سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ / Tuesday, 24 October, 2017

نوروز بزرگ


'و بيشترين سببى اندر جمع اين کتاب آن بود که بيشتر تصنيف‌ها که همى بينيم آن است که حَشْو از نُکَتْ فزون‌تر است، و اين از چند سبب مى‌افتد، اولاً آنچه مؤلّف دعوى آن مى‌کند که من آنچنان مشروح بگويم که از اصل به استاد حاجت نباشد، و اين محال انديشه‌اى بُوَد، چه بر همه حال تا بنياموزد ضبط آن معنى نتوان کرد. دوّم آنکه چون فصلى همى‌ گويد علم خويش اندر آن ميانه عرض کند و پايهٔ خويش بنمايد به فزوني، لاجَرم خواننده و مُتعلم از اين باز مانَد و بدان نرسد. سيم آنچه هر نوع از چند تصنيف با دست همى آيد و بسيارى همى افتد که متعلمى فصلى داند وليکن به وقت حاجت نداند که آن هست يا نه اِمّا شبهه حاصل آيد و اِمّا به تکرار حاجت افتد. چهارم آنکه هر فصلى را چيز بدو بندند از نام‌هاى مخالف و راى‌هاى متفاوت و علم‌هاى مشکل تا دل نَفور شود و طبع خستگى يابد، و اگر راه آسانى نمايند خود آن هيچ به‌کار نيايد، و از همه طُرفه‌تر آن است که چون کتابى به پارسى کنند گويند از بهر آن بدين عبارت نهاديم تا آن کس که تازى نداند بى‌‌بهره نماند، پس سخن‌هائى همى گويند دَرى ويژهٔ مطلق که تازى دشوارتر است، و اگر سخن‌هاى متداول گويند دانستن آسان‌تر بُوَد' .
(۱) . روضةالمنجمين تأليف شهمردان‌بن‌ابى‌الخير متعلق به کتابخانهٔ آقاسيد جلال‌الدين تهرانى دامت افاضاته
   نوروز بزرگ
'آنچه معروف است آن دانند که خسروان چون نوروز بودى بر تخت نشستندى و پنج روز رسم بودى که حاجت مردم روا کردندى و عطاهاى فراوان دادندى و چون اين پنج‌روزي (۱) بگذشتى به لهو کردن و باده خوردن مشغول شدندي، پس اين روز از اين سبب بزرگ کردندي، و گفته‌اند آن روزى است که جمشيد مردم را بشارت دادى به بيمرگى و تندرستى و امر زندگي (۲) ، و گويند که هم اندرين روز بود که کيومرث 'اَرْزُور' (۳) ديور را بکشت.
(۱) . ياى پنج‌روزى ياى نسبت است و مربوط است به نام خمسهٔ مسترقه که به پارسى اَندرگاهان و پنجى مى‌گفتند و مُعَرب آن را (فنجي) مى‌گفته‌اند و ياى فنجى يا پنج‌روزى ياى اختصاصى و نسبت است مانند ياى عيدى که نسبت را مى‌رساند و هم اختصاص را - و اين پنج روز اگر کبيسه در آخر سال بود آن را در ايام کبيسه و خمسهٔ مستقرقه جشن مى‌داشتند والا از روز اول فروردين‌ماه تا روز خرداد که روز پنجم باشد جشن برپا بود، و روز خرداد روز 'نوروز بزرگ' بوده است و براى اين روز اخبار بسيارى روايت شده است.
(۲) . معلوم نيست اين عبارت آمرزيدگى - يعنى مصدر وصفى از فعل آمرزش است يا مرکب است از (امر) و زندگى با ترکيب اضافى - اصل اين خبر از اوستا است و در رسالهٔ 'ماه فرورتين روژ خوردات' به پهلوى دو جمله در اين باب آورده و گويد:
'فقرهٔ ۹. ماه فرورتين روز خوردات جم گيهان بيمرگ کرد، بى‌پيرى کرد' 'فقرهٔ ۱۰. ماه فرورتين روز خوردات جم پيمانه از دوزخ بياورد و اندر گيهان بر پيدائى آمد' و فردوسى در اين مورد گويد:
سر سال نو هرمز فرودين برآسوده از رنج دل تن زکين
و فقرهٔ ۱۰ مراد از پيمانه پيمان خدائى است راجع‌به مخلوقات که اهريمن آن را در دوزخ نهفته بود و جم آن را از دوزخ بيرون آورد و شايد 'آمرزيدگي' مربوط به اين معنى باشد.
(۳) . در اصل (ار ...) از روى رسالهٔ پهلوى موسوم به (ماه فروردين روز خرداد) تصحيح شد و در آن رساله گويد: 'ماه فرورتين روز خوردات گيومُرت اَرْزُور اهريمن هنوشک را به‌کشت' .
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سد سیلوه , گروه دارویی , هواپیمای امام , فرمانده گروهان , نصیحت کردن , حقوقی و قضایی , گروه صنعتی انتخاب , دلایل عدم حضور , آفتاب ایلام , خسارات جبران ناپذیر , روز سلامتی و دوچرخه سواری در روسیه , مردم خشمگین , قرارداد نبستن , انجمن صنفی شرکت‌ها و موسسات فیلمسازی ایران , فراورده نفتی , دادستان قوچان , روستامرکزی , قتل ستایش , ساندویچ میگو , قیام نکردن , مرز اینچه برون , اسطوره ایتالیایی , نمایشگاه «روزگار کودکی» , آبهای غزه , امنیت اجتماعی , سفر محمود عباس به ایران , معاون عمرانی وزیر کشور , مرتضی بخشایش , رونمایی از مستندی درباره قاچاق دختران , 270 واحد , کنسولگری عراق , سوغات , کمک دفتر رهبری , گلزن برتر , قرن , همدان مشهد , همکاری تحقیقاتی , عبدالرحمن آل ثانی , حمایت از روحانی , علی جعفر محصولی , فرودگاه اندروز , شکیری , خودکشی سرباز وظیفه , پرمصرف , حوزه هنری خراسان شمالی , تأخیر در دفاع از پایان‌نامه , درگیری مسلحانه با سارقان , نوسازی بافت های فرسوده , بازداشت موقت , حصاری ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / آمال الواعظین: مجموعه چهل و پنج مجلس شامل مواعظ، نصایح و مصائب جانسوز اهل بیت (ع) از خطبه تا مرثیه , اقتصاد و بازرگانی / اقتصاد و سیاست / درآمدنفتی / نفت، بودجه جاری و ضربه به اقتصاد ملی , بانک اطلاعاتی کتاب / خانم کوچولوی پردردسر و جابه‌جایی خانه , نشریات و مطبوعات / دین و اندیشه / ماهنامه معارف / معارف ـ شماره ۵۳، بهمن ۱۳۸۶ , ورزشی / دیگر ورزشها / تنیس / کاربرد مینی تنیس در آموزش مبتدیان و ورزش مدارس , بانک اطلاعاتی کتاب / اطلس ریاضی , بانک اطلاعاتی کتاب / تاریخ روضه‌الصفا فی سیره الانبیاء و الملوک و الخلفا: شرح حال ائمه اطهار، بنی‌امیه، خلفای عباسی , بانک اطلاعاتی کتاب / اصول الفقه (جلد 1 و 2) , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سوالات چهارگزینه‌ای کاردانی پیوسته (فنی و حرفه‌ای - کاردانش): 1100 آزمون جوشکاری براساس استانداردهای سازمان آموزش ... , بانک اطلاعاتی کتاب / گلچین غزلیات شمس از دیوان کبیر: کلام مولانا جلال‌الدین محمد بلخی (قدس‌سره) , بانک اطلاعاتی کتاب / تمرین گام به گام ریاضی سال پنجم ابتدایی , کامپیوتر و اینترنت / نرم‌افزار / گرافیک / نرم افزار طراحی عکس Real Draw Pro v۵.۲.۱ , بانک اطلاعاتی گردشگری / دوچرخه‌سواری ، استان چهارمحال وبختیاری , بانک اطلاعاتی کتاب / سیمای جهان در عصر امام زمان (عج): اجتماعی، اقتصادی، آموزش و پرورش، نظامی و قضایی و ... , اجتماعی / سازمان‌ها و ارگان‌ها / سازمان‌های غیردولتی / فرآیند توسعه سازمان های غیردولتی زنان , علم و زندگی / علوم انسانی / سیاسی / دهه سرنوشت ساز (۱۲ تا ۲۲ بهمن ۵۷) , بانک اطلاعاتی کتاب / گذری تحقیقی بر روان‌درمانی , بانک اطلاعاتی کتاب / جامعه‌شناسی جوک و خنده , بانک اطلاعاتی کتاب / هدهد خوش‌خبر , سیاسی / جهان / ریاست جمهوری / ۱۰ پیشنهاد کاخ‌سفیدی؛ چطور اوباما از سایه بوش بیرون می‌آید ,

برخی منابع مهم خبری
esfahanemrooz.ir اصفهان امروز , kurdtoday.ir کردتودی , javanonline.ir جوان آنلاین , tejaratnews.com تجارت , eshraf.ir اشراف , salamatnews.com سلامت , machinemag.com مجله ماشین , baharnews.ir بهارنیوز , inn.ir شبکه ایران , 598.ir 598 , rahva.ir رهوا , lemonpress.ir لمون پرس , parsfootball.com پارس فوتبال , akkasee.com عکاسی , teribon.ir تریبون , webshahr.org وب شهر , ictna.ir ایستنا , mellatonline.net ملت آنلاین , awalnews.ir اول نیوز , rooyeshnews.com رویش , taghribnews.ir تقریب , vista.ir ملت ایران , ipasand.com آی پسند , aftabir.com آفتاب , marznews.com مرزنیوز , citna.ir سیتنا , bazarkhabar.ir بازارخبر , nimrooznews.com نیمروز , ghatreh.com قطره , absarnews.com ابصار ,وبگردی
آشکارشدن ابعادجدیدی از تجاوز ناپدری به اهورا
آشکارشدن ابعادجدیدی از تجاوز ناپدری به اهورا - یکی از همسایه ها گفت: هنگامی که وارد خانه شدیم اهورا لخت مادرزاد بود و قاتل نیز در حالی که نیمه برهنه بود روی مبل نشسته بود. یکی دیگر از همسایه ها نیز گفت: اهورا را در حالی که از بینی، دهان و.... دچار خونریزی بود از خانه خارج کردیم.
