یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ / Sunday, 17 February, 2019

سید جعفر کشفی دارابی بروجردی


جنسیت: مرد
نام پدر: ابی اسحاق ابراهیم بن عبدالله موسوی علوی
تولد و وفات: (۱۱۸۹ -۱۲۶۷) قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: عالم امامی ، فقیه اصولی ، محدث ، مفسر ، متکلم ، نحوی ، عارف ، ادیب ، شاعر
نسبت وی با سی‌وچهار واسطه به حضرت موسی بن جعفر (ع) می‌رسد. چون اهل عرفان و ریاضت‌های شاق و کشف و شهود بود به سید کشفی معروف شد. اصل وی از داراب شیراز بود. تحصیلان مقدماتی را در اصطهبانات گذراند. در سال ۱۲۰۸ق به نجف رفت و از محضر اساتید وقت استفاده نمود و در فقه و حدیث برآمد. به تدریس و تصنیف پرداخت و مدت‌ها از مدرسین حوزهٔ نجف بود. وی به اسرار محمد تقی میرزا حسام‌السلطنه ، پسر فتحعلی شاه ، حاکم بروجرد به بروجرد رفت و در آنجا به تدریس پرداخت. وی همچنین در شهرهای اصفهان ، یزد و اصطهبانات نیز چند سالی تدریس کرده است. او با صاحب "جواهر" و سید محمد باقر حجت‌الاسلام شفتی معاصر بود. سید حسین بروجردی ، صاحب "نخبهٔ المقال" و حاج میرزا صالح لرستانی و اورنگ زیب میرزا ، فرزند حسام‌السلطنه محمد تقی میرزا حاکم بروجرد ، و ملا عبدالله بروجردی از شاگردان وی بودند. در بروجرد درگذشت. از آثار وی: "اجابهٔ‌المضطرین" ، در اصول دین ، حاوی تحقیقات عرفانی؛ "البلد‌الامین" ، منظومه‌ای به عربی ، در علم کلام و اصول دیتن؛ "تحفهٔ‌الملوک" ، در سیر و سلوک و عقل و جهل و تعدیل قوا؛ "جمع‌الشتات"؛ "الرطب‌الیابس"؛ "الرق المنشور"؛ "الشریفیهٔ" ، در منطق؛ "الشموس والعکوس"؛ "صیدالبحر"؛ "کفایهٔ‌الایتام" ، در فقه ، در سه جلد؛ "میزان‌الملوک" ، در عدالت سلطان؛ "نجبهٔ العقول فی علم‌الاصول"؛ "سنابرق فی شرح البارق من‌الشرق" ، در شرح دعای رجب؛ "برق و شرق" که به آن "شرق و غرب" نیز گفته‌اند ، در شرح بعضی احادیث عرفانی؛ "دیوان" شعر.

منبع : مطالب ارسالی

مطالب مرتبط

تقی‌الدین ابوالخیر ، محمدبن محمد تقی فارسی

جنسیت: مرد
تولد و وفات: ( ... )سده دهم قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: عالم امامی
وی از مشایخ علماء امامی قرن دهم و از شاگردان غیاث‌الدین منصور (وف ۹۴۰ق) و میرصدرالدین دشتکی بوده است. از تألیفات وی: "آغاز و انجام" ، در اسطرلاب؛ "بستان‌الادب" ، در لغت و صرف و اشتقاق؛ "مفتاح‌السعادهٔ"؛ "طلیعهٔ‌العلوم"؛ "الموضوعات"؛ "تهذیب‌الاصول فی تحریر اصول اقلیدس"؛ "اسامی‌العلوم" و "انتخاب حل‌التقویم".

وبگردی
زیر و روی "اصلاح ساختاری"
زیر و روی "اصلاح ساختاری" - احتمال بعدی این است که شاید هدف این است که نظام ریاست جمهوری کنار برود و مجددا جایگاه نخست وزیری احیا شود. در این حالت نخست وزیر هم به طبع توسط مجلس انتخاب می‌شود و شک نکنید حتی اگر الان با توجه به ترکیب مجلس دهم قرار بود نخست وزیر انتخاب شود، فردی مانند سعید جلیلی انتخاب می‌شد.
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم !
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم ! - همزمان با رونمایی از پوستر و تیزر جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش اولین قسمت از «عصرجدید» اعلام شد.
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان !
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان ! - ارتفاعات تهران از جمله لواسانات یکی از این مناطق است که به گفته امام جمعه این شهر به شکل جدی و گسترده‌ای با این مشکل دست به گریبان است و ظاهراً کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری محلی برای دور زدن قانون از سوی برخی افراد شده است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران - حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس توییتی را منتشر ساخت که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. وی مدعی شده که در فهرست کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات مواجه شدند ایران با وجود فشارها و تحریم اقتصادی، عملکرد بهتری از کشورهایی چون ترکیه، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و سوئد داشته است.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید !
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید ! - ژاپنی صحبت کردن جواد خیابانی