یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ / Sunday, 17 February, 2019

زندگینامه وارتان هوانسیان معمار مشهور ایرانی


زندگینامه وارتان هوانسیان معمار مشهور ایرانی
وارتان نخستین مدرنیست معماری ایران، بود که نهضت باستان‌گرایی دوره پهلوی را مورد حمله قرار داد.او طی دو دهه ۲۰ و ۳۰ از پیشروترین معماران مدرن و نیز از پرکارترین آرشیتکت‌های ایران به محسوب می شد و شیوه کارهایش به "سبک وارتان" معروف شد.
وارتان هوانسیان در سال ۱۲۷۵ در تبریز متولد شد. او نخست در رشته نقاشی مدرسه هنرهای زیبای پاریس(بوزار) تحصیل کرد ولی پس از مدتی در معماری ادامه تحصیل داد و دروس شهرسازی را نیز فراگرفت. او در سال ۱۳۱۴ پس از ۱۷سال تحصیل و کار در اروپا به ایران بازگشت و به عنوان اولین معمار مدرن ایرانی پایه‌گذار و مجری اندیشه معماران مدرن در ایران شد. شروع کار وی با استخدام در اداره شهربانی بود.
از آثار مهم وارتان، قصر شاه در سعدآباد،هنرستان دختران(خیابان سرهنگ سخایی)،تکمیل عمارت کلوپ افسران وزارت جنگ،مهمانخانه بزرگ دربند،طرح مهمانخانه ایستگاه راه‌آهن(۱۳۱۹-شمال شرقی میدان راه‌آهن، که ظاهراً ساخته نشد)،طرح هتل فردوسی،ساختمان یتیم‌خانه سوم اسفند،عمارت اصلی بانک سپه(اول خیابان امام خمینی)،بانک سپه بازار و نیز بانک سپه مراکز استان‌ها،سینما متروپل در خیابان لاله‌زار و سینما دیانا در خیابان شاهرضا(انقلاب)است. ضمن اینکه از او تعداد زیادی ساختمان‌های اداری،تجاری و نیز منازل مسکونی به جا مانده‌است.
وارتان اولین مدرنیست معماری ایران،نخستین شخصی بود که نهضت باستان‌گرایی دوره پهلوی را مورد حمله قرار داد با این اندیشه که:
▪ آیا باید از گذشته تقلید و آثار ذیقیمت قدیمی را تجدید کرد؟
▪ یا اینکه به آینده نگریست و معماری را با طرز زندگی جدید وفق داد؟
وارتان با این اندیشه و در طی دو دهه ۲۰ و ۳۰ از پیشروترین معماران مدرن و نیز از پرکارترین آرشیتکت‌های ایران بود. به گونه‌ای که شیوه و تعدد کارهای او به "سبک وارتان" معروف شد.
از ویژگی‌های کار او می‌توان به پنجره‌های بلند پله‌خانه،پنجره افقی،روکار و نازک‌کاری‌های سیمانی،ایجاد خم در نبش ساختمان‌های دو نبش،سایه‌بان و لبه سیمانی بالای پنجره‌ها و نیز دور ساده سقف که در میان معماران به چفته وارتانی مشهور است.
منبع:کیانی، مصطفی، معماری دوره پهلوی اول ،موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران،زمستان ۱۳۸۳
http://www.memary.blogsky.com/?PostID=۹

منبع : مطالب ارسالی

مطالب مرتبط

میرحسین موسوی خامنه

میرحسین موسوی خامنه
● محل و تاریخ تولد : خامنه - ۱۳۲۰
● تحصیلات :
كارشناسی ارشد معماری و شهرسازی دانشگاه ملی سابق ( شهید بهشتی)؛ تاریخ اخذ ۱۳۴۸.
مطالعه‌ی معمار‌ی سنتی / تخصص هنری : اصول اربعه‌ی معماری سنتی، طرح مساجد
● سوابق شغلی :
▪ مدرس دانشگاه ملی (شهید بهشتی) سال ۱۳۵۳-۱۳۵۴؛
▪ استادیار دانشگاه ملی (شهید بهشتی) سال ١٣٥٤-١٣٥٦؛
▪ عضو شورای مركزی حزب جمهوری اسلامی از سال ١٣٥٧-١٣٦٠؛
▪ دبیر و مدیر مسؤول روزنامه‌ی جمهوری اسلامی؛
▪ وزیر امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران ؛
▪ نخست وزیر جمهوری اسلامی ایران ازسال ١٣٦٠-١٣٦٨؛
▪ مشاور سیاسی رییس جمهور؛
▪ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ١٣٦٨ تاكنون؛
▪ استادیار علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس ١٣٦٨-١٣٧٦؛
▪ مشاور عالی رییس جمهور از سال ١٣٧٦ تا كنون؛
▪ رئیس فرهنگستان هنر از سال ١٣٧٨ تاكنون؛
▪ رئیس دفتر سیاسی حزب (١٣٥٨).
● عضویت‌ در مجامع‌ علمی‌ و هنری :
▪ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از ۱۳۵۷ تاكنون.
● فعالیت‌های علمی و هنری :‌
▪ شركت در یازده نمایشگاه نقاشی انفرادی و جمعی: برای مثال، در تالار قندریز موزه‌ی هنرهای معاصر، نگارخانه‌ی نیاوران و ...
▪ طراحی برای دانشگاه شاهد
▪ طراحی گلستان شهدای اصفهان
▪ طراحی بنای یادبود شهید خرازی
▪ طراحی مجموعه فرهنگی - تجاری بین الحرمین در شیراز
▪ طراحی مسجد سلمان فارسی برای نهاد ریاست جمهوری
▪ طراحی مركز مطالعات استراتژیك
▪ طراحی مجموعه‌ی كانون توحید، تهران
▪ طراحی سازمان مركزی آب و فاضلاب
▪ طراحی بنای یادبود شهدای هفتم تیر
● آشنایی‌ با زبانها :‌
انگلیسی
عربی

وبگردی
زیر و روی "اصلاح ساختاری"
زیر و روی "اصلاح ساختاری" - احتمال بعدی این است که شاید هدف این است که نظام ریاست جمهوری کنار برود و مجددا جایگاه نخست وزیری احیا شود. در این حالت نخست وزیر هم به طبع توسط مجلس انتخاب می‌شود و شک نکنید حتی اگر الان با توجه به ترکیب مجلس دهم قرار بود نخست وزیر انتخاب شود، فردی مانند سعید جلیلی انتخاب می‌شد.
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم !
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم ! - همزمان با رونمایی از پوستر و تیزر جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش اولین قسمت از «عصرجدید» اعلام شد.
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان !
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان ! - ارتفاعات تهران از جمله لواسانات یکی از این مناطق است که به گفته امام جمعه این شهر به شکل جدی و گسترده‌ای با این مشکل دست به گریبان است و ظاهراً کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری محلی برای دور زدن قانون از سوی برخی افراد شده است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران - حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس توییتی را منتشر ساخت که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. وی مدعی شده که در فهرست کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات مواجه شدند ایران با وجود فشارها و تحریم اقتصادی، عملکرد بهتری از کشورهایی چون ترکیه، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و سوئد داشته است.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید !
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید ! - ژاپنی صحبت کردن جواد خیابانی