پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ / Thursday, 17 January, 2019

بیماری گریوز


  بيمارى گريوز
به هيپروئيدى اتوايميون گريوز مى‌گويند. به مواردى که علائم چشمى گريوز وجود دارد ولى هيپرتيروئيدى وجود ندارد، بيمارى گريوز چشمى مى‌گويند و به مواردى که ميکسدم جلوى تيبيا و کلابينگ انگشتان همراه علائم چشمى اين بيمارى را مى‌توان برحسب شدت از صفر تا ۶ طبقه‌بندى کرد (NOSPECS) که در جدول (طبقه‌بندى گريوز چشمى) آمده است.
  جدول طبقه‌بندى گريوز چشمى
Signs Class
No Signs or Symptoms 0
Only signs, which include upper lid retraction, with or without lid lag, or proptosis to 22 mm. No Symptoms. 1
Soft tissue involvement 2
Proptosis > 22 mm 3
Extaocular muscle involvement corneal involvement 4
loss due to optic nerve involvement sight 6
رتراکسيون پلک مى‌تواند يک‌طرفه يا دوطرفه، در هر يک از دو پلک و همراه با اختلال در بلند کردن پلک‌ها باشد. رتراکسيون پلک تقريباً پاتوگنومونيک بيمارى تيروئيد است (به‌خصوص در همراهى بااگزوفتالمي). بيمارى گريوز شايعترين علت پروپتوز يک‌طرفه يا دوطرفه در بزرگسالان مى‌باشد که فرم شديد آن در ۵% موارد گريوز رخ مى‌دهد. اغلب با ميوپاتى محدودکننده به‌ويژه در رکتوس تحتانى همراه است. درگيرى رکتوس تحتانى باعث محدوديت حرکت چشم به بالا و دوبينى در نگاه به بالا مى‌شود. علت اصلى رتراکسيون، پلاک به‌نظر تحريک بيش از حد سمپاتيک است. علل احتمالى ديگر رتراکسيون پلک ارتشاح در عضله بالابرنده پلک يا رکتوس تحتانى (رتراکسيون پلک در نگاه به بالا به‌علت انقباض عضله بالابرنده پلک) مى‌باشد. اگزوفتالمى مى‌تواند خفيف (20mm) يا شديد (≥28mm) باشد (اگزوفتالموترى هرتل).
اگزوفتالمى معمولاً در دو چشم غير قرينه و گاهى يک‌طرفه است. در معاينه تعيين مقاومت کره چشم در عقب رفتن با فشار دست داراى اهميت است. علت اگزوفتالمى بيش از همه افزايش حجم عضلات خارجى چشم است که تمايز ان از تومور کاسه چشم به‌کمک CT اسکن مى‌باشد. گاه ضخيم‌شدگى عضلات محدود به عضلات خاصى است (رکتوس داخلى يا تحتاني). افتالموپلژى گريوز معمولاً افراد مسن را درگير مى‌کند و مى‌تواند غير قرينه باشد. شايع‌ترين يافته افتالموپلژيک محدوديت حرکت به بالا است که از چسبندگى عضله رکتوس تحتانى به مايل تحتانى و ميوپاتى محدودکننده رکتوس تحتانى ناشى مى‌شود. تأييد آن با افزايش فشار داخل چشم در هنگام نگاه به بالا است. اغلب در همه حرکات چشم محدوديت خفيفى وجود دارد که در مراحل پيشرفته باعث دوبينى در همه زواياى ديد و افزايش فشار داخل چشم حتى در وضعيت اوليه نگاه مى‌شود. دوبينى حاصل به‌صورت خودبه‌خودي، با تجويز کورتيکواستروئيد يا اگر ۱۲-۶ ماه باقى ماند با جراحى بر روى عضلات، رفع مى‌شود.
علت بزرگ شدن عضلات، تجمع موکوپلى ساکاريد و به‌دنبال آن آب در عضلات است که شايد ناشى از اتصال کمپلکس ايمنى (تيروگلوبين - آنتى‌تيروگلوبين) به عضلات ياافزايش چربى کاهس چشم (ناشى از ماده مولد اگزوفتالمي) باشد. افزايش فشار داخل کاسه چشم با فشار بر کرهٔ چشم و عصباپتيک باعث ايجاد خطوطى بر شبکيه و مشيميه، تورم ديسک، مارکوس گان مثبت، کاهش حدت بينائي، اختلال ديد رنگ، آتروفى ديسک، نوروپاتى ايسکميک عصب اپتيک و کورى مى‌شود که اغلب اين موارد همراه پروپتوز شديد نيست. اگزوفتالمى شديد مى‌تواند با در معرض قرار دادن قرنيه باعث کراتوکنژونکتيويت (به‌ويژه در ليمبوس فوقاني) و زخم قرنيه شود.
هدف درمان افتالموپاتى گريوز در ابتدا حفاظت از قرنيه است. پايه درمان طبي، کنترل هيپرتيروئيديسم حضور يوتيروئيدى يا هيپوتيروئيدى نيز باشد. کاهش بينائي، ادم ديسک و زخم قرنيه درمان فورى با دوزهاى بالاى کورتيکوئيداستروئيد (۱۰۰-۶۰ mg پردنيزون در روز) را مى‌طلبد. پلاسمافرز مفيد است به‌شرطى که همراه سرکوب ايمنى باشد. در مصرف آزاتيوپرين مى‌توان دوز نگهدارنده کورتون را کاهش داد. مى‌توان جهت رفع نياز به جراحى يا بعد از جراحي، راديوتراپى کاسه چشم انجام داد. مى‌توان دکومپرشن کاسه چشم را با برداشتن ديواره‌هاى تحتانى و داخل و بعضاً خارجي کاسه چشم انجام داد. مى‌توان دکومپرشن آپکس کاسه چشم ضرورى است. دکومپرشن به‌طور روتين براى مقاصد کاستميک انجام نمى‌شود. گاه جراحى اصلاحى رتراکسيون پلک لازم مى‌شود چرا که در کراتيت تماسى و مسائل کاسمتيک، رتراکسيون پلک بيشتر از پروپتوز را مخفى کند. پس از تثبيت ميوپاتى گاهى جراحى جهت رفع استرابيسم لازم مى‌شود.
  هيپوتيروئيدى
به‌ندرت علائم چشمى دارد. ممکن است اين علائم همان علائم افتالموپاتى تيروئيدى باشد. احتمال علائم چشمى در هيپرتيروئيدى‌هائى که بعداً هيپوتيروئيد شده‌اند بيشتر است.
  هيپوپاراتيروئيدى
در بيماران جوان مبتلا به کاتاراکت بايد به فکر اين بيمارى بود. تظاهرات چشمى آن بلفارواسپاسم، انقباضات سريع چشم‌ها و کدورت‌هاى کوچک مجزاء و نقطه‌اى در قشر عدسى مى‌باشد که ممکن است در نهايت خارج کردن عدسى لازم شود. درمان با نمک‌هاى کلسيم، کلسيفرول و دى‌هيدروتاکيسفرول، جلوى پيشرفت کدورت عدسى را مى‌گيرد، ولى بر کدورت‌هاى قبلى اثرى ندارد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
تست قندخون , بیمارستان ساسان , نگارخانه آتشزاد , رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی قم , دانشگاه امیرالمؤمنین , منطقه یزد , کشتهزخمی , نماز ظهر و عصر , وزیر صنعت , هتل های گران ,

