شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

سلامان و ابسال: اسطوره‌ای یونانی در فرهنگ ایرانی و فلسفه‌ی اسلامی در چهارده روایت


سلامان و ابسال: اسطوره‌ای یونانی در فرهنگ ایرانی و فلسفه‌ی اسلامی در چهارده روایت
نویسنده : امین - سیدحسن
محل نشر : تهران
تاریخ نشر : ۱۳۸۳/۰۹/۱۷
رده دیویی : ۸fa۳.۶۲
قطع : وزیری
جلد : گالینگر
تعداد صفحه : ۲۷۲
نوع اثر : تالیف
زبان کتاب : فارسی
شماره کنگره : PIR۳۸۵۳/س۲۵ف‌لا۸
نوبت چاپ : ۱
تیراژ : ۳۰۰۰
شابک : ۹۶۴-۹۳۹۶۷-۸-۰

مقدمه کتاب حاوی اطلاعاتی است درباره اسطوره فلسفی و داستان رمزی سلامان و ابسال که در آن خاطرنشان شده است: 'داستان سلامان و ابسال, به رغم بعضی مشابهت‌ها با داستان‌های کهن ایرانی, در اصل اسطوره‌ای یونانی بوده است که نخستین بار از طریق ترجمه از یونانی به عربی به دست حنین بن اسحاق عبادی به شرق رسیده است. قصه‌ی مزبور, جنبه‌ی تمثیلی و فلسفی و رنگ و بوی یونانی و اسکندری دارد و به احتمال قوی با انکار هرمسی و نحله‌ی صابئین که هرمس را از پیامبران خود می‌دانند, مرتبط بوده است. اما بعدها, ابن سینا آن را به صورت قصه مکاشفه‌ای و عرفانی در آورده, یعنی در حقیقت آن را بخشی از 'حکمت‌هٔالمشرقین' خود (در مقابل فلسفه‌ی مشائ) قرار داده است. سرانجام, ابن طفیل با تصرفاتی آن را به یک بحث فلسفی تبدیل کرده و بعد از او خواجه نصیر طوسی را به عربی شرح و بسط و تفسیر و تاویل کرده است. عبدالرحمان جامی نیز همان اصل روایت حنین بن اسحاق را به فارسی به نظم درآورده است'. کتاب حاضر در مجموعه چهارده روایت مختلف از قصه‌ی رمزی فلسفی سلامان و ابسال است. از این چهارده روایت, نخستین آن‌ها را از نظر زبانی, داستان اصیل یونانی سلامان و ابسال به ترجمه‌ی عربی حنین بن اسحاق عبادی است که ترجمه فارسی آن برای اولین بار عرضه می‌شود. از سیزده روایت باقی مانده, چهار روایت ابن سینا, ابن طفیل, خواج نصیر طوسی و جامی مشهورتر از بقیه است. روایات دیگر که برای نخستین بار به طبع می‌رسد عبارت‌اند از: روایت جمال‌الدین بحرانی, روایت عبدی بیگ شیرازی, روایت مولی حسن گیلانی, روایت محمود بن میرزا علی رنانی اصفهانی, روایت منظوم امین الشریعه, و روایت شیخ عبدالرحیم صاحب الفصولی.
کاربر گرامی این کتاب در سایت ویستا موجود نیست. برای خرید کتاب به سایت www.karaketab.com مراجعه کنید.
وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.