دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ / Monday, 19 March, 2018

مادر مهربان کلمات


مادر مهربان کلمات
دکتر فاطمه راکعی از شاعران مطرح پس از انقلاب است که هنگام جوانی و در ابتدای فعالیت‌های ادبی خود در جلسات فرهنگی حوزه هنری با دکتر طاهره صفارزاده از نزدیک آشنا شده و از همان زمان رابطه‌ای عاطفی بینشان به‌وجود آمده است. در این گفت‌وگو نظر مدیرعامل انجمن شاعران ایران و رئیس هیئت‌مدیره دفتر شعر جوان ‌را درباره زندگی و آثار دکتر صفارزاده جویا شدیم. هر چند به رسم معمول گفت‌وگوهای اینچنینی، کوتاهی وقت اجازه نداد تا به آسیب‌شناسی رویکردهای انتقادی به زندگی و آثار بزرگان در گذشته فرهنگ و هنر بپردازیم.
▪ مایلم برای آغاز گفت‌وگو از وجوه مختلف زندگی ادبی و علمی زنده‌یاد دکتر صفارزاده بپرسم؛ از دوره‌های شعری، آموزش و تدوین کتاب‌های علمی، ترجمه و درنهایت ترجمه‌های متون مذهبی‌شان.
ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم ـ مسلماً اگر بخواهیم از میان زنان موفق پیش از نسل ما که شاید به تعداد انگشتان یک دست هم نباشند نام ببریم، قطعاً یکی از آنها خانم دکتر صفارزاده خواهد بود. ایشان به‌عنوان شاعری برجسته و مطرح در دوران پیش و پس از پیروزی انقلاب برای همه شناخته‌شده‌اند، ولی من می‌خواهم روی ابعاد مختلف وجودی ایشان تأکید کنم که تنها در شعر خلاصه نمی‌شود. ما با کسی روبه‌رو هستیم که در عرصه‌‌های مختلف علمی ـ فرهنگی چهره‌ای برجسته است، حال شاید نه به اندازه حوزه شعر. عرصه‌های مختلفی چون آموزش و تدوین کتاب‌های علمی ـ آموزشی، فن ترجمه، پژوهش بویژه قرآن‌پژوهی و ترجمه علمی قرآن و نهج‌البلاغه و نقد عملی ترجمه. کم هستند کسانی که در همه این زمینه‌ها خوب کار کرده باشند.
من ابتدا از شعر ایشان شروع می‌کنم. دکتر صفارزاده از معدود شاعرانی هستند که امروز به‌عنوان شاعر متعهد انقلاب شناخته می‌شوند، درحالی‌که پیش از انقلاب هم به‌عنوان شاعری برجسته مطرح بودند. اگر بخواهم به‌طور مشخص اشاره کنم با این شاکله شعری در ادبیات معاصر، تنها خانم دکتر صفارزاده و آقای سیدعلی موسوی گرمارودی را داریم که پیش از انقلاب هم نام‌های شناخته‌شده‌ای در ادبیات بودند. پس از انقلاب دکتر صفارزاده با عشق و علاقه بسیار با شعرهایی که می‌سرود، مضامین و مفاهیم اجتماعی و فکری انقلاب را به مخاطبان خود انتقال می‌داد. در سال‌های اخیر هم که ایشان به حالت‌هایی عرفانی و نوعی وارستگی عجیب معنوی دست یافته بودند، به‌طورکلی ترجیح دادند تمام وقت و انرژی‌شان را صرف قرآن‌پژوهی و ترجمه قرآن کنند. با عشق و علاقه‌ای کم‌نظیر که گاه تا روزی ۱۶ ساعت هم کار می‌کردند. این حجم کار برای کسی‌که عمری سپری کرده بود، می‌توانست بسیار طاقت‌فرسا و دشوار باشد.
