دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ / Monday, 18 February, 2019

عایشه سمرقندی


جنسیت: مرد
تولد و وفات: ( ... )س هفتم قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: شاعر
از شاعران و بزرگ‌زادگان سمرقند بود و پدر او در آن سامان منصب قضاوت داشت. عایشه در سرودن شعر طبعی لطیف داشت و اشعار بسیاری سرود. از آثار وی: "دیوان" شعر ، مشتمل بر پنج هزار بیت. برخی منابع صاحب عنوان را با عایشه مقریه یکی دانسته‌اند.

منبع : مطالب ارسالی

مطالب مرتبط

میرزا فتح‌‌الله‌‌‌بن میرزا مهدی جناب اصفهانی

جنسیت: مرد
تولد و وفات: ( ... - ۱۱۴۶ - ۱۱۴۸) قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: شاعر و ادیب
از بزرگان عهد صفوی بود که زمان نادرشاه را درک کرده است. نسبت او به امیرنجم ثانی می‌‌رسد. در جوانی به‌‌ هندوستان رفت و بعد به‌‌ وطن بازگشت و در خوزان که یکی از بلوکات اصفهان است ، ساکن شد و به‌‌ دستور شاه‌‌طهماسب صفوی به‌‌ منصب کلانتری اصفهان رسید. جناب از طرف نادرشاه مأموریتی به ‌‌خراسان یافت و پس از مدتی به‌‌ امر وی در راه تهران و کاشان کشته شد. از آثار وی: "دیوان" شعر.

وبگردی
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
ماجرای خجالت‌آور پراید برای کشور
ماجرای خجالت‌آور پراید برای کشور - رشیدپور: آقای روحانی واقعا قیمت پراید قابل کنترل نیست؟
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.