چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 14 November, 2018

پیشینه تاریخی


در استان گیلان و به طور مشخص در دو شهرستان تالش و رودبار طوایف مختلفی زندگی می‌كنند كه از نظر نحوه و زمان استقرار تفاوت دارند. در زیر به تاریخچه مهمترین طوایف منطقه اشاره می‌شود :
ایلات تالش : مهم‌ترین ایلات شهرستان تالش عبارتند از : ایل خاشا‌بری (خاشه‌بری)، ایل ملالی، ایل شاندرمن، ایلات ماسوله. در زمان حكومت صفویان، مردم و ایل‌های تالش در محل كنونی خویش ساكن و مورد توجه ویژه سلاطین این سلسله بوده‌اند. عشایر تالش سرباز كافی در اختیار دولت صفوی قرار می‌دادند و از سرزمین‌های پربركت و ثروتمند اركوان، اوجارود، اولوب، لنكران، دریك، زاوند، آستارا، گرگانرود و غیره در اختیار آنان قرار می‌‌گرفت.
در طول شش قرن تالش‌ها به تدریج سلطه نظامی خود را بر خطه شیروان و گیلان اعمال می‌كردند و از نظر سیاسی نیز قدرت مسلط منطقه به شمار می‌رفتند. ولی به موجب عهدنامه تركمان چای دولت ایران بیشتر اراضی آنان را تا ساحل چپ آستارا برای همیشه به روسیه واگذار كرد. در نتیجه، از این قلمرو محدوده‌ای بین رودخانه‌های آستارا و اسالم برای ایران باقی ماند. بدیهی است قرارداد مزبور در زندگی اجتماعی و اقتصادی مردم این ناحیه اثر نامطلوبی به جا گذاشت. هر ایل مجموعه‌ای از طایفه‌های كوچك و بزرگ است كه در حوزه جغرافیایی مشخصی پراكنده‌اند. زندگی آنان بیشتر بر مبنای نیمه شبانی استوار است و بین ارتفاعات و دره‌ها، متناسب با وضعیت اقلیمی فصل حركت می‌كنند و مراتع ییلاقی آنان اشتراكی است.
ایلات رودبار : مهم‌ترین ایل منطقه رودبار را عمارلو (ریشوند = رشوند) تشكیل می‌دهد. كوچ‌نشینان عمارلو در بیش از پنجاه روستای دهستان عمارلو و در دو طرف شاهرود و سمت راست سفید رود (از پل منجیل تا دیلمان) زندگی می‌‌كنند. این كوچ‌نشینان در قرن شانزدهم میلادی به این حدود كوچانده شده‌اند و از ایلات كرد می‌باشند. كردان عمارلو یا ریشوند تیره‌ای از ایل بزرگ «ببه» هستند كه به فرمان شاه‌عباس اول هشتصد خانوار از آنان از ارزروم تركیه به این محل كوچ داده شده‌اند. برخی نیز معتقدند كه نادرشاه ایل عمارلو كه از جمله ایلات كرد شمال خراسان بود به ناحیه‌ای در ارتفاعات جنوب میدان كه در قسمت غربی كوهستان الموت واقع شده كوچانیده است.
وبگردی
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا - بررسی کوچ برخی مدیران شرکت سایپا به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.