▪ گفتید که دکتر صفارزاده پیش و پس از انقلاب یکی از شاعران مطرح جریان شعر انقلابی است. می‌خواهم بپرسم نگاه ایشان در پیش و پس از پیروزی انقلاب به مؤلفه‌های بنیادی شعر متعهد مانند ظلم‌ستیزی، دفاع از آزادی، عدالت، استعمارستیزی، مبارزه با خفقان و سانسور چه تفاوتی دارد؟
ـ پیش از انقلاب شعرهای ایشان مضامین انتقادی و اجتماعی داشته است. ظلم‌ستیزی و نقد اجتماعی، البته با آن جهان‌نگری و وسعت دیدی که دارند، در زمینه با مبارزه با امپریالیسم جهانی در شعرهایشان به وفور انعکاس پیدا کرده، اما پس از انقلاب درواقع همین مفاهیم و مضامین به شکل دیگری ظهور یافته است. ناگفته نماند من در شعرهای سال‌های اخیرشان، نقد اجتماعی به صورتی که در شعر بسیاری از شاعران ما ازجمله زنده‌یاد قیصر امین‌پور وجود دارد، ندیده‌ام (البته در این یکی دو سال اخیر مجموعه شعر جدیدی منتشر نکرده‌اند) به هر حال این نگاه نقد اجتماعی پیشین، ظلم‌ستیزی و مبارزه با امپریالیسم جهانی، حتی در شعرهای آیینی‌شان حفظ شد. ضمن این‌که عشق به آرمان‌های انقلاب و شهدا نیز پس از انقلاب در شعرهایشان منعکس شده است.
▪ یعنی این‌طور که شما می‌فرمایید، شعر انقلابی دکتر صفارزاده در پیش از انقلاب، به شعری صرفاً آیینی در پس از انقلاب تبدیل نشده است؟
ـ بله، همچنان شعر ایشان انقلابی و جهانی و فراتر از مرزها، ظلم‌ستیز و استکبارستیز بود. دکتر صفارزاده به خاطر تحصیلاتی که داشت و سال‌ها زندگی در غرب، با ادبیات متعهد و مبارز روز دنیا به‌خوبی آشنا بود و دید و نگاهی جهانی داشت، از این‌رو هیچ‌گاه خود را محدود به سرودن شعرهای صرفاً آیینی نکرد، بلکه در شعرهای آیینی‌شان نیز تعهد اجتماعی دیده می‌شود. مشخصاً می‌توانم بر بُعد ظلم‌ستیزی جهانی و ضداستکباری بودن شعرهایشان تأکید کنم. این نکته را هم باید در نظر گرفت که با وجود عشق وافر به آرمان‌های انقلاب و مفاهیم انسانی آن، هرگز به شاعری که صرفاً از همه‌چیز تجلیل کند، تبدیل نشد و نگاه انتقادی خود را نسبت به مسائل حفظ کرد.
▪ برداشت من از صحبت‌های شما این است که شعرهای دکتر صفارزاده به‌طور مشخص به سه دسته تقسیم می‌شود: شعرهای پیش از انقلاب که بیشتر مضمونی مبارزاتی و انتقادی و فرامرزی دارند، شعرهای سال‌های نخستین انقلاب که عشق به آرمان‌های انقلاب در آنها رنگ بیشتری دارد و شعرهای سال‌های پایانی زندگیشان که مضامین عرفانی خاصی دارند و به نوعی شعر آیینی به‌شمار می‌آیند.
ـ بله همین‌طور است، اما متأسفانه شعرهای اواخر زندگی ایشان را ندیده‌ام و این‌طورکه می‌دانم بیشترین وقتشان صرف تحقیق و پژوهش پیرامون قرآن و ترجمه متون مذهبی می‌شد و کمتر برای شعر و ادبیات وقت می‌گذاشتند.
