یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ / Sunday, 17 February, 2019

جدول منابع مورد نیاز انواع جهانگرد


شکل B يک نمودار فرضى از انواع جهانگردان را نشان مى‌دهد که برحسب انگيزه و هدف سفر طبقه‌بندى شده‌اند.
جهانگردان مختلف مخارج سرانه بسيار متفاوتى دارند. در شکل B، بالاترين سطح اين مخارج در قسمت پائين سمت راست يافت مى‌شود و پائين‌ترين آن در قسمت بالاى سمت راست شکل B نوع محصول خريدارى شده و مجارى پخش اين محصول از يک گروه جهانگرد به گروه ديگر فرق مى‌کند. براى مثال، قسمت پائين مرکز اين شکل شامل گروه‌هاى جهانگردى است که عمدتاً از مجارى رسمى بازار پخش انبوه و تورهاى جامع استفاده مى‌کنند.
هر يک از انواع جهانگردان در مسير سفر و در خود کشور مقصد متقاضى منابع خاصى است. جدول ذيل مثالى از منابع مورد تقاضاى هر گروه را نشان مى‌دهد.
  جدول منابع مورد نیاز انواع جهانگرد
نوع جهانگرد پایه منبع
آب و هوا منابع طبیعی وسایل آسایش تسهیلات فرهنگی فرهنگ و آداب رسوم میزان دسترسی
کاوشگر همه نوع بیابان
کوه
جنگل
هیچ کدام هیچ نوع هر نوع بسیار دور
دوستدار طبیعت و حیات وحش/ مردم شناس اغلب خراب .

//

هیچ کدام / پایه تنها اگر مناسب با فرهنگ باشد مشخصاً متفاوت از فرهنگ خودی دور
تجربه‌گر هر نوع هر نوع فردی خوب موللزه
جشنواره
تئاتر
معماری
مشاهده و تعامل هر مقدار
جهانگرد فردی با تور جامع فصل مناسب معمولاً بدیع // دیدن مناظر جالب هر نوع نه بسیار دشوار اما راه غیر متداول
جهانگرد گروهی / عازم کنفرانس . هر نوع مناسب مرکز برگزاری کنفرانس جای اقامت گروهی، جاذبه‌ها به عنوان امری فرعی اکثراً وسایل آسایش خاص محل خود خوب وقابل اطمینان
جهانگرد انبوه دربستی آفتابی و گرم دریا و شن بسیار سازمان یافته هیچ نوع همچون فرهنگ عمومی راههای عمومی
روان مرکزی همچون محل خود زندگی هیچ نوع کلوپ پذیرایی محلی محلی // محلی
کشورهای مقصد و عرضه کنندگان، اگر بخواهند محصولات جهانگردی را به بیش از یک گروه عرضه کنند باید از تنوع منابع لازم برای تولید این محصولات آگاهی داشته باشند.
علاوه بر اين، اقتصاددانان سفر و جهانگردى در موارد زير به آگاهى از تفاوت‌هاى جهانگردان مختلف علاقه‌مند هستند:
- مدت اقامت:
بازاريابان مقصدهاى جهانگردى و عرضه‌کنندگان اقامتگاه‌ها، توجه خاصى به مدت اقامت جهانگردان دارند. مخارج جهانگردى را هم کل مدت سفر تعيين مى‌کند، هم چگونگى تقسيم آن بين مقصدهاى مختلف. براى مثال، جهانگردى که به قصد ديدن دوستان و بستگان سفر مى‌کند سفرى طولانى دارد و تنها در يک مقصد اقامت مى‌کند. در مقابل، گروه‌هاى مهاجر يا جهانگردان فرهنگجوى 'سفردوست' ممکن است به سفرى طولانى بروند و در هر مقصد مدت کوتاهى اقامت کنند. هيئت اعزامى به کنفرانس ممکن است به سفرى برود که حداکثر سه يا چهار روز طول بکشد و نه فقط در يک مقصد اقامت کند بلکه بيشترين مخارج خود را در هتل انجام دهد. جدول ذيل نمونه‌‌اى از انواع مدت اقامت در يک مقصد را نشان ميدهد.
مسافران کاری ۲/۱ شب
تعطيل روندگان اروپايى ۵/۸
تعطيل روندگان آمريکای شمالی ۲/۶
ساير تعطيل روندگان ۲/۱
ديدار کنندگان از دوستان و بستگان (تخمينى) ۱۴
- ثبات کلى و فصلى تقاضا:
انواع جهانگردان علاوه بر تفاوت در سطح و نوع تقاضا، از نظر ميزان ثبات تقاضا با يکديگر تفاوت دارند. تحقيقات مختلف نشان مى‌دهد که جهانگردى به قصد ديدن دوستان و بستگان و جهانگردى تجملى براى تجديد قوا، کمترين حساسيت را در برابر نوسانات تقاضا دارند. بيشترين قسمت جهانگردى براى تجديد قوا يا جهانگردى در ايام تعطيلات، تابع تعطيلات مدارس يا ميزان مرخصى استحقاقى و نيز شرايط اقليمى است که نوسانات فصلى شديدى را در تقاضا پديد مى‌آورند. وقوع سيکل‌هاى اقتصادى در مناطق جهانگردفرست، علاوه بر اثرگذارى بر ثبات درازمدت تقاضاى جهانگردى براى تجديد قوا، ممکن است الگوهاى تقاضاى جهانگردى کارى از طريق توانائى مؤسسات براى تأمين هزينه‌هاى سفر و نيز از طريق علاقهٔ آنها به حفظ يا محدود کردن سهم اين هزينه‌ها در کل بودجه تشويقى يا کارآموزى کارکنان خود تحت تأثير قرار دهد.
- تکرار سفر و هزينه‌هاى بازاريابى:
ميزان تکرار يا خريد مجدد سفر نيز بر ميزان ثبات بازارهاى جهانگردى اثر مى‌گذارد. تکرار سفر به يک مقصد خاص که شايد به دفعات مکرر و با الگوى فصلى منظم صورت گيرد در نزد جهانگردان روان مرکز يا کسانى که خانهٔ دوم دارند محتمل‌تر است؛ مسافران کشتى تکرار سفر فوق‌العاده‌اى را نشان مى‌دهند. براى مثال، شرکت‌هاى پى‌انداُکرويز مدعى شده‌اند که در مقاطع مختلف بيش از ۹۰ درصد محصولات آنها مجدداً خريدارى شده است.
تکرار سفر اثر چشمگيرى بر هزينه‌هاى بازاريابى يا هزينه‌هاى ايجاد، گسترش و ارائهٔ محصولات جهانگردى مى‌گذارد. عرضه‌کنندگان مى‌کوشند تا تکرار سفر جهانگردان را به حداکثر برسانند زيرا تبليغ و ارائهٔ محصولات جهانگردى به کسانى که مجدداً از مقصدى ديدن مى‌کنند بسيار کم‌هزينه‌تر است تا به کسانى که براى بار اول آن را خريدارى مى‌کنند و نمى‌توانند 'پيش از خريد نمونه‌اى از آن را بيازمايند' . اما عرضه‌کنندگان اين رجحان را بايد با مقايسهٔ ميزان بازدهى نهائى گسترش بازارهاى جديد و بازار تکرار سفر تعديل کنند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
رونالدو , دکتربلورچیان , پیوند زدن , دره تاریخی وایمار , گفتگوی اجتماعی , ذخائر اورانیوم , حادثه خودرو , اندیشه‌های دکتر شریعتی , برد ایران , بزرگداشت شهدای آتش نشان ,

