سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 June, 2018

پرویز پرستویی


پرویز پرستویی
● شرح حال
▪ تاریخ تولد: ۱۳۳۴ (همدان)
▪ دارای مدرك دیپلم طبیعی.
دارای مدرك درجه سه هنری (معادل لیسانس) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.
فعالیت هنری را از سال ۱۳۴۸ با اجرای نمایش در مراكز رفاه، كاخ جوانان و كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان آغاز كرد.
در سال ۱۳۵۳ برای بازی در نمایش « دكه » و یك سال بعد برای بازی در نمایش « تسلیم شدگان » جایزه كاخ جوانان را گرفت.
برای نخستین فیلمش « دیار عاشقان » دیپلم افتخار بازیگر نقش دوم را در دومین جشنواره فجر گرفت.
او همچنین برنده دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد در چهاردهمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم « لیلی با من است » و برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد در شانزدهمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم « آژانس شیشه ای » شد.
بازی زیبای او در فیلم « مومیایی ۳ » تحسین همگان را در هجدهمین جشنواره فیلم فجر برانگیخت.
سال ۱۳۸۰ سال خوبی برای او نبود. فیلم « آب و آتش » با بازی نه چندان دلچسب و انتخاب نامناسب او و فیلم تكه پاره شده « موج مرده » با تكرار نقش حاج كاظم « آژانس شیشه ای » چهره موفقی از پرویز پرستویی به جا نگذاشت.
پرویز پرستویی در سال ۱۳۸۱ فیلم نچندان موفق « عزیزم من كوك نیستم » را با بازی خوبش بر پرده سینماها داشت كه در همان سال یكی از دو جایزه بهترین بازیگر مرد را از جشن ماهنامه دنیای تصویر دریافت كرد.
پرستویی در سال ۱۳۸۲، فیلم « دیوانه ای از قفس پرید » را بر پرده داشت و فیلم « بانوی من » را هم در لیست انتظار نمایش خواهد داشت.

منبع : ایران مانیا

مطالب مرتبط

فریبرز عرب نیا

فریبرز عرب نیا
● شرح حال
▪ تاریخ تولد: ۱۳۴۳
▪ همسر سابق آتنه فقیه نصیری
▪ همسر فعلی عسل بدیعی
▪ لیسانس گرافیك از دانشكده هنرهای تجسمی دانشگاه هنر.
▪ هم زمان با تحصیلات دانشگاهی، آموزش سینما را در مجتمع آموزشی سینما آغاز كرد و مدتی نیز كلاسهای بازیگر تئاتر را در كانون تئاتر تجربی گذراند.
▪ نمایش هایی كه طی این دوره بازی و كارگردانی كرده عبارتند از: آوازخوان طاس، كالیگولا، دایره گچی قفقازی و ...
▪ فریبرز عرب نیا تا قبل از سال ۱۳۷۴ در هشت فیلم در نقشهای دوم و سوم ظاهر شد و هیچگاه نتوانست توانایی هایش را به معرض نمایش بگذارد. اما وقتی از طرف مسعود كیمیایی برای بازی در فیلم ضیافت از او دعوت شد، همگان بر این عقیده بودند كه كیمیایی قهرمان خود را یافته است. بازی او در فیلم ضیافت یكی از بهترین بازیهای جشنواره چهاردهم فیلم فجر بود.
▪ اوج هنرنمایی فریبرز عرب نیا در فیلم سلطان بود. او توانست شمایل یك قهرمان به ته خط رسیده را به زیبایی هرچه تمام تر ایفا كند. این نقش آفرینی تا حدی خوب و پذیرفتنی بود كه منتقدان ماهنامه فیلم بازی او را بهترین بازی جشنواره پانزدهم فیلم فجر خواندند. این در حالی بود كه عرب نیا حتی كاندید دریافت جایزه هم نشده بود.
▪ فریبرز عرب نیا در فاصله بین ضیافت و سلطان سه فیلم بازی كرد. سه فیلم حادثه ای. فیملهایی كه نه ارزش ماندگاری داشتند و نه عرب نیا نشانی از خود داشت. عرب نیا تا به امروز همچنان در فیلمهای نچندان مطرح بازی می كند. او می توانست چهره ای ماندگار در سینمای ایران از خود به جای بگذارد اما بیراهه های كارنامه بازیگری او شاید حتی بازیهای بسیار خوبش را زیر سوال ببرد.
▪ فریبرز عرب نیا پس از سلطان، سه چهار بازی خود هم در كارنامه سینمایی اش ثبت كرد تا همچنان خیلیها به او امیدوار باشند. بازی قابل قبول او در فیلم جهان پهلوان تختی و بخصوص شوكران - هر دو ساخته بهروز افخمی - و بازی متفاوت و بسیار دشوارش در فیلم شیفته فریبرز عرب نیا را به عنوان یكی از چهره های برتر دهه هفتاد سینمای ایران معرفی كرد.
● فیلم شناسی:
▪ شاهرگ (علی غفاری، ۱۳۷۶)
▪ بادامهای تلخ (كاظم معصومی، ۷۷/۱۳۷۶)
▪ شوكران (بهروز افخمی، ۱۳۷۷)
▪ دلباخته (خسرو معصومی، ۱۳۷۸)
▪ شیفته (محمدعلی سجادی، ۱۳۷۸)
▪ هزاران زن مثل من (رضا كریمی، ۱۳۷۸)
▪ رنگ شب (محمدعلی سجادی، ۱۳۷۹)
▪ هفت پرده (فرزاد مؤتمن، ۱۳۷۹)
▪ از صمیم قلب (بهرام كاظمی، ۱۳۷۹)
▪ وكیل (مجموعه تلویزیونی، سیروس مقدم، ۱۳۸۱)
▪ شیاد (قدرت الله صلح میرزایی، ۱۳۸۱)
▪ عطش (محمدحسین فرح بخش، ۱۳۸۱)
▪ برگ برنده (سیروس الوند، ۱۳۸۱)
▪ پروانه (عباس رافعی)
▪ وصل نیكان (ابراهیم حاتمی كیا، ۱۳۷۰)
▪ مسافران (بهرام بیضایی، ۱۳۷۰)
▪ خسوف (رسول ملاقلی پور، ۱۳۷۱)
▪ من زمین را دوست دارم (ابوالحسن داودی، ۱۳۷۲)
▪ آهوی وحشی (حمید خیرالدین، ۱۳۷۱)
▪ مرد پنجم (سیدمحسن شهابی، ۱۳۷۳)
▪ سالهای بیقراری (مسعود نوابی، ۱۳۷۳)
▪ كاكادو (تهمینه میلانی، ۱۳۷۳)
▪ ضیافت (مسعود كیمیایی، ۱۳۷۴)
▪ ستاره های سربی (مهدی ودادی، ۱۳۷۵)
▪ فرار مرگبار (تورج منصوری، ۱۳۷۴)
▪ بالاتر از خطر (سعید عالم زاده، ۱۳۷۵)
▪ سلطان (مسعود كیمیایی، ۱۳۷۵)
▪ جهان پهلوان تختی (بهروز افخمی، ۱۳۷۶)

وبگردی
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!