▪ نقش و تأثیر دکتر صفارزاده را در جریان‌های شاخص شعر معاصر بویژه در شعر شاعران پس از انقلاب چگونه ارزیابی می‌کنید. چقدر از تجربه‌های ایشان در شعر شاعرانی مانند مرحوم سیدحسن حسینی، قیصر امین‌پور، سلمان هراتی و یا خود شما استقبال شده است؟
ـ شما می‌دانید دکتر صفارزاده در کنار سیدعلی موسوی گرمارودی و بزرگانی دیگر، پیش از انقلاب کانون نهضت اسلامی را بنیان گذاشتند و آن کانون پس از انقلاب کانون اندیشه و هنر اسلامی نام گرفت که بعدها حوزه هنری از درون آن شکل گرفت. گرچه من کمی پس از تأسیس حوزه هنری وارد جمع کسانی شدم که در آنجا فعالیت‌ داشتند، اما شاهد ارتباط بسیار نزدیک روحی جوانان آن دوره از جمله عزیزانی که نام بردید، با دکتر صفارزاده بودم؛ ایشان هم خود را مادر ما می‌نامیدند و ما او را به‌عنوان شاعرِ مبارزِ نوپردازی که شعرش حرف‌های تازه داشت (البته کاملاً خاص خودش هم بود و تحت‌تأثیر کسی قرار نداشت) بسیار قبول داشتیم.
▪ جایگاه معنوی ایشان بیشتر تأثیرگذار بود یا نوآوری‌های شعری‌شان؟
ـ دقیقاً نمی‌‌توانم این دو را از یکدیگر جدا کنم. این طبیعی است که وقتی شما به شخصیت شاعری نوپرداز و مطرح علاقه‌مند هستید، از شعر و اندیشه او تأثیر می‌پذیرید.
▪ درباره تلاش‌های علمی دکتر صفارزاده ـ اگر اشتباه نکنم ـ کمتر سخن گفته شده است. گویا شما از نزدیک با فعالیت‌های دانشگاهی و علمی ایشان هم ‌آشنا هستید.
ـ دکتر صفارزاده از اساتید نمونه و برتر کشور بودند و دانشجویان بسیار خوبی تربیت کرده‌اند. با صداقت علمی و مسئولیت‌پذیری بسیار، در تدوین کتاب‌های تخصصی دانشگاهی کوشا بودند و نکته مهمی که باید عنوان کنم این است که تمامی این تلاش‌ها را بدون چشمداشت مادی انجام می‌دادند. وارستگی مادی ایشان زبانزد دوست و دشمن بود. هرگز مسائل مادی برایشان اولویت نداشت. یادم می‌آید در اواسط دهه هفتاد در سفری که به اتفاق تعدادی از بانوان هنرمند به انگلستان داشتم برای معرفی فرهنگ و هنر زنان ایرانی برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده شده بود. من هم علاوه بر شعرخوانی، سخنرانی‌‌هایی در معرفی شعر زنان ایران ارائه کردم. در آن سفر با دکتر صفارزاده که برای معالجه همسر مرحومشان جناب دکتر وصال در لندن حضور داشتند و در یکی از اتاق‌های سفارت ایران مستقر بودند، دیدار داشتم. ایشان از این‌که مرا در آنجا می‌دیدند بسیار شادمان شدند و مرا به اتاقشان دعوت کرده و اظهار علاقه می‌کردند که به‌جای سفر به شهرهای مختلف، چند روزی را در لندن پیش ایشان بمانم، که متأسفانه به خاطر برنامه‌های از پیش اعلام‌شده، امکان نداشت. در اتاقشان حجم زیادی از کتاب‌های انگلیسی «سمت» بود که روی آنها کار می‌کردند. البته در یکی از برنامه‌های ما در تالار چلسی لندن شرکت ‌کردند. هنگام بازگشت، ایشان بسته‌ای حجیم از کارهای انجام‌شده به من دادند تا به انتشارات «سمت» تحویل بدهم. در آن زمان هنوز مسئولیتی در «سمت» داشتند و از من خواستند که پیگیر برنامه‌هایشان در آنجا باشم. برای من بسیار جالب بود که چطور ایشان در کنار پرستاری شبانه‌روزی از همسر بیمارشان، آن حجم سنگین از کارهای حساس را با آن عشق و علاقه و دقت انجام می‌دادند!
