پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ / Thursday, 15 November, 2018

بیماری گریوز


  بيمارى گريوز
به هيپروئيدى اتوايميون گريوز مى‌گويند. به مواردى که علائم چشمى گريوز وجود دارد ولى هيپرتيروئيدى وجود ندارد، بيمارى گريوز چشمى مى‌گويند و به مواردى که ميکسدم جلوى تيبيا و کلابينگ انگشتان همراه علائم چشمى اين بيمارى را مى‌توان برحسب شدت از صفر تا ۶ طبقه‌بندى کرد (NOSPECS) که در جدول (طبقه‌بندى گريوز چشمى) آمده است.
  جدول طبقه‌بندى گريوز چشمى
Signs Class
No Signs or Symptoms 0
Only signs, which include upper lid retraction, with or without lid lag, or proptosis to 22 mm. No Symptoms. 1
Soft tissue involvement 2
Proptosis > 22 mm 3
Extaocular muscle involvement corneal involvement 4
loss due to optic nerve involvement sight 6
رتراکسيون پلک مى‌تواند يک‌طرفه يا دوطرفه، در هر يک از دو پلک و همراه با اختلال در بلند کردن پلک‌ها باشد. رتراکسيون پلک تقريباً پاتوگنومونيک بيمارى تيروئيد است (به‌خصوص در همراهى بااگزوفتالمي). بيمارى گريوز شايعترين علت پروپتوز يک‌طرفه يا دوطرفه در بزرگسالان مى‌باشد که فرم شديد آن در ۵% موارد گريوز رخ مى‌دهد. اغلب با ميوپاتى محدودکننده به‌ويژه در رکتوس تحتانى همراه است. درگيرى رکتوس تحتانى باعث محدوديت حرکت چشم به بالا و دوبينى در نگاه به بالا مى‌شود. علت اصلى رتراکسيون، پلاک به‌نظر تحريک بيش از حد سمپاتيک است. علل احتمالى ديگر رتراکسيون پلک ارتشاح در عضله بالابرنده پلک يا رکتوس تحتانى (رتراکسيون پلک در نگاه به بالا به‌علت انقباض عضله بالابرنده پلک) مى‌باشد. اگزوفتالمى مى‌تواند خفيف (20mm) يا شديد (≥28mm) باشد (اگزوفتالموترى هرتل).
اگزوفتالمى معمولاً در دو چشم غير قرينه و گاهى يک‌طرفه است. در معاينه تعيين مقاومت کره چشم در عقب رفتن با فشار دست داراى اهميت است. علت اگزوفتالمى بيش از همه افزايش حجم عضلات خارجى چشم است که تمايز ان از تومور کاسه چشم به‌کمک CT اسکن مى‌باشد. گاه ضخيم‌شدگى عضلات محدود به عضلات خاصى است (رکتوس داخلى يا تحتاني). افتالموپلژى گريوز معمولاً افراد مسن را درگير مى‌کند و مى‌تواند غير قرينه باشد. شايع‌ترين يافته افتالموپلژيک محدوديت حرکت به بالا است که از چسبندگى عضله رکتوس تحتانى به مايل تحتانى و ميوپاتى محدودکننده رکتوس تحتانى ناشى مى‌شود. تأييد آن با افزايش فشار داخل چشم در هنگام نگاه به بالا است. اغلب در همه حرکات چشم محدوديت خفيفى وجود دارد که در مراحل پيشرفته باعث دوبينى در همه زواياى ديد و افزايش فشار داخل چشم حتى در وضعيت اوليه نگاه مى‌شود. دوبينى حاصل به‌صورت خودبه‌خودي، با تجويز کورتيکواستروئيد يا اگر ۱۲-۶ ماه باقى ماند با جراحى بر روى عضلات، رفع مى‌شود.
علت بزرگ شدن عضلات، تجمع موکوپلى ساکاريد و به‌دنبال آن آب در عضلات است که شايد ناشى از اتصال کمپلکس ايمنى (تيروگلوبين - آنتى‌تيروگلوبين) به عضلات ياافزايش چربى کاهس چشم (ناشى از ماده مولد اگزوفتالمي) باشد. افزايش فشار داخل کاسه چشم با فشار بر کرهٔ چشم و عصباپتيک باعث ايجاد خطوطى بر شبکيه و مشيميه، تورم ديسک، مارکوس گان مثبت، کاهش حدت بينائي، اختلال ديد رنگ، آتروفى ديسک، نوروپاتى ايسکميک عصب اپتيک و کورى مى‌شود که اغلب اين موارد همراه پروپتوز شديد نيست. اگزوفتالمى شديد مى‌تواند با در معرض قرار دادن قرنيه باعث کراتوکنژونکتيويت (به‌ويژه در ليمبوس فوقاني) و زخم قرنيه شود.
هدف درمان افتالموپاتى گريوز در ابتدا حفاظت از قرنيه است. پايه درمان طبي، کنترل هيپرتيروئيديسم حضور يوتيروئيدى يا هيپوتيروئيدى نيز باشد. کاهش بينائي، ادم ديسک و زخم قرنيه درمان فورى با دوزهاى بالاى کورتيکوئيداستروئيد (۱۰۰-۶۰ mg پردنيزون در روز) را مى‌طلبد. پلاسمافرز مفيد است به‌شرطى که همراه سرکوب ايمنى باشد. در مصرف آزاتيوپرين مى‌توان دوز نگهدارنده کورتون را کاهش داد. مى‌توان جهت رفع نياز به جراحى يا بعد از جراحي، راديوتراپى کاسه چشم انجام داد. مى‌توان دکومپرشن کاسه چشم را با برداشتن ديواره‌هاى تحتانى و داخل و بعضاً خارجي کاسه چشم انجام داد. مى‌توان دکومپرشن آپکس کاسه چشم ضرورى است. دکومپرشن به‌طور روتين براى مقاصد کاستميک انجام نمى‌شود. گاه جراحى اصلاحى رتراکسيون پلک لازم مى‌شود چرا که در کراتيت تماسى و مسائل کاسمتيک، رتراکسيون پلک بيشتر از پروپتوز را مخفى کند. پس از تثبيت ميوپاتى گاهى جراحى جهت رفع استرابيسم لازم مى‌شود.
  هيپوتيروئيدى
به‌ندرت علائم چشمى دارد. ممکن است اين علائم همان علائم افتالموپاتى تيروئيدى باشد. احتمال علائم چشمى در هيپرتيروئيدى‌هائى که بعداً هيپوتيروئيد شده‌اند بيشتر است.
  هيپوپاراتيروئيدى
در بيماران جوان مبتلا به کاتاراکت بايد به فکر اين بيمارى بود. تظاهرات چشمى آن بلفارواسپاسم، انقباضات سريع چشم‌ها و کدورت‌هاى کوچک مجزاء و نقطه‌اى در قشر عدسى مى‌باشد که ممکن است در نهايت خارج کردن عدسى لازم شود. درمان با نمک‌هاى کلسيم، کلسيفرول و دى‌هيدروتاکيسفرول، جلوى پيشرفت کدورت عدسى را مى‌گيرد، ولى بر کدورت‌هاى قبلى اثرى ندارد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
برگ سرنوشت , ائتلاف بین المللی علیه داعش , فیلم «معدن طلا» , کانون بسیج هنرمندان , زاینده رود من کو , مشاوران استاندار خوزستان , سو پیشینه , اعتبار پژوهشی , سلطان قاتل , نمادهای آشنا ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / روجا (مجموعه اشعار تبری نیما) , بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , بیماریها / تب و تشنج , بانک اطلاعاتی کتاب / امتحانات منتخب سال دوم دبیرستان: رشته‌ی علوم انسانی , فرهنگ و جامعه , گردشگری , مکانهای دیدنی / کاخ گلستان در تهران , بانک اطلاعاتی کتاب / تغذیه و تربیت کودک , بانک اطلاعاتی کتاب / دانشمندان و بزرگان اصفهان , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , خوشنویس / میرزا عبدالغفارخراسانی بیضاوی خاوری , بانک اطلاعاتی کتاب / آب و هوا , فرهنگی و هنری , میراث‌فرهنگی و تاریخی , میراث فرهنگی / کوه‌های مقدس و اساطیری , بانک اطلاعاتی کتاب / بانو و آخرین کولی سایه‌فروش ,

