دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ / Monday, 23 October, 2017

گروه ۸ ، گروه بیست و مشکلات پیش روی


گروه ۸ ، گروه بیست و مشکلات پیش روی
هنگامی که اقتصاد جهانی از رکودی جدی که تقریبا پس از یک قرن رخ داده، سربرمی آورد، چه انتظاری می‌توانیم داشته باشیم؟
پاسخی کوتاه به این سوال می‌تواند عبارت باشد از: یک حالت نرمال جدید، با رشدی آرامتر، یک سیستم مالی مرکزی با ثبات‌تر و بدون ریسک، و یک سری چالش‌های دیگر مانند (انرژی، اوضاع جوی، و عدم تعادل‌های جمعیتی) با افق‌های زمانی متفاوت که گنجایش جمعی ما را برای مدیریت بهبود و غفلت از اقتصاد جهانی می‌آزماید.
بهترین حدسی که می‌توان در مورد دوره آتی زد، رشد کندتر است. حقیقتا هیچ کس نمی‌داند، اما این از همه محتمل‌تر به نظر می‌رسد.
می‌توان گفت که بحران مالی و تغییر وضعیت سریع به سمت یک رکود اقتصادی جهانی، تنها در نتیجه شکست در واکنش به رشد بی‌ثباتی، ریسک و عدم‌تعادل ایجاد نشد، بلکه همچنین از یک عدم توانایی در «تشخیص» ریسک سیستماتیک رو به فزونی نیز نشات گرفت.در واقع نیروهای متضادی وجود دارند که واکنش‌ها و نتایج پیش رو را تحت‌شعاع خود قرار می‌دهند.
کشورهای با رشد بالا (چین و هند) کشورهای بزرگی هستند و به نسبت مابقی کشورها بزرگ‌تر هم به نظر می‌رسند. این کشورها به تنهایی و در مقایسه با کشورهای صنعتی دنیا و به ویژه ایالات‌متحده که سوار بر قطار رشد بودند، مایل به ترقی رشد جهانی هستند.
در حقیقت، بحران جاری آمده است تا به خاطر سرمنشاهایش در ترازنامه‌های بخش‌های مالی و خانوارها، با وسعتی جهانی و عمقی چشمگیر و قدرتی مخرب، منجر به رکود در ترازنامه‌ها شود.
تنظیمات مجدد مالی بایستی بر سرمایه، اندوخته سرمایه و حداقل سپرده تاکید داشته باشد تا به این طریق ریسک سیستماتیک فزونی یافته از طریق اهرم‌های مالی را محدود نموده، چندپارگی و پوشش تنظیمی ناقص و آربیتراژ تنظیمی (چالشی عظیم از لحاظ بین‌المللی) را حذف کرده و بر شفافیت تاکید ورزد. با این سیستم، مشتریان آمریکایی با ترک الگوی مصرف چند سال اخیر، بیشتر پس انداز خواهند کرد و کمتر خرج خواهند نمود.
حفره عظیم تقاضای کل جهانی می‌بایست در طول زمان از طریق جبران در مصرف اقتصادهای دارای مازادی همچون چین و ژاپن پر شود. هرچه این امر بیشتر به طول بینجامد، انگیزه‌ها در سطح ملی برای تسخیر سهمی از تقاضای جهانی از طریق اقدامات حمایت‌گرایانه از صنایع داخلی افزایش خواهد یافت.
افزایش اخیر در اقدامات حمایت‌گرایانه از صنایع داخلی، یک بهای سیاسی قابل‌فهم برای طیفی از بسته‌های محرک در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه است. اما چنین اقداماتی ممکن است کمبود در تقاضای کل را افزایش دهد و بهبود آن را در طول زمان دشوارتر سازد.
این مدلی مترقی از شیوع یک عدم‌تعادل جدید جهانی است. تصویب آن از طریق یک عمل سیاسی هماهنگ (یا شکست در حل آن از طریق چنین عملی)، اثر عمیقی (خوب یا بد) بر ساختار انگیزشی چند ملیتی احاطه‌کننده اقتصاد جهانی خواهد داشت.
مسوولیت سرکشی به اقتصاد جهانی، همان‌گونه که باید، به سرعت در حال گذر از گروه هشت به گروه بیست است. گزارش می‌شود که ۹۰‌درصد تولید ناخالص جهانی و دو سوم از جمعیت جهان متعلق به گروه بیست است. اما ریسکی که وجود دارد، مبنی‌بر آن است که منافع یک سوم باقیمانده از جمعیت جهان (و عمده کشورهای کوچک) به میزان کافی نمود پیدا نکند.
در بحران اخیر، ‌درصد قابل‌توجهی از کشورهای خارج از گروه بیست حقیقتا بی‌دفاع و بی‌پناه هستند: اقتصادهای فقیر نسبتا کوچک، بدون گنجایش مالی لازم برای تحریک و بدون ذخایر کافی برای جبران جریان‌های سرمایه‌ای که به منظور حمایت از ترازنامه‌های آسیب دیده در بازارهای پیشرفته رخ داده است.
در کشورهای عضو گروه بیست، مکانیسمی وجود دارد که بنا بر آن به منافع آسیب‌پذیرترین شهروندان رسیدگی شود. اما متاسفانه برای بحران امروز، هیچ کیف جادویی وجود ندارد. از دید عملگرایانه، پیشرفت پیوسته در سطوح ملی و بین‌المللی بهبود ساختار تنظیمی و افزایش توانایی جمعی ما به منظور اجتناب از رفتارهای غیرشرکتی و تعادل‌های بدون استاندارد‌های لازم، بهترین مسیر برای درمان این بحران و پیشگیری از بحران آتی است.