در زمینه ترجمه هم کارهای فوق‌العاده‌ای انجام داده‌اند. یکی از کتاب‌های مهم در زمینه آموزش ترجمه در ایران را ایشان نوشته‌اند که در آن اصول و روش ترجمه را با روشی نوین بررسی کرده‌اند. همچنین از پایه‌گذاران نقد عملی ترجمه در ایران هستند و نقد ترجمه را به صورت کارگاهی آموزش داده‌اند. امتیاز نشریه‌ای را هم در زمینه ترجمه گرفتند و شماره‌ای را هم منتشر کردند که متأسفانه به خاطر عدم پخش درست و همراهی‌نشدن، دیگر منتشر نشد. ایشان نه‌تنها هیچ‌گاه هنرش را نفروخت، بلکه دانش و علمش را وجه‌‌المعامله نیز قرار نداد. حتی وقتی قرار بود جایزه‌ای بگیرد، تا آنجا که می‌توانست سر باز می‌زد و حتی از حضور در مراسم مختلف بزرگداشت و نکوداشت طفره می‌رفت. اگر هم در مراسمی حاضر بود و جایزه‌ای به او تقدیم می‌شد آن را به دیگران هدیه می‌کرد، مانند جایزه‌ای که باوجود اصرار فراوان مسئولان ذیربط در نخستین جشنواره شعر فجر نپذیرفت و آن را به خانواده مرحوم سلمان هراتی هدیه کرد.
درباره فعالیت‌های قرآنی ایشان هم باید جداگانه و مفصل صحبت کرد، اما همین‌قدر لازم است اشاره کنم که از کودکی با قرآن محشور بودند، آنچنان‌که در آثار و شخصیتشان مشهود است. عشق به قرآن در اواخر زندگیشان به نهایت رسیده بود به‌طوری‌که فعالیت قرآنی را بر هر کار دیگری ترجیح می‌دادند و یکی از علمی‌ترین و زیبا‌ترین ترجمه‌های قرآن را به زبان انگلیسی از خود به یادگار گذاشتند که بسیار مورد استقبال علاقه‌مندان قرآن و پژوهشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.
▪ حالا که صحبت به اینجا رسید بد نیست از شما به‌عنوان یک بانوی شاعر و مدیرعامل انجمن شاعران ایران و رئیس هیئت‌مدیره دفتر شعر جوان که با شاعران بسیاری در ارتباط هستید بپرسم زنان چه جایگاهی در شعر پس از انقلاب دارند؛ بدون این‌که بخواهم درباره شعر زنانه یا مردانه بحثی داشته باشم.
ـ گاهی از من می‌پرسند چرا پس از انقلاب این همه شاعر مرد موفق داریم، اما تعداد شاعران زن شاید به تعداد انگشتان یک دست هم نباشد. می‌خواهم بگویم ما در مقایسه با ادبیات معاصر (۱۰۰ساله اخیر) که چند شاعر زن مطرح مانند پروین اعتصامی، فروغ ‌فرخزاد، سیمین بهبهانی و دکتر صفارزاده داریم، دست‌کم در این سی‌ سال همین تعداد شاعر زن مطرح داشته‌ایم، اما در نسل شاعران جوان حضور بسیار گسترده زنان را شاهدیم که در کنگره‌ها و جشنواره‌های مختلف ادبی رتبه‌های برتر را کسب می‌کنند. اگرچه ما نسبت به جایگاه زنان در جامعه معترضیم و برای رسیدن به جایگاهی که برای زنان در قانون‌اساسی و اندیشه امام خمینی(ره) در نظر گرفته شده تلاش می‌کنیم، اما نمی‌توانیم موفقیت‌های زنان ایرانی را در عرصه‌های مختلف علمی، ادبی و هنری به نسبت پیش از انقلاب، همچنین در مقایسه با بسیاری از کشورهای منطقه نادیده بگیریم. به صراحت می‌‌گویم خیلی دور نیست که در حوزه شعر، زنان حرف اول را بزنند. این مسئله هم‌اکنون در ادبیات داستانی تقریباً اتفاق افتاده و در شعر هم اتفاق خواهد افتاد.

