جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ / Friday, 16 November, 2018

سدیم


سدیم
سدیم یکی از عناصر متداول موجود در پوسته زمین است به طوری که ۶/۲ درصد پوسته زمین را ترکیبهای سدیم دار تشکیل میدهد. مهم ترین ترکیب آن نمک خوراکی یا سدیم کلراید است .
نمک خوراکی را میتوان از آب دریا یا سنگ نمک بدست آورد . سدیم از نظر واکنش پذیری بسیار شبیه عنصر همگروه خود لیتیم عمل میکند . بنابر این استخراج آن از سنگ نمک به دشواری انجام میشود.
برای استخراج سدیم از الکترولیز نمک آن استفاده می شود. سلول الکترولیزی آن سلول داون نامیده میشود.
در این سلول ،‌سدیم کلراید ذوب میشود .پس جریان الکتریکی را از خود عبور میدهد .یونهای کلراید به سمت آْند کشیده می شوند . به جایی که در آن اکترون از دست می دهند:
۲Cl- – ۲e ==è Cl۲
پس در آند گاز کلر تشکیل میشود . یونهای کلر الکترون از دست می دهند و اکسید می شوند.
یونهای سدیم به سمت کاتد کشیده می شوند در اینجا هر یون سدیم یک اکترون می گیرد:
Na+ + e ==è Na
پس در کاتد سدیم مذاب تشکیل میشود .همانطور که یونهای سدیم الکترون میگیرند کاهش می یابند.
جدا نگهداشتن سدیم مایع از کلر، ضروری و مهم است زیرا این دو برای تشکیل دوباره سدیم کلراید به شدت با هم واکنش میدهند.
از آنجا که سدیم فلزی بسیار واکنش پذیر است، معمولا به صورت همراه با فلزهای دیگر کمتر کاربرد دارد .این فلز با آب به شدت واکنش میدهد پس میتوان نتیجه گرفت که در محیط مرطوب چندان کاربرد ندارد.
به هر حال بالا بودن واکنش پذیری آن، به این معناست که میتوان در استخراج تیتانیم از تیتانیم کلراید ،‌از سدیم استفاده کرد :
TiCl۴ + ۴Na ==è ۴NaCl + Ti
معمولا در این واکنش،‌به جای سدیم ،‌بیشتر از منیزیم استفاده می شود .
از سدیم می توان به عنوان خنک کننده در نیروگاههای هسته ای استفاده کرد. به این ترتیب ،‌گرما از راکتورهای داغ به دیگ های بخار ( جایی که آب به جوش می آید )‌منتقل میشود.
سدیم برای این کار مناسب است زیرا هدایت کننده گرمایی مناسبی است.هنگامی که ذوب میشود به آسانی جاری میشود و در گستره ی بسیار وسیعی از دما به حالت مایع وجود دارد.
سدیم در ۹۸ ۰Cذوب میشود و تا دما به ۸۹۱ ۰C نرسد ،‌نمی جوشد،‌اما سدیم مایع را هنگامی که داغ است باید از رطوبت دور نگه داشت.
لامپهای زرد خیابان، دارای بخار سدیم هستند. به ازای هر ژول انرژی الکتریکی که به بخار سدیم میرسد،‌مقدار زیادی نور مریی از آن بیرون می آید . به همین علت این لامپ ها ارزان هستند.

منبع : دانشجویان

مطالب مرتبط

تاثیرات دمای پایین پلاسما در عمل آوری ، شستشو و رنگرزی الیاف طبیعی

تاثیرات دمای پایین پلاسما در عمل آوری ، شستشو و رنگرزی الیاف طبیعی
زاویه ی تماس ، خواص صمغ گیری ، قابلیت شستشو و قابلیت رنگرزی الیاف پشم و کتان بوسیله ی دمای پایین پلاسما تاثیر پذیر میشوند. پس از عمل آوردن نمونه هایی از الیاف پشم و کتان نشان داده شد که آبدوستی آن افزایش یافته و فرایند های شستشو و رنگرزی آن تا حدود ۵۰% پیشرفت می کند.
همواه مشکلاتی برای رنگرزی و تکمیل الیاف طبیعی وجود دارد از جمله : سطح فلس مانند پشم همواره یک سطح مانع برای رنگ محسوب میگردد نیز پشم خام به طور طبیعی دارای روغن ها و کتان دارای واکس می باشد. برای انجام فرایند های نساجی و نیز بالا بردن تاثیر حلال های رنگرزی و تکمیل دیگر روغن ها به آن اضافه می شوند. همه ی این نتایج در طول مدت فرایند و با صرف انرژی زیادی بدست می آید. با عمل آوری توسط پلاسما تنش و کرنش الیاف و نیز مقاومت لیف در مقابل چروک شدن افزایش می یابد وسطح مقاومت کاهش می یابد به عبارتی راندمان فرایندهای نساجی را بالا می برد. تاثیر عمل آوری با پلاسما روی رنگرزی الیف در پشم سهم بسیار عمده ای دارد و سرعت رنگرزی روی پلیمرها را به طور قابل توجهی افزایش می دهد .
در این آزمایشات که توسط D. Sun & G.K.Stylios انجام گرفته عملیات پلاسمایی برر روی الیاف با گاز ۲O انجام گرفته است.
● نتایج :
زاویه ی تماس بطور قابل توجهی بعد از عمل آوری پلاسما افزایش یافته است.
به دلیل تولید گروه های وابسته به اکسیژن (C=O- و OH- و OHH- ) نقش عمده ای در افزایش خواص آبدوستی الیاف دارد.
قابلیت صمغ گیری الیاف پشم و کتان عمل آوری شده با پلاسمای O۲ به طور چشمگیری در هر دو حمام رنگرزی و شستشو افزایش می یابد.
عمل آوردن با پلاسما در دمای پایین سرعت شستشو و رنگرزی را افزایش داده و این به معنای کاهش زمان برای شستشو و رنگرزی می باشد.
فرایند پلاسما یک فرایند دوستدار محیط زیست می باشد ، انرژی کمتری صرف کرده و رطوبت محیط را جذب می کند .
پلاسما خواص سطح مواد را بدون تغییر دادن ویژگی های جرم و حجم بهینه سازی می کندو مصرف مواد شیمیایی در آن پایین است و این به دلیل استفاده از فرایندهای فیزیکی در پلاسما می باشد.
مهمترین فاکتور در بهبود خواص سطح لایه ایجاد شیارها و و روزنه هایی در سطح منسوج می باشد.

وبگردی
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند / فیلم
مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند / فیلم - سید محمدتقی نوربخش، رییس سازمان تامین اجتماعی و عبدالرحمن تاج‌الدین معاون حقوقی و امور مجلس این سازمان که در جریان سفر وزیر کار به استان گلستان دچار سانحه...
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.