی به مرزهای همسایه مسافرت و مخزن بنزین اتومبیل خود را پر و همچنین مقداری مواد خوراکی و لوازم زندگی خرید کنند.
این تحریم ها به حدی رسید که مأموران جامعه بین المللی در مرزهای ورودی به صربستان به بازرسی اتومبیل های شخصی برای قاچاق سوخت و احتمال وجود باک رزرو در اتومبیل ها می پرداختند. بنزین دیگر در پمپ بنزین های صربستان بفروش نمی رسید زیرا اصلا بنزینی وجود نداشت. تنها بنزین قاچاق در خیابان های بلگراد و در شیشه های پلاستیکی دو لیتری «کوکاکولا» به نرخ لیتری دو ونیم تا سه مارک بفروش می رسید. فروشگاههای مواد غذایی به سرعت خالی می شد. تورم آنچنان در حال سرعت گرفتن بود که کارمندان و کارگران و افراد حقوق بگیر پس از دریافت حقوق خود پس از خارج شدن از محل کار به اولین فروشگاه مواد خوراکی می رفتند و تمام حقوق خود را صرف هر کالایی که در آن فروشگاه می یافتند، می کردند و ریسک رفتن به فروشگاهی دیگر را نمی پذیرفتند به خود نمی دادند. بانک مرکزی صربستان برای تحت کنترل قرار دادن تورم شروع به انتشار اسکناس های جدید کرد. یوگسلاوی در دهه هشتاد میلادی با خرید ماشین آلات مدرن چاپ اسکناس در بلگراد در منطقه «توپچیدار» یک چاپخانه مدرن اسکناس تأسیس کرده بود و اسکناس های خود و حتی اسکناس های بعضی از کشورهای آفریقایی را در این محل تهیه می کرد. تورم فوق العاده در صربستان در اوایل سال ۱۹۹۳میلادی شروع و در پایان سال به اوج خود رسید.
به ادعای دولت آن زمان صربستان، تورم در ماه به میزان صددرصد رسیده بود اما میزان تورم واقعی خیلی بالاتر از این رقم بود. در ژانویه سال ۱۹۹۳میلادی بالاترین اسکناس دولت فدرال یوگسلاوی (جمهوری صربستان و مونته نگرو) اسکناس یکصدهزار دیناری بود. با گذشت هفته هاو ماه ها، اسکناس های جدید ۵۰۰هزار دیناری، یک میلیون دیناری، پنج میلیون، ۱۰میلیون، یکصد میلیون و یک میلیارد دیناری چاپ شد و در اواسط سال (حدودا سپتامبر ۱۹۹۳) اسکناس یک میلیارد دیناری با حذف شش صفر به هزار دیناری تبدیل شد. بانک مرکزی صربستان با حذف شش صفر از اسکناس یک میلیارد دیناری در ماه سپتامبر ۱۹۹۳میلادی نتوانست تورم فوق العاده را مهار نماید و در ماه سپتامبر و هفته های بعد اسکناس های جدید با صفرهای جدید چاپ شد تا اینکه در ماه دسامبر ۱۹۹۳میلادی اسکناس ۵۰۰میلیارد دیناری چاپ شد، اما این اسکناس هم نتوانست بیش از دو هفته در برابر تورم فوق العاده مقاومت نماید.
در ماه دسامبر بانک های خصوصی در صربستان به صاحبان حساب های دیناری در ماه به میزان ۲۵۰درصد سود در ماه و به حساب های دلاری و دیگر ارزهای خارجی از ۱۰تا ۱۵درصد ماهیانه سود پرداخت می کردند. یک هفته قبل از سال نو (۱۹۹۴میلادی) از طرف بانک مرکزی اعلام شد که اسکناس یک هزار میلیارد دیناری چاپ می شود اما این اسکناس وارد بازار نشد و در هفته اول ماه ژانویه سال ۱۹۹۴میلادی در عوض چاپ اسکناس یک هزار میلیارد دیناری، اسکناس هزار دیناری جدید که ارزش آن معادل یک هزار میلیارد دیناری قدیم بود وارد بازار شد و چند روز بعد یعنی تا ۲۴ژانویه ۱۹۹۴نیز اسکناس های ۵هزار، ۱۰هزار، ۵۰هزار و ۵۰۰هزار دیناری چاپ و به بازار وارد شد. اما با شدت گرفتن تورم فوق العاده دیگر این اسکناس ها هم هیچ گونه ارزشی در بازار صربستان نداشت بطوری که برای خرید یک نان به اسکناس ۵۰۰ میلیارد دیناری نیاز بود. تورم در ۲۴روز اول ژانویه سال ۱۹۹۴میلادی به اندازه ای بود که قیمت یک قلم مواد غذایی در یک فروشگاه تنها ظرف چند ساعت با اضافه شدن صفر به رقم قبلی در همان محل عرضه می شد. در روزهای بیستم تا بیست وچهارم ژانویه اکثر فروشگاه ها حتی برای خرید اقلام ضروری مانند نان نیز از گرفتن اسکناس دینار که واحد رسمی پول کشور بود، امتناع می کردند.
