سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 13 November, 2018

فریدن بیگ مینا افشار


جنسیت: مرد
تولد و وفات: ( ... - ۱۲۳۵) قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: شاعر
از غلام‌زادگان فتحعلی‌خان اموی بود. از طفولیت در اصفهان نزد رشیدبیگ و جهانگیر‌خان ، پسران فتحعلی‌خان ، نشو نما یافت و با بزرگان آن دیار مانند هاتف ، آذر ، درویش مجید ، صباحی ، عاشق و مشتاق نیز مصاحب و معاشر بود. وی مدتی نیز مفتون ، صاحب "نگارستان دارا" به سر برده است. سپس به ارومیه رفت و ملازمت حسین‌قلی‌خان ، بیگلر‌بیگی افشار ارومیه ، را اختیار نمود. وی تا آخر عمر در آن دیار به سر برد و در همان‌جا از دنیا رفت. مینا شعر‌شناس و شعر فهم بود. از آثارش: "دیوان" شعر.

منبع : مطالب ارسالی

مطالب مرتبط

محمدرضا نایب اصفهانی

جنسیت: مرد
تخلص: نایب
تولد و وفات: ( ... )س دوازدهم قمری
محل تولد: ایران - اصفهان - اصفهان
شهرت علمی و فرهنگی: شاعر
وی با شیخ محمدعلی حزین لاهیجی (م ۱۱۸۱ق) معاصر بود. اشعاری از وی در تذکره‌ها آمده است. از اوست:
ناله پنداشت که در سینهٔ ما جا تنگ است
رفت و برگشت سراسیمه که دنیا تنگ است

وبگردی
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
پدیده آلاچیق نشین‌ها در قلب شهر
پدیده آلاچیق نشین‌ها در قلب شهر - اینجا زندگی یخ زده است، اینجا درست در وسط شلوغ‌ترین نقطه شهر ری، در گوشه به گوشه بوستانی که قرار بود زیر آلاچیق هایش، انسان‌ها در کنار عزیزان، قهقهه‌های شادیشان فضا را لبریز کند.
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو - اما حقیقت این شویِ توهین‌آمیز، آبروداری آقایان مسئولین در مقابل نماینده فیفا و ای‌اف‌سی فشار این مقام‌ها برای ورود زنان به ورزشگاه است.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور - در این گزارش اسنادی ارائه میشود که یک واقعیت عجیب را بازگو میکند.