شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ / Saturday, 21 July, 2018

۶ اردیبهشت ـ ۲۶ آوریل ـ بی سیم پهلوی و رادیو تهران


بی سیم قصر (بی سیم پهلوی واقع در خیابان شمیران، چهار راه سید خندان امروز) كه دكلهای آن هنوز از آن زمان باقی مانده اند ششم اردیبهشت ۱۳۰۵ (۲۶ آوریل۱۹۲۶) گشایش یافت و ایران مجهز به مخابرات (تلگراف) بدون سیم شد. مقدمات این كار با كمك آلمانی ها دوسال طول كشیده بود. پیش از اتمام كار، رضا شاه (پهلوی اول) آرزوهای خود را برای ایران نوشت و در زیر پایه این دكلها قرار داد.
۱۴ سال بعد در چهارم اردیبهشت (۲۴ آوریل۱۹۴۰) رادیو تهران در همین محل و با استفاده از دو فرستنده ۲۰ كیلو واتی و دو كیلو واتی موجود ویژه ارسال تلگرام آغاز بكار كرد.
برنامه های رادیو تهران در آغاز كار «من درآوردی» بود و با استاندارد بین المللی مطابقت نداشت. گویندگان، اعضای دسته های اركستر و نویسندگان گفتار باید هر روز مسیر تهران تا باغ بی سیم را كه متعلق به وزارت پست و تلگراف بوده است طی می كردند و همه تلاش خود را بكار می بردند تا دیر به مقصد نرسند. اخبار در دو نسخه تهیه و به دو موتوسیكلت سوار داده می شد تا اگر فرضا یكی از آنان ضمن راه (تهران به بی سیم) دچار حادثه غیر مترقبه شود، دیگری به موقع، اخبار را به دست گوینده برساند. بی سیم قصر اینك به سبب گسترش تهران تقریبا در قلب شهر قرار گرفته است.
قسمت های اداری و تنظیم خبر در شهر و عمدتا در خیابان سوم اسفند، خیابان لاله زار و میدان ارگ مستقر بودند و خبرگزاری پارس كه در سال ۱۹۳۴ طبق الگوی خبرگزاری آناتولی (تركیه) تاسیس شده و وابسته به وزارت امور خارجه بود بعدا به سازمان رادیو ضمیمه شد و سازمان رادیو و خبرگزاری و سپس اداره تبلیغات و آنگاه سازمان انتشارات و رادیو نام گرفت و رادیو ایران طبق قانون، از سال ۱۳۵۰ (۱۹۷۱) به تلویزیون ملی ملحق و سازمان ملی رادیو تلویزیون (صدا و سیمای ایران) نام گرفت و قسمت های اصلی و خبر از میدان ارگ به خیابان جام جم منتقل شد. دوران درخشان رادیو ایران و خبرگزاری پارس (ایرنا) مربوط به زمان مدیریت نصرت الله معینان است كه بعدا وزیر این موسسات (ارشاد امروز) شد و اینك در فرانسه زندگی می كند.

منبع : تاریخ ایران و جهان در این روز

مطالب مرتبط

۱۴ دسامبر ۲۰۰۳ ـ دستگیری صدام حسین و تحلیلها و اظهار نظرهای اولیه در باره این رویداد و شخص او

