سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 20 November, 2018

درمان زخم‌های گوارشی


درمان زخم‌های گوارشی
زخم‌ پپتیک‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ خوردگی‌ کوچک‌ در لوله‌ گوارش‌. شایع‌ترین‌ نوع‌ زخم‌ پپتیک‌ ‌ در ۳۰ سانتیمتر اول‌ روده‌ کوچک‌ بعد از معده‌ رخ‌ می‌دهد و به آن زخم دوازدهه می‌گویند. زخم‌‌هایی‌ که‌ در معده‌ تشکیل‌ می‌شوند، زخم‌ معده‌ خوانده‌ می‌شوند و زخم معده انهدام و تخریب سطح معده است. به طور طبیعی معده با ترشح موکوس و موسین مقدار اسید را کنترل می‌کند.
در صورت ترشح نشدن این مواد میزان اسید معده زیاد می‌شود و ایجاد زخم معده می‌کند. زخم‌ پپتیک‌ یک‌ زخم‌ مسری‌ یا سرطانی‌ نیست‌.این زخم‌ها می‌توانند تمامی‌ سنین‌ را مبتلا ‌کنند. استرس، مصرف داروهای کورتون، مصرف سیگار و الکل در ایجاد زخم معده خوش خیم اثر مستقیم دارند. در صورت وجود موارد زیر احتمال بیشتری برای ابتلا به زخم گوارشی دارید:
سابقه‌ خانوادگی‌ زخم‌، سیگار کشیدن‌، نوشیدن الکل، سن بالای ۵۰ سال، استفاده‌ از داروهای‌ ضد التهاب‌ غیر استروئیدی‌ (مثل‌ آسپرین‌)، خستگی‌ یا کار بیش‌ از حد، رژیم‌ غذایی‌ نامناسب‌، وعده‌های‌ غذایی‌ نامنظم‌ و نخوردن‌ برخی‌ وعده‌ها، داشتن عفونت هلیکو باکتر پیلوری.
● نشانه‌های زخم گوارشی
درد سوزشی در شکم شایع‌ترین نشانه این بیماری است. سایر نشانه‌ها شامل موارد زیر هستند: از دست دادن وزن، بی‌اشتهایی، درد در حین غذا خوردن، احساس ناراحتی در معده، استفراغ، کم‌خونی و وجود خون‌ در مدفوع‌.
● راه‌های درمان یا تسکین درد
اگر چه علت دقیق زخم گوارشی معلوم نیست، ولی راه‌های درمان آن شناخته شده است. انواعی از داروها وجود دارند که توان معده را برای تولید یا ترشح اسید مهار می‌کنند.
تحقیقات نشان داده است که در ۹۵ تا ۹۸درصد موارد استفاده از این داروهای قوی زخم التیام یافته است. بیشتر پزشکان معتقدند که این دارو باید جزء اصلی درمان باشد. علاوه بر آن داروهایی‌ نیز هستند که برای‌ پوشانیدن‌ ناحیه‌ زخم‌ استفاده می‌شوند.
● شیر و عسل بخورید
خوردن یک لیوان شیر بدون چربی در حمله درد زخم معده تسکین سریع آن را به دنبال دارد. شیر مانند یک ضد اسید عمل می‌کند و با خنثی کردن اسید درد را هم از بین می‌برد. اما مواظب باشید، برخی از کسانی که برای تسکین درد معده شیر خورده‌اند، بعد از مدت کوتاهی دچار درد شدیدتر شده‌اند. عسل از بروز قارچ‌ها و باکتری‌ها، مخصوصاً باکتری‌های بیماری‌ زخم معده جلوگیری می‌کند. عسل دارای درجات مختلف اثر بخشی ضد باکتریایی است و عموماً عسل‌های تیره‌تر دارای اثر آنتی اکسیدانی قوی‌تری هستند،
● احساساتتان را بروز دهید
دکتر «مایل یمی» معتقداست، بر پایه بعضی شواهد، افرادی که نمی‌توانند احساساتشان را درخصوص شکست و نا امیدی به درستی بیان کنند بیشتر در معرض ابتلا به زخم معده هستند
● غذای محرک نخورید
پزشکان متوجه شده‌اند غذاهای پرادویه ایجاد زخم گوارشی نمی‌کند اماشدت درد را افزایش می‌بخشند. زیرا بافت زخم بسیار حساس‌تر است و وقتی غذایی تند یا اسیدی خورده شود، درد ایجاد می‌شود.