رضا عبدی

منبع : ماهنامه چشم انداز ایران

مطالب مرتبط

آن عکس را چاپ کن

آن عکس را چاپ کن
وقتی‌ می‌‌خواهم گلی بچینم/ هرگز هرگز نه مردنت را/ می‌خواهم/ و نه جنازه‌ات را/ ولی بر شانهٔ غم من می‌روی/ مثل کسی که مرده است/ و من که دولا می‌شوم گلی بچینم/ به زمین می‌افتی/ هرگز نه مرده‌ات را/ می‌خواهم و نه جنازه‌ات را/ ولی از دوشم بیا پایین/ با هم غمگین باشیم.
«بیژن جلالی»
سال ۱۳۷۱ که به صرافت جمع‌آوری نامه‌های هدایت افتادم روزی از دوستم آقای نجف دریا بندری درخواستم که قراری بگذارد تا آلبوم عکس هدایت را، که نزد بیژن جلالی بود، ببینم.
گمان می‌کنم خود دریابندری گفته بود که جلالی هم‌چو آلبومی دارد؛ چون از سال‌های دور با او دوستی صمیمانه داشت، و حتی از مادر جلالی ، که خواهر هدایت بود، خاطره‌های شیرینی نقل می‌کرد، به ویژه از نحوهٔ سخن گفتن او که در نظرش طرز سخن گفتن کم‌یاب خانواده‌های اصیل تهرانی بود، و کلام زندهٔ آدم‌های داستان‌های هدایت را زنده می‌کرد. یک بعدازظهر پاییزی بود که جلالی آمد، و ما در خانه دریابندری یک‌دیگر را دیدیم. جلالی شال وکلاه کرده بود و پالتو به تن داشت، پوششی که تقریباً، به جز چند ماهی از فصل تابستان، همیشه با آن ظاهر می‌شد. البته با کیفی چرمی که زیر بغل می‌زد، و اغلب چند کتاب و مجله، از جمله یکی دو جلد از آخرین کتاب شعر خودش ، در آن بود. در تصور من جلالی تصویر پیرشدهٔ دایی‌اش را داشت، و من گاهی فکر می‌کردم که اگر هدایت زنده بود، پیرانه سر، همین ریخت و قیافهٔ جلالی را پیدا می‌کرد.
این آغاز دوستی ما بود، که به زودی به روابطی صمیمانه و به اظهار خصوصیت انجامید. راستش من تصور نمی‌کردم که جلالی نسبت به کتابی که من در صدد انتشارش بودم چندان استقبالی نشان بدهد؛ چون در یکی از نامه‌های هدایت به حسن شهید نورایی تعریضی شوخی‌آمیز به رفتار و شعر دورهٔ جوانی او شده است، و من شنیده بودم که جلالی از آن تعریض سخت دل‌خور است، و پس از آن همه سال حاضر نشده دایی‌اش را، که همهٔ اطرافیانش -حتی خودش- را دست می‌انداخت، ببخشد. اما این تصور چندان پرو پایی نداشت، چون جلالی برای یافتن امکانات و منابع جدید دربارهٔ هدایت، سخاوت‌مندانه، با من هم‌راهی کرد، و پس از مدتی دو قرار مهم دیگر گذاشتیم، که در تدوین کتاب نامه‌ها بسیا مؤثر بود، و او واسطهٔ هر دو قرار بود: یکی با جهانگیر هدایت، برادرزادهٔ هدایت، و دیگری با حسن رضوی سال‌خورده‌ترین دوست هدایت که چند سال پیش، شبانه با حادثه‌ای ناگوار، در‌گذشت.
