پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ / Thursday, 22 March, 2018

پارک زنان، بهشت زمینی بانوان


پارک زنان، بهشت زمینی بانوان
از خیابان جلفا در منطقه سیدخندان می توانید به بوستان بهشت مادران در جنوب شرقی محدوده منطقه سه شهرداری یعنی در بزرگراه رسالت، تقاطع اتوبان حقانی و خیابان شهید کاوه راه یابید. این نخستین بوستان ویژه زنان است که اسفند سال گذشته گشایش یافت. رویایی که بسیاری از زنان در سر می پروراندند چرا که دویدن کار با دستگاه های بدنسازی و حتی راهپیمایی با پوشش سراپا، بسیار دشوار است و از سوی دیگر در برابر دیدگان مردان ناممکن بود.
اکنون آنچه که روزی پرشباهت به یک رویا بود جامه عمل پوشیده است. البته بسیاری از زنانی که از امکانات فراوان سالن های ورزشی، زمین های والیبال، بسکتبال و حتی سالن تیر و کمان استفاده می کنند قصد آماده سازی حرفه ای برای مسابقات را در سر ندارند که اگر هم داشته باشند امکانات مهیا است. با این همه در همین حد در آماده سازی بدن آنها مفید است. خیل زنانی را می بینم که هر یک سرگرم یک رشته ورزشی اند. آمار می گوید: در روزهای عادی نزدیک به ۱۵۰۰ تن به هر یک از بوستان های بانوان مراجعه می کنند که این رقم در روزهای تعطیل به بیش از دو برابر می رسید. بوستان بهشت مادران ۱۹ هکتار وسعت دارد و تردیدی نیست که فضا برای هر ورزشی برای هر یک از زنان کافی و مناسب است. مریم حمیدزاده ۵۰ ساله خانه دار از خیابان عطار می آید. در نزدیکی پل سیدخندان مسافتی نزدیک به یکی - دو کیلومتر را پیاده طی می کند. نخست حرکت های کششی و هوازی را انجام می دهد و بعد به بدنسازی می پردازد. سرانجام با دوستانی که در همین بوستان پیدا کرده است یکی - دو گیم والیبال بازی می کند، می گوید: همه زندگی من خلاصه شده بود به نشستن با در و همسایه ها و البته غیبت و چانه زدن ها، هزینه های کلاس های ورزشی هم سرسام آور و مکان ها دور از دسترس اند. با احداث بوستان بهشت مادران باور کنید زندگی من رنگ دیگری به خود گرفته است. بگذارید اقرار کنم من با داشتن بچه های دانشگاهی و دبیرستانی و کز کردن در خانه در آستانه افسردگی قرار داشتم اما اکنون زندگی من با همین ورزش های آسان و در دسترس و ارزان رنگ دیگری به خود گرفته است. در روزهای تعطیل دختران من هم به این بوستان می آیند و ورزش می کنند. بانو حمیدزاده با چند تن از دوستان و همسایگان از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ ظهر ورزش می کند و بعد برای رسیدگی به امور خانه بازمی گردد.
عشرت خسروی دانشجوی ۳۰ ساله روزنامه نگاری از خیابان خواجه عبدالله می آید. اگرچه در نزدیکی خانه آنها بوستانی با امکانات بدنسازی است اما می گوید: آنجا راحت نیستم. می دانید ورجه و وورجه کردن با دستگاه ها آن هم در برابر دیدگان غریبه ها مرا معذب می کند پیش از گشایش این بوستان گاه همراه با خواهرم آن هم در ساعت های غروب در آن بوستان ورزش می کردم. حالا اما در این بوستان بدون مانتو و روسری همراه با زنان بسیار دیگر ورزش می کنم. بوستان بهشت مادران در نیمه شمالی شهر تهران تنها نقطه ای بود که امکان ایجاد پارک را داشت. به خاطر اشراف نداشتن محیطی مناسب برای خانم ها بدون محدودیت در پوشش بود. زهرا زعیمی