سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Tuesday, 24 April, 2018

پرورش گل ارکیده


پرورش گل ارکیده
● گل اُركیده
▪ گل اُركیده ( paphiopedilum ) جنسی ازخانواده اُركیده ها( Orchidaceae ) میباشد .
▪ بعضی از گونه های آن مقاوم و مناسب برای داخل خانه و آپارتمان میباشند .
▪ بطور كلی اُركیده هائیكه دارای برگهای كاملا سبز هستند كمتر در برابر شرایط نامساعد حساسیت نشان می دهند .
چنانچه مایل به پرورش اُركیده در منزل باشند بهتر است نكات زیر را رعایت كنند .
گیاه را در اسفندماه به گلدانی حاوی مخلوطی از خاك برگ ، پیت و خاك معمولی منتقل نموده در ابتداء به میزان كم آب بدهند .
در همان حال به دفعات زیاد با آب فاقد مواد قلیایی بر روی برگها آب پاشیده و یا گلدان را در محل مرطوبی برابر نور و بدور از تابش مستقیم آفتاب قرار دهند .
در نیمه دوم فروردین ماه هنگامیكه ریشه ها به اندازه كافی رشد كردند ، آب فراوان به آن داده شود . دراین هنگام چنانچه بخواهند بر روی گیاه آب بپاشند بایستی دقت نمایند تا فقط برگها خیس شوند.
حرارت مناسب برای اُركیده ۱۵ درجه سانتیگراد است .
زمستانها گلدان را در مكان سردی تحت ۸ درجه سانتیگراد حرارت قرار داده و از میزان آب بكاهند .
● تكثیر :
تكثیر اُركیده به روش تقسیم در بهار امكان پذیر است .

منبع : سایت هرس

مطالب مرتبط

پرورش چغندر

پرورش چغندر
چغندر گیاهیست دوساله که ازریشه ضخیم وگوشتی آن استفاده میشود .انواع مختلف چغندر دارای رنگ های متفاوت هستند .در سال اول کشت این گیاه ، ریشه ضخیم و گوشتی می شود و در سال دوم ساقه و گل ان بوجود می آیند.گل های این گیاه کوچک و سبز رنگ و در دسته های شش تائی تا ده تائی در راس ساقه قرار می گیرند .
بذر چغندر که دانه هایی قهوه ای رنگ و قلوه ای شکل هستند در غلافی به رنگ زرد مایل به سبز قرار دارند .مصرف این گیاه بنا به انواع مختلف متفاوت است .مهمترین نوع آن چغندر قند می باشد که از آن قند تهیه می شود . نوعی دیگرازاین گیاه را برای خوراک دام مورد استفاده قرار میدهند .
نوع سوم همان چغندری است که عموم مردم آن را می شناسند و به صورت پخته در غذا از آن استفاده می شود و یا در سالاد بکار می رود .
از انواع چغندر ، که به مصرف خوراک انسان می رسد ، دو نوع زیر مورد توجه است :
۱) چغندر قرمز : که بصورت پخته در خوراک و یا به تنهائی و یا در سالاد مصرف می شود .
۲) چغندر سفید : که در غذا به صورت پخته مصرف می گردد
● آب و هوا و خاک :
این گیاه در هر آب و هوا و خاکی کشت می شود .
ولی مناسب ترین خاک برای کشت این گیاه ، اراضی رُسی آهکی و یا رُسی شنی می باشند .
چغندر ، به کود فراوان نیاز دارد و درصورتی که بخواهند از کود دامی استفاده نمایند ، بایستی دقت شود که کاملا پوسیده باشد .
● روش کاشت :
این گیاه را به دو صورت دستپاش و خطی می کارند .
ولی بهترین روش کشت طریقه خطی است که فاصله خطوط از یکدیگر ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر باشد .
در صورتی که قبل از کاشت چند ساعت بذر را در آب بخیسانند در سبز شدن سریع گیاه موثر خواهد بود .
پس از کاشت بذر و سبز شدن گیاه وجین کردن و در صورت لزوم سله شکنی باید انجام گیرد .چغندر ، را معمولا در فروردین ماه و اردیبهشت ماه می کارند .
● بذر گیری :
بذرگیری از این گیاه ، از بین چغندرهائی که در سال اول از زمین خارج ساخته اند ، تعدادی از آنها را که دارای شکل منظم و حجم متوسط بوده و زخمی نمی باشند ، همچنین فرورفتگی و برجستگی ناموزون ندارند ، جدا کرده و برگ های آنها را قطع می کنند ، به ترتیبی که جوانه وسطی که بایستی بعدا سبز شود صدمه نبیند .
آنگاه آنها را در محلی سرپوشیده و خشک قرار داده با شن خشک و خاکه زغال و خاک اره می پوشانند .
در فروردین ماه و اردیبهشت ماه سال بعد ، این چغندرها را در زمینی که قبلا آماده ساخته اند به فاصله ۸۰ سانتیمتر از یکدیگر می کارند و روی آنها را با خاک پوشانیده آبیاری می کنند .
زمانی که ساقه گل ظاهر شد نوک ساقه را می شکنند تا گل های پائینی ساقه که بهتر تغذیه شده اند باقی بماند .
بذر چغندر ، با توجه به هوای محل کاشت در ماه های تیر و مرداد و شهریور می رسد .پس از رسیدن بذر ساقه ها را قطع نموده و خشک می کنند .
آنگاه آنها را کوبیده ( با زدن به زمین ) تا دانه ها از غلاف خارج شوند و وسیله سَرَند و یا غربال پاک کرده و در سایه خشک می کنند . سپس در ظروف مناسبی نگهداری می نمایند .

وبگردی
دادستانی که به قانون تمکین نکرد
دادستانی که به قانون تمکین نکرد - نکته دیگری که برای شخص من در ماجرای مرتضوی بسیار مهم‌تر از شرایط او در زندان است، عدم تمکین ایشان به قانون است. مرتضوی به عنوان یک دادستان و شخصیت‌های برجسته و بانفوذ قوه قضائیه حاضر نشد به قانون تمکین کند. حالا دیگر اهمیتی ندارد که مرتضوی در بند 241 باشد یا 309 یا چقدر به مرخصی بیاید، مهم این است که اتفاقات اخیر نشان داد که او هیچ پایبندی به قانون نداشته و ندارد
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!