دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ / Monday, 22 January, 2018

شرایط کودکان ـ خمیدگی پاها (پاهای پرانتزی و خمیده به داخل)


شرایط کودکان ـ خمیدگی پاها (پاهای پرانتزی و خمیده به داخل)
حالاتی هستند که در آنها پاها بیش از هم به هم چسبیده، یا بیش از حد از هم باز هستند.
کلاً وقتی که کودک راست می‌ایستد، قوزک‌ها و زانوها باید تقریباً یا کاملاً به هم بچسبند. هنگامی که نوزاد به پشت یا شکم خوابیده، پاهای او را بکشید. اگر قوزک‌ها به هم خوردند، ولی زانوها به هم نخوردند، پاهای خمیده به داخل و اگر زانوها به هم خوردند و قوزک‌ها نخوردند، پاهای خمیده به خارج داریم.
مطابق این استاندارد تمام نوازادان و کودکان و بزرگسالان پاهای خمیده به داخل یا خارج دارند و بنابراین، نباید نگران شوید. بیشتر نوزادان قبل از این‌که شروع به راه رفتن کنند، پاهای خمیده به داخل دارند و بنابراین، وقتی شروع به راه رفتن می‌کنند، مانند گاوبازها گشاد گشاد راه می‌روند. ولی در این حالت معمولاً تا سن دو سالگی خودبه‌خود بهبود می‌یابد. بسیاری از کودکان به‌ویژه کودکان چاق، قبل از مدرسه رفتن پاهای خمیده به خارج دارند، ولی این حالت نیز خودبه‌خود خوب می‌شود.
این ناهنجاری‌ پاهای خمیده به داخل یا خارج، یا در اثر راشی‌تیسم (کمبود ویتامین D) است و یا این‌که موروثی باشد این ناهنجاری‌ها اگرچه ۵۰ سال پیش شایع بودند، در حال حاضر در ایالات متحده نادرند. یک نوع نامعمول پاهای خمیده به بیرون که اغلب فقط در یک طرف روی می‌دهد، بیماری پلانت است که در آن سر درشت‌نی تغییر شکل می‌دهد.
ـ علائم و نشانه‌ها:
کودک را ایستاده به صورتی که انگشتان پا به جلو باشند، نگه دارید و دقت کنید که آیا قوزک‌ها و زانوها به هم می‌چسبند یا نه. به یاد داشته باشید که این فواصل در افراد مختلف فرق می‌کنند و اغلب اوقات طبیعی هستند.
اگر با این حال مشکوک هستید که مسئله‌ای وجود دارد، با پزشک تماس بگیرید.
ـ مراقبت خانگی:
مراقبت خانگی در بیشتر موارد، لزومی ندارد. تمام کودکان باید برای جلوگیری از راشی‌تیسم در روز ۴۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین دریافت کنند که این مقدار در اکثر شیر خشک‌ها و غذهای کمکی وجود دارد. اگر کودک شما از پستان مادر شیر می‌خورد (که مقدار ویتامین در آن متغیر است) از پزشک خود سئوال کنید که آیا به ویتامین اضافی نیازی هست یا نه.
ـ موارد احتیاط:
۱. اگر شما فکر می‌کنید که کودک شما پاهای خمیده به خارج یا داخل دارد، او را تحت نظر بگیرید که آیا ظرف چند ماه وضعش بهتر می‌شود یا بدتر. اگر بدتر شد، به پزشک مراجعه کنید.
۲. هیچ‌گاه بدون تجویز پزشک از کفش‌های طبی استفاده نکنید.
۳. هیچ‌گاه بدون تجویز پزشک ویتامین D مصرف نکنید. مقادیر بیش از اندازه ویتامین D می‌تواند مضر باشد.
ـ درمان پزشکی:
پزشک کودک را معاینه خواهد کرد، ولی معمولاً تنها درمان لازم، صبر کردن خواهد بود تا این‌که مشخص شود وضعیت بهتر می‌شود یا نه.
پزشک از زانوها رادیوگرافی می‌کند و مقدار ویتامین D را در خون اندازه می‌گیرد. ندرتاً از چوب برای بستن و یا کفش‌های طبی استفاده به عمل آید. برای بیماری بلانت از کمربندهای ویژه و یا عمل جراحی استفاده می‌شود.

منبع : مطالب ارسال شده

مطالب مرتبط

مسمومیت غذائی در کودکان


مسمومیت غذائی در کودکان
غذای آلوده کودکان و بزرگسالان را به بیماری‌های سختی مبتلا می‌کند. اگر عضوی از خانواده غذای مسمومی بخورد، در مورد او باید راهکارهای زیر را به‌کار ببندید.
بیماری‌های ناشی از مصرف موادغذائی که سالانه بیش از ۷۵ میلیون نفر را مبتلا می‌سازد، به‌وسیلهٔ سموم انگل‌ها، ویروس‌ها و مخصوصاً باکتری‌ها نظیر سالمونلا، ای‌کولای و استافیلوکوک ایجاد می‌شود.
کودکان که در دستگاه ایمنی آنها به‌طور کامل رشد نیافته، هم‌چنین زنان باردار و سالمندان بیشتر در معرض خطر بیماری حاد قرار دارند، اما بعضی اوقات یک احتیاط ساده به شما کمک می‌کند تا در امان بمانید.
● مامان دلم درد می‌کنه
مسمومیت غذائی در هر جائی از یک ساعت تا سه ساعت پس از خوردن غذای فاسد یا خام شروع می‌شود که علائم آن اسهال، استفراغ، گرفتگی عضلات و تب است. در زیر بعضی موارد خطر که باید در نظر گرفته شوند، بیان شده است.
● وضعیت: چند ساعت پس از یک گردش خانوادگی پسر ۹ ساله شما دچار استفراغ می‌شود
▪ علت: باکتری استافیلوکوک
▪ راهکار: کودک را بخوابانید و به او مقداری آب بدهید، همچنین می‌توانید به او محلول هیدراته‌ای نظیر pedialyte بخورانید. اما اگر تب کودک بالاتر رفت و در بلع مایعات مشکل داشت باید با متخصص اطفال تماس بگیرید.
● وضعیت: کودک ۶ ماهه شما دل‌درد و اسهال دارد
▪ علت: سالموتلا
▪ راهکار: به کودک مقداری آب بخورانید و با متخصص اطفال تماس بگیرید. از آنجائی‌که غذای مسموم در کودکان بیش از بچه‌های بزرگتر خطرناک‌تر است، در صورت مشاهده اسهال یا استفراغ در کودک، او را نزد پزشک ببرید، به‌خصوص اگر او علائمی نظیر خشکی دهان تپش سریع قلب یا کاهش دفع ادرار دارد.
● وضعیت: یک‌روز پس از خوردن غذائی نظیر همبرگر دختر ۶ساله شما تب شدیدی می‌کند و اسهال او خونی است.
▪ علت: ای‌کلی، شیگلا، سالمونلا
▪ راهکار: هر چه سریع‌تر کودک را نزد متخصص ببرید. پزشک آزمایش مدفوع می‌دهد تا ببیند علت بیماری برای او چیست، اسهال خونی علامت عفونت شدید است، هرگز به کودکتان داروی ضداسهال ندهید زیرا بیماری او وخیم‌تر می‌شود.
● وضعیت: کودک ۱۱ ماهه شما بی‌حال است و ضعف دارد
▪ علت: بوتولیسم
▪ راهکار: این نوع مسمومیت نادر است اما اگر به موقع درمان شود میزان مرگ‌ومیر ناشی از آن بسیار بالاست. کودک را تحت معاینات صحیح پزشکی قرار دهید، به‌خصوص اگر او عسل خورده باشد که معمولاً علت این نوع مسمومیت در کودکان است. اگر بوتولیسم درمان نشود منجر به فلج یا از کارافتادن دستگاه تنفس می‌شود.
● غذاهائی که باعث مسمومیت می‌شوند:
▪ تخم‌مرغ خام یا نیم‌پز
▪ سالادهای حاوی سس مایونز خانگی
▪ میوه‌های خام، سبزیجات، گوشت قرمز یا گوشت مرغ
▪ میگو، صدف خوراکی، حلزون، صدف دوکفه‌ای
▪ آب سیب تازه و دیگر آب‌میوه‌های غیر پاستوریزه
▪ یونجه و انواع دیگر جوانه‌ها
▪ شیر و پنیرهای غیرپاستوریزه
▪ کنسروهای خانگی
▪ گوشت و هات‌داگ
● رهنمودهائی در مورد آشپزخانه
قبل و بعد از تهیهٔ غذا، دست‌های خود و کودکتان را به مدت ۲۰ ثانیه بشوئید. هرگز موادغذائی را روی سطحی که گوشت خام یا تخم‌مرغ قرار داشته نگذارید.
گوشت قرمز، گوشت مرغ یا ماهی را روی پیشخوان آشپزخانه در معرض هوا قرار ندهید. هوای گرم باعث رشد باکتری‌ها می‌شود.
میوه‌ها و سبزیجات را در آبکش ریخته و با آب‌گرم بشوئید تا آلودگی آنها از بین برود. در صورت نیاز از برس شست‌وشو استفاده کنید. روی پیشخوان آشپزخانه را با آب گرم و صابون تمیز کنید.
پارچه‌های ظرفشوئی را سه بار در هفته در ماشین‌لباسشوئی بیندازید. اسفنج‌ها را با آب و پودر ظرفشوئی ضدعفونی کنید.
● هشدارهای مربوط به دوران بارداری
لیستریوسیس، نوعی مسمومیت غذائی است که زنان باردار ۲۰ مرتبه بیشتر از دیگر افراد بزرگسال در معرض ابتلا به آن قرار می‌گیرند. این عارضه منجر به زایمان زودرس، سقط جنین و در صورت عدم درمان باعث از بین رفتن جنین می‌شود.
اگر بیش از ۱۲ ساعت پس از خوردن غذا، علائمی نظیر تب، اسهال، استفراغ یا درد عضلانی داریم، به متخصص زنان مراجعه کنید.
باکتری مولد این نوع مسمومیت در انواع پنیر نظیر فتا، بری، کامامبر، پنیر آبی، کنسرو گوشت، شیر غیرپاستوریزه، پاته و دیگر انواع گوشت موجود است. اگر باردار هستید از خوردن این موادغذائی خودداری کنید.
بعضی از ماهی‌ها ممکن است محتوی جیوه باشند که به سیستم عصبی جنین آسیب می‌رساند. این ماهی‌ها شامل کوسه‌ماهی، اره ماهی و شاه‌ماکریل است که باید از خوردن آنها پرهیز کرد.
ماهی‌های تازه نظیر ماهی آزاد، اردک‌ماهی و قزل‌آلا ممکن است آلوده باشند، بنابراین این مواد را باید از طریق ادارهٔ بهداشت محلی یا ایالتی خود بررسی کنید.

وبگردی
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان - رئیس سازمان انتقال خون و مسئول سابق امور کارکنان شرکت پالایش و پژوهش خون با حضور مقابل دوربین فارس از برخی تخلفات در زمینه پلاسمای خون پرده برداشتند.
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد!
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد! - محسن افشانی بازیگر سینما و تلویزیون از جدیدترین عکس حاشیه ای خود با مادر زنش رونمایی کرد.
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها