چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ / Wednesday, 17 October, 2018

نیستاگموس Convergence-Retraction


  نيستاگموس مادرزادى
به نيستاگموسى که در ۶ ماه اول تولد تظاهر مى‌يابد نيستاگموس مادرزادى مى‌گويند. ناپايدارى چشمى موقع تولد (به‌علت ضعف فيکساسيون) طى چند هفته اول زندگى رفع مى‌شود. وجود نيستاگموس خودبه‌خودى هميشه پاتولوژيک است.
نقص مادرزادى بينائى به‌علت ضايعه در هر قسمت چشم يا عصب بينائى باعث نيستاگموس در موقع تولد يا کمى بعد از آن مى‌شود. نيستاگموس مادرزادى معمولاً افقى و کونژوگه است. در بيشتر موارد فرد کمى سر را مى‌چرخاند تا در وضعيت حداقل نيستاگموس نگه دارد. معمولاً ايجاد ازوتروپى توسط فرد نيستاگموس را کاهش مى‌دهد و اغلب اضطراب و سعى در ديدن، شدت آن‌را زياد مى‌کند. درمان شامل است بر اصلاح اختلال حسى زمينه و در موارد چرخش شديد سر، جراحى عضلات خارج چشمي.
نيستاگموس نهفته (.Latent N) با بستن يک چشم شدت پيدا مى‌کند و از مشخصات نيستاگموس مادرزادى است. فرمى از اين نوع نيستاگموس به‌نام LN بيشتر در ازوتروپى شيرخوارگى رخ مى‌دهد.
  نيستاگموس پاندولى اکتسابى
هر بچه‌اى که قبل از ۶ سالگى دچار فقدان دوطرفه بنيائى مى‌شود ممکن است دچار نيستاگموس پاندولى شود. سندرمى خاص از اين نوع نيستاگموس در بچه‌ها، Spasmus nautans است که در آن نيستاگموس پاندولي، دوطرفه و عموماً افقي، لرزش سر و وضعيت غير طبيعى سر وجود دارد. به‌ندرت ممکن است اين نوع نيستاگموس اولين تظاهر گليوم راه بنيائى قدامى باشد.
در بالغين نيستاگموس پاندولى اکتسابى چهره‌اى از بيمارى ساقه مغز (معمولاً مولتيپل اسکلروز يا سکته ساقه مغز) مى‌باشد. در سندرم ميوکلونوس چشمى کامى (.Oculopalatal M) که چند ماه بعد از سکته ساقه مغز رخ مى‌دهد نيستاگموس پاندولى با حرکات همزمان کام نرم، حنجره و ديافراگم همراه است. در اين سندرم هيپرتروفى هسته زيتونى تحتانى وجود دارد. بکلوفن، کلونازپام، ايزونيازيد و Gabapentin با تأثير محدود در درمان نيستاگموس پاندولى اکتسابى بالغين به‌کار رفته‌اند.
  نيستاگموس وستيبولار
عموماً ضايعات وستيبولار محيطي، تخريبى هستند و فاز سريع نيستاگموس آن از ضايعه دور مى‌شود. نيستاگموس وستيبولار محيطى به محرک بينائى وابسته نيست لذا در تاريکي، بستن چشم‌ها و حتى کورى نيز ممکن است بماند. ولى اين نوع نيستاگموس با گذشت زمان و با فيکساسيون ديد کاهش و با عينک فرنزل افزايش مى‌يابد. به‌جز در سرگيجه خوش‌خيم پاروکسيسمال در ساير موارد فرم محيطى پوزيشن سر اثرى بر نيستاگموس ندارد. اين نيستاگموس ممکن است همراه سرگيجه، وزوز گوش و کاهش شنوائى باشد. علل نيستاگموس وستيبولار محيطى شامل هستند بر لابيرنتيت، بيمارى منير و هر ضايعه عصب وستيبولار.
نيستاگموس وستيبولار مرکزى با پوزيشن سر تغيير مى‌کند و با فيکساسيون ديد و گذشت زمان کاهش نمى‌يابد. در اين نوع نيستاگموس هسته وستيبولار دچار ضايعه شده است.
  نيستاگموس Downbeat
مشخصاً در ضايعات جانکشن سرويکومدولارى به‌ويژه ناهنجارى آرنولد - کيارى ديده مى‌شود ولى داروهاى ضدٌ تشنج و ليتيوم نيز ممکن است باعث آن شوند.
  نيستاگموس Upbeat
تقريباً هميشه از بيمارى ساقه مغز ناشى مى‌شود (ضايعات تخريبى و نيز اثرات توکسيک باربيتورات‌ها، الکل و ضدٌ تشنج‌ها).
  نيستاگموس ناشى از گيز (.Gaze-evokid N) و Gaze-Paretic
