جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ / Friday, 22 February, 2019

سید محمد علی کشاورز صدر


جنسیت: مرد
نام پدر: سید محمد کوچک
تولد و وفات: (۱۲۸۱ -۱۳۵۳) شمسی
محل تولد: ایران - مرکزی - محلات
شهرت علمی و فرهنگی: حقوقدان ، ادیب ، نویسنده
پس از اتمام تحصیلات وارد دادگستری و شغل قضاوت شد. وی در دوره‌های پانزدهم و شانزدهم نمایندۀ خرم‌آباد در مجلس شورای ملی بود و در اواخر ۱۳۲۹ش به همکاری با دکتر مصدق پرداخت و از زمزهٔ یازده نماینده‌ای بود که طرح مادهٔ واحدهٔ ملی کردن نفت را به مجلس پیشنهاد کردند. او همچنین مدتی استانداری تهران و گیلان و اصفهان را به عهده داشت. سرانجام در تهران بر اثر سکتهٔ قلبی درگذشت. از آثارش:"از رابعه تا پروین"؛ "مکتب سعدی"؛ "عقاب کمازان یا کریم‌خان زند" ، از مرک نادر...تا شکست علیمردان‌خان؛ "آئین و رویه دادرسی محبوس و مقتول".

منبع : مطالب ارسالی

مطالب مرتبط

کریستین اسنوک هورخرونیه(Christian Snouck Hurgronje)

کریستین اسنوک هورخرونیه(Christian Snouck Hurgronje)
كریستین اسنوك هورخرونیه، استاد شریعت اسلامی در دانشگاه لیدن هلند و مشاور حقوِق اسلامی بود. وی زبان یونانی را آموخت و سپس وارد دانشگاه لیدن در رشته الهیات شد. پس از فارغ‌التحصیل شدن، به زبان‌شناسی زبان سامی پرداخت و موضوع رساله دكترای خود را موسم حج در مكه قرار داد.
او نیز همچون اسلاف خویش چهره درستی از اسلام ارائه نداد و با كج فهمی خویش در پایان رساله خود چنین نتیجه گرفت كه حج مسلمانان، ادامه سنت بت‌پرستی جاهلیت است. وی در سال ۱۸۸۱ در لیدن، به عنوان استاد علوم اسلامی در مركز تربیت كارمندان در هند هلند (اندونزی) منصوب شد و پس از آن طی سفرهایی به شرِق و بویژه عربستان، مجدداً جهت تدریس در دانشگاه و نیز مركزی مشابه مركز آموزش كارمندان در دلفت مشغول به كار شد.
از سال ۱۸۸۹، با تصدی مشاور حقوق اسلامی در جاوه و مستشار زبان‌های شرقی و شریعت اسلامی در خدمت اداره مستعمرات هلند درآمد و طی مدت اقامت خویش، به تحقیق راجع به زبان‌های رایج در اندونزی پرداخت و در نتیجه به زبان مالایی و عربی تسلط پیدا كرد. از این رو، فعالیت‌های وی عبارت بود از: تدریس در دانشگاه لیدن و دیگری مشاورت سیاسی در زمینه مستعمرات هلند؛ به همین خاطر، او از تحقیق علمی باز ماند.
در سال ۱۹۳۶ در شهر لیدن درگذشت و خانه وی هم اكنون در كنار مؤسسه مطالعات اسلامی در جهان نو قرار دارد.
● آثار :
بهترین شهر و از زندگی معاصر كه این دو كتاب بخش‌های مختلف رساله دكترای او هستند؛ مردم اتیه؛ كشور جاپور و مردمان آن.(این دو اثر، سخنرانی‌‌های او در امریكا طی سال‌های ۱۹۱۵-۱۹۱۴ بود كه شاگردش ونسینك تحت عنوان "نوشته‌های پراكنده هورخرونیه" منتشر ساخت.)
او گفتارهایی درباره اسلام، بویژه درباره ظهور، تحول دینی و سیاسی و اندیشه‌های جدید اسلام دارد.

وبگردی
آیا واقعآ این یک جنگ است یا استفاده چند نفر از ناتوانی ما / اگر جنگ است چرا مردم طرف مقابل آنرا حس نمیکنند / چرا همه از این جنگ بهره میبرند جز مردم ایران !
آیا واقعآ این یک جنگ است یا استفاده چند نفر از ناتوانی ما / اگر جنگ است چرا مردم طرف مقابل آنرا حس نمیکنند / چرا همه از این جنگ بهره میبرند جز مردم ایران ! - به عبارت بهتر وقتی از واژه جنگ اقتصادی برای طرح مشکلات استفاده می‌کنیم، با توجه به بار معنایی این واژه، دیگر کارکرد توجیه‌پذیری کار‌ها و کوتاهی مأموریت‌های محوله را نمی‌کند، بلکه دقیقاً مسئولیت‌پذیری در حیطه عملیاتی و مسئولیت‌های محوله را گوشزد می‌کند و بدیهی است که در فضای جنگی باید با کم‌کاری‌ها و خیانت‌ها به سبک دادگاه‌های صحرایی سریع و مقتدر عمل و مسئولیت‌پذیری را به همه عاملان خصوصی و دولتی گوشزد…
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما - ساز و کاری که بانک مرکزی تحت عنوان نیما برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات اندیشیده اند و با خوارشماری صادر کنندگان با تجربه و خوشنام و بی اعتنائی به نظرات معقول و دلسوزانۀ آنان به راهی خطرآفرین پا گذاشته، بی تردید محکوم به ناکامی است و پیامدهای ناگوار آن، که در درجۀ اول از دست دادن بازارهای صادراتی دیرینه است، به راحتی قابل جبران نخواهد بود.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.