مقالات پربیننده امروز
کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , اینترنت و شبکه , تجارت الكترونیك / انواع تجارت الکترونیک , اقتصاد و بازرگانی , کار و اشتغال , کارآفرینی / کانون‌های تفکر محلی، بستر ساز کارآفرینی پایدار و رقابتی , بانک اطلاعاتی کتاب / برنامه‌سازی ساخت‌یافته پاسکال و حل مسائل نمونه , اجتماعی , خانه و خانواده , حقوق خانواده / جنایتی بالاتر از قتل بــــنــام . . . . ازدواج , فرهنگی و هنری , کتاب و نشر , نقد کتاب / صورتک عاشقی برای مرد خودشیفته , بانک اطلاعاتی کتاب / انواع شیرینی , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , آموزش , اینترنت / آموزش شبکه‌های بی سیم - Wireless Network , بانک اطلاعاتی کتاب / خلسه‌های کبود , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , اینترنت و شبکه , موتورهای جستجو / آن سوی جست وجو , بانک اطلاعاتی کتاب / گلبانگ جهان آگاهی در فرهنگ ,

برخی منابع مهم خبری
gsm.ir جی اس ام , parsine.com پارسینه , fanousnews.com فانوس نیوز , yjc.ir باشگاه خبرنگاران , resalat-news.com روزنامه رسالت , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , kojaro.com کجارو , sakhtafzarmag.com سخت افزار مگ , iranart.ir ایران آرت , icana.ir خانه ملت ,وبگردی
زیر و روی "اصلاح ساختاری"
زیر و روی "اصلاح ساختاری" - احتمال بعدی این است که شاید هدف این است که نظام ریاست جمهوری کنار برود و مجددا جایگاه نخست وزیری احیا شود. در این حالت نخست وزیر هم به طبع توسط مجلس انتخاب می‌شود و شک نکنید حتی اگر الان با توجه به ترکیب مجلس دهم قرار بود نخست وزیر انتخاب شود، فردی مانند سعید جلیلی انتخاب می‌شد.
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم !
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم ! - همزمان با رونمایی از پوستر و تیزر جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش اولین قسمت از «عصرجدید» اعلام شد.
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان !
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان ! - ارتفاعات تهران از جمله لواسانات یکی از این مناطق است که به گفته امام جمعه این شهر به شکل جدی و گسترده‌ای با این مشکل دست به گریبان است و ظاهراً کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری محلی برای دور زدن قانون از سوی برخی افراد شده است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران - حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس توییتی را منتشر ساخت که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. وی مدعی شده که در فهرست کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات مواجه شدند ایران با وجود فشارها و تحریم اقتصادی، عملکرد بهتری از کشورهایی چون ترکیه، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و سوئد داشته است.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید !
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید ! - ژاپنی صحبت کردن جواد خیابانی