۱۴ دسامبر ۲۰۰۳ ـ دستگیری صدام حسین و تحلیلها و اظهار نظرهای اولیه در باره این رویداد و شخص او
۱۴ دسامبر ۲۰۰۳ مقامات نظامی آمریکا در عراق که این کشور را از آوریل این سال در اشغال دارند اعلام کردند که روز پیش از آن ( ۱۳ دسامبر ) صدام حسین را که قبلا از ریاست جمهوری عراق برکنار ساخته بودند دستگیر کرده اند. صدام حسین از زمان ورود نیروهای آمریکا به حاشیه شهر بغداد خود را پنهان ساخته بود و جز بیرون دادن دو نوار صدا اثری از او نبود . در هشت ماهی که از پنهان شدن صدام می گذشت بسیاری از مقامات تراز اول دولت او دستگیر و یا تسلیم شده بودند ، دو پسر و نوه اش کشته و دخترانش به اردن پناهنده شده بودند و دولت آمریکا برای مرده و یا زنده وی ۲۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.
طبق اظهار مقامات نظامی آمریکا در عراق ، صدام در کلبه ای در یک مزرعه ، نه چندان دور از شهرک « ادوار » در ۱۶ کیلومتری «تکریت» در یک زیر زمینی در عمق دو و نیم متری به وسعت دو در ۳ متر که بر مدخل کوچک آن یک قطعه « اسفنج فشرده » پلاستیک آلوده به خاک و گل - ویژه بسته بندی وسائل شکستنی قرارداده و روی آن قالیچه کهنه ای افکنده بودند پنهان شده بود. این زیر زمینی در فاصله یک متری ساختمان یک خانه خشت و گلی دو اطاقه قرار داشت و در محوطه اطراف تعدادی بز و گوسفند چرا می کردند. رئیس جمهور برکنار شده عراق هنگام دستگیر شدن لباسی کثیف برتن و ریشی بلند داشت و یک سلاح کمری آماده شلیک در اختیار او بود و با این که این تپانچه روی زانویش بود از آن استفاده نکرد و به محض ورود سرباز آمریکایی به زیر زمینی قفس مانند تسلیم شد و در پاسخ به پرسش سرباز که خود را معرفی کند گفت که صدام حسین است. مخفیگاه صدام دارای هوا کش برقی بود که با لوله به خارج راه داشت . دریک اطاق خانه مقداری لباس و بعضا استفاده نشده، یک جعبه حاوی ۷۵۰ هزار دلار اسکناس یکصد دلاری و یک تفنگ کالاشنیکوف به دست آمد . از اطاق دیگر به صورت آشپزخانه استفاده می شد که وضعیتی درهم و کثیف داشت. در این محوطه و در دسترس صدام، وسایل مخابراتی به دست نیامد و آن طور که گفته شده بود با خود مواد منفجره و کپسول سیانور هم نداشت. هنگام نزدیک شدن سربازان آمریکایی به کلبه ، یک خودرو تاکسی در نزدیکی آن پارک شده بود و دو مرد جوان به محض احساس خطر از آنجا فرار کردند و به سمت درختان که تا دجله فاصله ای نداشت دویدند که دستگیر شدند. بعدا معلوم شد که این دوتن جاسم ۱۷ ساله و علاء ۱۹ ساله برادران الدوری مالک ۳۸ ساله مزرعه و کلبه داخل آن بودند و تاکسی متعلق به علاء بود . این دو گفتند که برادرشان الدوری یک بیمار قلبی است که در خانه اش در«ادوار» بستری است و او از ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۵ یکی از نظامیان گارد کاخ صدام حسین بود که یه علت ابتلا ء به بیماری قلبی معاف شده است.
از اظهارات مقامات نظامی آمریکا در عراق چنین برمی آید که در جریان تحقیق از ده تن افراد خانواده های مربوط به صدام ،به مخفیگاه او پی برده بودند .ولی منابع دیگر گفته اند که احتمالا یکی از محافظان دست دوم صدام وی را لو داده بود. پاره ای هم با استناد به این که جلال طالبانی یکی از سران کرد که از دیر زمان با آمریکا مناسبات حسنه داشته و شنبه شب هنگام ورود به ایران ، در مرز دو کشور اشاره به دستگیری صدام کرده بود احتمال داده بودند که در دستگیری رئیس جمهوری پیشین عراق نقش داشته است.
در پی دستگیری صدام ، دولت آمریکا اعلام کرد که پس از انجام تحقیقات چون وی تبعه عراق است باید در همان کشور محاکمه شود. تحلیل نگاران در نتیجه گیری های اولیه خود چنین ابراز نظر کرده بودند : در شرایط و وضعیتی که صدام در مخفیگاه داشت گمان نمی رود که نقش موثر در مقاومت های جاری عراقی ها و روند زد و خوردها داشته بود.
تحلیلهای اولیه دیگر شخصیت صدام را زیر سئوال برده بود که چرا همانند یک مرد - زمانی نیرومند - هنگام ورود نظامیان به مخفیگاهش ،خودکشی نکرد و یا با استفاده از تپانچه ای که داشت دست به مقاومت نزد و مردانه کشته نشد. یا این که چرا پس از شکست نظامی با محترمانه و با لباس و وضعیت خوب تسلیم نشده بود زیرا می دانست که در جامعه متفرق عراق سرانجام به دام می افتد و تحقیر می شود.
تحلیلهای اولیه دیگر در باره زندگی سیاسی و کار های دولتی صدام بود که در خانواده ای نسبتا فقیر به دنیا آمده بود ، در ۱۹ سالگی به حزب سوسیالیستی بعث پیوسته بود ، در ترور نافرجام سال ۱۹۵۹ ژنرال عبدالکریم قاسم( رهبر چپگرای وقت عراق ) از ناحیه پا گلوله خورده ،مجروح شده و به سوریه گریخته بود و از آنجا به مصر رفته بود . در بازگشت درحوادث سال ۱۹۶۸ که به روی کار آمدن قطعی حزب بعث انجامید شرکت کرده بود و معاون ژنرال حسن البکر شده بود و ۱۱ سال بعد البکر را مجبور به کناره گیری محترمانه کرده و بر جای او نشسته بود و ....
برخی مورخان و اصحاب نظر در نخستین روز دستگیری صدام در پاسخ به پرسش رسانه های همگانی درباره وی گفته بودند که صدام شرایط پس از فروپاشی بلوک شرق را درک نکرد و یا نخواست آن را باور کند و به همان راه قبلی ادامه داد و برای خود و مردم عراق دردسر ساخت و تلاش و مبارزه عراقی ها اینک به این خاطر است که به دوران پس از جنگ جهانی اول بازگردانده نشوند و اختیار خود و مالکیت منابع اقتصادی شان را از دست ندهند.
این اصحاب نظر ابراز تعجب کرده بودند که چرا صدام در ۱۱ سال پس از تصرف کویت ، به خود نیامد و از فرصت های متعدد که فراهم شد نکرد وگفته بودند او که اسلحه کشتار جمعی نداشت ، چرا اجازه نداد که هرجستجویی را که می خواهند در عراق بعمل آورند. او که می دانست تا یک قدرت رقیب برای آمریکا پیدا نشود او را رها نخواهد ساخت ، چرا با این کشور از در سازش و دوستی وارد نشد . در دوران حکومت هشت ساله کلینتون به آسانی می نوانست با آمریکا سازش کند که نکرد. باید دید که چه فکری در سر داشت . آن چه که مسلم است نه یک نظامی خوب بود و نه یک دیپلمات و به نظر می رسد که فرصت کافی برای مطالعه اوضاع جهان را هم نداشت . دولتمردی که بخواهد در شرایط فعلی دنیا ( نظمی که پس از فروپاشی شوروی برقرار شده است ) ، از خطر دور باشد و بدون دغدغه ادامه حکومت دهد باید دست کم باید باهمسایگان کشورش روابط دوستانه داشته و ناراضی و دشمن داخلی هم نداشته باشد تا بهانه به دست دهند. در دنیای امروز اگر محال نباشد ، بسیار مشکل است بشود دولتی را که مورد حمایت مردمش باشد تغییر داد.
در نظم کنونی جهان که پس از فروپاشی شوروی برقرار شده صدام حسین دومین رئیس یک کشور است که در وطن خود ، در پی حملات نظامی دستگیر شده است.