یادم می‌آید وقتی، پس از چند سال تأخیر، کتاب« نامه‌های صادق هدایت » مجوز نشر گرفت، و من نسخه‌ای از آن را به رسم احترام و امتنان به جلالی دادم، او لای کتاب را باز کرد و تصادفاً همان صفحه‌ای آمد که آن نامهٔ تعریض‌آمیز در آن چاپ شده بود، و جلالی که روی مبل اتاق نشیمن خانه‌اش، روبه روی من، نشسته بود قاه قاهی زد و آن عبارت را به صدای بلند خواند، هر چند من مطمئن شده بودم که او به جهت آن نامه از دایی‌اش چیزی به دل ندارد؛ به ویژه این که وقتی، به مناسبت چهل و هفتمین سالگرد مرگ هدایت، گفت‌‌وگویی با او کردم- که در«آدینه» چاپ شده است- او تصویری از معاصرترین نویسندهٔ قرن اخیر ایران به دست داد که، به مقدار فراوان، با واقع بینی و روشن‌نگری هم‌راه ست. در آن گفت‌وگو او به صراحت گفت که معروف‌ترین کتاب دایی‌اش، یعنی «بوف کور»، محرک ومنبع الهام او برای سرودن شعر بوده است، به طوری که نخستین اشعار خود را از روی تصاویر خیالی «بوف کور» سروده است. این را به اشاره بگویم که در مُلک ما عادت بر این جاری نیست که شاعر یا نویسنده فاش کند که دین ادبی خود را از چه کسی یا چه منبعی به گردن دارد. اما جلالی چیزی داشت که دیگران اغلب ندارند، یا نوع آسیب‌دیده‌اش را دارند، و آن عزت نفس بود. او هم‌چنین ولع جنون آمیز پاره‌ای از روشن‌فکران را برای خواندن کتاب‌های اسم و رسم دار و از بر کردن اصطلاحات رایج ادبی و نام و آوازهٔ شاعران و نویسندگان صفحات رنگ به رنگ جهان نداشت، و هرگز هم کتمان نمی‌کرد که فلان یا بهمان کتاب را نخوانده است، حتی کتاب‌هایی که، برخی از اهل کتاب و شاعران، مطالعهٔ آن‌ها را از لوازم شاعری می‌دانند. او پنهان نمی‌کرد که شاهنامهٔ فردوسی و دیوان ناصر خسرو و خاقانی شروانی را نخوانده است، و البته می‌دانست که خیلی‌ها، مثل او، آثار کلاسیک ادب فارسی را نخوانده‌اند، اما هرگز بند را آب نمی‌دهند، زیرا ممکن است هم‌چو اعترافی بنیان‌های هنر شاعر را نزد رقبا و هواخواهان سست و متزلزل کند. او آن‌قدر که می‌پرسید در مقام توضیح و جواب نبود، و طبع ملایم و متساهلش باعث می‌شد که هر کسی در او وجه شبهی کلی با خود بیابد، خاصه جوان‌ترها که سخت به آن‌ها، به قریحه و استعدادشان، توجه نشان می‌داد. از جمله شبی در منزل من، از ایام همین نوروزی که گذشت، پسرک دوازده سالهٔ زوج پزشک فرهیخته‌ای، در حضور جلالی، شعری خواند و او واقعاً شعر را پسندید و از پسرک خواست تا آن را برایش روی یک ورقهٔ کاغذ بنویسد.
رفتار بعضی از شعرا در نظر جلالی عجیب بود، و گاه سخت در حیرت می‌شد. او شاعر را موجودی، مثل موجودات دیگر، مثل همهٔ ابنای بشر، می‌دانست که تنها امتیازش این است که شعر می‌گوید، همان‌گونه که امتیاز نقاش نقاشی کردن است، همان‌گونه که امتیاز نجار، ساختن میز و صندلی است، بی آن‌که هیچ‌کدام از این امتیازها نسبت به دیگری برتر یا پست‌تر باشد. مهم این است که هر کسی کاری را که انجام می‌دهد به صرافت و تعهد و واقعاً درست انجام بدهد. از نظر او شاعری هم حرفه و هم تفنن بود، که به هیچ وجه جای تفاخر ندارد. جلالی شاعری بود که زندگی‌اش هم به شعر می‌مانست. شعر زندگی معنوی او را نمی‌ساخت، بخشی از معنویت او بود. سلوک فردی‌اش تضادی با شعرش نداشت. شاید به نیروی شعر بود که او به زنجیر هیچ نوع اندیشه‌ای پابند نبود. دربارهٔ همهٔ امور در پرتو یک هدف داوری نمی‌کرد. در عقاید خود تعصب نمی‌ورزید، زیرا عقاید جزمی را اسارت آور می‌دانست. او اهل سیاست نبود، و به عادت جاری روشن‌فکران و ادبا و هنرمندان ما، که دست کم در جوانی -در دوره‌ای از زندگی خود- دستی آشکار یا پنهان در سیاست دارند، در تمام طول عمرش به هیچ حزب یا گروه و جمعیت سیاسی نپیوسته بود، یا روی خوش نشان نداده بود. پرهیز و گریز او از سیاست به معنای بی‌اعتنایی مطلق او به آن چه در جامعه می‌گذشت نبود، و برج عاجی نداشت که در آن جا خوش کرده باشد. در بی اعتنایی سیاسی او، در واقع، نوعی اعتراض آرام و منزوی به سیاست جاری در جامعه به چشم می‌خورد، که از روحیهٔ شاعرانهٔ او، از «خویشتن» یا «من» فردی او، سرچشمه می‌گرفت.
جلالی، چنان که از شعرش نیز می‌توان دریافت، واقعیت را در کثرتش می‌دید، یعنی به صورت عناصر منفرد و آحاد پراکنده. ذخیرهٔ معلومات و نوع بینش او، تقریباً ، منحصر به فرد بود، و به کم‌تر روشن‌فکر و شاعری در ایران شباهت داشت. عده‌ای از شعر شناسان «شعر سفید» را به زحمت، با نوعی اکراه، شعر می‌شمارند؛ زیرا «شعر سفید» از هیچ قید و قاعده‌ای تبعیت نمی‌کند، و اتفاقاً به استناد همین کیفیت است که عده‌ای دیگر «شعر سفید» را دشوارترین نوع شعر می‌دانند. جلالی شاعر «شعر سفید» بود، و وزن در شعر او راهی نداشت، و اصلاً وزن نیاموخته بود. او، هم‌چون بعضی از شعرای وزن‌شناس، تظاهر به بی‌نیازی وزن نمی‌کرد، بلکه به طور طبیعی «شعر سفید»، یا شعر بی‌وزن، می‌سرود. جریان شعر او مانند نسیم پاکیزه‌ای است که نمود جسمی ندارد؛ سبک و گذران است و وزش ملایم آن را روی صورت می‌توان احساس کرد. گاهی ظاهر شعر او به گونه‌ای است که عمق آن از نظر دور می‌ماند، یا به نظر نمی‌رسد که عمقی در شعر او باشد.
برای آن که شعرش در قالب جمله درست قرار بگیرد و جا بیفتد روشی ساده و فرد اعلا داشت. می‌گفت: مضمون شعرم را در قالب جمله‌ای می‌ریزم و سپس در نظر می‌گیرم که آن جمله را مادرم بخواهد ادا کند، و چنان چه، از این حیث، بافت جمله روان و قابل ادا کردن باشد، در آن صورت، دلم قرص می‌شود که لابد سیاق فارسی جمله درست است. به این ترتیب بود که او به کلمات متداول و سادگی جمله‌های شعری خود عمق می‌داد، و از تعقید لفظی و قلنبه‌گویی، سخت، پرهیز می‌کرد. احساسات گریزندهٔ خود را با سادگی و فروتنی جملات ، با همان سیاق فارسی مادرانه، مهار