یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ / Sunday, 24 June, 2018

پائولو مالدینی (۱۹۶۸ -)


پائولو مالدینی (۱۹۶۸ -)
پائولو چزاره مالدینی در تاریخ ۲۶ جون سال ۱۹۶۸ در میلان به دنیا آمد.
● باشگاه:
پسر فوتبالیست و مربی سابق ایتالیا، چزاره مالدینی، از وقتی ۱۰ ساله بود، برای باشگاه آ. ث. میلان بازی می‌کرد. در فصل ۸۵/ ۱۹۸۴ و در تاریخ ۲۰ ژانویه ۱۹۸۵ در دیدار مقابل اودینزه کالچو،‌ اولین بازی خود در سری A را تجربه کرد. مالدینی در این بازی از نیمه دوم به جای سرجو باتیستینی که مصدوم شده بود به میدان آمد. وی در طول فصل ۸۵/ ۱۹۸۴ یک بازی در لیگ ایتالیا انجام داد.
او در فصل ۸۶/ ۱۹۸۵ بازیکن ثابت میلان شد. از آن زمان در بیشتر مواقع به عنوان مدافع میانی و برخی مواقع به عنوان مدافع چپ بازی کرده است. اسکودتوی فصل ۸۸/ ۱۹۸۷ اولین عنوانی بود که او با باشگاهش به دست آورد. در پایان دهه ۸۰ در میلان در کنار بازیکنانی چون فراکو باره‌سی، مارکو فان باستن، روبرتو دونادونی، رود گولیت و فرانک ریکارد بازی می‌کرد. از آن زمان، عنوان‌های ملی و بین المللی زیادی را با میلان کسب کرده است. او تاکنون هفت بار با این تیم قهرمان ایتالیا، یک بار قهرمان جام حذفی و پنج بار قهرمان سوپر جام ایتالیا شده است. علاوه بر این‌ها وی با میلان دوبار قهرمان جام باشگاه‌های اروپا، سه بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا، پنج بار قهرمان سوپر جام یوفا، دوبار قهرمان جام باشگاه‌های جهان موسوم به جام تویوتا ( برنده دیدار قهرمان باشگاه‌های اروپا و آمریکای جنوبی )، و یک بار قهرمان جام باشگاه‌های جهان ( مسابقاتی که بین قهرمانان باشگاهی شش قاره مختلف انجام می‌شود ) شده است.
در سال ۱۹۹۴، مالدینی که در همان سال با میلان اسکودتو و لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورده بود، از سوی مجله فوتبال "ورد ساکر" به عنوان بازیکن سال انتخاب شد. او اولین مدافعی است که به این افتخار دست پیدا می‌کند. پس از فصل ۹۷/ ۱۹۹۶ و پایان دوران فعالیت فرنکو باره‌سی، مالدینی کاپیتان تیم آ. ث. میلان شد. او در ۱۱ مارس سال ۲۰۰۷ در دربی شهر میلان در مقابل اینتر میلان، ششصدمین بازی خود در سری A را انجام داد. وی از لحاظ تعداد بازی در سری A، ‌رکورددار می‌باشد. همچنین او در ۱۶ فوریه سال ۲۰۰۸ در دیدار مقابل پارما در لیگ فوتبال ایتالیا، هزارمین بازی رسمی خود برای میلان را انجام داد.
در ۱۶ دسامبر سال ۲۰۰۷ در جریان بازی‌های جام باشگاه‌های جهان در یوکوهاما، اعلام کرد که در سال ۲۰۰۸ از فوتبال خداحافظی می‌کند. در ۷ مارس ۲۰۰۸، دو روز بعد از حذف میلان در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا در مقابل آرسنال، در تصمیم خود تجدیدنظر کرد و گفت که می‌خواهد قراردادش را برای یک سال دیگر تمدید ‌کند. و در همین حال قراردادش را تا تاریخ ۳۰ جون ۲۰۰۹ تمدید کرد. در ۱۷ آوریل سال ۲۰۰۹ مالدینی اعلام کرد که در پایان فصل ۰۹/ ۲۰۰۸ به طور حتم از فوتبال کنار می‌رود و اضافه کرد که بعد از آن در دنیای فوتبال فعالیت خواهد کرد، البته نه به عنوان مربی.
