شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

از جنبش تا نظریه اجتماعی: تاریخ دو قرن فمینیسم


از جنبش تا نظریه اجتماعی: تاریخ دو قرن فمینیسم
محل نشر : تهران
تاریخ نشر : ۱۳۸۲/۰۲/۱۳
رده دیویی : ۳۰۵.۴۲
قطع : رقعی
جلد : گالینگر
تعداد صفحه : ۶۰۰
نوع اثر : غیره
زبان کتاب : فارسی
شماره کنگره : HQ۱۱۵۴/م۵ف‌لا۴
نوبت چاپ : ۱
تیراژ : ۱۱۰۰
شابک : ۹۶۴-۷۷۶۸-۰۵-۲

نویسنده در این کتاب جنبش‌های زنان در غرب را با نظر به منشا بروز و زمینه تاریخی ظهور و تاثیرپذیری آنها از دیگر جنبش‌های دوران خود ـ از آغاز تا به امروز بررسی نموده است .وی بر آن است تا سیر این جنبش, افت و خیز و تعلیق‌هایش را به اجمال توصیف نموده تحول فمینیسم را از یک جنبش به یک نظریه اجتماعی متکثر نشان دهد .در نخستین بخش کتاب زمینه‌های ظهور هر یک از ادوار فعالیت‌های فمینیستی بررسی شده ویژگی‌ها و پویایی درونی فمینیسم در هر دوره خاص ارزیابی می‌شود .در بخش دوم, موج دوم فمینیسم ( 1960ـ 1980) که معمولا از آن تحت عنوان جنبش جدید فمینیستی یاد می‌شود ـ با توجه به زمینه‌های ساختاری و فضای گفتاری حاکم در این دوره و نیز چگونگی سازمان دهی و بسیج در آن, و انشعابات درونی آن, همراه با انگاره‌ها و اصول حاکم بر هر یک از جریان‌های درونی آن ـ شرح و بررسی شده است .بخش سوم نیز بررسی موج سوم فمینیسم یعنی از سال 1980به بعد است ;دوره‌ای که به‌زعم عده‌ای, پایان فعالیت‌گرایی فمینیستی و جنبش فمینیستی است و به اعتقاد گروهی دیگر, دوره فعالیت‌های خرده جنبش‌های فمینیستی به شمار می‌آید .این دوره حاکی از تحولی جدید در فمینیسم و پر رنگ شدن بعد نظریه‌پردازی در آن و حرکت هر چه بیشتر به سمت تبدیل شدن به نظریه اجتماعی متکثر است .در کتاب خاطر نشان شده است' :می‌توان ظهور هویت جمعی زنان و متعاقب آن شکل‌گیری فمینیسم را در غرب, محصول تعارضات ناشی از کارکرد نظام اقتصادی سرمایه‌داری, گفتار تجدد و دولت لیبرال دانست .تحولات فمینیسم در طول زمان, حاکی از آن است که نمی‌توان آن را پدیده‌ای واحد, یکپارچه و ثابت انگاشت, تعاملات میان جنبش زنان و ساختارهای اجتماعی, اقتصادی و سیاسی و گفتارها و جنبش‌های مختلف از یک سو و پویایی‌های درونی جنبش از سوی دیگر به امواج سه گانه فمینیسم شکل داده‌اند .فمینیسم در دوره‌ای عملا به جنبش حق رای زنان محدود شد, در مرحله‌ای در راه تغییر کم و بیش بنیادی روابط موجود جنسیتی عمل می‌کرد و سپس به سمت تولید نظریه اجتماعی سوق پیدا کرد .اکنون نیز با به رسمیت شناختن تفاوت‌های میان زنان, به شکل جنبش‌های کوچک, محلی و خاص, و تکثر در نظریه‌پردازی فمینیستی نمود پیدا می‌کند و بخشی از آن عملا در جریان اصلی اجتماعی سیاسی جوامع غربی جذب شده است .'
کاربر گرامی این کتاب در سایت ویستا موجود نیست. برای خرید کتاب به سایت www.karaketab.com مراجعه کنید.
وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.