مایکل اسپنس
نوبلیست اقتصاد در سال ۲۰۰۱ و رییس کمیته رشد و توسعه
مترجمان: مریم کاظمی، مصطفی جعفری

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
معون علمی , جلسه علنی323 , امنيتی , محمد علی تقی جاه , امام جعفر , وزیر امور خارجه قطر , دیدگاه نامزدهای انتخابات ریاتس‌جمهوری درباره زنان , جلسه هیئت دولت , تامین منابع , کشتر شیعیان , تنیس اپن فرانسه , جوانان استرالیایی , متقاضیان , خرید جنگ افزار , محمد بدیع , قشنگ ترین , پویا ناوی , ریه تنفسی , سلامت و تندرستی , پروزه , اتحادیه دوچرخه سواری , تصادف دو خودرو , هجمه و حملات اسلام ستیزان , ستارگان لیگ جزیره , رسول کاهانی , خیابانی , خوان آنتونیو پیزی , رویا میرعلمی , فرمانداری ماهشهر , خوشرو , رصد تخلفات , قایق های گارد ساحلی , بلیط چارتر , نماینده جنبش جهاد اسلامی , مهمان نوروزی , فرآیندهای بیولوژیکی , هواپیما زدگی , محمد حمیدی نژاد , موجوی , آزمون قضاوت سال 95 , اوضاع اوکراین , خوشبوکننده هوا , تروريسم , شهید عارف حسینی , آثار راه یافته , پدیده علمی , حیدرالعبادی , اماکن گردشگری , خالد العطیه , امینت ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
عفونت‌های پوست و بافت نرم , پی آن گیر کاین ره پیش بردست , تشخیص , جدول مشکلات شایع در روانپزشکی مشاوره - رابط , درمان تغذیه‌ای , علل دمانس , کشاورزی و دامپروری , استعمال دستگاه‌های مخصوص , ارتباطات و مطالعهٔ ”سیستم‌ها“ , مالدیو (۲) , معاینات پیش از زایمان , عصب تری‌ژمینال , مشکلات تعریق(۲) , سندرم سروتونین , منوچهر مطیعی تهرانی , جریان‌های غیر ماندگار (Unsteady) , بنای بخت بنیاد , ۱۸۶۵ م. اثبات امواج الکتریکی , تقویم چینی و ژاپنی , محیط‌های شهری و صنعت توریسم ,

برخی منابع مهم خبری
iccim.ir اتاق بازرگانی , noavaranonline.ir نوآوران , emrouziha.com امروزیها , sobhanehonline.com صبحانه آنلاین , zistboom.com زیست‌بوم , vista.ir ملت ایران , 55online.ir 55 آنلاین , ashtidaily.com فرهنگ آشتی , dolatebahar.com دولت بهار , sena.ir سنا , qeshmdaily.com قشم , shafaqna.com شفقنا , kayhan.ir روزنامه کیهان , parsnews.com پارس نیوز , sobhetehran.com صبح تهران , medianews.ir مدیا , khordadnews.ir خرداد نیوز , telna.ir تلنا , abna24.com ابنا , ifnam.com ایفنام , mosalas.ir مثلث , sarihnews.com صریح , baztaab.com بازتاب امروز , presstv.ir پرس تی وی , mashreghnews.ir مشرق نیوز , boursenews.ir بورس نیوز , farsnews.ir خبرگزاری فارس , rasekhoon.net راسخون , afkarpress.ir روزنامه افکار , navad.net روزنامه نود ,

