شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ / Saturday, 19 January, 2019

ملا علی علیاری تبریزی


جنسیت: مرد
نام پدر: عبدالله‌ بن محمد قراچه داغی دیزماری
تولد و وفات: (۱۲۳۶ -۱۳۲۷) قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: عالم ، فقیه ، اصولی ، محدث ، متکلم ، حکیم ، ریاضیدان ، ستاره‌شناسی ، ادیب و شاعر
وی در روستای سرد رود تبریز به دنیا آمد. پس از فرا گرفتن علوم و فنون معموله و متداوله در نزد استادانی چون میرزا محمد آقای مجتهد شبستری و حاج میرزا لطفعلی و میرزا محمد آقای مجتهد به نجف رفت و در آنجا در نزد پنج تن از مشایخ وقت چون: شیخ مرتضی انصاری و میرزای بزرگ شیرازی و حاج سید حسین کوه کمری و شیخ راضی و شیخ مهدی تلمّذ نمود و به اجازۀ اجتهاد و روایت از هر یک از ایشان نائل آمد. وی پس از فراگیری علوم به تبریز بازگشت و بی‌وقفه به تدریس و تألیف و تصنیف مشغول شد. او ریاضیات و "قانون" ابو علی‌‌سینا را علاوه بر درس‌های جاری تدریس می‌کرد. شاگرد او شیخ محمدحسن سردرودی رساله‌ای در شرح حال استاد خود در ۱۳۳۳ ق نگاشته است. از آثار وی: "بهجهٔ‌الآمال فی علم‌الرجال" ، که شرحی است بر "زبدهٔ‌المقال" و "منتهی‌الآمال" ، در علم رجال ، در پنج جلد؛ "ایضاح‌الغوامض فی تقسیم‌الفرائض"؛ "مشکاهٔ‌الوصول فی علم‌الاصول" ، در شش مجلد؛ "مناهج‌الاحکام فی اصول‌الفقه" ، شرح مزجی بر "معالم" ، در پنج مجلد؛ "منهاج‌الملّهٔ فی تعئین‌الوقت و القبلهٔ"؛ "دلائل‌الاحکام فی شرح شرایع‌الاسلام" ، در پنج مجلد؛ "ریاض‌المقاصد" ، شرح قصیدۀ حسن‌بن راشد حلی ، در مدح صاحب‌الزمان (عج)؛ شرح "دعای سمات"؛ "نهج‌الاعلان فیما یثبت به دخول رمضان"؛ "الوافیهٔ" ، در شرح "لغز الکافیهٔ" شیخ بهائی؛ "هدایهٔ‌الطالبین" ، رسالۀ عملیه؛ "دیوان" شعر.

منبع : مطالب ارسالی

مطالب مرتبط

نورالدین رفیع

جنسیت: مرد
نام پدر: میرزا ابوالحسن شریعتمدار
تولد و وفات: (۱۳۱۸ -۱۳۸۶) قمری
محل تولد: ایران - گیلان - رشت
شهرت علمی و فرهنگی: عالم دینی
مقدمات را در مدسهٔ مستوفی رشت خواند و سطوح را نزد استادان تهران آموخت. حکمت و "شرح منظومه" را نزد حاج آخوند هیدجی فرا گرفت. سپس برای تکمیل تحصیلات به نجف رفت .و پانزده‌سال از محضر آیت‌الله اصفهانی و آیت‌الله نائینی و آقا ضیاء‌الدین عراقی استفاده نمود و تقریرات آن را تحریر کرد. با دریافت اجازه اجتهاد به تهران بازگشت و به تدریس و تبلیغ پرداخت. در تهران درگذشت و جنازه‌آش به نجف منتقل و در صحن علوی دفن شد. وی آثار و تألیفاتی در فقه و اخلاق دارد.

وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.