برخی منابع مهم خبری
plus.ir تی وی پلاس , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , entekhab.ir انتخاب , https: نکست هالیدی , sourehcinema.ir سوره سینما , sakhtafzarmag.com سخت افزار مگ , khorasannews.com روزنامه خراسان , ibna.ir خبرگزاری کتاب ایران , seemorgh.com سیمرغ ,وبگردی
مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند / فیلم
مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند / فیلم - سید محمدتقی نوربخش، رییس سازمان تامین اجتماعی و عبدالرحمن تاج‌الدین معاون حقوقی و امور مجلس این سازمان که در جریان سفر وزیر کار به استان گلستان دچار سانحه...
آنچه که ظریف می‌گوید نیاز به اثبات ندارد کافیست اخبار را دنبال کنید
آنچه که ظریف می‌گوید نیاز به اثبات ندارد کافیست اخبار را دنبال کنید - دلواپسان ۵ سال است که می‌گویند آمار قاچاق کالا دو برابر آمار اعلامی دولت و معادل ۲۵ میلیارد دلار است. این یعنی اگر هیچ پول_کثیف دیگری هم در کشور نباشد، سالانه ۲۵ میلیارد دلار پولشویی داریم. حالا چطور مدعی ظریف هستند که حرفش درباره پولشویی غلط است؟
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا - بررسی کوچ برخی مدیران شرکت سایپا به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.