شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

دارالفنون تبریز (دومین مرکز آموزش عالی ایران)


دارالفنون تبریز (دومین مرکز آموزش عالی ایران)
نویسنده : سرداری‌نیا - صمد
محل نشر : تبریز
تاریخ نشر : ۱۳۸۲/۱۱/۰۴
رده دیویی : ۹۵۵.۳۲۲۲۰۴۳
قطع : وزیری
جلد : شومیز
تعداد صفحه : ۱۰۸
نوع اثر : تالیف
زبان کتاب : فارسی
شماره کنگره : DSR۲۰۷۹/ب۴۴س۴
نوبت چاپ : ۱
تیراژ : ۲۰۰۰
شابک : ۹۶۴-۹۴۸۱۳-۲-X

نگارنده در کتاب از چگونگی تاسیس دارالفنون تبریز, (موسسه آموزش عالی در دوران قاجاریه), ادامه کار و فرجام این موسسه سخن می گوید: 'دارالفنون در تبریز که در دوران ولایتعهدی مظفرالدین میرزا به سبک دارالفنون تهران, در شهر تبریز تاسیس گردید, نخستین مدرسه عالی جدید در آذربایجان و دومین مدرسه عالی در ایران بود که به نام های دارالفنون, مظفری و مظفریه نامیده می شده است و هر سال حدود 50_ 70 نفر شاگرد می پذیرفته که تعدادی از آنها به طور رایگان و شبانه روزی تحصیل می کرده اند. این مدرسه عالی, سهم ارزنده ای در تربیت نسلی از روشنفکران آذربایجان داشته... موضوعات کتاب عبارت اند از: 'دارالفنون یا مدرسه مظفریه', 'دارالفنون تبریز در خاطرات سلیمان خان', 'رشته های تحصیلی', 'مدیران و مدرسان دارالفنون تبریز', 'میرزا حسن رشدیه و دارالفنون', 'شاگردان دارالفنون', 'ورقه ارگان دارالفنون و نخستین نشریه دانشگاهی تبریز', 'ایرج میرزا', 'افتتاح دوم', 'میرزا محمد ندیم باشی', 'میرزا جهانگیر خان ناظم الملک', 'پایان کار دارالفنون', 'برخی از فارغ التحصیلان دارالفنون تبریز' و 'فکر تاسیس دارالفنون'. در پایان کتاب به پیشینه تدریس زبان ترکی در مدارس آذربایجان اشاره شده است.
کاربر گرامی این کتاب در سایت ویستا موجود نیست. برای خرید کتاب به سایت www.karaketab.com مراجعه کنید.
وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.