شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ / Saturday, 15 December, 2018

بهداشت پوست نوجوانان


بهداشت پوست نوجوانان
در دوران بلوغ به علت تغییرات هورمونی و ترشح هورمونهای جنسی ، پیاز مو ، غدد عرق اکرین و اپوکرین در محلهای ویژه ای از بدن رشد بیشتری کرده و فعالتر می شوند. فولیکولهای مو در روی صورت مردان و... فعالتر و انتهای موها زبرتر می شوند. غدد چربی در روی صورت ، سینه و قسمت بالای پشت فعال می شوند و دانه های غرور جوانی ممکن است بروز کند.
یکی از تغییرات چشمگیر دیگر که در دوره نوجوانی در پوست بروز می کند ، ظاهر شدن تعدادی خالهای رنگدانه است که معمولترین آنها کک و مک است که به علت عدم انتشار یکنواخت ملانین در سطح پوست و تجمع آن در نقاط ویژه ای تظاهر می کنند . به طور متوسط ، نوجوانان سفید پوست ممکن است ۲۰-۱۵ عدد از این خال ها روی بدنشان پیدا شود و معمولاً بعد از دوره نوجوانی دیگر خال جدیدی ظاهر نمی شود . کک و مک که دانه های کوچک قهوه ای رنگی هستند ، معمولا در نواحی که در برابر اشعه آفتاب قرار می گیرند ظاهر می شوند .یکی دیگر از مشکلات پوستی که در دوره نوجوانی بروز می کند، جوشهای غرور است که ۹۰ درصد پسرها و ۸۰ درصد دخترها را مبتلا می سازد. بروز جوشهای غرور جوانی به علت فعالیت شدید غدد چربی است که به وسیله هورمون اندروژن تحریک می شوند. این جوشها ابتدا به صورت نقطه سفید رنگی هستند که به علت خشک شدن چربی مترشحه در مجاری غدد چربی پوست ایجاد می شوند . پس از مدتی در اثر فشار مواد کراتینی مجاری باز شده و مواد داخل آن، در اثر اکسیداسیون سیاهرنگ شده و چنانچه شرایط برای توسعه آنها مناسب باشد به صورت پابول پوستول و بالاخره در اثر عوامل میکروبی به صورت جوش برجسته التهابی خودنمایی می کند. محل معمولی این جوشها بیشتر در صورت است . ولی در قسمت بالای فقسه سینه، پشت شانه ها و روی شانه ها هم بروز می کنند.
غیر از تغییرات هورمونی عوامل دیگر مانند اضطراب عوامل شیمیایی ( فنوباربیتال ، ایزونیازید و فنی توئین ) ممکن است سبب بروز جوشها و تشدید آنها شوند . نوجوانانی که دچار جوشهای غرور می شوند معمولاً پوست و موی آنها چرب است.
برای پیشگیری از عفونی شدن این جوشها، بهترین روش رعایت اصول بهداشتی است : مانند استحمام روزانه و شستشوی پوست صورت با آب گرم و صابون ( به خصوص شبها قبل از خواب ) ، محافظت پوست از باد ،آفتاب ، گرد و خاک و ... اگر چه توصیه می شود که رژیم غذایی در بهبود این جوشها نقش دارد، ولی محدودیت غذایی توصیه نمی شود بلکه بهتر است به نوجوانان آموزش داده شود که خود دقت کنند و متوجه شوند که چه غدایی سبب ازدیاد جوشها می شود تا از خوردن آنها پرهیز کنند.
مصرف مایعات فراوان ، میوه ها ، سبزی ها در پیشگیری از بروز جوشهای غرور و یا تشدید آنها موثر است. خارج کردن چربی درون دانه ها با دستهای تمیز و گاز ضد عفونی توام با فشاری نرم و آرام پیشنهاد می شود . وسایل استحمام ، حوله صورت ، تیغ یا ماشین ریش تراش باید ویژه و شخصی باشد . لباس زیر هر روز تعویض ، شسته و اتوکشی شود . از دست زدن و بازی کردن با جوشها مطلقاً خودداری شود . ورزش کردن ، تفریح در هوای پاک و تمیز ، استراحت کردن به اندازه کافی در پیشگیری از بروز جوشهای غرور موثر است . پرهیز از سیگار کشیدن در سلامت پوست و حفظ زیبایی و درخشندگی پوست صورت نقش اساسی دارند . پایبند بودن به دین و خدای بزرگ ، به انسان، شکیبایی و اعتماد به نفس می دهد که از عصبانیت و نگرانی ها و فشارهای روانی که عاملی برای بروز جوشهای غرور هستند ، جلوگیری می کند . چنانچه جوشهای غرور به حالت التهابی بروز کنند ، ممکن است درمان با آنتی بیوتیک ( تتراسایکلین ) به صورت دوره ای ، کورتیکواستروئید ، تزریق در ضایعه ها ، جراحی های کوچک لازم باشد.

