یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ / Sunday, 1 May, 2016

محمدبن منور


محمدبن منور ابوسعد ميهنى از اعقاب ابوسعيدبن ابوالخير ميهنى صوفى مشهور و نامبردار است. وى از پارسى‌نويسان بزرگ قرن ششم هجري، مؤلف کتاب معروف 'اسرارالتوحيد فى مقامات الشيخ ابى‌سعيد' است. چنانکه از نام کتاب برمى‌آيد، محمدبن منور آن را دربارهٔ احوال و اخبار و اقوال و کرامات جد خويش از مجموعهٔ روايات و اطلاعاتى که در اين‌باره داشته، گرد آورده و بنابر آنچه در آغاز پاره‌اى از نسخ اين کتاب آمده است آن را به ابوالفتح غياث‌الدين محمدبن سام پادشاه غورى (متوفى به‌سال ۵۹۹ هـ) تقديم داشته است. مؤلف کتاب بعد از حادثهٔ غزان (۵۴۸ هـ) و قتل‌ەا و ويرانى‌هاى آن وحشيان در خراسان و کشتارى که در ميهنه کرده و ويرانى که در آنجا پديد آورده بودند، آنچه را که تا آن روزگار از شيوخ و پيران خاندان و مريدان شيخ ابوسعيد و خويشان و پسر عمان خود دربارهٔ شيخ گرد آورده بود، به‌هم پيوست و کتاب خود را از مجموعهٔ آن اطلاعات تأليف کرد و اين کتاب مکمل کتاب ديگرى شد که پيش از حملهٔ غزان يعنى 'در عهد استقامت' به‌دست جمال‌الدين ابوروح لطف‌الله بن ابوسعد بن ابوطاهربن ابوسعيدبن ابوالخير، پسر عم مؤلف اسرارالتوحيد، در ذکر احوال و اخبار جدش تأليف گرديده بود.
تاريخ تأليف کتاب اسرارالتوحيد مسلماً بعد از حملهٔ غزان يعنى بعد از سال ۵۴۸ هجرى است، و ويرانکارى‌هاى همين قوم خونخوار باعث شد که مؤلف يادداشت‌هاى پراکندهٔ خود را که از سابق گرد آورده بود، از بيم تباهى نظم و ترتيب دهد ولى در پايان کتاب اشاراتى است که مسلم مى‌دارد تا چندين سال بعد از اين واقعه تأليف کتاب ادامه داشته و تأليف قطعى و نهائى کتاب بيشتر از بيست سال بعد از واقعهٔ غزان انجام پذيرفته است يعنى در حدود سال ۵۷۰ يا سال‌هائى قريب به آن.
اسرارالتوحيد از جملهٔ شاهکارهاى انکارناپذير نثر پارسى است. روانى انشاء و انسجام و استکام عبارات و رعايت تام و تمام موازين فصاحت و بلاغت در اين کتاب به حد اعلاء خود رسيده است و با آنکه کتاب در اواخر قرن ششم يعنى در دورهٔ استيلاى سبک مصنوع نگارش يافته به‌هيچ‌روى اثرى از آثار تصنع جز در مقدمهٔ آن مشهود نيست. کوتاهى جمله‌‌ها و تمامى آنها و به‌کار رفتن کلمات و ترکيبات اصيل پارسى از همه جاى اين کتاب مشهود است و سرگذشت‌ها و وقايع با چنان مهارت حکايت شده است که گيرندگى خاص آنها خواننده را همه جا مجذوب نگاه مى‌دارد. کلمات و ترکيبات عربى مگر در مقدمهٔ کتاب، بسيار کم و از مقولهٔ کلمات و ترکيبات رايج در زبان فارسى است.
اسرارالتوحيد بر سه باب تقسيم شده. باب اول در ابتداء حالت شيخ و باب دوم در وسط حالت و باب سوم در انتهاى حالت او، و دراين هر سه باب خاصه در باب دوم کتاب بسيارى از اقوال ابوسعيد و اشعارى که بر زبان او رفته بود نقل شده.
