دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ / Monday, 24 September, 2018

جدول منابع مورد نیاز انواع جهانگرد


شکل B يک نمودار فرضى از انواع جهانگردان را نشان مى‌دهد که برحسب انگيزه و هدف سفر طبقه‌بندى شده‌اند.
جهانگردان مختلف مخارج سرانه بسيار متفاوتى دارند. در شکل B، بالاترين سطح اين مخارج در قسمت پائين سمت راست يافت مى‌شود و پائين‌ترين آن در قسمت بالاى سمت راست شکل B نوع محصول خريدارى شده و مجارى پخش اين محصول از يک گروه جهانگرد به گروه ديگر فرق مى‌کند. براى مثال، قسمت پائين مرکز اين شکل شامل گروه‌هاى جهانگردى است که عمدتاً از مجارى رسمى بازار پخش انبوه و تورهاى جامع استفاده مى‌کنند.
هر يک از انواع جهانگردان در مسير سفر و در خود کشور مقصد متقاضى منابع خاصى است. جدول ذيل مثالى از منابع مورد تقاضاى هر گروه را نشان مى‌دهد.
  جدول منابع مورد نیاز انواع جهانگرد
نوع جهانگرد پایه منبع
آب و هوا منابع طبیعی وسایل آسایش تسهیلات فرهنگی فرهنگ و آداب رسوم میزان دسترسی
کاوشگر همه نوع بیابان
کوه
جنگل
هیچ کدام هیچ نوع هر نوع بسیار دور
دوستدار طبیعت و حیات وحش/ مردم شناس اغلب خراب .