http://mahtablog.blogfa.com/post-۲۴۹.aspx

منبع : مطالب ارسال شده

مطالب مرتبط

از آکنه هرگز نترسید

نام آکنه از کلمه یونانی Acme به معنی دوران نخست زندگی گرفته شده است، زیرا آکنه نوعی بیماری معمول برای دوران نوجوانی و جوانی است.
همه افراد زمانی که در دوران نوجوانی به سر می برند از بروز یک یا دو خال کوچک بر روی پوستشان احساس ناراحتی می کنند. این مشکلات نظر آکنه که در ظاهر بسیار ساده به نظر می رسند می تواند برای برخی افراد مشکلات روحی و جسمی فراوانی را به دنبال داشته باشد.
زمانی که خال ها و لکه های پوستی مدت زمانی پس از بروز ناپدید می شوند، شما می توانید آنها را به عنوان عارضه هایی عادی که به درمان خاصی نیاز ندارند تلقی کنید. به هر حال، برای بسیاری از مردم همین مشکلات به ظاهر ساده پوستی می تواند مشکلات بزرگ و جدی را به دنبال داشته باشد.
● آکنه چیست؟
نام آکنه از کلمه یونانی Acme به معنی دوران نخست زندگی گرفته شده است، زیرا آکنه نوعی بیماری معمول برای دوران " تقریبا بین سال های ۱۷ تا ۱۸ سالگی بیشترین میزان آکنه بر روی پوست خانم ها ظاهر می شود... "
نوجوانی و جوانی است. بیماری آکنه بیشتر در سنین بلوغ و دوران جوانی بروز می کند، اما می تواند برای کهنسالان نیز مشکلات عدیده ای را به وجود آورد. این بیماری بیشتر در سنین بلوغ یعنی زمانی که پوست به میزان زیادی چربی تولید می کند خود را نمایان می سازد. سلول های مرده پوست و چربی ها باعث می شوند تا تمامی منفذ های پوست صورت، قسمت های فوقانی بازو ها، قسمت فوقانی کمر و قفسه سینه بسته شوند و تنفس پوستی مشکل شود.
این عارضه در بین خانم ها معمولا در سال های اولیه نوجوانی شیوع پیدا می کند، یعنی تقریبا بین سال های ۱۷ تا ۱۸ سالگی بیشترین میزان آکنه بر روی پوست خانم ها ظاهر می شود. در این میان زمان بروز و شیوع این بیماری برای آقایان سنین ۱۹ و ۲۰ سالگی اعلام شده است. لکه های آکنه بیشتر بر روی صورت خود را نمایان می کنند، اما در عین حال می توان آنها را بر روی قسمت پشتی بدن، زیر گوش ها، روی قفسه سینه و روی کشاله ران مشاهده کرد.
باید توجه داشت که بیشتر مردم در طول دوران زندگی خود دست کم برای یک بار هم که شده آکنه و عوارض آن را تجربه می کنند. این بیماری در بیشتر مواقع خود را به صورت ملایم و معتدل نشان می دهد، اما برای ۱۵ درصد افراد با شدت بیشتری ظاهر می شود. آکنه برای " زمان بروز و شیوع این بیماری برای آقایان سنین ۱۹ و ۲۰ سالگی اعلام شده است... "
دو جنس زن و مرد به یک میزان بروز می کند و برای مردان معمولا شدیدتر است.
● مراحل پیشرفت آکنه
برای بسیاری از مردم آکنه یکی از بدترین و زجرآورترین بیماری هایی است که می تواند در طول دوران زندگی بروز کند. در طول دوران نوجوانی و بلوغ این عارضه بسیار عادی است و اصلا نگران کننده نیست. در این میان بسیاری از دانشمندان در تلاشند تا دریابند، برای چه بیماری آکنه بر روی پوست بدن بروز می کند.