می‌کرد؛ هم‌چون رویایی که در عالم بیداری بگذرد. من هیچ‌گاه ندیدم که در محفلی شعر بخواند. اما نقل‌های بسیار از او شنیده‌ام، و خاطره‌هایی که از جوانی خود نقل می‌کرد، و اغلب با شوخ‌طبعی و حس طنز هم‌راه بود. خانه‌اش، با ساختمانی قدیمی که خانهٔ مادری‌اش بود، و در حیاط نسبتاً بزرگش تعدادی سگ و گربهٔ دست‌آموز می‌پلکیدند، مقام امنش بود. این اواخر گاهی، در اوایل شب ، او را در کافهٔ کوچکی می‌دیدم، که در آن‌جا قهوه‌ای می‌خوردیم و گپ می‌زدیم. در گوشهٔ دنج آن کافه با دوستان دیگر هم قرار می‌گذاشت، به ویژه با جوان‌هایی که بخت خود را در شعر می‌آزمودند، و او با همان طبع ملایم و مهربانش به شعر و سخن آن‌ها گوش می‌‌داد، و آن‌ها را، حتی اگر نخستین بار بود که می‌دیدشان، به جا می‌آورد. گاهی متوجه می‌شدم که انگار همهٔ مشتری‌های آن کافه با او قرار دارند و منتظرش هستند. آن کافهٔ کوچک یاد و خاطرهٔ کافه‌های ارزان قیمت پاریس را، که در جوانی مانند دایی نام‌آورش در آن‌جا درس خوانده بود، برایش زنده می‌کرد. کافه نشینی، سنتی که هدایت در دههٔ دوم و سوم قرن شمسی حاضر، به جای قهوه‌خانه نشینی، در ایران میان روشن‌فکران رواج داد، در چند سال اخیر توسط او، در آن کافهٔ کوچک، از نو زنده شد. شاید رفتن به آن کافه و پناه بردن به حیوانات، که گاه ساعت‌ها وقت خود را صرف غذا دادن به آن‌ها می‌کرد، غلبه بر تنهایی و انزوا و فراموشی بود.
این را هم بگویم و بگذرم. در یکی دو سال اخیر هر بار که جلالی را می‌دیدم از همان کیف چرمی زیر بغلش دوربین عکاسی کوچکی در می‌آورد و از من، و دوستان دیگر، عکس می‌انداخت. من دست کم بیست قطعه عکس دارم که جلالی، به تناوب، از من گرفته است؛ از جمله عکسی که روی جلد کتاب آخر من «عشق کشی» چاپ شده است. دوهفته قبل از آن که جلالی دچار عارضهٔ سکتهٔ مغزی شود ما یک‌دیگر را در همان کافهٔ کوچک دیدیم. نیم ساعتی نگذشته بود که جلالی دوربین عکاسی‌اش را از کیف چرمی‌اش در‌آورد و، طبق معمول، از من عکس انداخت. بعد دوربین را به یکی از مشتری‌های جوان کافه داد وآمد کنار من نشست، و از جوان خواست که از ما عکس بیندازد. وقتی جلالی دوربینش را توی کیفش گذاشت با خنده به من گفت: وقتی که مُردم این عکس را چاپ کن تا یادی از من کرده باشی، اگر نخواستی نگو که شاعر خوبی بود، اما بگو آدم خوبی بود! گفتم: از کجا معلوم که من زودتر غزل خداحافظی را نخوانم؟ بار آخر که او را دیدم درست یک شب قبل از آن سکتهٔ مرگ‌بار بود، در پاتوق او یک‌دیگر را ملاقات کردیم. همین که نشست کیف چرمی‌اش را باز کرد. من خیال کردم باز هم می‌خواهد عکس بیندازد. اما پاکتی از توی کیف در‌آورد که سه قطعه عکس در آن بود. دو قطعه عکس که چهرهٔ من بود، و عکسی که ما را کنار هم، شانه به شانه، نشان می‌داد. آن شب وقتی از هم جدا شدیم آن حرف را باز تکرارکرد: یادت باشد که چه بهت گفتم، وقتی مُردم آن عکس را چاپ کن. و تا آخر آن جملهٔ شوم را گفت. انگار به «مرگ‌آگاهی» دست یافته بود.

وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
طرز تهیه یک تیرامیسوی عالی و خوشمزه
تیرامیسو یک دسر قدیمی ایتالیایی هست که خیلی هم پر طرفداره و مخصوصا چند سالیه که در ایران هم خیلی پر طرفدار شده و خیلی ها دوسش دارن.