چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 15 August, 2018

نوروز بزرگ


'و بيشترين سببى اندر جمع اين کتاب آن بود که بيشتر تصنيف‌ها که همى بينيم آن است که حَشْو از نُکَتْ فزون‌تر است، و اين از چند سبب مى‌افتد، اولاً آنچه مؤلّف دعوى آن مى‌کند که من آنچنان مشروح بگويم که از اصل به استاد حاجت نباشد، و اين محال انديشه‌اى بُوَد، چه بر همه حال تا بنياموزد ضبط آن معنى نتوان کرد. دوّم آنکه چون فصلى همى‌ گويد علم خويش اندر آن ميانه عرض کند و پايهٔ خويش بنمايد به فزوني، لاجَرم خواننده و مُتعلم از اين باز مانَد و بدان نرسد. سيم آنچه هر نوع از چند تصنيف با دست همى آيد و بسيارى همى افتد که متعلمى فصلى داند وليکن به وقت حاجت نداند که آن هست يا نه اِمّا شبهه حاصل آيد و اِمّا به تکرار حاجت افتد. چهارم آنکه هر فصلى را چيز بدو بندند از نام‌هاى مخالف و راى‌هاى متفاوت و علم‌هاى مشکل تا دل نَفور شود و طبع خستگى يابد، و اگر راه آسانى نمايند خود آن هيچ به‌کار نيايد، و از همه طُرفه‌تر آن است که چون کتابى به پارسى کنند گويند از بهر آن بدين عبارت نهاديم تا آن کس که تازى نداند بى‌‌بهره نماند، پس سخن‌هائى همى گويند دَرى ويژهٔ مطلق که تازى دشوارتر است، و اگر سخن‌هاى متداول گويند دانستن آسان‌تر بُوَد' .
(۱) . روضةالمنجمين تأليف شهمردان‌بن‌ابى‌الخير متعلق به کتابخانهٔ آقاسيد جلال‌الدين تهرانى دامت افاضاته
   نوروز بزرگ
'آنچه معروف است آن دانند که خسروان چون نوروز بودى بر تخت نشستندى و پنج روز رسم بودى که حاجت مردم روا کردندى و عطاهاى فراوان دادندى و چون اين پنج‌روزي (۱) بگذشتى به لهو کردن و باده خوردن مشغول شدندي، پس اين روز از اين سبب بزرگ کردندي، و گفته‌اند آن روزى است که جمشيد مردم را بشارت دادى به بيمرگى و تندرستى و امر زندگي (۲) ، و گويند که هم اندرين روز بود که کيومرث 'اَرْزُور' (۳) ديور را بکشت.
(۱) . ياى پنج‌روزى ياى نسبت است و مربوط است به نام خمسهٔ مسترقه که به پارسى اَندرگاهان و پنجى مى‌گفتند و مُعَرب آن را (فنجي) مى‌گفته‌اند و ياى فنجى يا پنج‌روزى ياى اختصاصى و نسبت است مانند ياى عيدى که نسبت را مى‌رساند و هم اختصاص را - و اين پنج روز اگر کبيسه در آخر سال بود آن را در ايام کبيسه و خمسهٔ مستقرقه جشن مى‌داشتند والا از روز اول فروردين‌ماه تا روز خرداد که روز پنجم باشد جشن برپا بود، و روز خرداد روز 'نوروز بزرگ' بوده است و براى اين روز اخبار بسيارى روايت شده است.
(۲) . معلوم نيست اين عبارت آمرزيدگى - يعنى مصدر وصفى از فعل آمرزش است يا مرکب است از (امر) و زندگى با ترکيب اضافى - اصل اين خبر از اوستا است و در رسالهٔ 'ماه فرورتين روژ خوردات' به پهلوى دو جمله در اين باب آورده و گويد:
'فقرهٔ ۹. ماه فرورتين روز خوردات جم گيهان بيمرگ کرد، بى‌پيرى کرد' 'فقرهٔ ۱۰. ماه فرورتين روز خوردات جم پيمانه از دوزخ بياورد و اندر گيهان بر پيدائى آمد' و فردوسى در اين مورد گويد:
سر سال نو هرمز فرودين برآسوده از رنج دل تن زکين
و فقرهٔ ۱۰ مراد از پيمانه پيمان خدائى است راجع‌به مخلوقات که اهريمن آن را در دوزخ نهفته بود و جم آن را از دوزخ بيرون آورد و شايد 'آمرزيدگي' مربوط به اين معنى باشد.
(۳) . در اصل (ار ...) از روى رسالهٔ پهلوى موسوم به (ماه فروردين روز خرداد) تصحيح شد و در آن رساله گويد: 'ماه فرورتين روز خوردات گيومُرت اَرْزُور اهريمن هنوشک را به‌کشت' .
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
محمود قدیری , کاریکاتور سال ۱۳۹۵ , دوره مشترک آموزشی , ارزیابی اساتید , ساحل ملبورن , مجموعه فیلم‌های سریع و خشن , تمام اعظم , تره , کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام , چربی گریز ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / دیوان مخلص کاشانی , ورزشی , فوتبال / فاجعه دیرپا , بانک اطلاعاتی کتاب / راه وصال امام زمان (عج) روحی فداه , بانک اطلاعاتی کتاب / خط , فرهنگی و هنری , سینما , سینمای جهان / زنان در آستانه فروپاشی عصبی (استیون هولدن) , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش و پرورش و توسعه سلامت عمومی و مهارت‌های زندگی (توسعه پایدار) ویژه آموزگاران، دبیران، کارشناسان و مدیران آموزش و پرورش , بانک اطلاعاتی کتاب / آشتی با امتحان: سوالات امتحان نهایی عربی , بهداشت و درمان , بهداشت روان , بهداشت روانی / بهداشت روانی کودکان , بانک اطلاعاتی کتاب / شیمی فیزیک , بانک اطلاعاتی کتاب / مرجع کامل CCNA ,

برخی منابع مهم خبری
jahaneghtesad.com روزنامه جهان اقتصاد , shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , aftabnews.ir آفتاب نیوز , tebyan.net تبیان , cinemakhabar.ir سینما خبر , shabakeh-mag.com مجله شبکه , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , jamnews.ir جام نیوز ,وبگردی
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.