شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

صادق نشأت


جنسیت: مرد
نام پدر: مهدی
تولد و وفات: (۱۲۷۵ -۱۳۴۷/۱۳۴۶) شمسی
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: نویسنده و مترجم ، مدرس
وی ابتدا منطق ، فلسفه ، اصول ، حدیث ، تفسیر ، زبان و ادبیات فارسی و عربی را آموخت و پس از آن زبان‌های ترکی عثمانی و انگلیسی را فرا گرفت. در بیست و چهارسالگی وارد وزارت فرهنگ شد و چندین سال از طرف این وزارت سرپرستی مدارس ایران را در عراق به عهده داشت. وی پس از بازگشت به ایران در آموزشگاه‌‌‌‌های تهران ، دانشکدهٔ معقول و منقول و مدرسهٔ عالی سپهسالار به تدریس زبان عربی و تاریخ و جغرافیای ایران و کشورهای اسلامی پرداخت. او همچنین مدت پانزده سال در دانشگاه قاهره به تدریس زبان و ادبیات فارسی ، تاریخ و جغرافیای ایران مشغول بود. نشأت در مدت سرپرستی و تدریس خود ، چندین کتاب از فارسی به عربی ترجمه کرد. او همچنین مدتی استاد دانشگاه تهران بود و در دانشکدهٔ الهیات و معارف اسلامی تدریس نمود. وی در تهران درگذشت. از آثارش: "آموزگار عربی"؛ "سلسلهٔ فلاسفهٔ ایران در اسلام" ، شرح حال غزالی؛ "تاریخ سیاسی خلیج فارس"؛ "توحید اهل توحید" ، ترجمه؛ "دستور کامیابی" ، ترجمه؛ "شرح وقایع زندگانی محمدعلی پاشا مؤسس سلسلهٔ خدیویهٔ مصر" ، ترجمه؛ "فن معاشرت" ، ترجمه؛ "العلم الجدید" ، به فارسی و عربی.

منبع : مطالب ارسالی

مطالب مرتبط

لطف‌‌الله جمالی اسدآبادی

جنسیت: مرد
نام پدر: حسین
تخلص: محزون
تولد و وفات: (۱۲۷۳ -۱۳۴۰) قمری
محل تولد: ایران - همدان - اسدآباد
شهرت علمی و فرهنگی: نویسنده و شاعر
وی خواهرزادۀ سیدجمال‌‌الدین اسدآبادی است. در اسدآباد همدان به‌‌ دنیا آمد. نیاکان او به طایفۀ مستوفیان معروف بودند. وی علوم قدیمه را نزد استادان عصر خود به‌‌ پایان برد و از محضر سیدصفدر ، پدر سیدجمال‌‌الدین ، و خود سید کسب فیض کرد. همچنین منشی مقالات فارسی سید و مورد اعتماد او بود. محزون شاعری توانا و وطن‌‌دوست بود و بیشتر اوقات خود را به ‌‌مطالعه و تحقیقات علمی و ادبی می‌‌گذراند. بعد از فوت جسد وی را به‌‌ عتبات عالیه منتقل کردند و در وادی‌‌السلام نجف به ‌‌خاک سپردند. آثار چاپ‌‌شدۀ وی: "رساله‌‌ای در شرح‌‌حال سیدجمال‌‌الدین"؛ "دیوان" اشعار ، مشتمل بر چهارهزاربیت؛ "رساله‌‌ای در عروض" ، که در مقدمۀ دیوان اشعار او چاپ شده؛ "کتاب لغت عربی با ترجمۀ فارسی"؛ "مثنوی صفائیه".

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.