پس،‌ از خوردن غذاهای محرک زخم خودداری کنید. محققان چینی بر این باورند که مصرف قهوه، چای پررنگ، الکل و ادویه در تشدید و بروز بیماری زخم معده دخالت دارند. به گفته این محققان، مصرف زیاد غذاهای ترش، شور، میوه و سبزی‌های خام و برنج نیز در ازدیاد ترشح اسید معده و سوزش و دردهای معده و اثنی‌عشر دخالت دارند. مبتلایان به زخم معده و اثنی‌عشر بهتر است از غذاهایی استفاده‌کنند که هضمشان آسان بوده و باعث نفخ دستگاه گوارش نمی‌شود.
● افزایش وعده‌های غذایی
اگرچه بسیاری ازپزشکان خوردن روزی سه وعده غذا با حجم معمولی را مناسب می‌دانند، ولی برخی از افراد درصورت رساندن وعده‌های غذایی به شش وعده مختصر در روز، کمتر از درد معده شکایت می‌کنند. پزشکان چینی به تازگی کشف کرده‌اند که شربت زنجبیل بهترین دارو برای معالجه زخم معده است، علاوه بر آن مصرف فلفل سبز نیز احتمال بروز زخم معده را تا حدودی کاهش می‌دهد.
مصرف زیاد سوپ برای مبتلایان به زخم معده مضر است. یک متخصص تغذیه معتقد است مصرف بیش از اندازه مایعات و غذاهای آبکی موجب تشدید بیماری در مبتلایان به زخم معده می‌شود.
احساس سنگینی که متعاقب مصرف سوپ ایجاد می‌شود نشان دهنده کاهش کارایی اسید معده، جهت هضم غذا در افرادی است که معده آنها به طور طبیعی عمل نمی‌کند.
همچنین مصرف بیش از اندازه چای، قهوه، سوپ، آش و حتی آب برای افرادی که دچار زخم معده هستند مضر است و چنین اشخاصی باید از غذاهایی استفاده کنند که تا حد امکان آب آنها گرفته شده است علاوه بر آن، مصرف همه نان‌های پر حجم مثل نان باگت که قبل از هضم شدن آب جذب می‌کنند نیز برای این افراد مناسب نیست.
● قهوه نخورید
دلیلی وجود ندارد که نشان دهد خوردن قهوه زخم معده می‌آورد، ولی کافئین قهوه زخم را تحریک می‌کند. به هر حال، هیچ وقت بیش از دو یا سه فنجان قهوه در روز نخورید.
● زیاد آسپیرین نخورید
تحقیقات نشان داده است که مصرف زیاد آسپیرین به پوشش معده آسیب رسانده و باعث خونریزی آن می‌شود. اگر برای رفع سرماخوردگی یا سردرد دو سه روز آسپیرین می‌خورید، ‌اشکالی ندارد، ولی اگر بیش از سه ماه خورده‌اید، ممکن است دچار گرفتاری شوید. در این مورد، پزشک می‌تواند داروی دیگری جایگزین آن کند.
● سیگار نکشید
نیکوتین سیگار پوشش معده را آسیب رسانده و زخم آن را تشدید می‌کند. استعمال دخانیات مقاومت معده را در برابر باکتریها پایین می‌آورد؛ همچنین باعث تضعیف معده در خنثی‌سازی اسید معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن و بر جای ماندن باقیمانده اسید در معده و در نتیجه تخریب دیواره آن می‌شود.علاوه بر آن زخم معده افراد سیگاری به سختی درمان می‌شود.
● ورزش کنید
انجام دادن حرکات ورزشی خصوصاً پیاده‌روی برای افرادی که دچار زخم معده و زخم اثنی‌عشر هستند، بسیار مفید و ضروری است. عواملی همچون استرس، ناراحتی‌های عصبی، فکری و بالا بودن اسید معده در ایجاد زخم معده و اثنی عشر دخیل هستند؛ بنابراین یکی از راههای پیشگیری از زخم معده و اثنی‌عشر انجام ورزش به صورت مداوم است. یافته‌ها نشان می‌دهند: ۷۲درصد افرادی که پیاده‌روی می‌کنند و انجام دادن ورزش را در برنامه روزانه خود قرار می‌دهند، کمتر مبتلا به زخم اثنی عشر می‌شوند و ترشح اسید معده در آنها به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

