چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ / Wednesday, 18 July, 2018

دیوارها را فراموش نکنید


دیوارها را فراموش نکنید
محدودیت مکانی، ما را بر آن می دارد که حتی از کوچکترین فضای بدون مصرف موجود در اطرافمان نیز چشم پوشی نکرده و همواره به فکر یافتن راهکاری برای استفاده بهینه از آن باشیم. این موضوع در محیط های پرکاربردی همچون آشپزخانه از اهمیت خاصی برخوردار است. در این محیط هرچند کابینت بندی موجود به طور دقیق و بدون هرگونه پرت فضا صورت گرفته باشد، باز هم معمولاً مکان های قابل استفاده ای وجود دارند که مورد توجه قرار نگرفته اند. از جمله مهمترین آنها به دیوارهای خالی این محیط به خصوص میان کابینت های دیواری و زمینی می توان اشاره کرد. اگرچه به کارگیری کلیه این دیوارها جهت مقاصد مختلف، محیطی شلوغ و غیرقابل تحمل را سبب می شوند ولی با تصمیم گیری صحیح و بجا اختصاص برخی از آنها برای کاربردهای ضروری در آشپزخانه، نه تنها مشکل شلوغی را پدید نمی آورد، بلکه از ازدحام لوازم در داخل کابینت های موجود می کاهد. در ضمن دسترسی به وسایل و همچنین انجام امور آشپزی نیز بسیار آسان تر خواهد بود. در همین راستا راهکارهای متعددی وجود دارد که به پاره ای از آنها در زیر اشاره می کنیم:
۱) رایج ترین کار برای این منظور، نصب میله ای ساده به همراه چندین گیره آویز است، که از طریق آنها می توان لوازم مصرفی دسته دار و قابل آویختن همچون سرویس های کفگیر و ملاقه، رنده، دربازکن، لیوان دسته دار و بسیاری دیگر مانند اینها را به دیوار آویخت.
۲) نصب طبقه و یا طبقات مختلف از جنس چوب یا شیشه با طول و عرضی متناسب بر روی دیوار نیز از جمله راهکارهای مفید استفاده بهینه از دیوارهای خالی هر مکانی به خصوص آشپزخانه است که البته با توجه به شرایط محیط کاربردهای گوناگونی را می توانند دارا باشند:
الف) شما می توانید ظروف مخصوص نگهداری قند و شکر و ادویه جات خود را به جای کابینت بر روی این طبقات قرار دهید.
ب) این قبیل طبقات دیواری به عنوان کتابخانه ای از مجموعه کتاب های آشپزی نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند به این ترتیب این کتاب های راهنما نیز به هنگام آشپزی در دسترس خواهند بود.
ج) با قرار دادن ظروف و لوازم تزئینی مرتبط با محیط آشپزخانه بر روی یک طبقه و یا مجموعه ای از طبقات مختلف نصب شده بر روی دیوار، همزمان علاوه بر خالی شدن کابینت مخصوص آنها، نمایی زیبا و متفاوت برای محیط آشپزخانه ایجاد می شود.
د) اختصاص طبقات به قرار دادن گلدان های کوچک گل و گیاه طبیعی و یا مصنوعی نیز از جمله کاربردهای مفید آنها است. حال در صورتی که پنجره آشپزخانه تان در فرورفتگی میان دو ستون واقع شده است، می توانید با نصب طبقات شیشه ای در مقابل آن، فضایی برای پرورش گل و گیاه فراهم سازید.
ه- در صورتی که در کابینت بندی آشپزخانه تان محلی مخصوص مایکروفر در نظر گرفته نشده است، با استفاده از دو پایه گونیایی محکم و یک تخته از جنس نئوپان و یا MDF، طبقه ای به دیوار نصب کرده و مایکروفر را بر روی آن قرار دهید. مزیت این کار این است که هنگام بالا رفتن سطح قرارگیری مایکروفر نسبت به سطح کابینت در زیر آن فضای خالی برای جای دادن لوازم مختلفی همچون ظرف قند و شکر یا ادویه ایجاد می شود.