مقالات پربیننده امروز
بهداشت , تغذیه , تغذیه و سلامتی / گل همیشه بهار، کلسترول خون را کاهش می دهد , بانک اطلاعاتی کتاب / گنج‌العرش: به اضافه چند سوره از قرآن کریم و ادعیه و زیارات , بانک اطلاعاتی کتاب / در محضر شیخ انصاری: شرح بیع: با استفاده از تقریرات درس حضرت آیه‌الله پایانی مدظله , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , شاعر / میرزا عبدالرضا متین اصفهانی , بانک اطلاعاتی کتاب / کمکهای اولیه و فوریتهای پزشکی , بانک اطلاعاتی کتاب / فرهنگ فارسی , فرهنگی و هنری , سینما , نقد فیلم / گنجشک‌ها برای که آواز می‌خوانند؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / هوای تازه , بانک اطلاعاتی کتاب / آمادگی برای ظهور , بانک اطلاعاتی کتاب / زبان خارجی تخصصی (2) برای رشته زبان و ادبیات فارسی ,

برخی منابع مهم خبری
esteghlaljavan.ir روزنامه استقلال جوان , setarehnews.ir ستاره‌ها , sourehcinema.ir سوره سینما , persiankhodro.com پرشین خودرو , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , car.ir کار(خودرو) , asriran.com عصرایران , asianews.ir روزنامه آسیا , yjc.ir باشگاه خبرنگاران ,وبگردی
کی‌روش: بعد از پیام رهبر انقلاب، وزارت ورزش علیه من شد
کی‌روش: بعد از پیام رهبر انقلاب، وزارت ورزش علیه من شد - سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به پیام تشکر رهبر انقلاب بعد از جام جهانی، گفت: بعد از آن پیام، وزارت ورزش کاملاً علیه من شد. خواسته وزیر ورزش این بود که نمی‌خواهد کی‌روش اینجا باشد، هیچوقت از بازیکنان و تیم ملی حمایت نشد و تمام برنامه آماده‌سازی ما لطمه خورد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
شبکه سه - میثاقی  و ماجرای عبور از فردوسی‌پور
شبکه سه - میثاقی و ماجرای عبور از فردوسی‌پور - در گذشته برنامه‌های پخش زنده فوتبال روی بازی متمرکز بود اما میثاقی در این برنامه بخش‌های مهمی از حواشی و سوژه‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد که دست برنامه «نود» را خالی می‌کند.
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند !
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند ! - بدون تعارف با سواره ای که از حال پیاده ها خبر دارد
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.