شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

مسیب‌خان مسیب تکلو


جنسیت: مرد
نام پدر: محمدخان شرف‌الدین اوغلی
تولد و وفات: ( ... )س دهم قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: خطاط و موسیقیدان و شاعر
پدرش از اعاظم وبزرگان طایفهٔ تکلو بود. خود وی نیز از امراء آن قوم به حساب می‌آمد. از خویشاوندان سلاطین صفویه بود. در آن دوره وی مدتی بیگلربیگی هرات را داشت و چندی حاکم تهران بود. او در اواخر سلطنت سلطان محمد خدابنده به مخالفت با ولیعهدی حمزه میرزا برخاست و خواهان ولایت‌عهدی طهماسب میرزا شد. سرانجام به دست حمزه میرزا اسیر گشت و از شوکت و اعتبار افتاد. مسیب‌خان در فن موسیقی و خطاطی مهارت داشت. تصنیف‌های ساخته او در آن زمان معروف بوده است. از آثارش: "دیوان" شعر.

منبع : مطالب ارسالی

مطالب مرتبط

میرسید احمد مشهدی

جنسیت: مرد
تولد و وفات: ( ... - ۹۸۶) قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: خطاط و شاعر
اهل مشهد بود و پس از طی مراحل نخستین خوشنویسی از مشهد به هرات رفت و نزد میرعلی هروی به فراگیری خط پرداخت و در کار خوشنویسی به پایهٔ ‌استاد رسید. پس از فتح هرات به‌دست عبید‌الله‌خان ازبک ، به سال ۹۳۵ق ، و انتقال اجباری جمعی از هنرمندان از جمله میرعلی بخارا ، سید احمد نیز به‌دنبال استاد خویش به آن شهر رفت و پس از مرگ عبدالعزیز‌خان ازبک ، به مشهد بازگشت. پس از چندی به دربار شاه طهماسب صفوی پیوست و کاتب و ملازم و مورد توجه او شد. اما سرانجام نظر او نسبت به شاه تغییر یافت و گرفتار تنگدستی گردید. میر مرادخان حاکم مازندران ، چون از حال سید باخبر شد ، او را نزد خویش خواند. سید مدتی در مازندران به کتابت پرداخت. از آثار او در این دوره یک نسخه از "لوایح" جامی است که به تاریخ ۹۷۸ق کتابت شده است. با مرگ میرمرادخان به مشهد بازگشت و در سال ۹۸۴ق شاه‌اسماعیل‌ دوم او را به قزوین فراخواند. اما این دورهٔ‌ آسایش سیداحمد نیز به درازا نکشید. شاه‌اسماعیل دوم درگذشت و سید ناچار به مازندران رفت و در همان‌جا وفات یافت. سید احمد شعر نیز می‌سرود و اشعاری از وی نقل شده است که بعضی از آنها به خط خود وی است. او شاگردان بسیاری را تربیت کرد که برجسته‌ترین آنها حسن‌علی مشهدی و علی‌رضا مشهدی بودند؛ از دیگر شاگردان وی می‌توان از قاضی میراحمد منشی ، میرشیخ ثانی کرمانی ، ملاحسین تبریزی ، محمدرحیم مشهدی ، و ملاقانعی نام برد. از آثار او: یک نسخه "دیوان غزلیات" امیرشاهی سبزواری ، به قلم کتابت خفی عالی و تاریخ سال ۹۸۲ق ، یک نسخه "لوایح" جامی ، به قلم دو دانگ خوش ، بار قم: "جهت حضرت نواب...احمد‌الحسینی‌ المشهدی‌الکاتب...فی شهور سنهٔ ثمان و سبعین و تسعمائهٔ"؛ یک نسخه "نزههٔ‌العاشقین" به قلم کتابت جلی عالی ، با رقم: "تمت...احمد‌الحسینی‌المشهی...فی شهور سنهٔ سبعین و تسعمائهٔ" و مرقعات و قطعاتی که در کتابخانه‌های تهران ، لنینگراد ، استانبول و وین موجود است.

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.