وبگردی
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس - کامران غضنفری با کتاب «راز قطعنامه» شناخته شد؛ هر چند بیش از آن هم دستی بر آتش نوشتن و پژوهش داشت. غضنفری بعد از این تجربه های موفق دست به انتشار کتاب یا به قول خودش مقاله مفصل در مورد پیشنه، زندگی و عملکرد حسن روحانی در فضای مجازی زده است.
ماجرای احسان علیخانی و  ثامن الحجج
ماجرای احسان علیخانی و ثامن الحجج - پنج ماه بعد از اعلام رسمی غیرقانونی بودنِ موسسه ثامن الحجج در آبان 1393، برنامه تحویل سال 1394 شبکه سوم سیما تحت عنوان «بهارنارنج» با تهیه کنندگی و به مدت هشت ساعت پخش شد و این بار به جای تبلیغ مستقیم ثامن الحجج، باشگاه فرهنگی و ورزشی ثامن الحجج تبلیغ شد! در این برنامه بارها از ابوالفضل میرعلی مدیرعامل موسسه ثامن الحجج با عنوان دکتر تقدیر به عمل آمد؛ دکتری که اکنون مشخص شده یک دیپلمه با سوابق مالی…
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج - دو چهره مشهور تلویزیون نیز از مواهب موسسه ثامن الحجج بی نصیب نبوده‌اند. مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون‌تومانی و ۴۰۰ میلیون‌تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م.م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند