سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ / Tuesday, 22 January, 2019

تشخیص مورفولوژیک ضایعات قرنیه


  کراتيت ‌اپى‌تليال
در اکثر کنژونکتيويت‌ها و کراتيت‌ها، اپى‌تليوم قرنيه درگير مى‌باشد و در موارد نادرى تنها بافت گرفتار است (نظير کراتيت منقوط سطحي) (Superficial punctate keratitis). شکل تغييرات اپى‌تليومى و موقعيت ضايعه بر روى قرنيه در بيمارى‌هاى مختلف متفاوت بوده، ارزش تشخيص زيادى دارد.
  کراتيت ساب‌اپى‌تليال
اغلب ثانوى به کراتيت اپى‌تليال است (نظير انفيلتراسيون ساب‌اپى‌تليال در کراتوکنژونکتيويت اپيدميک). معمولاً اين ضايعات را مى‌توان بدون اسليت لامپ نيز مشاهده نمود.
  کراتيت استرومائى
واکنش‌هاى استروما در برابر بيمارى قرنيه عبارتند از: انفيلتراسيون، ادم، اسکار، نازک شدن يا تحليل رفتن (که ممکن است منجر به سوراخ قرنيه شود) و واسکولاريزاسيون قرنيه. الگوى اين تغييرات کمتر از کراتيت اپى‌تليال براى بيمارى اختصاصى هستند.
  کراتيت اندوتليال
اختلال عمل اندوتليوم موجب ادم قرنيه مى‌شود که در ابتدا شامل ادم استروما بوده و سپس اپى‌تليوم نيز گرفتار مى‌شود. اين حالت برعکس ادم قرنيه ناشى از افزايش فشار کرهٔ چشم است که در آن اپى‌تليوم قبل از استروما مبتلا مى‌شود. معمولاً مشاهده مورفولوژى ضايعات اندوتليوم با اسليت لامپ تا زمانى که قرنيه زياد متورم نشده، امکان پذير است. وجود سلول‌هاى التهابى بر روى اندوتليوم (رسوبات کراتيک (Keratic precipitates) با KPS) هميشه نشانهٔ بيمارى اندوتليوم نيست؛ زيرا از علائم يووئيت قدامى نيز مى‌باشد.
  زخمى شدن قرنيه
اسکار ناشى از زخم قرنيه از علل عمدهٔ کورى در سراسر جهان است. در گذشته، زخم چرکى مرکزى قرنيه تقريباً هميشه توسط پنوموکوک ايجاد مى‌شد؛ ولى در سال‌هاى اخير به‌علت استفادهٔ گسترده از داروهاى کاهندهٔ ايمني، باکترى‌هاى فرصت طلب قارچ‌ها و ويروس‌ها موجب تعداد بيشترى زخم قرنيه نسبت به پنوموکوک شده‌اند.
  زخم‌هاى مرکزى قرنيه
اين زخم‌ها معمولاً زخم‌هاى عفونى بوده که متعاقب آسيب اپى‌تليوم به‌وجود مى‌آيند. گاهى اوقات هيپوپيون (Hypopyon) همراه زخم وجود دارد. هيپوپيون تجمع سلول‌هاى التهابى به‌صورت لايهٔ کم رنگى در قسمت تحتانى اتاقى قدامى است و ويژگى زخم‌هاى باکتريال و قارچى مرکز قرنيه مى‌باشد. هيپوپيون در زخم‌هاى باکتريال استريل است (مگر در حضور پارگى غشاء دسمه)؛ اما در زخم‌هاى قارچى ممکن است داراى عناصر قارچى باشند.
  کراتيت باکتريال
بسيارى از انواع زخم‌هاى قرنيه شبيه هم بوده، تنها از لحاظ شدت با هم تفاوت دارند. داروهاى توصيه شده براى درمان کراتيت عفونى در جدول درمان کراتيت باکتريال، قارچى و آميبي. آورده شده است.
  جدول درمان کراتيت باکتريال، قارچى و آميبى
Thlird Choice Second Choice
First Choice
Organisms
Vancomycin or
ceftazidime
Penicillin G
Cefazolin
Gram-positve Cocci: lancet- shaped With Capsule =S
pneumoniae2
Ciprofloxacin2
Amikacin
Gram-Positive rods: Slender
and varying in length
Mycobacterium fortuitum,
Nocardia species, Actinomyces
Species
Vancomycin or
Ceftazidime
Penicillin G
ُCefazolin
Other gram-Positive Organisms:
cocci or rods
Cefazolin or
Vancomycin
Penicillin G
Ceftriaxone3
Gram-negative Cocci3
Polymyxin B or
Carbenicillin
Ciprofloxacin
Tobramycin
Gram-negative rods: thin = Pseudomonas
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
تولیدات صنایع دستی , بیتل ها , کارگر، , سریال مولانا , ۶۰متری , آخر زمان , دالیا گریبوسکایته , نکوداشت , استاندار خراسان رضوی , علیرضا رییسی ,

مقالات پربیننده امروز
علم و زندگی , ابزار و وسایل , ابزار و وسایل ـ بهداشتی / نکاتی مهم درباره صابون و مواد شوینده , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , اینترنت و شبکه , اینترنت / تولید محتوا در اینترنت ضرورتی انکار ناپذیر , بانک اطلاعاتی کتاب / چگونه کتاب بنویسیم: درسنامه‌ی تحقیق , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سوالات طبقه‌بندی شده کنکور کودکیاری فنی و حرفه‌ای - کار دانش (کاردانی پیوسته) , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / برخی دیگر از رویدادهای ۱۸ دسامبر , بانک اطلاعاتی کتاب / درسنامه حسابرسی , بانک اطلاعاتی کتاب / فال دیوان غزلیات حافظ با معنی , موفقیت , زندگی , زندگی فردی / این پاییز ماست، با برگ و باران و ابری که قرار گذاشته این روزها ببارد , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , فناوری اطلاعات , فن‌آوری‌ ارتباطات‌ و اطلاعات / تکنولوژی ذخیره کم‌کم بالغ می‌شود , شخصیت‌ها , مذهبی , عالم و فاضل / رازی ، صفی الدین ,

برخی منابع مهم خبری
piroozionline.ir روزنامه پیروزی , karyab.net کاریاب , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , seemorgh.com سیمرغ , banifilm.ir بانی فیلم , esteghlaljavan.ir روزنامه استقلال جوان , e-estekhdam.com ای استخدام , alef.ir الف , asianews.ir روزنامه آسیا , sourehcinema.ir سوره سینما ,وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.