وبگردی
ایران 10 برابر فرانسه، کارخانه خودرو دارد !
ایران 10 برابر فرانسه، کارخانه خودرو دارد ! - پتروشیمی ایران تنها با یارانه و تسهیلات بسیار ارزان‌قیمت و رانتی که می‌گیرد، توانسته است سودآور باشد.
خودرو ساز شوید من حمایت میکنم (یعنی تضمین فروش داخلی هر محصولی به سه برابر قیمت با ایشان)
خودرو ساز شوید من حمایت میکنم (یعنی تضمین فروش داخلی هر محصولی به سه برابر قیمت با ایشان) - وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست بخش خصوصی با وی گفت: آیا فقط ایران خودرو و سایپا برای خودرو‌سازی ایران خلق شده‌اند و خودرو ساز دیگری نمیتواند در ایران فعالیت کند.
اظهارات جنجالی و درگیری فیزیکی بقایی با ماموران پس از دادگاهش!
اظهارات جنجالی و درگیری فیزیکی بقایی با ماموران پس از دادگاهش! - دادگاه دوم حمید بقایی،معاون اجرایی محمود احمدی نژاد بسیار جنجالی شد... / ویدیو از آپارات
همسر جهانگیری در ضیافت ناهار همسر اردوغان در کشتی!
همسر جهانگیری در ضیافت ناهار همسر اردوغان در کشتی! - همسر اسحاق جهانگیری و دیگر مقامات اجلاس دی-۸ در ضیافت ناهار همسر اردوغان را می‌بینید.
محسن افشانی باز هم جنجال آفرید.
محسن افشانی باز هم جنجال آفرید. - بتازگی فیلمی در استوری اینستاگرام خانم لنی برلین lennyberlin خواننده و دی جی اوکراینی منتشر شده که عجیب بود. حضور آقای محسن افشانی بازیگر کشورمان در کنسرت این خواننده و حضور در کنار این خانم آن هم با ظاهری نامتعارف جای سوال و تعجب دارد.
ظلمِ برخی مقامات، جمهوری اسلامی را با خود خواهد برد!
ظلمِ برخی مقامات، جمهوری اسلامی را با خود خواهد برد! - این روزها مردم حس می کنند سفره ای از پول و امکانات پهن شده و هر کسی بی توجه به کار و تلاشش و صرفا با نزدیکی به صاحبان قدرت پای آن نشسته اند و می خورند و می برند! باور کنیم ظلم و ستم اینان، همه ما را به زودی با خود خواهد برد. این روزها برخی مقامات در چشمان مردم زل می زنند و رانت دهی و رانت خواری را طبیعی و عادی جلوه می دهند و حتی طلبکار مردم هم می شوند.
میرشکاک: اختلاس مقدس شده است
میرشکاک: اختلاس مقدس شده است - خشت خام / نوبت سی و چهارم / گفتگوی حسین دهباشی با یوسفعلی میرشکاک / ویدیو از آپارات
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست - فیلم - کاربران شبکه های اجتماعی با انتشار این ویدئو شایعه کرده اند فردی که کنار دونالد ترامپ ایستاده، ملانیا نیست و بدل او است.
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده - سن و سال كه بالا برود حوصله آدم كمتر مي شود. در پخش مستقيم هم اقتضائات و شرايطي است كه آقاي قرائتي به آن عادت ندارد. در همين ويدئو هم ايشان مي گويد دوربين را نگه داريد! يعني كاملا واضح است كه ايشان تصور مي كرده در يك برنامه ضبطي سخنراني مي كند!
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار - هاجر چنارانی نماینده نیشابور سخنرانی معاون استاندار خراسان رضوی را بخاطر استفاده سهوی از کلمه خراسان غربی در سخنرانی گذشته به هم زد.
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما"
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما" - این اظهارات رییس پلیس آگاهی مسیر عجیب خود را ادامه داد تا به اینجا رسید که توپ عدم دستگیری اسیدپاش را به زمین رسانه‌ها انداخت. او گفت: "این در شرایطی بود که این فرد در شرایط زمانی آن موقع به‌دنبال حساسیت بالایی که در رسانه‌ها و جامعه ایجاد شد، در نیمه راه، از ادامه مسیرش منصرف شد."
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد - مراسم ترحیم مرحوم داود احمدی‌نژاد برادر رئیس جمهور سابق کشورمان عصر دیروز در مسجد امام خمینی(ره) شهرک شهید محلاتی برگزار شد.
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست - دختر شطرنج‌باز ایرانی که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، به تیم ملی آمریکا پیوست.
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید - فیلم / آقا این ماشینو بفروش یک پراید بخر راحت شو.
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس - عقد «بهاره رهنما» و همسرش در حرم امام رضا (ع)
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما - بهاره رهنما که بیشتر کارهای او با مضمون ظنز و کمدی است . روز شنیه 4 شهریور با امیر خسرو عباسی ازدواج کرد.
حرکات عجیب احمدی  نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان!
حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان! - حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات حمید بقایی از دوران زندان کوتاه مدتش
    پربازدیدها