سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 13 November, 2018

تاریخ بیست ساله ایران: کودتای 1299


تاریخ بیست ساله ایران: کودتای 1299
نویسنده : مکی - حسین
محل نشر : تهران
تاریخ نشر : ۱۳۸۰/۰۸/۳۰
رده دیویی : ۹۵۵.۰۸۲۲
قطع : وزیری
جلد : گالینگر
تعداد صفحه : ۶۱۸
نوع اثر : تالیف
زبان کتاب : فارسی
نوبت چاپ : ۶
شماره مجلد : ۱
تیراژ : ۱۶۵۰
شابک : ۹۶۴-۴۰۴-۰۸۳-X

اثر هشت جلدی 'تاریخ بیست ساله ایران 'به شرح و گزارش مفصلی از رویدادها و تحولات سیاسی ایران در دوران بیست ساله حکومت و سلطنت رضاشاه, از کودتای 1299تا سقوط دیکتاتوری او اختصاص دارد .جلدهای اول تا سوم این مجموعه در آغاز از مرداد 1321در روزنامه مهر به صورت روزانه و سلسله مقاله منتشر می‌شد .آن گاه به صورت کتاب فراهم آمد و جلد اول آن نخستین بار در سال 1323ش انتشار یافت .جلد اول ـ که به بررسی کودتای 1299اختصاص یافته ـ وقایع و حوادث ایران از زمان انتصاب مشیرالدوله به ریاست وزرایی تا بهمن 1300ش و عزیمت احمدشاه به اروپا را در بردارد, و طی آن از سقوط کابینه وثوق‌الدوله, تشکیل کابینه مشیرالدوله و کابینه سپهسالار و کودتای 1299ش و کابینه قوام‌السلطنه و کابینه دوم مشیرالدوله سخن می‌رود .مطالب این جلد در سه فصل با عناوین 'مقدمات کودتا', 'روند کودتای سوم اسفند '1299و 'وقایع بعد از کودتا ' تدوین شده که مهم‌ترین مباحث آن بدین قرار است :زمامداری مشیرالدوله ; قیام خیابانی ;قیام چاکوتاهی‌ها و تنگستانی‌ها علیه انگلیسی‌ها ;علل سقوط کابینه مشیرالدوله ;کابینه سپهدار ;روابط ایران و شوروی و قرارداد 1921; نامزدهای کودتا ;حرکت سید ضیائ‌الدین از تهران به قزوین ;رابطه کودتا با سیاست عمومی خاورمیانه ;ملاقات رضاخان با آیرن ساید ;کودتای 1299و تصرف تهران ;توقیف شدگان ;ریاست وزرایی سید ضیائ‌الدین ;افکار سید ضیائ‌الدین ; علت توجه احمدشاه نسبت به سردار سپه ;الغای قرارداد ایران و انگلیس ; اولین بحران کابینه سیاه ;اقدامات کابینه سید ضیائ‌الدین ;تیرگی روابط سید ضیائ‌الدین و سردار سپه ;سقوط کابینه سید ضیائ‌الدین ;تشکیل کابینه قوام‌السلطنه ;اوضاع گیلان و اعلام جمهوری توسط میرزا کوچک خان ;اقدامات سردار سپه در کابینه قوام‌السلطنه ;دورنمایی از زندگی مدرس ;اقدامات کابینه قوام‌السلطنه ;سرگذشت کلنل محمدتقی‌خان پسیان و اوضاع خراسان ;خاتمه نهضت جنگل ;اعطای امتیاز نفت شمال به کمپانی استاندارد اویل آمریکایی ;اقدامات سردار سپه برای متحدالشکل کردن لباس ژاندارم و قزاق ;استعفای قوام‌السلطنه و تشکیل کابینه مشیرالدوله .نویسنده در بخش پایانی تعدادی از اسناد نو یافته مربوط به حوادث دوران مورد بحث را در بخشی جداگانه با عنوان 'ملحقات و اضافات 'ضمیمه ساخته است .کتاب با عکس‌هایی از چهره‌های سیاسی دوران یاد شده همراه است .در پایان نیز فهرست اعلام درج گردیده است .لازم به توضیح است که حسین مکی در سال 1292ش در خانواده‌ای بازرگان متولد و در مدارس سلطانی و دارالمعلمین (معرفت) تحصیل نمود و در سال 1320دیپلم متوسطه را دریافت نمود .سپس به خدمت سربازی احضار گردید .پس از آن در اداره راه آهن دولتی ایران مشغول به کار شد .سرپرستی پنج اداره کل در اداره راه آهن, بازرسی نخست وزیری و معاونت شهرداری پایتخت از مشاغل و سمت‌های بعدی وی بود .او پس از انتخاب به عنوان نماینده مجلس در دوره پانزدهم از شهرستان اراک عملا وارد عرصه فعالیت‌های سیاسی شد .از سال 1325ش به مبارزه با سیاست‌های قوام, حمایت از آزادی و حمایت از مطبوعات روی آورد و از سال 1328تا 1330به مبارزان ملی کردن صنعت نفت و موافقان لغو قرارداد شرکت نفت انگلیس و ایران پیوست .نطق‌های او در حمایت از ملی شدن نفت برگی از صفحات تاریخ معاصر را به خود اختصاص داده است .فعالیت‌های مکی در نهضت ملی شدن صنعت نفت در سال 1331تا 1333که رهبری جبهه ملی را برعهده داشت, به اوج خود رسید .
کاربر گرامی این کتاب در سایت ویستا موجود نیست. برای خرید کتاب به سایت www.karaketab.com مراجعه کنید.
وبگردی
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
پدیده آلاچیق نشین‌ها در قلب شهر
پدیده آلاچیق نشین‌ها در قلب شهر - اینجا زندگی یخ زده است، اینجا درست در وسط شلوغ‌ترین نقطه شهر ری، در گوشه به گوشه بوستانی که قرار بود زیر آلاچیق هایش، انسان‌ها در کنار عزیزان، قهقهه‌های شادیشان فضا را لبریز کند.
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو - اما حقیقت این شویِ توهین‌آمیز، آبروداری آقایان مسئولین در مقابل نماینده فیفا و ای‌اف‌سی فشار این مقام‌ها برای ورود زنان به ورزشگاه است.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور - در این گزارش اسنادی ارائه میشود که یک واقعیت عجیب را بازگو میکند.