«اسلوبودان میلوشوویچ» از ترس شورش یا حمله مردم به فروشگاه های مواد غذایی به سرعت یک تیم کارشناسی اقتصادی تشکیل داد و از پروفسور «دراگوسلاو آوراموویچ» که یک شخصیت شناخته شده اقتصادی در جهان محسوب می شد، دعوت کرد که سرپرستی تیم ضربتی اقتصادی را به عهده بگیرد. آوراموویچ از سال های ۱۹۵۳تا ۱۹۷۷میلادی در بانک جهانی در سمت های مختلف از مدیر بخش تا مدیر کل انجام وظیفه نموده بود. وی همچنین مشاور دبیرکل کنفرانس سازمان ملل در امور تجارت و توسعه در زمینه همکاری های اقتصادی کشورهای در حال توسعه بود و از سال ۱۹۸۴تا ۱۹۸۸به مشاور بانک اقتصادی و تجارت در واشنگتن کار کرده بود. پروفسور آوراموویچ با پذیرفتن این کار مشروط به حفظ استقلال کاری خود عهده دار یک برنامه اقتصادی و کنترل چاپ اسکناس شد. وی دربیست وچهارم ژانویه سال ۱۹۹۴میلادی با برداشتن ۱۲صفر از بالاترین اسکناس صربستان یعنی اسکناس یک هزار میلیارد دیناری، آن را معادل یک دینار جدید صربستان قرار داد و ارزش آن را یک مارک آلمان اعلام کرد. وی با کنترل چاپ اسکناس و برنامه منظم اقتصادی توانست تورم فوق العاده ای که در روزهای آخر به ۷۰درصد در روز رسیده بود مهار نماید. وی در دوم ماه مارس سال ۱۹۹۴میلادی به سمت مدیر کل بانک مرکزی انتخاب و در پانزدهم ماه می ۱۹۹۶میلادی از این سمت کناره گرفت. پروفسور آوراموویچ که برای هر شهروند صربستانی، نامی آشنا است در ۲۶ فوریه سال ۲۰۰۱میلادی در «راک ویل» در حومه واشنگتن در سن ۸۲سالگی بر اثر بیماری درگذشت و جنازه وی به بلگراد منتقل و در قبرستان جدید بلگراد با حضور ده ها هزار شهروند این کشور به خاک سپرده شد. دینار کنونی صربستان که بالاترین رقم آن را بر روی یک اسکناس پنج هزار دیناری می توان دید، در واقع ادامه روند تعیین یک دینار معتبر برای صربستان از زمان آوراموویچ است. یادآور می شود که در زمان تورم فوق العاده صربستان در سال ۱۹۹۳میلادی، ارزش بالاترین اسکناس ها در روز چاپ حدود ۶۰تا ۹۰دلار تخمین زده می شد اما ارزش این اسکناس ها پس از دو تا سه هفته به کمتر از یک دلار می رسید و به همین لحاظ اسکناس جدید با رقم های بالاتر چاپ و وارد بازار می شد. صربستان پس از ۱۴سال از مهار تورم فوق العاده ۱۹۹۳میلادی، هم اکنون از واحد پولی ثابتی برخوردار است و دولت صربستان برای کنترل تورم شش تا هفت درصدی در سال تلاش می کند اما افزایش حقوق ها در بخش های دولتی بویژه در رده بالا، نگرانی بعضی از کارشناسان اقتصادی را برانگیخته است.

وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی