شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

۲۴آبان ۱۳۱۳ ــ زادروز سیاوش آذری روزنامه نگار با تجربه ایران


۲۴آبان ۱۳۱۳ ــ زادروز سیاوش آذری روزنامه نگار با تجربه ایران
سیاوش آذری روزنامه نگار معروف و پرتجربه ایرانی که از سال ۱۳۳۷ (۱۹۵۸) به این کار ادامه می دهد ۲۴ آبان ۱۳۱۳ (۱۵ نوامبر ۱۹۳۴) در یک خانواده اهل قلم و سیاست به دنیا آمد. وی کار روزنامه نگاری را از روزنامه کیهان و در سال ۱۳۳۷ آغاز کرد. در سالهای اول روزنامه نگاری، سیاوش اخبار حوادث شهری تهران را برای روزنامه کیهان پوشش می داد. وی به موازات عضویت در روزنامه کیهان، از پاییز سال ۱۳۴۳ (۱۹۶۴) در خبرگزاری پارس بکار خبر مشغول شد و اخبار سیاسی ازجمله رویدادهای دربار سلطنتی را گزارش می کرد. او با رادیو تلویزیون ملی ایران هم در تهران همکاری داشت.
سیاوش که در تهران لیسانس روزنامه نگاری گرفته بود و از اعضای فعال سندیکای روزنامه نگاران کشور بود ۳۱ اکتبر ۱۹۷۶ (یک سال پیش از انقلاب) به آمریکا انتقال یافت و در اینجا نماینده روزنامه کیهان و خبرگزاری پارس (ایرنای امروز) بود و چون پس از انقلاب، اعضای قدیمی تحریریه های کیهان و آژانس پارس برکنار شدند، دیگر لزومی به بازگشت به وطن ندید و در لس آنجلس که دارای یک جامعه بزرگ ایرانی است به روزنامه نگاری ادامه داد. وی ضمن کار خبر، از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، فوق لیسانس تکنولوژی آموزشی گرفته است.
آذری که در آمریکا سردبیری چند مجله و روزنامه دو زبانه از جمله «ایران پست» را بر عهده گرفته بود بکار در رادیو فارسی زبانKRSI (صدای ایران) که شبانه روز برنامه دارد ادامه می دهد.
سیاوش دارای دو دختر است که شیلا دختر کوچکتر او «روزنامه نگاری» خوانده و برای کار در یک رسانه آمریکایی آماده می شود. وی کار در شبکه سی ان ان را ترجیح می دهد.

منبع : تاریخ ایران و جهان در این روز

مطالب مرتبط

۴ آبان سال ۱۳۴۶ ـ تاجگداری پر هزینه شاه

۴ آبان سال ۱۳۴۶ ـ تاجگداری پر هزینه شاه
۴ آبان سال ۱۳۴۶ (۲۶ اکتبر ۱۹۶۷) شاه با این که از سلطنت او ۲۶ سال می گذشت، در چهل و هفتمین زادروز خود با هزینه سنگین طی مراسمی مفصل که به نظر بسیاری ضرورت نداشت بر سر خود تاج گذارد!. حال آن که به نظر منتقدین بهتر بود مانند کشورهای دیگربرای عموم مردم تامین اجتماعی ( بازنشستگی همگانی پس از رسیدن به سن معین) برقرار می کرد تا در پیری دغدغه گرسنگی خوردن نداشته باشند؛ به تفتیش عقاید پایان می داد که داشتن عقیده و ابراز مسالمت آمیز آن حق لاینفک انسان است؛ نشر روزنامه را از انحصار چند تن معین خارج می ساخت و دست اهل این حرفه را به داشتن نشریه عمومی باز می گذارد و با این اقدام به استثمار روزنامه نگاران وطن توسط چند تن خاتمه می داد؛ ایران را از لحاظ محصولات کشاورزی خودکفا می کرد ؛ دولت را از اتکاء به درآمد نفت برای تامین هزینه های جاری با اتخاذ سیاستهای دیگری ازجمله وصول واقعی مالیات بر در آمد بی نیاز می کرد و....

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.