پوست های سالم و معمولی شامل هزاران هزار کیسه ها و غده های کوچک و مخصوص می شود. هر یک از این کیسه ها شامل غده های کوچک چربی می شوند که چربی لازم برای پوست بدن را تولید می کنند. یک عکس العمل غیرمعمول از غده های چربی پوستی در فعالیت هورمون مردانه تستوسترون بروز می کند و باعث می شود تا فعالیت های آنها بیشتر شود. این طور که آمار ها نشان می دهد آکنه در مردان بیشتر از خانم ها بروز می کند، زیرا در بدن آنها به میزان بیشتری هورمون تستوسترون وجود دارد.
این چربی هایی که بیش از میزان نیاز تولید می شوند، به همراه سلول های مرده پوستی کلیه منافع پوست را مسدود می کنند. این عارضه باعث می شود تا امکان تنفس برای پوست افراد
" ارتباطات جدید با دیگر افراد، پیش از فرا رسیدن زمان عادات ماهانه خانم ها، بارداری، استرس و فشار های عصبی، برخی لوازم آرایشی و بهداشتی و برخی دارو ها می توانند احتمال بروز آکنه در افراد را بیشتر کنند... "
غیر ممکن شود و به دنبال آن آکنه بروز کند. به طور کلی ممکن است در این زمان فرد روزی چند بار به حمام برود و آلودگی ها را از روی پوست خود بزداید، اما در عین حال این سلول های مرده و چربی ها با حمام رفتن از بین نمی روند.
● افسانه های آکنه
در مباحث علمی، افسانه هایی که در مورد بیماری آکنه وجود دارد شامل مباحث تغذیه ای می شد. طبق این افسانه ها گفته می شود که خوردن غذاهای مخصوص یا داشتن رژیم های غذایی ویژه مثل انواع شکلات ها، غذاهای چرب و یا سرخ کرده می تواند آکنه را تشدید کند. در این برخی افراد با توجه به نوع ساختار بدنی خود به بعضی غذاها حساس ترند.
امروزه افرادی که بر روی پوست آنها آکنه بروز می کند اصلا خجالت نمی کشند، چون دریافته اند که این بیماری برای همه بروز می کند و از اختیارات آنها خارج است. مطالعات انجام شده نشان می دهد، برخی مردم از نظر روانشناسی با آکنه خجالت می کشند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند.
● درمان های آکنه
مهم ترین فعالیتی که متخصصان برای درمان آکنه انجام می دهند آنست که از بروز اثرات و جای آکنه جلوگیری کنند. علاوه بر این، پزشکان می کوشند از استرس ها و پریششانی های فرد مبتلا به آکنه بکاهند، طول دوران بروز آکنه بر روی پوست وی را کم کنند و باعث شوند تا بیمار درد کمتری را احساس کند. درمانی که برای بیماری آکنه به کار برده می شود به میزان شدت این بیماری در افراد بستگی دارد.
پوست های سالم برای ایمن شدن در برابر آکنه به ویتامین هایی نظیر A، C و E، روی و دست کم ۸ لیوان آب در طول روز نیاز دارند. همه ما چه به آکنه مبتلا باشیم و یا نباشیم باید این مواد را مصرف کنیم تا از پوستی سالم و شاداب برخوردار شویم.
در این میان باید توجه داشت که عواملی نظیر آزمایش های پزشکی، ارتباطات جدید با دیگر افراد، پیش از فرا رسیدن زمان عادات ماهانه خانم ها، بارداری، استرس و فشار های عصبی، برخی لوازم آرایشی و بهداشتی و برخی دارو ها می توانند احتمال بروز آکنه در افراد را بیشتر کنند.

وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».