۵۰ درصد ثروت کشور در اختیار ۳ یا ۴ نهاد
۵۰ درصد ثروت کشور در اختیار ۳ یا ۴ نهاد - بهزاد نبوی می‌گوید اگر رییس دولت اصلاحات هر ۹ روز با یک بحران مواجه می‌شد، حسن روحانی در هر ۹ ساعت با یک بحران روبه‌رو شده است.
خرابکاری سگ رئیس جمهور فرانسه حین جلسه رسمی!
خرابکاری سگ رئیس جمهور فرانسه حین جلسه رسمی! - امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در جلسه ای با سه وزیر این کشور مشغول صحبت بود که سگ سیاه او در کنار شومینه اقدام به قضای حاجت کرد. این اتفاق باعث خنده حضار و مکرون شد.
ایران 10 برابر فرانسه، کارخانه خودرو دارد !
ایران 10 برابر فرانسه، کارخانه خودرو دارد ! - پتروشیمی ایران تنها با یارانه و تسهیلات بسیار ارزان‌قیمت و رانتی که می‌گیرد، توانسته است سودآور باشد.
خودرو ساز شوید من حمایت میکنم (یعنی تضمین فروش داخلی هر محصولی به سه برابر قیمت با ایشان)
خودرو ساز شوید من حمایت میکنم (یعنی تضمین فروش داخلی هر محصولی به سه برابر قیمت با ایشان) - وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست بخش خصوصی با وی گفت: آیا فقط ایران خودرو و سایپا برای خودرو‌سازی ایران خلق شده‌اند و خودرو ساز دیگری نمیتواند در ایران فعالیت کند.
اظهارات جنجالی و درگیری فیزیکی بقایی با ماموران پس از دادگاهش!
اظهارات جنجالی و درگیری فیزیکی بقایی با ماموران پس از دادگاهش! - دادگاه دوم حمید بقایی،معاون اجرایی محمود احمدی نژاد بسیار جنجالی شد... / ویدیو از آپارات
همسر جهانگیری در ضیافت ناهار همسر اردوغان در کشتی!
همسر جهانگیری در ضیافت ناهار همسر اردوغان در کشتی! - همسر اسحاق جهانگیری و دیگر مقامات اجلاس دی-۸ در ضیافت ناهار همسر اردوغان را می‌بینید.
محسن افشانی باز هم جنجال آفرید.
محسن افشانی باز هم جنجال آفرید. - بتازگی فیلمی در استوری اینستاگرام خانم لنی برلین lennyberlin خواننده و دی جی اوکراینی منتشر شده که عجیب بود. حضور آقای محسن افشانی بازیگر کشورمان در کنسرت این خواننده و حضور در کنار این خانم آن هم با ظاهری نامتعارف جای سوال و تعجب دارد.
میرشکاک: اختلاس مقدس شده است
میرشکاک: اختلاس مقدس شده است - خشت خام / نوبت سی و چهارم / گفتگوی حسین دهباشی با یوسفعلی میرشکاک / ویدیو از آپارات
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست - فیلم - کاربران شبکه های اجتماعی با انتشار این ویدئو شایعه کرده اند فردی که کنار دونالد ترامپ ایستاده، ملانیا نیست و بدل او است.
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده - سن و سال كه بالا برود حوصله آدم كمتر مي شود. در پخش مستقيم هم اقتضائات و شرايطي است كه آقاي قرائتي به آن عادت ندارد. در همين ويدئو هم ايشان مي گويد دوربين را نگه داريد! يعني كاملا واضح است كه ايشان تصور مي كرده در يك برنامه ضبطي سخنراني مي كند!
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار - هاجر چنارانی نماینده نیشابور سخنرانی معاون استاندار خراسان رضوی را بخاطر استفاده سهوی از کلمه خراسان غربی در سخنرانی گذشته به هم زد.
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما"
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما" - این اظهارات رییس پلیس آگاهی مسیر عجیب خود را ادامه داد تا به اینجا رسید که توپ عدم دستگیری اسیدپاش را به زمین رسانه‌ها انداخت. او گفت: "این در شرایطی بود که این فرد در شرایط زمانی آن موقع به‌دنبال حساسیت بالایی که در رسانه‌ها و جامعه ایجاد شد، در نیمه راه، از ادامه مسیرش منصرف شد."
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد - مراسم ترحیم مرحوم داود احمدی‌نژاد برادر رئیس جمهور سابق کشورمان عصر دیروز در مسجد امام خمینی(ره) شهرک شهید محلاتی برگزار شد.
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست - دختر شطرنج‌باز ایرانی که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، به تیم ملی آمریکا پیوست.
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید - فیلم / آقا این ماشینو بفروش یک پراید بخر راحت شو.
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
پربازدیدها