ترجمه: سیما کربلایی صالح
برگرفته از پایگاه الکترونیکی بهسایت ایران

منبع : روزنامه اطلاعات

مطالب مرتبط

درمان سوء هاضمه

درمان سوء هاضمه
مطمئنم این مسئله برایتان پیش آمده است: به رستوران رفـته ایـد و تـصـمـــیم می گیرید کمی جرات به خرج داده و غذایی را سفارش دهید که تا بـحـال امـتحان نکرده اید. در راه برگشت به خانه، حالت تهوع به شما دست می دهد.
وقتـی بـه خـانه مـی رسـید چـون دیـر اسـت بـه رختخواب میروید اما بـجـای اینکه بخوابید احساس خفگی و سوزش معده می کنید.
متاسفانه ۳۶ میلیون آمریکایی ماهانه از سوء هاضمه رنج میـبرند. در اکثر این موارد این مسئله خیلی جدی نیست، اما در هر صورت خیلی آزاردهنده است. پس با آن چه باید کرد؟
● سوء هاضمه چیست؟
اجازه بدهید ابتدا انواع مختلف سوء هاضمه را بررسی کنیم.
سوء هاضمه با سوزش معده، اسهال، احساس خفگی، حالت تهوع، یبوست، درد در شکم همراه است. همه این مسائل کاملاً متفاوت هستند اما منشائی یکسان دارند: عادات بد غذایی.
یکی از علائم بارز سوء هاضمه سوزش معده است. سوزش معده دردی در پشت قفسه سینه است. این درد ممکن است حالتی گذرنده داشته باشد، اما گاهی بسیار جدی می شود.
● دلایل سوء هاضمه
سوء هاضمه دلایل بسیاری می تواند داشته باشد که شامل بیماری های معده، مری و ضعیف شدن دستگاه گوارش (که از عادات بد غذایی سرچشمه می گیرد)، و پائین آمدن اسیدها و آنزیم ها در معده است.
● بیماری های معده و مری
مری و معده با دریچه ای به یکدیگر وصل هستند. این دریچه مثل یک مانع عمل می کند که آنچه را وارد و خارج از شکم می شود را کنترل می کند. معمولاً غذا می تواند حتی هنگامی هم که دراز کشیده اید داخل معده شود.
زمانی که این دریچه خوب عمل نکند، اسیدها به سمت مری برمی گردند و این باعث می شود که در آن قسمت احساس سوزش کنید.
افرادی که این حالت برایشان پیش می آید دچار سوزش معده می شوند. حدود %۷ از آمریکایی ها به این عارضه مبتلا هستند و به مرور زمان ممکن است این مسئله جدی شود. تحقیقات نشان داده است که این عارضه ممکن است به زخم مری و یا حتی سرطان تبدیل شود.
▪ درمان
افرادی که از این بیماری رنج می برند نباید بعد از غذا خوردن دراز بکشند. چون این دریچه خوب کار نمی کند، اسید دوباره به مری باز می گردد. صاف ایستادن از باز گشتن دوباره اسید به مری جلوگیری می کند.
● ضعیف شدن دستگاه گوارش
افرادی که دستگاه گوارش ضعیفی دارند از مشکلات متفاوتی از سوزش معده گرفته تا حالت تهوع رنج خواهند برد. معمولاً ضعیف شدن دستگاه گوارش از عادات بد غذایی سرچشمه می گیرد که باعث می شود غذا مدت زیادی در دستگاه گوارش باقی بماند. در اینجا به چند عادت غذایی اشاره می کنیم که باید به آنها عمل کنید.
● درمان:
▪ درست بجوید.
▪ آرام تر غذا بخورید.
▪ در هنگام غذا خوردن مطالعه نکنید و تلویزیون هم نگاه نکنید.
▪ ورزش کنید چون به هضم غذا کمک می کند.
▪ از خوردن غذاهای حجیم خودداری کنید.
▪ از خوردن غذاهایی که می دانید بدنتان تحمل آن را ندارد خودداری کنید.
▪ در هنگام غذا خوردن، از خوردن نوشیدنی خودداری کنید.
▪ سیگار نکشید.
▪ از کافئین هم استفاده نکنید.
● کاهش اسیدهای بدن
بر خلاف باور عموم، وجود مقدار زیادی اسید در معده باعث سوء هاضمه نمی شود.
همان طور که قبلاً هم به آن اشاره کردیم، بیشتر مشکلات زمانی ایجاد می شوند که غذا خوب جذب سیستم گوارش نشوند. زمانی که غذا در سیستم گوارش باقی بماند، باعث ترش کردن معده شده و مشکلات زیادی ایجاد می شود.
بعضی معتقدند که داروهای ضد ترشی معده کمی باعث تسکین سوء هاضمه می شود اما تحقیقات نشان داده است که عکس این مسئله درست است. ثابت شده است که استفاده از دارو های ضد ترشی معده ممکن است به عفونت های روده بیانجامد.
▪ درمان
به جز استفاده از داروهای ضد ترشی معده راه های بسیاری برای مقابله و تسکین این مشکلات وجود دارد. بسیاری درمان های خانگی نیز می تواند سوء هاضمه را درمان کند. به طور مثال خوردن باقلای خام هم به آن کمک می کند.
● کمبود آنزیم ها در بدن
تعداد آنزیم ها در بدن بعضی افراد کم است. این افراد ممکن است با مشکلات گوارشی بیشتری روبرو شوند.
▪ درمان
خوردن غذاهایی مثل آناناس و عنبه که به تولید آنزیم کمک می کنند یکی از راه های مقابله با این مشکل است.
● مراقب باشید!
سوء هاضمه مشکلی است که باید جدی گرفته شود. اگر برای درمان آن اقدام نکنید، ممکن است مشکلات جدی تری ایجاد شود. اگر علائمی از این مشکلات را در خود احساس کردید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

وبگردی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی - با اینکه عوامل اطلاعاتی عربستان، پیش از آغاز عملیات بازداشت و قتل خاشقجی، دوربین‌های امنیتی را از کار انداختند، اما روز گذشته تصاویر زیر در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی سایت‌های عربی مخالف رژیم سعودی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این تصاویر، واقعاً مربوط به این جنایت است، یا اینکه آن را شبیه‌سازی و صحنه‌سازی کرده‌اند. و همینطور هیچ مرجع رسمی این تصاویر را تایید نکرده است.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.