دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ / Monday, 21 January, 2019

تاریخ بیست ساله ایران: کودتای 1299


تاریخ بیست ساله ایران: کودتای 1299
نویسنده : مکی - حسین
محل نشر : تهران
تاریخ نشر : ۱۳۸۰/۰۸/۳۰
رده دیویی : ۹۵۵.۰۸۲۲
قطع : وزیری
جلد : گالینگر
تعداد صفحه : ۶۱۸
نوع اثر : تالیف
زبان کتاب : فارسی
نوبت چاپ : ۶
شماره مجلد : ۱
تیراژ : ۱۶۵۰
شابک : ۹۶۴-۴۰۴-۰۸۳-X

اثر هشت جلدی 'تاریخ بیست ساله ایران 'به شرح و گزارش مفصلی از رویدادها و تحولات سیاسی ایران در دوران بیست ساله حکومت و سلطنت رضاشاه, از کودتای 1299تا سقوط دیکتاتوری او اختصاص دارد .جلدهای اول تا سوم این مجموعه در آغاز از مرداد 1321در روزنامه مهر به صورت روزانه و سلسله مقاله منتشر می‌شد .آن گاه به صورت کتاب فراهم آمد و جلد اول آن نخستین بار در سال 1323ش انتشار یافت .جلد اول ـ که به بررسی کودتای 1299اختصاص یافته ـ وقایع و حوادث ایران از زمان انتصاب مشیرالدوله به ریاست وزرایی تا بهمن 1300ش و عزیمت احمدشاه به اروپا را در بردارد, و طی آن از سقوط کابینه وثوق‌الدوله, تشکیل کابینه مشیرالدوله و کابینه سپهسالار و کودتای 1299ش و کابینه قوام‌السلطنه و کابینه دوم مشیرالدوله سخن می‌رود .مطالب این جلد در سه فصل با عناوین 'مقدمات کودتا', 'روند کودتای سوم اسفند '1299و 'وقایع بعد از کودتا ' تدوین شده که مهم‌ترین مباحث آن بدین قرار است :زمامداری مشیرالدوله ; قیام خیابانی ;قیام چاکوتاهی‌ها و تنگستانی‌ها علیه انگلیسی‌ها ;علل سقوط کابینه مشیرالدوله ;کابینه سپهدار ;روابط ایران و شوروی و قرارداد 1921; نامزدهای کودتا ;حرکت سید ضیائ‌الدین از تهران به قزوین ;رابطه کودتا با سیاست عمومی خاورمیانه ;ملاقات رضاخان با آیرن ساید ;کودتای 1299و تصرف تهران ;توقیف شدگان ;ریاست وزرایی سید ضیائ‌الدین ;افکار سید ضیائ‌الدین ; علت توجه احمدشاه نسبت به سردار سپه ;الغای قرارداد ایران و انگلیس ; اولین بحران کابینه سیاه ;اقدامات کابینه سید ضیائ‌الدین ;تیرگی روابط سید ضیائ‌الدین و سردار سپه ;سقوط کابینه سید ضیائ‌الدین ;تشکیل کابینه قوام‌السلطنه ;اوضاع گیلان و اعلام جمهوری توسط میرزا کوچک خان ;اقدامات سردار سپه در کابینه قوام‌السلطنه ;دورنمایی از زندگی مدرس ;اقدامات کابینه قوام‌السلطنه ;سرگذشت کلنل محمدتقی‌خان پسیان و اوضاع خراسان ;خاتمه نهضت جنگل ;اعطای امتیاز نفت شمال به کمپانی استاندارد اویل آمریکایی ;اقدامات سردار سپه برای متحدالشکل کردن لباس ژاندارم و قزاق ;استعفای قوام‌السلطنه و تشکیل کابینه مشیرالدوله .نویسنده در بخش پایانی تعدادی از اسناد نو یافته مربوط به حوادث دوران مورد بحث را در بخشی جداگانه با عنوان 'ملحقات و اضافات 'ضمیمه ساخته است .کتاب با عکس‌هایی از چهره‌های سیاسی دوران یاد شده همراه است .در پایان نیز فهرست اعلام درج گردیده است .لازم به توضیح است که حسین مکی در سال 1292ش در خانواده‌ای بازرگان متولد و در مدارس سلطانی و دارالمعلمین (معرفت) تحصیل نمود و در سال 1320دیپلم متوسطه را دریافت نمود .سپس به خدمت سربازی احضار گردید .پس از آن در اداره راه آهن دولتی ایران مشغول به کار شد .سرپرستی پنج اداره کل در اداره راه آهن, بازرسی نخست وزیری و معاونت شهرداری پایتخت از مشاغل و سمت‌های بعدی وی بود .او پس از انتخاب به عنوان نماینده مجلس در دوره پانزدهم از شهرستان اراک عملا وارد عرصه فعالیت‌های سیاسی شد .از سال 1325ش به مبارزه با سیاست‌های قوام, حمایت از آزادی و حمایت از مطبوعات روی آورد و از سال 1328تا 1330به مبارزان ملی کردن صنعت نفت و موافقان لغو قرارداد شرکت نفت انگلیس و ایران پیوست .نطق‌های او در حمایت از ملی شدن نفت برگی از صفحات تاریخ معاصر را به خود اختصاص داده است .فعالیت‌های مکی در نهضت ملی شدن صنعت نفت در سال 1331تا 1333که رهبری جبهه ملی را برعهده داشت, به اوج خود رسید .
کاربر گرامی این کتاب در سایت ویستا موجود نیست. برای خرید کتاب به سایت www.karaketab.com مراجعه کنید.
وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.