شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

محمدباقر بیگ نشاطی گرجی اصفهانی


جنسیت: مرد
تخلص: نشاطی
تولد و وفات: ( ... - ۱۲۳۵/۱۲۳۴) قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: شاعر
از غلام‌زادگان صفوی و از طایفهٔ ساکی لرستان بود. در دورهٔ فتحعلی‌شاه (۱۲۵۰-۱۲۱۲ق) می‌زیست. زمانی در اصفهان و گاهی در شیراز به سر می‌برد. شاطی پس از مرگ برادرش ، احمد بیگ اختر ، به اتمام تألیف ناتمام او ، به نام "تذکرهٔ شعرای دربار فتحعلی‌شاه" همت گماشت ، اما عمر او نیز وفا نکرد و در تهران درگذشت. محمدخان راوی گروسی کار ناتمام وی را پایان برد و آن را تذکرهٔ "انجمن خاقان" نامید. از دیگر آثار وی: "دیوان" شعر است. به آوردهٔ هدایت در مجمع‌الفصحا" ، "دیوان" نشاطی قریب به دو هزار بیت از قصیده و غزل ، در بحر متقارب و به خط خودش بوده است که هدایت آن را دیده است. صاحب "حدیقهٔ‌الشعراء" تحت عنوان بساطی افشار به شرح حال وی پرداخته و اطلاق نشاطی را به صاحب عنوان که در گمجمع‌الفصحا" آمده به دلایلی نادرست شمرده است.

منبع : مطالب ارسالی

مطالب مرتبط

سیدمحمود سیدی علوی

سیدمحمود سیدی علوی
▪ سال تولد : ۱۳۳۷
▪ تحصیلات: دیپلم
▪ عنوان شعر: خورشید ولایت
سال ۱۳۳۷ بود، پدر نگران و امیدوار چشم به گنبد طلایی ثامن‌الائمه (ع) دوخت، زیر لب خدا را صدا زد و سید محمود در میان نجواهای غریبانه‌ی پدر با پروردگار متولد شد.
مشهد اولین قدمگاه او در دنیا بود.او در جوار حرم مطهر علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) پرورش یافت و توانست مدرک دیپلم خود را با موفقیت بگیرد. سیدی علوی بعد از اتمام دبیرستان تحصیلاتش را در رشته‌ی تکنولوژی آموزشی (علوم تربیتی) ادامه داد و با آغاز جنگ تحمیلی به شوق حفاظت از مرزهای ایران اسلامی قدم بر خاک جبهه نهاد.
سید محمود سرانجام اهواز را میعادگاه دیدار نمود با حق تعالی و در تاریخ ۱۶/۱۰/۱۳۵۹ در سن ۲۲ سالگی به خیل آسمانیان و شاهدان روز حشر پیوست.از او یک شعر با نام خورشید ولایت به یادگار ماند.

منبع: کتاب شهیدان شاعر - صفحه: ۲۷۵

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.