پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ / Thursday, 15 November, 2018

ملا علی علیاری تبریزی


جنسیت: مرد
نام پدر: عبدالله‌ بن محمد قراچه داغی دیزماری
تولد و وفات: (۱۲۳۶ -۱۳۲۷) قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: عالم ، فقیه ، اصولی ، محدث ، متکلم ، حکیم ، ریاضیدان ، ستاره‌شناسی ، ادیب و شاعر
وی در روستای سرد رود تبریز به دنیا آمد. پس از فرا گرفتن علوم و فنون معموله و متداوله در نزد استادانی چون میرزا محمد آقای مجتهد شبستری و حاج میرزا لطفعلی و میرزا محمد آقای مجتهد به نجف رفت و در آنجا در نزد پنج تن از مشایخ وقت چون: شیخ مرتضی انصاری و میرزای بزرگ شیرازی و حاج سید حسین کوه کمری و شیخ راضی و شیخ مهدی تلمّذ نمود و به اجازۀ اجتهاد و روایت از هر یک از ایشان نائل آمد. وی پس از فراگیری علوم به تبریز بازگشت و بی‌وقفه به تدریس و تألیف و تصنیف مشغول شد. او ریاضیات و "قانون" ابو علی‌‌سینا را علاوه بر درس‌های جاری تدریس می‌کرد. شاگرد او شیخ محمدحسن سردرودی رساله‌ای در شرح حال استاد خود در ۱۳۳۳ ق نگاشته است. از آثار وی: "بهجهٔ‌الآمال فی علم‌الرجال" ، که شرحی است بر "زبدهٔ‌المقال" و "منتهی‌الآمال" ، در علم رجال ، در پنج جلد؛ "ایضاح‌الغوامض فی تقسیم‌الفرائض"؛ "مشکاهٔ‌الوصول فی علم‌الاصول" ، در شش مجلد؛ "مناهج‌الاحکام فی اصول‌الفقه" ، شرح مزجی بر "معالم" ، در پنج مجلد؛ "منهاج‌الملّهٔ فی تعئین‌الوقت و القبلهٔ"؛ "دلائل‌الاحکام فی شرح شرایع‌الاسلام" ، در پنج مجلد؛ "ریاض‌المقاصد" ، شرح قصیدۀ حسن‌بن راشد حلی ، در مدح صاحب‌الزمان (عج)؛ شرح "دعای سمات"؛ "نهج‌الاعلان فیما یثبت به دخول رمضان"؛ "الوافیهٔ" ، در شرح "لغز الکافیهٔ" شیخ بهائی؛ "هدایهٔ‌الطالبین" ، رسالۀ عملیه؛ "دیوان" شعر.

منبع : مطالب ارسالی

مطالب مرتبط

محمدبن موسی بن بشیر کنانی رازی

جنسیت: مرد
تولد و وفات: ( ... - ۲۷۳) قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: عالم و موّرخ
اهل ری بود. وی در کسوت تاجر از مشرق به سوی پادشاهان بنی مروان اندلس اسپانیا رفت و در بازگشت در البیرهٔ از دنیا رفت. از آثار وی: "الرایات" ، در فتح اسپانیا به دست مسلمین.

وبگردی
آنچه که ظریف می‌گوید نیاز به اثبات ندارد کافیست اخبار را دنبال کنید
آنچه که ظریف می‌گوید نیاز به اثبات ندارد کافیست اخبار را دنبال کنید - دلواپسان ۵ سال است که می‌گویند آمار قاچاق کالا دو برابر آمار اعلامی دولت و معادل ۲۵ میلیارد دلار است. این یعنی اگر هیچ پول_کثیف دیگری هم در کشور نباشد، سالانه ۲۵ میلیارد دلار پولشویی داریم. حالا چطور مدعی ظریف هستند که حرفش درباره پولشویی غلط است؟
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا - بررسی کوچ برخی مدیران شرکت سایپا به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.