منبع : بیرتک

مطالب مرتبط

روش نگهداری و شست‌وشوی کارهای سوزن‌دوزی

روش نگهداری و شست‌وشوی کارهای سوزن‌دوزی
دیر زمانی است كه انواع دوخت‌های سنتی نظیر تابلوهای ملیله‌دوزی ، سرمه‌دوزی و منجوق‌دوزی ،
رومیزی‌های گلابتون یا سوزن‌دوزی ، جانمازهای ترمه ، جلیقه‌های مخمل و بقچه‌های گلدوزی ، زینت‌بخش زندگی ما ایرانیان است و در بین خانواده‌های ما از جایگاه ارزشمند برخوردار می‌باشد ، اما خیلی از مردم به ویژه خانم‌های جوان ، یاشیوه نگهداری این نوع صنایع دستی آشنا نیستند .به همین دلیل در این ستون كوشیده‌ایم به نكاتی در باره طرز شست و شو ، لكه‌گیری ، اتوكشی و … این نوع دوخت‌های سنتی بپردازیم .
● روش نگهداری و شست‌وشوی كارهای سوزن‌دوزی
اغلب دیواركوب‌ها ، پرده‌ها و تابلوهایی كه در آنها دوخت‌های سنتی به كار رفته است به مرور ایام گرد و غبار می‌گیرند كه این امر از جلوه كار كم می‌كند .
در عین حال برخی از انواع این صنایع دستی را نمی‌توان شست و شو كرد پس چاره كار چیست ؟
برای این منظور ابتدا پارچه موردنظر را در هوای آزاد آویزان كرده ، به آرامی ضرباتی با چوب به پشت آن بزنید
تا گردو غبار موجود از آن كاملاً زدوده شود ، سپس پارچه را بدون آنكه مچاله یا تا كنید در آب ولرم فرو ببرید ،
این عمل را تا آنجا ادامه دهید كه آب تمیز و صافی از آن خارج شود . بعد آن را درون حوله‌ای لوله كنید تا آب اضافی‌اش خوب گرفته شود .
اگر لازم باشد از دو یا سه حوله می‌توانید برای این كار استفاده كنید ، سپس پارچه را درمعرض هوای آزاد قرار دهید تا خشك شود .
ـ نحوه شست و شوی پارچه مخمل نیز به همین صورت است ، چه روی پارچه سوزن‌دوزی باشد چه نباشد .
ـ دقت كنید پارچه‌هایی كه روی آنها ملیله دوزی شده ، به هیچوجه قابل شست و شو نیستند .
ـ برای شست و شوی پارچه‌های دست‌دوزی حتماً باید از ثبات رنگ نخ‌ها و یا خود پارچه اطمینان حاصل كنید .
ـ برای این كار یك پارچه نخی سفیدرنگ را مرطوب كرده ، به آرامی به پشت پارچه یا دوخت بكشید ، در صورتی كه رنگ پارچه و نخ كار ثابت بود اثری روی پارچه سفید نمی‌گذارد ، در غیر این صورت از شستن آن صرف‌نظر كنید .
ـ برای شست‌وشوی دست‌دوزی‌ها هرگز آنها را چنگ نزنید و از مواد پاك‌كننده مانند آب‌ژاول ، كلر و دیگر مواد سفیدكننده استفاده نكنید .
● نحوه اتوكشی انواع سوزن‌دوزی
برای اتوكشی سوزن‌دوزی‌ها هرگز نباید اتو را مستقیماً روی كار بگذارید ، بلكه باید در پشت كار یك تكه پارچه نم‌دار سفید انداخته ، اتو را روی محل مورد نظر بگذارید و بردارید ، زیرا كشیدن اتو روی دست‌دوزی‌ها ممكن است به كار آسیب بزند و باعث جابجایی نخ‌ها ، منجوق‌ها و یا ملیله‌ها بشود .
ـ اتوكشی موادی از قبیل نقده ، گلابتون و پولك باید با حرارت كاملاً ملایم و یا حداقل درجه حرارت صورت پذیرد ،چون مواد مذكور در مقابل حرارت تغییر شكل می‌دهند .
ـ در صورتی كه از نخ نامرئی برای دوخت استفاده شده تا حد امكان از اتوكردن كارخودداری كنید. الیاف پلاستیك حتی در مقابل حرارت كم‌نیز ممكن است شكل اولیه خود را از دست بدهند و باعث افت كار شوند .
ـ تا آنجا كه ممكن است از شست‌وشوی پارچه گرانقیمت دست‌دوزی شده ترمه یا مخمل خودداری كنید .

وبگردی
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند