شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ / Saturday, 18 August, 2018

خنک اما خطرناک


خنک اما خطرناک
مصرف نوشابه های گازدار در چند سال اخیر به حدی رایج شده كه دیگر خوردن غذا بدون آن امكان پذیر نیست. هر قوطی نوشابه گازدار معادل ۱۰ قاشق شكر، ۱۵۰ كالری و تركیبی از دی اكسید كربن، اسید فسفریك، كافئین و آب است. همین مقدار كالری قند و مواد افزودنی كافی است كه فرد مصرف كننده را در ورطه نابودی قرار دهد. اگر نمی توانید نوشابه را این قدر مضر و خطرناك ببینید، بد نیست نگاهی به اجزای تشكیل دهنده نوشابه بیندازید كه چه خطراتی را برای سلامتی به همراه می آورند. اسید فسفریك: ماده ای كه با ایجاد اختلال در جذب كلسیم و فسفر باعث بروز پوكی استخوان می شود، از استحكام دندان ها می كاهد و اسید كلریدریك موجود در معده را خنثی كرده و موجب سوءهاضمه، نفخ و كاهش جذب مواد مغذی می شود.بالا رفتن میزان اسید فسفریك در خون علاوه بر موارد فوق بر عملكرد كلیه های نیز تاثیر گذاشته و باعث وارد آمدن فشار مضاعف به كلیه ها می شود. قند: نوشابه های گازدار منبع غنی از قند تصفیه شده، به شمار می روند كه خطر بروز انواع بیماری های مزمن و خطرناك نظیر دیابت، پرفشاری خون، كلسترول بالا و پیری زودرس را افزایش داده و روند پوسیدگی دندان را سرعت می بخشد كه به همین دلیل در رژیم غذایی كودكان به هیچ وجه توصیه نمی شود.كافئین: جزء دیگری از مواد تشكیل دهنده نوشابه است كه سبب برهم خوردن نظم خواب شده و میزان چرت زدن و سستی روزانه را افزایش می دهد. علائم پیش از قاعدگی را تشدید كرده، بر میزان اضطراب، تپش قلب می افزاید و نهایتاً منجر به كم آبی بدن می شود.علاوه بر موارد فوق نوشابه با دارا بودن PH بالا (در حدود ۶/۳ درصد) موجب پدید آمدن محیط اسیدی در معده شده و سلامت دندان ها را به خطر می اندازد. به دنبال مصرف هر قوطی نوشابه ماده سخت مینای دندان در این اسید حل شده و حدود ۸ تا ۱۸ درصد آن همراه ادرار دفع می شود. باقیمانده آن نیز در سیاهرگ ها، سرخرگ ها و پوست جمع شده و بر كار كلیه ها تاثیر می گذارد.افزایش مصرف نوشابه در كشور ما به اندازه ای شده است كه حتی كودكان و نوجوانان كه برای رشد و استحكام استخوان های بدن به مواد مغذی نیازمندند، تمایل به خوردن حیاتی ترین ماده غذایی یعنی شیر را از دست داده اند. این در حالی است كه آمارها همچنان از كوتاه شدن قد كودكان و افزایش بروز پوكی استخوان در بزرگسالان به خاطر سرانه پایین شیر خبر می دهند.

منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

شیر برای همه خوب است برای دختران خوبتر

شیر برای همه خوب است برای دختران خوبتر
اگر چه در دید اول ممکن است این جمله ها تبلیغاتی به نظر برسند ، اما توجه به یافته های جدید دانشمندان علوم تغذیه می تواند دیدگاه شما رانسبت به این مساله تغییر دهد. جدیدترین تحقیقات فواید کلسیم ، اهمیت خاص آن در حفظ سلامت را بیش از هرزمان دیگری آشکار کرده است.
اگر چه کلسیم از غذاهای دیگر نیز علاوه بر شیر تامین می شود، اما شیر کماکان عمده ترین منبع تامین کلسیم بدن است.این روزها کارشناسان تغذیه درباره کمبود مصرف شیر زیاد هشدار می دهند.شیر، عمده ترین منبع تامین کلسیم بدن است ، چون فقط تعداد اندکی از افراد در طول روز به میزان کافی پنیر یا مواد کلسیم دار غیرلبنی مانند برگ کلم یا کلم براکلی مصرف می کنند، طوری که کلسیم مورد نیاز آنها را تامین کند. برای کمبود مصرف شیر، دلایل متفاوتی بیان می شود. مصرف شیر در بعضی افراد، نفخ یا اسهال ایجاد می کند بخصوص در مصرف شیر با معده خالی این حالت بیشتر ایجاد می شود. توصیه کارشناسان به این گونه افراد این است که شیر را همراه با خوراکی های دیگر میل کنند. مصرف شیر را با مقدار کم شروع کنند و مصرف آن را به طور تدریجی افزایش دهند. در این صورت ، به مصرف شیر عادت می کنند و مشکلی نخواهند داشت.توجه به کودکان در ارتباط با تامین کلسیم مورد نیاز آنان ، به دلیل نقش آن در سلامت استخوان ها بسیار ضروری است.کودکان ۴تا ۸ساله ، روزانه به ۸۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارند، که این نیاز در نوجوانان ۱۳تا ۱۸ساله ۱۳۰۰ میلی گرم و در افراد ۱۹تا ۵۰ ساله ، روزانه ۱۰۰۰میلی گرم است افراد بالای ۵۱سال نیز به روزانه ۱۳۰۰میلی گرم کلسیم نیاز دارند. براساس یافته های دکتر الکساندر دوآن - که مدیر موسسه ملی سلامت کودکان است - بدون شیر در رژیم غذایی روزانه ، تقریبا غیرممکن است مقدار کلسیم مورد نیاز بدن جذب شود. یک بررسی در اواسط دهه ۱۹۹۰ ، نشان داد فقط ۵/۱۳ درصد دختران و ۳۶درصد پسران ، در سنین ۱۲ تا ۱۹سال کلسیم کافی دریافت کرده اند. این داده ها، اهمیت مصرف مقدار کافی موادغذایی کلسیم دار بخصوص شیر و سایر فرآورده های لبنی مثل ماست و پنیر را بخوبی آشکار می کند. کارشناسان توصیه می کنند به جای مصرف نوشابه های گازدار، شیرکاکائو یا دیگر اشکال مطبوع شیر، جایگزین آن شود. نتیجه یک تحقیق نشان داد، زنان مسنی که در دوران کودکی ، روزانه کمتر از یک لیوان شیر مصرف می کرده اند ، استخوان های سست و شکننده تری داشته اند و احتمال شکستگی استخوان در آنها دوبرابر زنانی بوده است که در دوران کودکی روزانه یک لیوان شیر مصرف کرده اند.
دوره نوجوانی در رشد و تکامل استخوان ها بسیار مهم است ، زیرا نیمی از توده استخوانی افراد بالغ در این زمان شکل می گیرد. در دختران ، ۹۵درصد مجموع بافت استخوانی تا سن ۱۷سالگی ساخته و ذخیره می شود. بنابراین ، دختری که در دوره کودکی و نوجوانی کلسیم کافی دریافت نکرده است ، هنگامی که وارد میانسالی می شود ، فاقد استخوان های قوی و سالم است و با عوارض گوناگونی مانند شکستگی استخوان ها روبه روست.یک وعده غذایی غنی از کلسیم ، مثل شیر یا ماست ، دست کم حاوی ۳۰۰میلی گرم کلسیم است.برخلاف بسیاری از مواد غذایی ، شیر حاوی ویتامین "D" است و وجود این ویتامین ، برای جذب کلسیم ضروری است.همچنین قندهای طبیعی موجود در شیر به جذب کلسیم کمک می کنند. تحقیقات اخیر ، بر تاثیر مثبت کلسیم موجود در شیر بر سلامت قلب دلالت دارد. کلسیم در کاهش فشار خون افراد مبتلا به بیماری های فشار خون نیز موثر است.زنان مبتلا به فشار خون که علاوه بر درمان دارویی ، روزانه ۱۵۰۰میلی گرم کلسیم به مدت ۴سال دریافت داشته اند، فشار خونشان به طورقابل ملاحظه ای کاهش یافته است ، اما بیمارانی که فقط دارو مصرف کرده اند، بعد از این مدت ، به طور کلی شاهد افزایش فشار خون بوده اند. کلسیم مقدار کلسترول مفید خون ("HDL") را نیز افزایش می دهد و کلسترول مضر ("HDL") را هم کاهش می دهد؛ تغییری که باعث کاهش مشکلات قلبی - عروقی به میزان ۲۰تا ۳۰درصد می شود.اگر چه نقش کلسیم بر کاهش و مهار سرطان ، هنوز در مرحله تحقیق است ، اما جدیدترین تحقیقات نشان می دهد ، کسانی که روزانه ۱۲۵۰میلی گرم کلسیم دریافت کرده اند ، احتمال پیشرفت سرطان کولون در آنها ۳۰درصد کاهش می یابد.
مطالعات متعدد دیگر نشان می دهند که کلسیم ممکن است مقابل کاهش علایم پیش از قاعدگی در زنان و پیشگیری از سندرم کیستهای تخمدانی موثر باشد.
وجود همه این حقایق علمی اهمیت مصرف شیر و فرآورده های لبنی را به عنوان عمده ترین منبع تامین کلسیم آشکار می کند. توجه به این مساله در دوران کودکی ونوجوانی ، بخصوص در دختران از اهمیت خاص برخوردار است.

وبگردی
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی - اشک های جمشید مشایخی برای عزت الله انتظامی در بیمارستان و واکنشش به درگذشت همبازی و همکار چندین دهه اش
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.