● تیم ملی:
اولین حضور مالدینی در تیم ملی ایتالیا در تاریخ ۳۱ مارس ۱۹۸۸ در مقابل یوگسلاوی بود که با نتیجه تساوی ۱ بر ۱ به پایان رسید. او از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۲ کاپیتان تیم ملی بود و با ۱۲۶ بازی ملی، قبل از فابیو کاناوارو ( ۱۲۲ بازی ملی )، رکورددار بازی در تیم ملی ایتالیا است.
نقطه اوج دوران فعالیت وی در تیم ملی، حضور در فینال جام جهانی ۱۹۹۴ ( شکست در مقابل برزیل ) و فینال جام ملت‌های ۲۰۰۰ اروپا ( شکست مقابل فرانسه ) می‌باشد. در جام جهانی ۱۹۹۰ در کشور خود، در مرحله نیمه نهایی، تیم ایتالیا مغلوب آرژانتین شد و جام جهانی را با کسب مقام سوم به پایان برد. مالدینی در مجموع با تیم ملی ایتالیا در چهار جام جهانی ( ۱۹۹۰، ۱۹۹۴، ۱۹۹۸، ۲۰۰۲ ) و نیز سه جام ملت‌های اروپا ( ۱۹۸۸، ۱۹۹۶، ۲۰۰۰ ) شرکت داشته است.
در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۸ در تیم ملی ایتالیا تحت رهبری پدرش، چزاره مالدینی بازی می‌کرد. پائولو مالدینی پس از بدبیاری ایتالیادر جام جهانی ۲۰۰۲ که در مرحله یک هشتم نهایی با شکست برابر کره جنوبی از دور رقابت‌ها حذف شد، از تیم ملی کناره‌گیری کرد و بازگشت به این تیم برای جام ملت‌های ۲۰۰۴ و جام جهانی ۲۰۰۶ را رد کرد.
● موفقیت‌ها – عناوین
▪ در تیم ملی:
ـ سوم جهان: ۱۹۹۰
ـ نایب قهرمان جهان: ۱۹۹۴
ـ نایب قهرمان اروپا: ۲۰۰۰
▪ در باشگاه:
ـ قهرمانی ایتالیا (۷): ۸۸/۱۹۸۷، ۹۲/۱۹۹۱، ۹۳/۱۹۹۲، ۹۴/۱۹۹۳، ۹۶/۱۹۹۵، ۹۹/۱۹۹۸، ۰۴/۲۰۰۳
ـ جام باشگاه‌های اروپا (۲): ۸۹/۱۹۸۸، ۹۰/۱۹۸۹
ـ لیگ قهرمانان اروپا (۳): ۹۴/۱۹۹۳، ۰۳/۲۰۰۲، ۰۷/۲۰۰۶
ـ سوپر جام اروپا (۵): ۱۹۸۹، ۱۹۹۰، ۱۹۹۴، ۲۰۰۳، ۲۰۰۷
ـ جام باشگاه‌های جهان (جام تویوتا) (۲): ۱۹۸۹، ۱۹۹۰
ـ سوپر جام ایتالیا (۵): ۱۹۸۹، ۱۹۹۲، ۱۹۹۳، ۱۹۹۴، ۲۰۰۴
ـ جام حذفی ایتالیا (۱): ۲۰۰۳
ـ جام باشگاه‌های جهان (۱): ۲۰۰۷
● عناوین شخصی
ـ بازیکن سال "ورد ساکر": ۱۹۹۴
ـ دومین بازیکن برتر جهان: ۱۹۹۵
ـ انتخاب در تیم جام جهانی قرن: ۲۰۰۲
ـ حضور در باشگاه صدتایی‌های فیفا ( فیفا ۱۰۰ )
ـ بهترین مدافع سری A: ۲۰۰۴
ـ بهترین مدافع سال جایزه باشگاه فوتبال یوفا: ۲۰۰۷
▪ مالدینی هشت بار ( ۱۹۸۹، ۱۹۹۰، ۱۹۹۳، ۱۹۹۵، ۲۰۰۳، ۲۰۰۵، ۲۰۰۷ ) در فینال جام باشگاه‌ها و نیز لیگ قهرمانان اروپا بازی کرده است. بدین ترتیب او در مجموع به همراه فرانچسکو گنتو، رکورد حضور در فینال این تورنمنت را داراست. گنتو در مجموع یک فینال بیشتر را در کارنامه‌اش دارد، ‌چراکه در سال ۱۹۷۱ هم در دیدار فینال جام در جام اروپا بازی کرده است.
▪ در فصل ۰۳/ ۲۰۰۲ لیگ قهرمانان اروپا، با انجام ۱۹ بازی، رکورد بیشترین بازی در یک فصل این جام را در اختیار دارد.
▪ طولانی‌ترین زمان حضور در جام‌های جهانی (۲.۲۱۷ دقیقه) متعلق به او است.
▪ بازی او بیش از حد جوانمردانه است. در طول بیش از ۶۰۰ بازی در لیگ،‌ تنها چهار بار کارت قرمز دریافت کرده است.
▪ پس از کناره‌گیری او از فوتبال، باشگاه میلان، پیراهن شماره " ۳ " او را به هیچ بازیکن دیگری نخواهد داد، مگر این‌که در آینده یکی از پسران وی بازیکن این تیم شود.

