سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 February, 2019

احمد گلچین معانی


جنسیت: مرد
نام پدر: علی‌اکبر
تخلص: گلچین
تولد و وفات: (۱۲۹۵ -۱۳۷۹) شمسی
محل تولد: ایران - تهران - تهران
شهرت علمی و فرهنگی: استاد دانشگاه ، تذکره‌نویس ، مورخ ، مصحح ، فهرست‌نویس ، شاعر
در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. پس از طی تحصیلات ، در ۱۳۱۳ش ، به استخدام وزارت دادگستری درآمد و تا ۱۳۳۸ش در آنجا مشغول به‌‌کار شد. او از ۱۳۳۰ش در کتابخانهٔ ملی نیز خدمت می کرد و بعد از ۱۳۳۸ش به‌‌طور تمام وقت در کتابخانهٔ مجلس مشغول شد. در ۱۳۴۲ش به دعوت نایب التویه آستان قدس رضوی ، برای تنظیم فهرست کتب خطی آنجا ، به مشهد مهاجرت کرد و وی در حین خدمت دولت به تحصیل ادامه داد و از محضر اساتید مختلف بهره برد. در ۱۳۵۶ش برای تدریس در دورهٔ فوق لیسانس و دکترای زبان و ادبیات‌‌فارسی در دانشگاه مشهد دعوت شد. گلچین از سیزده‌سالگی شروع به سرودن شعر کرد و در پانزده سالگی رسماً به وادی شعر قدم نهاد و آثارش در روزنامهٔ‌های "نسیم‌شمال" و "توفیق" انتشار یافت. او با امیری فیروزکوهی و رهی معیری معاشرت و مصاحبت داشت. وی در ۱۳۱۴ش به انجمن ادبی حکیم نظامی پیوست و با وحید دستگردی همکاری نمود. در آن انجمن ، علاوه بر شعرخوانی ، "خمسه" نظامی مقابله و تصحیح می‌شد و گلچین از محضر استادان ادب فنون و رموز شعر اموخت. وی پس از درگذشت استاد وحید برای تأسیس انجمن ادبی ایران در منزل محمدعلی ناصح زحمات زیادی کشید. گلچین معانی مقالات ادبی ، تاریخی و کتاب‌شناسی زیادی در مجلات مختلف از جمله "ارمغان" ، "مهر" ، "دانش" ، "یغما" ، "سپاهان" ، "راهنمای کتاب" و غیره نوشته است. از آثار وی: "گلزار معانی"؛ "شهر آشوب در شعر فارسی"؛ "تاریخ تذکره‌های فارسی" ، در دو مجلد؛ تذکرهٔ "پیمانه" ، ذیلی بر تذکرهٔ "میخانه"؛ "کاروان هندی"؛ رساله در احوال"آل بنجیر"؛ "مکتب وقوع در شعر فاسی"؛ تصحیح و تکمیل تذکرهٔ "میخانه" عبدالنبی فخرالزمانی قزوینی؛ تصحیح "لطائف‌الطوائف"؛ "راهنمای گنجینهٔ قرآن"؛ "فرهنگ اشعار صائب"؛ "دیوان" شعر. اهتمام در انتشار کتاب‌‌های: "تاریخ ملازاده" احمد بن محمود بخاری ، در ذکر مزارات بخارا؛ "کنوز الاسرار رموز الاسرار" ، شرح منظوم "السوانح فی‌العشق" احمد غزالی؛ فهرست مجموعه‌های خطی کتابخانهٔ مجلس؛ فهرست قسمتی از کتب خطی کتابخانهٔ عبدالحسین بیات.

منبع : مطالب ارسالی

مطالب مرتبط

مایکل فاراده

مایکل فاراده
در سال ۱۷۹۱ در یك خانواده فقیر انگلیسی بدنیا آمد . مایكل فاراده پسری بسیار كنجكاو بود و علاقه زیادی به پرسیدن درمورد هر مطلبی داشت ، او نیاز شدیدی به هرچه بیشتر دانستن احساس می كرد . در۱۳ سالگی به عنوان پیغام رسان دریك مغازه صحافی گری كتاب در لندن مشغول به كار شد. او تمام كتابهایی را كه دراطرافش بود را مطالعه كرد و آرزو داشت كه روزی خود او بتواند كتابی بنویسد.
او به مباحث انرژی خصوصاً نیرو ، علاقه مند شد . مطالعات و آزمایش های فراوانی كه درحوزه انرژی و نیرو انجام داده بود . او را قادر می كرد تا دراینده اكتشافات مهمی در زمینه الكتریسته انجام دهد .
او سرانجام یك فیزیك دادن و شیمیدان مشهور شد . ۲ وسیله درست كرد برای تولید چیزی كه خود او آن را چرخش الكترو مغناطیس می خواند : بوجود آمدن جریانی دریك مدار توسط یك نیرو مغناطیسی دوار به دور یك سیم.
۱۰ سال بعد در سال ۱۸۳۱ ، آزمایشات متعدد خود را كه منجر به كشف القاء الكترو مغناطیس شد آغاز كرد . این آزمایشات مبنای فن آوری جدید الكترو- مغناطیس به حساب می آیند . كه در واقع شكل دهنده آن ها هستند .
در ۱۸۳۱ ، فاراده یكی از بزرگترین كشفیات القاء الكترو مغناطیس خود را با استفاده از "حلقه القاء" خود انجام داد :
القاء یا تولید الكتریسته در یك سیم به وسیله تاثیر نیروی الكترو مغناطیس یك سیم حاصل جریان بر روی یك سیم دیگر .
تولید یك جریان دائم الكتریكی . برای این منظور فاراده ، دوقطعه سیم را بدور یك دیسك مسی پیچاند- با چرخاندن صفحه حلقوی ، بین قطب های آهنربا ی نعلی شكل او جریانی پیوسته و مداوم بدست آورد. این اولین تولید كننده الكتریسیته (ژنراتور) بود .
از ابزار و وسایلی كه او درآزمایشاتش درست كرده بود در موتورهای الكتریكی و تبدیل كننده ها و تولید كننده های الكتریكی بهره بردند.
فاراده آزمایشات الكتریكی خود را ادامه داد . در سال ۱۸۳۲ او اثبات كرد كه الكتریسته ای كه توسط مغناطیس القاء می شود،اختلاف ولتاژ الكتریكی تولید شده توسط باتری و الكتریسته ساكن همگی یك چیز هستند . او همچنین كار مهمی را درزمینه الكترومغناطیس انجام داد. مایكل فاراده یكی از بزرگترین فیزیكدانانی بود كه توجه زیادی به تجربه و آزمایش كردن نظریات و افكارش داشت ، او به عنوان پدر موتور الكتریكی ، تولید كننده های الكتریكی ( ژنراتور) تبدیل كننده های الكتریكی ، شناخته می شود همچنین "قانون القاء" را كه اكنون تحت عنوان "قانون القاء فاراده " شناخته می شود بیان داشت ، دو قسمت از فیزیك به افتخار او به اسمش نامگذاری شده است . فرده ( برای فازان) و فاراده (به عنوان واحد بار)

وبگردی
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان - در حالی که طی روزهای اخیر افزایش عجیب قیمت خودرو، بازار خرید و فروش را زمین گیر کرده و شرایطی ویژه بر این بازار حاکم کرده است، خودروسازان از امروز، ساعت ۱۰ صبح طرح ویژه پیش فروش فوری خودرو را با قول تحویل خودروها طی سی روز آغاز کرده‌اند.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.