یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ / Sunday, 17 February, 2019

حسن خان مرتضی قلی شاملو


جنسیت: مرد
تخلص: مرتضی
تولد و وفات: ( ... )۱۰۵۳ قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: نقاش ، خطاط و شاعر
از بزرگان طایفهٔ شاملو بود که در زمان شاه‌صفی سمت ایشیک‌‌آقاسی‌باشی دیوان و دیوان‌بیگی یافت و در زمان شاه‌عباس دوم به رتبهٔ قورچی‌باشی رسید. بعد به‌‌‌علتی معزول و پس از مدتی به انزوا به حکومت اردبیل معین شد. او همچنین در عصر شاه سلیمان صفوی به حکومت قم رسید. این هنرمند از پیشوایان خط شکسته نستعلیق بود و بنا به روایتی خط شکسته را از خط نستعلیق استخراج کرده و تصرفاتی در آن به‌‌‌عمل آورده است. وی را از استادان شفیعا می‌دانند. او دوستدار شاعران و معاشر آنان بود و خود نیز شعر می‌سرود و "دیوان" او قریب چهارهزار بیت است. از خطوط وی: یک قطعه به قلم کتابت خفی و غبار خوش ، با رقم: "بتاریخ... سنهٔ ۱۰۵۳ مرتضی قلی ابن حسن شاملو". از آثار نقاشی وی: تصویر شیر خوابیده‌ای به سیاه‌قلم ، با رقم: "مرتضی قلی شاملو"؛ تصویر شتری که به نازک قلمی آورده و امضاء طغرائی خود را ذیل آن قرارداده است؛ با رقم: "مرتضی‌قلی شاملو".

منبع : مطالب ارسالی

مطالب مرتبط

لئوناردو داوینچی اهل خاورمیانه بوده است

لئوناردو داوینچی اهل خاورمیانه بوده است
محققان ایتالیایی با بازسازی اثر انگشت "لئوناردو داوینچی" هنرمند دوره رنسانس دریافتند: وی احتمالا ریشه عربی داشته و اهل خاورمیانه بوده است.
"لوئیجی کاپاسو" یکی از محققان دانشگاه "چیه تی" در این خصوص گفت: این اثر انگشت تنها ردپای بیولوژیکی نابعه اهل فلورانس را نمایان می سازد. محققان از سال ۲۰۰۲ تحقیقات خود را روی صدها اثرانگشت به جا مانده روی نقاشی ها و یادداشت های این هنرمند آغاز کردند. در مرحله اول آثار انگشت واقعی "لئوناردو" از دیگر اثرهای انگشت مجزا شد.بنا بر گزارش دیسکاوری، اثرانگشت هر فرد منحصر به خود اوست و در طول زندگی تغییر نمی کند.
تجزیه و تحلیل قوس ها و پیچ و خم های روی پوست که علمی معروف به Dermatoglyphics است نشان می دهد: بین اثر انگشت و اصلیت افراد رابطه مستقیمی وجود دارد.نمونه ها و برآمدگی های مربوط به اثرانگشت "داوینچی" ارتباط آن را با مردم خاورمیانه مشخص می سازد. حلقه های مرکزی اثر انگشت وی شباهت بسیاری به حلقه های مرکزی آثار انگشت مردم خاورمیانه داشته است. در حدود ۶۰ درصد از جمعیت خاورمیانه ساختار مشابهی را در آثار انگشتان خود نمایان ساخته اند.
یافته های این تحقیق بر ادعای "وزوسی" مبنی بر اینکه مادر "داوینچی" برطبق آنچه قبلا تصور می شد نه یک دختر روستایی محلی بلکه برده ای از خاورمیانه بوده، قوت می بخشد. اسناد به دست آمده حاکی از آن است که پدر وی که صنعتگری معروف به سر "پیه رو داوینچی" بوده یکی از زنان خاورمیانه به نام "کاترینا" را خریداری کرده است.
در سده پانزدهم میلادی خریداری بردگان خاورمیانه ای در ایتالیا مرسوم بوده است. در سال ۱۴۵۲ یعنی سال تولد "داوینچی" قانونی در فلورانس تصویب شد که حقوق و مزایای بیشتری را در اختیار برده داران نسبت به بردگان خود اختصاص می داد. اندکی پس از تصویب این قانون پدر "لئوناردو" با "کاترینا" ازدواج کرد. حاصل این ازدواج تولد پسری به نام "لئوناردو" بود.گردآورنده:سیداحسان مرتضوی

وبگردی
زیر و روی "اصلاح ساختاری"
زیر و روی "اصلاح ساختاری" - احتمال بعدی این است که شاید هدف این است که نظام ریاست جمهوری کنار برود و مجددا جایگاه نخست وزیری احیا شود. در این حالت نخست وزیر هم به طبع توسط مجلس انتخاب می‌شود و شک نکنید حتی اگر الان با توجه به ترکیب مجلس دهم قرار بود نخست وزیر انتخاب شود، فردی مانند سعید جلیلی انتخاب می‌شد.
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم !
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم ! - همزمان با رونمایی از پوستر و تیزر جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش اولین قسمت از «عصرجدید» اعلام شد.
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان !
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان ! - ارتفاعات تهران از جمله لواسانات یکی از این مناطق است که به گفته امام جمعه این شهر به شکل جدی و گسترده‌ای با این مشکل دست به گریبان است و ظاهراً کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری محلی برای دور زدن قانون از سوی برخی افراد شده است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران - حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس توییتی را منتشر ساخت که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. وی مدعی شده که در فهرست کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات مواجه شدند ایران با وجود فشارها و تحریم اقتصادی، عملکرد بهتری از کشورهایی چون ترکیه، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و سوئد داشته است.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید !
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید ! - ژاپنی صحبت کردن جواد خیابانی