در مقدمهٔ کتاب چنانکه عادت اهل زمان بود نثر محمدبن منور تاحدى جنبهٔ مصنوع مى‌گيرد ليکن در ديگر موارد کتاب حتى از صنايع قليل مقدمه هم نشانى مشهود نيست.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
همایش گردشگری , باندهای تبهکار , حسن اباد , اذیت و آزار , خروج از مرز , زنبور داران , تلگرام در کامپیوتر , آکسون , تیم شهرداری بندرعباس , نوجوان مدرسه ای , ترمینال یک , امن ترین پیام رسان , سرخ کردن , گربه بداخلاق , بیمه؛ , حامل مرغ , دکه های روزنامه فروشی , علت لغو , توکیو , والیبال نشسته , چرب و شور , فناوری کشاورزی , نیروی امنیتی اسرائیل , شورای جهانی سفر و گردشگری , اسکان نوروزی فرهنگیان , لاااااااا , ولادت امام حسین , نیکوزیا , صداو سیمای مرکز خلیج فارس , فیلم نقطه کور , تسهیلات تولید لیتیوم , کبوتر ها , برقراری رابطه , قیام‌دشت , دانیل کرگ , تپش زندگی , معاونت خدمات شهری , رویدادهای منطقه ای , پای حسدار , بازار آمریکا , میکروب های مفید , جیرونا , بیابان گرد , ویندوز سیستم , مشکل حرکتی , تئاتر او شمال من جنوب من شرق و غرب من بود , لزوم، , ضیاءآبادی , من و یک اسکیزوفرنی در خانه , امیر عباللهیان ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / الشیعه و الحاکمون , بانک اطلاعاتی کتاب / داستانهایی از نماز جماعت , بانک اطلاعاتی فیلم / تروآ - TROY , بانک اطلاعاتی کتاب / شیوه‌های تقویت هوش نوزاد 9 - 6 ماهه: روش استفاده از کتابهای این مجموعه , بانک اطلاعاتی کتاب / تاریخ و جغرافیای سراب , بهداشت و درمان / توصیه های پزشکی / گوش و حلق و بینی / گوشی‌های ایمنی و طریقه استفاده صحیح از آن , نشریات و مطبوعات / سیاسی / ماهنامه چیستا / چیستا ـ سال بیست و چهارم شماره ۱ (پیاپی ۲۳۱)، مهر ۱۳۸۵ , اجتماعی / حقوقی / قوانین، مقررات و دعاوی / بررسی مسئله شایستگی زنان برای قضاوت , بهداشت / بهداشت و زیبایی / پوست / ماسک خیار و لیمو , بانک اطلاعاتی کتاب / دفتر تکلیف فارسی کلاس اول دبستان (مهر ـ آبان) , علمی و آموزشی / آموزش و پرورش / آموزش عالی ـ کنکور / درباره کنکور پزشکی , اقتصاد و بازرگانی / صنعت توریسم / آمارها خاک می خورد , بانک اطلاعاتی کتاب / گنجینه پرسش‌های طلایی زیست‌شناسی: آزمونهای سراسری و آزاد سال 80 و 81 , فرهنگی و هنری / سینما / فیلم و فکر , بانک اطلاعاتی کتاب / نافذه علی زیاره القبور , بانک اطلاعاتی کتاب / حیوانات بالدار , بانک اطلاعاتی کتاب / بانک سوالات امتحانی دانشگاه پیام نور: تاریخ اسلام، انقلاب اسلامی (و چرایی و چگونگی رخداد آن) , اقتصاد و بازرگانی / اقتصاد و سیاست / درآمدنفتی / گزارش از جزئیات ۱۸سال درآمد نفتی کشور , علم و زندگی / علوم کشاورزی و دامپروری / بیماریهای حیوانات / ستر ایرلندی Irish Setter , فرهنگی و هنری / معماری / آثار / تحول معماری اسلامی در مسجد جامع اردستان ,

برخی منابع مهم خبری
tamashagar.net تماشاگر , farhangnews.ir فرهنگ نیوز , alodoctor.ir الو دکتر , filmnews.ir فیلم نیوز , pariyana.com پریانا , inn.ir شبکه ایران , etemadnewspaper.ir روزنامه اعتماد , khabarnew.ir خبرنو , negaheemrooz.com نگاه امروز , 90ict.com نود آی سی تی , jadidonline.com جدید آنلاین , taamolnews.ir تعامل , entekhab.ir انتخاب , cbi.ir بانک مرکزی , emrouziha.com امروزیها , iccim.ir اتاق بازرگانی , mellatonline.ir ملت , taraznews.com تراز نیوز , fetnehnews.ir فتنه , nay.ir نی , tajrobehmag.com تجربه , machinemag.com مجله ماشین , asianews.ir روزنامه آسیا , tebyan.net تبیان , javanemrooz.com جوان امروز , 90tv.ir برنامه نود , namaknews.ir نمک , ifnam.com ایفنام , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , roozannews.ir روزنامه روزان ,وبگردی
مردی در پل میرداماد خود را دار زد / تصاویر - وقتی مامور پارکبان از زنی که سراسیمه خودش را به وی رسانده بود، درباره نیت مرد حدود 40 ساله شنید، دیگر کار از کار گذشته و صحنه ای در نزدیکی پل میرداماد رقم خورده بود که توجه ها را به خود جلب کرده بود؛ صحنه دردناک مرگ مردی که با طناب خود را از میله های پل فلزی عابر پیاده حلق آویز کرده بود.
خودسوزی جوان مهاجر ایرانی / فیلم (+18) - یک پناهنده 23 ساله ایرانی به نام «امید» که به صورت غیرقانونی و از راه دریا خود را به استرالیا رسانده بود، در اعتراض به وضعیت بازداشتگاه نائورو خود را به آتش کشید.
یک ایرانی برنده جایزه عکاسی سونی / تصاویر - اصغر خمسه، عکاس ایرانی با مجموعه «آتش نفرت» جایزه معتبر مسابقه عکاسی جهانی سونی در سال ۲۰۱۶ را به دست آورد. عنوان «عکاس سال» و جایزه جهانی سونی به ارزش ۲۵ هزار دلار به خاطر عکس‌هایی از قربانیان اسیدپاشی در ۸ فریم به اصغر خمسه تعلق گرفت.
21 روز شکنجه زجرآور یک زن در مشهد / تصاویر - اعظم زنده است، اعظم بعد از 21 روز شکنجه توسط شوهرش، هنوز زنده است؛ او و دخترانش 21 روز آب و غذا نخوردند، اما هنوز زنده‌اند؛ هدیه و هانیه دختران پنج و هفت ساله او هنوز نفس می‌کشند، اما دیگر هیچوقت از صدای زنگ در خانه خوشحال نمی‌شوند.
مصاحبه با پدر و مادر متهم به قتل ستایش قریشی - فیلم/ پدر متهم به قتل ستایش: با دست خودم پسرم را تحویل پلیس دادم/ هر چه قانون حکم کند می‌پذیریم
بازی "کلش آف کلنز" در مجلس شورای اسلامی! / عکس - در زیر تصویر یکی از نمایندگان مجلس را در حال بازی کلش آف کلنز مشاهده می‌کنید.
ناگفته‌های خواهر «بابک زنجانی» - نوبهار زنجانی، یکی از خواهران بابک زنجانی در گفت‌وگویی به تشریح روند بازداشت برادرش تا صدور حکم پرونده پرداخت.
احمدی نژاد: کارشان تمومه! / فیلم - در این فیلم احمدی نژاد در پاسخ به این سوال که عده‌ای عکس شهدا را می‌بینند و برعکس عمل می‌کنند این جمله را گفته است؛ فیلم را در زیر ببینید.
فیش حقوق جالب یک مدیر خودروساز ! - این رقم عجیب و سرسام آور در حالی به یکی از معاونین مهدی جمالی مدیرعامل سایپا پرداخت می شود که معلوم نیست محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت از پرداخت چنین رقم سرسام آوری به زیر مجموعه خود خبر دارد یا خیر؟
قوچان نژاد کنار عروس خانم و خواهر بازیگرش / تصاویر - رضا قوچان نژاد سرانجام پس از شایعات زیادی که درباره ازدواجش با خواهر ساره بیات،بازیگر سینما مطرح بود،این وصلت فرخنده را جشن گرفت.
شایعه یک طلاق سینمایی قوت گرفت - به نظر می‌رسد در زندگی شخصی و مشترک بهاره رهنما و پیمان قاسم خانی تغییراتی رخ داده و براساس شایعات از یکدیگر جدا شده‌اند.
ازدواج «محمد رضا گلزار» با «دیا میرزا» ؟! / فیلم - حضور بازیگر مشهور سینمای کشورمان در هندوستان با حاشیه هایی همراه بوده است.
بابک حمیدیان هم ازدواج کرد / تصاویر - خبرهایی مبنی بر ازدواج بابک حمیدیان با مینا ساداتی در فضای مجلازی منتشر شد که هنوز این دوبازیگر به این اخبار واکنشی نشان نداده اند و صحت و سقم این خبر هنوز مشخص نشده است.
مرگ ناگهانی خانم مجری در برنامه زنده / فیلم - کاربران شبکه های اجتماعی با انتشار ویدیویی از این ماجرا تأکید کردند که مرگ ناگهانی این مجری اوکراینی همه بینندگان را غافلگیر کرد.
ازدواج یکتا ناصر با یک کارگردان / تصاویر - منوچهر هادی، کارگردان سینما که این روزها فیلم "من سالوادور نیستم" را روی پرده سینما دارد، با انتشار عکسی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام از ازدواج خود با یکتا ناصر، بازیگر سینما و تلویزیون و یکی از بازیگران همین فیلم خبر داد.
حدادعادل و عکسی از نیوشا ضیغمی / تصاویر - سرلیست اصولگرایان تهران که با کسب رتبه 31 در تهران نتوانسته بود به مجلس راه یابد و عرصه را تماما به رقیب باخته بود عکسی از نیوشا ضیغمی با تیتر «من به کاظم جلالی رای می دهم» را به برخی نمایندگان نشان می دهد.
این آدم در میان ماست / + 18 - انجمن حمایت از حیوانات ایران با ارسال نامه‌ای به دادگستری استان گلستان، خواستار محاکمه یک شکارچی غیر مجاز ساکن روستای گونیلی شهرستان کلاله شده که یک قلاده سگ را به روشی بی‌رحمانه شکنجه کرده و سپس کشته است.
عقد محسن تنابنده و همسرش / تصاویر - خواندن خطبه عقد محسن تنابنده و همسرش در دفتر سید محمد خاتمی. محسن تنابنده با انتشار عکس زیر در صفحه اینستاگرامش، این گونه نوشت: طعنه ی خلق و جفای فلک و جور رقیب همه هیچند اگر یار موافق باشد
    پربازدیدها