//

هیچ کدام / پایه تنها اگر مناسب با فرهنگ باشد مشخصاً متفاوت از فرهنگ خودی دور
تجربه‌گر هر نوع هر نوع فردی خوب موللزه
جشنواره
تئاتر
معماری
مشاهده و تعامل هر مقدار
جهانگرد فردی با تور جامع فصل مناسب معمولاً بدیع // دیدن مناظر جالب هر نوع نه بسیار دشوار اما راه غیر متداول
جهانگرد گروهی / عازم کنفرانس . هر نوع مناسب مرکز برگزاری کنفرانس جای اقامت گروهی، جاذبه‌ها به عنوان امری فرعی اکثراً وسایل آسایش خاص محل خود خوب وقابل اطمینان
جهانگرد انبوه دربستی آفتابی و گرم دریا و شن بسیار سازمان یافته هیچ نوع همچون فرهنگ عمومی راههای عمومی
روان مرکزی همچون محل خود زندگی هیچ نوع کلوپ پذیرایی محلی محلی // محلی
کشورهای مقصد و عرضه کنندگان، اگر بخواهند محصولات جهانگردی را به بیش از یک گروه عرضه کنند باید از تنوع منابع لازم برای تولید این محصولات آگاهی داشته باشند.
علاوه بر اين، اقتصاددانان سفر و جهانگردى در موارد زير به آگاهى از تفاوت‌هاى جهانگردان مختلف علاقه‌مند هستند:
- مدت اقامت:
بازاريابان مقصدهاى جهانگردى و عرضه‌کنندگان اقامتگاه‌ها، توجه خاصى به مدت اقامت جهانگردان دارند. مخارج جهانگردى را هم کل مدت سفر تعيين مى‌کند، هم چگونگى تقسيم آن بين مقصدهاى مختلف. براى مثال، جهانگردى که به قصد ديدن دوستان و بستگان سفر مى‌کند سفرى طولانى دارد و تنها در يک مقصد اقامت مى‌کند. در مقابل، گروه‌هاى مهاجر يا جهانگردان فرهنگجوى 'سفردوست' ممکن است به سفرى طولانى بروند و در هر مقصد مدت کوتاهى اقامت کنند. هيئت اعزامى به کنفرانس ممکن است به سفرى برود که حداکثر سه يا چهار روز طول بکشد و نه فقط در يک مقصد اقامت کند بلکه بيشترين مخارج خود را در هتل انجام دهد. جدول ذيل نمونه‌‌اى از انواع مدت اقامت در يک مقصد را نشان ميدهد.
مسافران کاری ۲/۱ شب
تعطيل روندگان اروپايى ۵/۸
تعطيل روندگان آمريکای شمالی ۲/۶
ساير تعطيل روندگان ۲/۱
ديدار کنندگان از دوستان و بستگان (تخمينى) ۱۴
- ثبات کلى و فصلى تقاضا:
انواع جهانگردان علاوه بر تفاوت در سطح و نوع تقاضا، از نظر ميزان ثبات تقاضا با يکديگر تفاوت دارند. تحقيقات مختلف نشان مى‌دهد که جهانگردى به قصد ديدن دوستان و بستگان و جهانگردى تجملى براى تجديد قوا، کمترين حساسيت را در برابر نوسانات تقاضا دارند. بيشترين قسمت جهانگردى براى تجديد قوا يا جهانگردى در ايام تعطيلات، تابع تعطيلات مدارس يا ميزان مرخصى استحقاقى و نيز شرايط اقليمى است که نوسانات فصلى شديدى را در تقاضا پديد مى‌آورند. وقوع سيکل‌هاى اقتصادى در مناطق جهانگردفرست، علاوه بر اثرگذارى بر ثبات درازمدت تقاضاى جهانگردى براى تجديد قوا، ممکن است الگوهاى تقاضاى جهانگردى کارى از طريق توانائى مؤسسات براى تأمين هزينه‌هاى سفر و نيز از طريق علاقهٔ آنها به حفظ يا محدود کردن سهم اين هزينه‌ها در کل بودجه تشويقى يا کارآموزى کارکنان خود تحت تأثير قرار دهد.
- تکرار سفر و هزينه‌هاى بازاريابى:
ميزان تکرار يا خريد مجدد سفر نيز بر ميزان ثبات بازارهاى جهانگردى اثر مى‌گذارد. تکرار سفر به يک مقصد خاص که شايد به دفعات مکرر و با الگوى فصلى منظم صورت گيرد در نزد جهانگردان روان مرکز يا کسانى که خانهٔ دوم دارند محتمل‌تر است؛ مسافران کشتى تکرار سفر فوق‌العاده‌اى را نشان مى‌دهند. براى مثال، شرکت‌هاى پى‌انداُکرويز مدعى شده‌اند که در مقاطع مختلف بيش از ۹۰ درصد محصولات آنها مجدداً خريدارى شده است.
تکرار سفر اثر چشمگيرى بر هزينه‌هاى بازاريابى يا هزينه‌هاى ايجاد، گسترش و ارائهٔ محصولات جهانگردى مى‌گذارد. عرضه‌کنندگان مى‌کوشند تا تکرار سفر جهانگردان را به حداکثر برسانند زيرا تبليغ و ارائهٔ محصولات جهانگردى به کسانى که مجدداً از مقصدى ديدن مى‌کنند بسيار کم‌هزينه‌تر است تا به کسانى که براى بار اول آن را خريدارى مى‌کنند و نمى‌توانند 'پيش از خريد نمونه‌اى از آن را بيازمايند' . اما عرضه‌کنندگان اين رجحان را بايد با مقايسهٔ ميزان بازدهى نهائى گسترش بازارهاى جديد و بازار تکرار سفر تعديل کنند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
آدولف هیتلر , شرکت آدیداس , آیت اله هاشمی رفسنجانی , امپراتوری , بونسی , فروش کلیه , به روز رسانی , تعطیلی شهر , محمدحسن شاپوری , مرتضی مطوری ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی فیلم / فاشیسم معمولی - Ordinary , بانک اطلاعاتی کتاب / گنجینه پرسش‌های طلایی فیزیک سال سوم (تجربی) , بانک اطلاعاتی کتاب / پرسشهای چندگزینه‌ای عوامل زیان‌آور محیط کار , هنر , صنایع‌دستی , صنایع‌دستی / عبا بافی , بانک اطلاعاتی کتاب / فیزیک (1) و (2) و (3) ویژه داوطلبان نظام جدید رشته تجربی و ریاضی , بانک اطلاعاتی کتاب / چنار خونبار , بانک اطلاعاتی کتاب / آینده خود را خلق کنید: 12 اقدام اساسی برای دستیابی به موفقیت نامحدود , بانک اطلاعاتی کتاب / سیری کوتاه در زندگی پربار علمی, اجتماعی و فرهنگی حضرت آیه‌الله ضیائ‌الدین نجفی تهرانی (مدظله العالی) , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش الفبا با شعر و رنگ‌آمیزی , علم و زندگی , نجوم / ماه آبی ,

برخی منابع مهم خبری
parsine.com پارسینه , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , vaghayedaily.ir روزنامه وقایع اتفاقیه , afkarpress.ir روزنامه افکار , entekhab.ir انتخاب , faradeed.ir فرادید , rasad.org رصد , donya-e-eqtesad.com دنیای اقتصاد , salamatnews.com سلامت نیوز , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا ,وبگردی
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
پاییز بازار ثانویه
پاییز بازار ثانویه - اگر ما نتوانیم تفاوت فاحش قیمت ارز در بازار آزاد و ثانویه را جبران کنیم و نتوانیم به بازار ثانویه عمق کافی ببخشیم عملا بازار ثانویه از دور خارج خواهد شد. قرار بود بازار ثانویه و آزاد یک تفاوت حداقلی داشته باشند. قرار بود نهایتا اختلاف قیمت در این دو بازار ۲۰۰ یا ۳۰۰ تومان باشد نه هفت هزار تومان!
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.