مریم دری منش

منبع : روزنامه همشهری

مطالب مرتبط

روزی که خداداد , نیکبخت و کریمی گم شدند

روزی که خداداد , نیکبخت و کریمی گم شدند
همه چیز در ۲۸ ژانویه سال ۱۹۰۰ در شهر لایپزیک آلمان آغاز شد. نمایندگان ۸۶ باشگاه در رستوران «مارین گارتن» گرد هم آمده و فدراسیون فوتبال آلمان را تشکیل دادند. از آن روز تا به حال تعداد باشگاه‌های عضو به ۲۷ هزار و اعضای خانواده فوتبال آلمان به ۳/۶ میلیون نفر رسیده‌اند. اولین دیدار قهرمانی باشگاه‌های آلمان بین دو تیم لایپزیک و پراگ در ماه می ۱۹۰۳ برگزار شد که طی آن لایپزیک با پیروزی ۷ بر ۲ برای اولین بار قهرمان ژرمن‌ها لقب گرفت. تمام بازیکنان تیم‌های آن دوره آماتور بوده و فقط در اوقات فراغت تمرین می‌کردند. در اوایل دهه ۱۹۵۰ میلادی بسیاری از دست اندرکاران فوتبال آلمان در صدد برگزاری لیگ سراسری بر آمدند. از جمله مردانی که به ضرورت برگزاری چنین مسابقاتی اعتقاد راسخ داشت مربی نامدار آلمان‌ها «سپ هربرگر» بود. وی پافشاری می‌کرد که برای درخشش در سطح بین‌المللی وجود مسابقات باشگاهی در قالب لیگ سراسری ضروری است و بر آن شد تا با نمونه برداری از لیگ فوتبال انگلستان که در سال ۱۸۸۸ شکل گرفته بوده لیگ سراسری آلمان را ایجاد کند. چنین طرحی چند سالی به تعویق افتاد. بسیاری از مردان قدرتمند دولت آلمان پیدایش لیگ حرفه‌ای را مغاید با روح و اساس ورزش می‌دانستند. چنین مقاومتی با نمایش ضعیف آلمان‌ها در جام جهانی ۱۹۶۲ از بین رفت و سرانجام در ۲۴ آگوست ۱۹۶۳ لیگ حرفه‌ای فوتبال آلمان یا همان بوندسلیگا متولد شد.
تیم های اولین دوره بوندسلیگا بدین شرح بودند: اف.ث.کلن، مایدریشه اس.وی، اینتراخت فرانکفورت، بورسیا دورتموند، اشتوتگارت هامبورگ، مونیخ ۱۸۶۰، شالکه۰۴، نورنبرگ، وردربرمن، اینتراخت برانشویگ، کایزرسلاترن، کارلسروهه، هرتابرلین، پرویسن مونسز و ساربروکن. در اولین روز از مسابقات بوندسلیگا ۶۰ هزار تماشاچی به ورزشگاه المپیک برلین رفتند تا شروع این مسابقات را جشن بگیرند. اف.ث.کلن قهرمان اولین دوره مسابقات و اووه زیلر با ۳۰ گل زده آقای گل بوندسلیگا گشتند. هربرت ویدمایر مربی نورنبرگ اولین قربانی فوتبال حرفه‌ای گشت و به دلیل نمایش ضعیف تیمش از کار برکنار شد. امروزه بوندسلیگا یکی از منظم ترین لیگ های فوتبال است و هر هفته بیش از ۲۵۰ هزار نفر برای تماشای این مسابقات به استادیوم‌ها می‌روند.
● قلب فوتبال آلمان
بدون شک دکتر اوتو نرتس بنیان گزار مکتب فوتبال آلمانهاست. یک معلم سخت گیر مدارس برلین که در سال ۱۹۲۵ مسوولیت رهبری تیم ملی آلمان را بر عهده گرفت و اساس و بنیان تفکرات مربیان آلمانی را بنا نهاد. او فوتبال را فقط در سایه نظمی کشنده پیروز می‌دانست. مکتب فوتبال دکتر نرتس بر این اساس شکل گرفت. مکتبی که پایه و ریشه آن چیزی است که امروزه در فوتبال آلمان می‌بینید. پس از وی دستیارش «سپ هربرگر» ادامه دهنده راه او شد و مربیان بسیاری را تربیت کرد. امروزه مربیان بوندسلیگا ، مردانی که ثمره تفکران دکتر نرتس و همچنین الهام گرفته از خصوصیات فرهنگ و جامعه آلمانی می‌باشند، تیم های خود را تربیت و روانه میدان می‌کنند.
● یک سوال برای فوتبال ایران
سوالی که برای ما مطرح است چنین می‌باشد: آیا خصوصیات فوتبال آلمانی با ویژگی های فوتبال ایرانی همخوانی دارد؟ فوتبال ایرانی فوتبالی است غریزی و احساسی، سرشار از خلاقیت. فوتبالی که ریشه‌اش در کوچه و پس کوچه‌هاست آیا تفکرات مربیان آلمانی می‌تواند تکمیل کننده شاخص های خلاق فوتبالیست‌های ایرانی باشد؟ یا اینکه این خلاقیت‌ها در چار چوب دستورات خشک تاکتیکی مربیان آلمانی کم کم محو شده و از بین می‌رود؟ چرا دنیای فوتبال به دنبال مربیان فرانسوی، ایتالیایی، برزیلی و هلندی می‌باشد در صورتی که اکثر مربیان خوب آلمانی فقط در کشور خود تیم‌هایشان را رهبری می‌کنند؟ در سه دهه گذشته کدام قشر از مربیان خارجی در ایران موفق بوده‌اند؟ کدام مربی آلمانی توانسته است در ایران همان کاری را بکند که رایکوف، جگیج و در این اواخر بگویچ و برانکو کرده‌اند؟ در دانش مربیان آلمانی شکی نیست. رودی فولر تیمش را دوم جهان کرده است. این پیروزی نمی‌تواند تصادفی باشد. اما آیا هیچ یک از باشگاه‌های بزرگ غیر آلمانی و یا تیم‌های شاخص ملی جهان در صدد استخدام او برآمده‌اند؟ مربیان آلمانی تنها در چارچوب خصوصیات ذاتی فوتبال آلمان و ویژگی‌های رفتاری‌شان موفق عمل می‌کنند، پا را فراتر گذاشته و می‌گوییم رفتار و فرهنگ آلمانی با دنیای خارج از خود همجوش نیست.
● رابطه فوتبال ایران و زبان آلمانی
حضور دو مربی آلمانی، کوخ و اشمیت در کنار دو قطب فوتبال ایران، پرسپولیس و استقلال، سوال برانگیز است. آیا این انتخاب پس از تحقیق و در نظر گرفتن همه جوانب از جمله ویژگی‌های فوتبال ما صورت پذیرفته بود؟ یا تنها روزنه فوتبال ایران با دنیای فوتبال آلمان به دلیل وجود یک یا چند رابط زبان به آلمان‌ها ختم می‌شود؟!

وبگردی
قیمتهای روانی  / این آقایان عاقل / بیجاره مردم
قیمتهای روانی / این آقایان عاقل / بیجاره مردم - افاضات امروز معاون اول رییس جمهور، البته قبلتر نیز از زبان دیگر مقامات اقتصادی دولت از جمله نهاوندیان و نوبخت شنیده شده بود. یک اظهارنظر کلی و تاکید بر «عدم نگرانی مردم درباره وضعیت معیشتی» ! عجیب است این جملات شگفت انگیز از زبان جهانگیری که خود از منتقدان وضعیت مشابه در دوران احمدی نژاد بود. او حالا همان جملات را با همان ادبیات تکرار می کند! اما آقای جهانگیری! حقیقتاً این دلار و آن سکه و و قیمت های…
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!