کارمند مخابرات همراه با دو دخترش به بوستان آمده است. بچه ها در فضای باز بوستان با وسایل بازی بسیاری که در آنجاست بازی می کنند و مادر کمی دورتر از آنها همراه با زنان دیگر بسکتبال بازی می کند، می گوید: من از نوجوانی در مدرسه و بعد در دانشگاه بسکتبال بازی می کردم اما به دلیل نبود سالن یا زمین بسکتبال چند سالی بود که از ورزش دلخواهم دور مانده بودم. بهشت مادران این آرزوی مرا جامه عمل پوشاند. من از سه راه ضرابخانه می آیم. در کنار آپارتمان ما پارک کورش قرار دارد البته با امکاناتی که در اینجا هست، ترجیح می دهم این مسافت دو سه کیلومتری را طی کنم اما دست کم بازی رویایی ام را انجام بدهم. اگر این بوستان با این امکانات چند سال پیش بود بی تردید ورزش بسکتبال را به طور حرفه ای ادامه می دادم. حیف که چنین نشد. آمار می گوید دختران دانش آموز و دانشجو در قالب اردوهای آموزشی دانش آموزی و دانشجویی به این بوستان و بوستان پردیس مراجعه می کنند.
بوستان پردیس بانوان در منطقه ۱۵ تهران است با امکاناتی چون سونا، استخر، جکوزی، دوچرخه سواری، اسکیت، کتابخانه و.... در اختیار بانوان تهرانی است. شهرداری بر آن است تا پایان سال جاری دو بوستان دیگر ویژه بانوان را راه اندازی کند. در ضلع جنوبی بوستان چیتگر با برآورد اولیه ۵/۴ میلیارد تومان می گویند هزینه این احداث از محل بودجه جاری شهرداری تامین می شود. دیگری بوستان مادر قائم در منطقه یافت آباد است با برآورد اولین بودجه نزدیک به ۷/۶ میلیارد تومان. در اینجا میان البته طرح هایی در دست اقدام حوزه معاونت فضای سبز سازمان پارک ها و فضای سبز شهر تهران قرار دارد که از جمله آنها احداث بوستان نرگس، همچنین چند بوستان گیاه شناسی و گیاهان دارویی است. بوستان مادر در ضلع جنوب غربی میدان بسیج در مجاورت بزرگراه دولت آباد و مسیل سرخه حصار به بهره برداری رسید و در اردیبهشت سال گذشته گشایش یافت. با توجه به جمعیت چهارمیلیونی زنان که نیمی از جمعیت تهرانی ها را شامل است وجود دو بوستان کنونی و دو بوستان در شرف راه اندازی دیگر در برابر ۱۵۰۰ بوستان و صدها سالن ورزشی ویژه آقایان، بسیار اندک است.
تردیدی نیست اگر دولت بدهی بیش از ۷۰۰ میلیارد تومانی خود به شهرداری که بخش عمده آن برای بخش ساخت وسازهای دولتی، هزینه شده است، بپردازد شهرداری تهران به تحقق این آرزوی دیرین جمعیت
۵۰ درصدی خواهد پرداخت. شهرداری تهران امیدوار است بخشی از طلب میلیاردی خود را در سال جاری وصول کند.
ساعت دو بعدازظهر است، در میان غریو شادمانه و خنده های از ته دل بیش از ۵۰ زن در سنین مختلف از سال های ۲۰ تا ۶۰، بوستان بهشت مادران را ترک می کنیم. آنها در آستانه خروج، پوشش خود را بر تن کرده و از بوستان راهی خانه ها یا محل کار می شوند.
زنان بسیار دیگری را می بینم که ساک به دست به بوستان می آیند. تنی چند کودکان قد و نیم قدشان را به همراه دارند. آنها تا ساعت هایی از بعدازظهر را در بوستان ورزش خواهند کرد. به بوستان پردیس می اندیشم در جنب بوستان ۱۱۲ هکتاری آزادگان که یک مجموعه ورزشی آبی روبه روی آن قرار دارد. می گویند هزینه احداث پارک پردیس در جنوب شرقی تهران ۱۰ میلیارد تومان است. به بهشتی می اندیشم که روزگاری رویا بود و امروز یک واقعیت.

راشل آرامیان

منبع : روزنامه سرمایه

مطالب مرتبط

حتی اگر زباله ای در جوی نباشد

حتی اگر زباله ای در جوی نباشد
▪شهردار: هر سال هنگامی كه ۳ ۴ میلیون مسافر نوروزی به اهواز می آیند، این شهر با مشكل آبگرفتگی روبه روست و پارك ها و حاشیه رودخانه زیر آب می روند. چراكه رودخانه كارون نزدیك به سه دهه است كه لایروبی نشده است.
▪اشاره: گفت وگو با عبدالصمد مهدوی،
شهردار این شهر، چهره ای دیگرگونه از اهواز برایمان تصویر كرد. شهری كه به دلیل اقلیم خاص اش همواره مورد توجه گردشگران است، با مشكلات و مسائلی بسیار ساده دست به گریبان بوده و رهایی از آن امكان پذیر نیست. مشكلاتی كه شاید در نگاه اول هر مسافری را شگفت زده كند.
در اهواز حتی اگر هیچ كس زباله ای داخل جوی نریزد باز هم با رسیدن زمستان و فصل بارندگی مردم شهر منتظر سیل و آبگرفتگی هستند. این موضوع برای من هم عجیب بود چرا كه در یكی از سفرهایم به اهواز با آبگرفتگی شدیدی روبروشدم به طوری كه تنها چند ساعت بارش باران شهر را به ونیز ایران تبدیل كرد و مردم برای جلوگیری از ورود آب به داخل خانه ها و مغازه ها از كیسه های شن استفاده كردند.
با داشتن چنین خاطره ای در ذهن طبیعی بود كه در ملاقات با شهردار اهواز یكی از سئوالات اصلی ام، پرسش در مورد آبگرفتگی باشد. عبدالصمد مهدوی، شهردار اهواز، كه یكی از آرام ترین مصاحبه شونده هایی است كه تا به حال دیده ام، آماده این پرسش است. به گمانم اگر من هم به سراغ این موضوع نمی رفتم خودش به بهانه ای سر این حرف را باز می كرد. وقتی مهدوی از آبگرفتگی اهواز و كارون صحبت می كرد، از آن همه خونسردی شگفت زده شده بودم. چرا؟ كاری ندارد؛ شما هم در جریان قرار بگیرید: ما در مورد جمع آبهای سطحی و فاضلاب در اهواز دو مشكل داریم ؛ یكی اینكه نزدیك به سه دهه است رودخانه كارون لایروبی نشده است به همین دلیل هم در هنگام بارندگی و در مواقعی كه بارندگی نیست اما دریچه های سدها برای تنظیم باز می شود با آبگرفتگی روبه رو هستیم. وزارت نیرو می گوید كه امكان كنترل رودخانه در حوزه میانه وجود ندارد، در حالی كه می توان سرریز آب را به محل هایی كه قبلا خروجی داشته هدایت كرد. این مشكل همیشگی ماست و هر سال درست وقتی كه ۳-۴ میلیون مسافر نوروزی به اهواز می آیند، در اوج كار شهرداری با آبگرفتگی روبرو هستیم و پاركها و حاشیه رودخانه به زیر آب می رود. به گفته شهردار اهواز در رودخانه كارون كانالهایی مثل بحره و شهرماله وجود داشته كه از زمان قدیم آبهای سرریز را خارج می كردند، اما در طی مدت چند دهه این دهانه ها بسته شدند و دیگر نمی توانند به صورت فیوز عمل كنند تا شهرها و اراضی كشاورزی را آب بر ندارد.
اما این همه موضوع نیست. شهردار اهواز به مشكل فاضلاب اهواز اشاره می كند و به اینكه با بالا آمدن سطح آب رودخانه فاضلاب اهواز هم كه به رودخانه ریخته می شود پس می زند. اهواز جزو شهرهایی است كه شبكه فاضلاب داشته و این شبكه توسط شهرداری ایجاد شده است. مهدوی می گوید: اهواز از آن دسته از شهرهایی است كه شبكه آب و فاضلاب را كاملا تحویل شركت آبفا داده است ( و البته مشكلات زیادی هم دارد). شهرداری برآورد كرده است كه برای ایجاد شبكه جمع آوری آبهای سطحی به ۲۰۰میلیارد تومان نیاز دارد كه این هزینه سنگین روی دوش مردم شهر می افتد مردم هم كه از پرداخت چنین هزینه هایی ناتوانند. شهردار می گوید: زیرساخت ها باید با اعتبارات دولتی ساخته شود در حالی كه شهرداری ها در حال حاضر در این پرداخت ها تنها مانده اند. شهرداری برای ساخت یك پل روی كارون باید حدود ۲۳ میلیارد تومان هزینه كند، در حالی كه این گوشه ای از هزینه های ماست.
نكته دیگری كه اگر به اهواز سفر كنی توی ذوق می زند، كمبود فضای سبز است. اهواز مركز استانی است كه رودخانه های پرآب و خاك حاصلخیز دارد، هوای آن هم برای كشت گیاهان زیادی مناسب است، اما وقتی به این شهر می روی كمبود فضای سبز كاملا به چشم می خورد. شهردار در این مورد می گوید: به نظرم در تابستان آینده از فضای سبز بهتری برخوردار باشیم، چرا كه در سیستم آبیاری فضای سبز تغییرات مهمی انجام داده ایم. در واقع ما مشكل تاریخی آبیاری فضای سبز توسط آب شرب را تقریبا حل كرده ایم.
به گفته او در اهواز ۷۰ درصد آبیاری فضای سبز با آب شرب انجام می شد و وقتی در تابستان (فصل آبیاری) به آب نیاز پیدا می كردند، با افت فشار روبه رو می شدند و در نهایت هر چه كاشته شده بود خشك می شد. اما حالا با احداث ایستگاههای پمپاژ استفاده از آب شرب در آبیاری را به ۳۰ درصد رسانده اند. مهدوی می گوید: در این سه سال سرانه فضای سبز را از ۵/۳ متر به ۸ متر رسانده ایم و گونه جدیدی از گیاهان، كه از خانواده شمشاد و سازگار با آب و هوای اهواز است را شناسایی كردیم و مشغول تكثیر و كاشت آن در شهر هستیم.
وقتی صحبت از مسائل شهری می شود نمی توان از مدیریت واحد شهری صحبت نكرد؛ امری كه در هر گوشه از گفت وگویمان به مشكلات نبودش پی می بردیم. مهدوی معتقد است كه اگر چه ظاهرا دولت و مجلس موافق تحقق مدیریت واحد شهری هستند اما مدیرانی در سطوح میانی در مقابل آن مقاومت می كنند. به گفته شهردار اهواز، بحث شهرداران در مساله مدیریت واحد شهری این نیست كه شهرداری ها همه كارها را به تنهایی انجام دهند، بلكه آنها قصد دارند در تصمیم گیری ها و مدیریت ها موثر باشند.
او سپس مثال ساده و ملموسی می زند: امروز كه با شما صحبت می كنم به فاصله یك یا دو ماه پس از آسفالت خیابان ها، تقاضای حفاری در همان خیابان به دستمان می رسد. در حالی كه در كمیسیون هماهنگی نمایندگان همه ارگانها حاضر هستند مجبوریم مجوز حفاری را صادر كنیم وگرنه كار مردم انجام نمی شود. شركت گاز در منطقه كوی طاهر به فاصله كمتر از دو ماه پس از آسفالت، درخواست مجوز حفاری برای گازكشی را داد. اگر بگوییم مجوز نمی دهیم تقاضا را دست مردم می دهد تا مردم مستقیما با شهرداری روبه رو بشوند.روبه رو شدن شهردار یكی از كلانشهرهای كشور با مسائل چنین پیش پا افتاده و لاینحل ماندن آنها به دلیل محدودیت اختیارات ما را در فهم واژه ها دچار مشكل می كند. كلانشهر؟ شهردار؟ مدیر شهری؟... .

وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶ - عکس منتخب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) چکیده‌ای بسیار مختصر از ثمره یک سال تلاش عکاسان این خبرگزاری در سراسر کشور است؛ تلاشی که برای انتقال بهتر اخبار و رویدادها و همچنین انعکاس معضلات و مشکلات جامعه به کار بسته شد. در پروسه انتخاب این ۱۰۰ عکس، چالش بزرگ، در واقع همان «انتخاب» بود.
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
طرز تهیه کیک شکلات و آناناس برای بعد از افطار
کیک شکلات و آناناس پخت کیک شکلات و آناناس درست کردن کیک شکلات و آناناس,طرز تهیه کیک شکلات و آناناس,مواد لازم برای کیک شکلات و آناناس,نحوه پخت کیک شکلات و آناناس,کیک های مخصوص بعد افطار,کیک شکلات و آناناس مناسب ماه رمضان,آموزش شیرینی پزی,سایت آشپزی,کیک های