یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Sunday, 22 April, 2018

شکر تیغال


شکر تیغال
نام علمی: Echinops ritro Veitch,s Blue
خانواده: ASTERACEAE
گیاه دائمی با برگهایی به رنگ سبز تیره و طول ۲۰ سانتی متر، بیضوی و در حاشیه دندانه دار و خاردار كه گلهای كروی آن به قطر ۵/۴-۵/۲ سانتی متر به رنگ آبی - بنفش در فصل تابستان ظاهر می شوند. حداكثر بلندی ۶۰ و گستردگی آن به ۴۵ سانتی متر می رسد.
نیازها: مكان كاملا آفتابی، خاك ضعیف كه دارای زهكش خوب باشد. جهت جلوگیری از ازدیاد خودبخودی در اثر پراكنش بذر می بایست مرتبا گلهای خشك چیده شوند. گلهای این واریته بعنوان گل شاخه بریده مورد استفاده قرار می گیرند.
ازدیاد: از طریق خریداری و كاشت بذر در اواسط بهار و یا تقسیم گیاه از پاییز تا بهار امكان پذیر است.

منبع : روزنامه همشهری

مطالب مرتبط

باغ شیشه ای تراریوم

باغ شیشه ای تراریوم
انتخاب ظرف :
تقریبا همه نوع ظرف شیشه ای بی رنگ با اشكال و اندازه های متفاوت برای كار مناسب است . این ظروف شامل انواع بطری ، تنگ ماهی ، آكواریوم ، شیشه های مربا و ترشی ، شیشه های تزئینی با فرم حیوانات و حتی گیلاسهای كوچك می شوند .
از چه گیاهانی استفاده كنیم :
مناسب ترین گیاهان برای این كار آنهائی هستند كه علاوه بر داشتن شاخ و برگ زیبا و رنگین ، تحمل شرایط نیمه سایه و مرطوب را نیز داشته باشند و آهنگ رشدشان سریع نباشد از جمله این گیاهان می توان از بگونیا ، بنفشه آفریقایی ، بنفشه وحشی ، پیرومیا ، پی لئا ، توت فرنگی وحشی ، دراسنا ، سرخس ، فیتونیا ، مارانتا.
نوع خاك :
خاك مورد نظر نباید زیاد حاصلخیز و غنی باشد زیرا در غیر این صورت باعث تسریع رشد گیاهان شده ، هماهنگی مجموعه را از بین میبرد .
مخلوطی از یك قسمت خاك و یك قسمت ماسه و یك قسمت خزه درخت برای این منظور مناسب است . در ضمن جهت زهكشی لایه ای از سنگریزه یا تكه های گلدان شكسته و ذغال خرد شده در ته ظرف قرار داده می شود . قبل از ریختن خاك درون ظرف باید آن را كمی مرطوب كرد .
طرز كاشتن :
وسایل مورد نیاز از قبیل ظرف ، خاك ، گیاه یك قاشق كوچك دسته بلند و یك انبرك را برای سهولت كار فراهم كنید .سپس با كنار هم قرار دادن گیاهان و جابجا كردن آنها طرح مورد نظر خود را بریزید كه هنگام كاشتن با مشكلی از این نظر برخورد نكنید . ظرف شیشه ای را قبلا شسته و آماده كنید سپس لایه های ذغال و سنگریزه یا قطعات شكسته گلدان را در ته ظرف قرار داه روی آن را با مخلوط خاك بپوشانید . در حالی كه از بطری دهان تنگ استفاده میكنید می توانید خاك را بوسیله قیف كاغذی بداخل بطری بریزید كه جدار آن كثیف نشود . هنگام خاكریزی باید زاویه دید باغ شیشه ای را مورد نظر قرار گیرد. اگر بخواهید كه مجموعه شما از همه طرف دیده شود باید تپه كوچكی از خاك وسط ظرف ایجاد كنید كه گیاهان روی آن كاشته شوند . سپس سوراخهایی را با انگشت یا انبرك در سطح خاك ایجاد كنید ریشه گیاهان را درون سوراخها قرار دهید پس از كاشت گیاه می توانید سطح خاك را با سنگریزه های كوچك و یا خزه بپوشانید حال گیاهان را می توانید با یك اسپری آب داده خاك چسبیده به جدار شیشه را با آن شسته و بطرف پائین هدایت كنید . بعد از كاشتن معمولا" ظرف را بوسیله در خودش و یا پنبه و غیره مسدود می كنند ( به جز یك سوراخ كوچك كه برای گردش هوا باز گذاشته می شود )
مراقبت :
بهترین جا برای نگهداری باغ شیشه ای پنجره های شمالی و یا شمال شرقی است . این گیاهان به نور احتیاج مبرم دارند ولی از نور مستقیم خورشید باید محافظت شود . از آب دادن زیاد خود داری شود بنابراین تا وقتی كه سطح خاك نسبتا خشك نشده از آب دادن خوداری كنید .

وبگردی
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!