هرگاه در گيز به يک سمت، فرد ايمپالس‌هاى عصبى قوى براى حفظ راستاى چشم در آن سمت نداشته باشد تدريجاً چشم به وضعيت اوليه نگاه برمى‌گردد آنگاه فرد با حرکت سريع، چشم را به گيز مربوطه بازمى‌گرداند و به اين ترتيب نيستاگموس ناشى از گيز به‌وجود مى‌آيد. در نيستاگموس End-Point که فيزيولوژيک است نيستاگموس در نقطه حداکثر گيز به يک سمت نشان مى‌دهد ولى در اين حالت بسته به‌شدت اختلال ممکن است حتى با کمترين حرکت از نقطه اوليه نگاه نيستاگموس رخ دهد. در بسيارى از اين افراد بازگشت چشم به موقعيت اوليه نگاه باعث نيستاگموس موقتى در جهت مخالف مى‌شود که به آن نيستاگموس Rebound مى‌گويند. شايعترين عامل نيستاگموس ناشى از گيز، بيمارى‌هاى مخچه، آرام‌بخش‌ها و ضدٌ تشنج‌ها هستند. نورينوم آکوستيک ممکن است ترکيبى از اين نوع نيستاگموس و نيستاگموس وستيبولار محيطى ايجاد کند که به‌سمت مقابل توده است (نيستاگموس Brun's).
در حالاتى نظير فلج اعصاب حرکتى چشم مياستنى گراويس و بيمارى‌هاى عضلات خارج چشمى نيز در گيز به‌سمت دچار اختلال، نيستاگموس مشابهى ايجاد مى‌شود (Gaze-Paretic) که تمايز آن از نيستاگموس ناشى از گيز ضرورت دارد.
  نيستاگموس Convergence-Retraction
در اين نيستاگموس که تظاهرى از سندرم پارينود (ضايعات دورسال ميدبرين) مى‌باشد سعى در گيز به‌سمت بالا باعث حرکات سريع همگرائى و رتراکسيون دو کره چشم مى‌شود.
  نيستاگموس Seesaw (الاکلنگى)
در اين نيستاگموس که در ضايعات کياسما و ساقه مغز رخ مى‌دهد در حالى که يک چشم به بالا مى‌رود و اينتورشن پيدا مى‌کند چشم ديگر به پائين مى‌آيد و اکستورشن پيدا مى‌کند و برعکس.
  نيستاگموس Periodic Alternating
موارد اکتسابى اين نيستاگموس در ناهنجارى آرنولدکياري، مولتيپل اسکلروز و دژنرسانس مخچه رخ مى‌دهد و ممکن است به بکلوفن پاسخ دهد. در اين حالت، جهت نيستاگموس هر ۴-۱ دقيقه يک‌بار عوض مى‌شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سینما 94 , مردم متدین , گروه های مسلح , کمتیه امداد , غزل پاک باطن , روند مصوبات , رزادخانه , ائتلاف اسرائیل , آموزش فنی , غورماچ ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / Pancakes , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , ادبیات و شعر / درآمدی بر شعر عصر انقلاب , بهداشت , بهداشت روانی , شخصیت / آنهایی که از خودشون راضی نیستند ، بخوانند! , بانک اطلاعاتی کتاب / لباس جدید پادشاه , بانک اطلاعاتی کتاب / رساله اجوبه الاستفتائات: ترجمه فارسی , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنما و بانک سوالات امتحانی روان‌شناسی شخصیت براساس کتاب: دکتر یوسف کریمی ویژه‌ی دانشجویان دانشگاه پیام نور شامل: یک دوره تدریس ... , خانه و خانواده , آشپزی , ساندویچ ، پیتزا و سوفله / ساندویچ تن ماهی , بانک اطلاعاتی کتاب / گلنار و آیینه سحرآمیز , بانک اطلاعاتی کتاب / تاریخ ادبیات ایران: خلاصه جلد اول و دوم , بانک اطلاعاتی کتاب / کودکانه‌ترین: آموزش زبان انگلیسی ـ رنگ‌آمیزی ,

برخی منابع مهم خبری
namehnews.ir نامه نیوز , ilna.ir ایلنا , banifilm.ir بانی فیلم , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , khordadnews.ir خرداد نیوز , setarehnews.ir ستاره‌ها , snn.ir دانشجو , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , vista.ir وبگردی ,وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی