شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ / Saturday, 17 March, 2018

سقز، استان كردستان


  بانه
قبل از اسلام طايفه‌اى زرتشتى به نام «قه قو» بر اين منطقه حاکم بودند که در حملهٔ اعراب و بعد از آن ، «اختيار دينى‌ها» حکومت آن را به دست گرفتند. تا اواسط سدهٔ سيزدهم هجرى نام اصلى شهر بانه «به روژه» (آفتابگير) بود و قباله‌هايى نيز وجود دارد که در همهٔ آن‌ها مرکز بانه قصبهٔ «به روژه» ناميده شده است. اين شهر يک بار در قبل از جنگ جهانى اول و بار ديگر در جنگ جهانى دوم دچار آتش‌سوزى شديدى شد. اکنون گورستان شمال شرقى شهر را بانه کهنه يا کهنه بانه مى‌نامند. علت تغيير نام و جابجا شدن محل شهر به واسطه شيوع بيمارى‌هاى وبا و طاعون بود که هر چند سال يک بار شايع مى‌شد و چون بازماندگان ، محل اوليه را آلوده مى‌پنداشتند ، مجدداً در جاى ديگر به ايجاد شهر و ده مى‌پرداختند. آتش‌سوزى و جنگ‌هاى قبيله‌اى يکى ديگر از عوامل جابجا شدن محل شهر بود. در بانه آبادى‌هائى به نام‌هاى «نيزه دو کهنه» ، «به روژه کهنه» ، «سياومه کهنه» ، «آرمرده کهنه» ، «توده کهنه» و غيره هم شنيده مى‌شود ، ولى آبادى‌هايى نيز با همان نام‌ها بدون کلمه «کهنه» وجود دارد. نام بانه را از کلمه کردى -BON- به معنى پشت بام و متأثر از ارتفاعات و نحوهٔ استقرار و موقعيت شهر بانه مى‌دانند. ارتفاع ۱۵۲۵ مترى شهر از سطح دريا و چشم‌انداز ارتفاعات اطراف آن موجب گرديده است که مردم براى رسيدن به شهر مسير زيادى را به طرف سربالايى طى کنند. نام «بانه» را به معنى «خانه» (منظور اقامتگاه و آبادى و مسکن است) و «اردو» (منظور اردوگاه سربازان است) و پادگاه (شهر دو قلعهٔ بزرگ داشته) نيز تفسير کرده‌اند.
  بيجار
بيجار مرکز منطقهٔ گروس ، از مناطق حاصلخيز کردستان است که در شرق سنندج قرار دراد. در بارهٔ وجه تسميهٔ آن آمده است که ناصرالدين‌شاه با امير نظام گروسى شبى در گروس به سر مى‌برد و مطالبى داشت که مى‌خواست تا صبح به وسيلهٔ جارچى پخش شود ، اما صبح روز بعد همهٔ مردم از مطلب آگاه شده بودند. از اين‌رو آن را شهر «بى‌جار» ناميد و همين اسم تا امروز نيز باقى مانده است. در مورد وجه تسميه بيجار نظر ديگرى نيز مطرح است و آن اينکه ، اين شهر درخت بيد فراوان داشت و با توجه به اينکه در کردى درخت بيد را «بي» و جايگاه بيد را «بيجار» گويند ، شهر نيز به همين نام يعنى سرزمين بيد ناميده شده است. در حال حاضر بيجار يکى از شهرهاى نسبتاً آباد استان کردستان مى‌باشد.
  ديواندره
ديواندره يکى از شهرستان‌هاى استان کردستان است که در فاصلهٔ ۹۵ کيلومترى شمال سنندج واقع شده است. ديواندره امروزى يکى از کانون‌هاى در حال توسعه روستايى بود که يک دهه قبل به شهر تبديل شده است. اين شهرستان آب و هوايى معتدل دارد.
  سقز
در مورد وجه تسميهٔ سقز گفته مى‌شود که اين شهر با نام «ايزيرتا» در نخستين اتحاد ماد ، پايتخت مادها بود. سرکردگان ماد در اطراف شهر استحکاماتى براى خود ساختند که از آن جمله «زيويه» و «قپلانتوي» کنونى (آدامائيت) را مى‌توان نام برد. در اين زمان «سارگن دوم» پادشاه آشور به سرزمين ماد تاخت ، مادها شکست خوردند و ايزيرتا ، ‌ زيويه و آدامائيت را ويران کرد. پس از آن سکاها به تجديد بناى اين شهر پرداختند و سقز را به نام اسکيت (ساکز) به عنوان پايتخت خود انتخاب کردند. نام امروز سقز از نام قوم «سکه» - سکا - اسکيت - سکز به يادگار مانده است و سکز همان ساکز است. دو وجه تسميهٔ ديگر نيز براى اين شهر نقل شده است؛ يکى به دليل درخت حبه‌الخضر يا ون است که گويا در اطراف سقز وجود داشت و ديگر اين که ، اين شهر را سه دختر ساخته‌‌اند و لذا سه قز (قز در ترکى به معنى دختر) ناميده مى‌شد. شهر سقز سابقاً در دشتى در جنوب غربى شهر فعلى قرار داشت که اکنون به کهنه سقز يا سقز کهنه معروف است. شهر فعلى ابتدا در اطراف بازار به وجود آمد و قديمى‌ترين محله ، همان محله بازار شهر است که بعداً در اثر ارتباط تبريز ، سنندج و بانه طرفين جاده‌هاى آن آباد شد. در حال حاضر ، موقعيت طبيعى و نحوه استقرار شهر در دامنه ارتفاعات و رودخانه‌اى که از کنار آن جارى است ، اين شهر را به يکى از زيباترين شهرهاى استان کردستان تبديل کرده است.
  سنندج
به استناد گفتهٔ مورخين ، قلعهٔ سنه دژ (سنندج) را سليمان‌خان اردلان والى کردستان در زمان شاه صفى (۱۰۳۸-۱۰۵۲ هـ.ق) آباد ساخت و کلمهٔ «غم‌ها» را که به حساب ابجد ۱۰۴۶ مى‌شود ماده تاريخ آن قرار داد. هيچيک از جغرافى‌نويسان اسلامى ، اين شهر را به اين اسم در آثار خود ذکر نکرده‌اند. در گذشته به جاى شهر سنندج فعلى شهرى به نام «سير» وجود داشت که اين کلمه در فارسى به معناى «سى سر» است. مجاور سى‌ سر ، محلى بود به نام صد خانيه (صد خانه) که احتمالاً به مرور زمان اين نام به «سنه» تغيير يافته است. سنندج مدت چهار قرن تحت حکومت حکام موروثى خاندان اردلان بود که نسبت خود را به ساسانيان مى‌رسانيدند. در جنگ‌هاى دولت‌هاى ايران و عثمانى در دورهٔ صفويه ، اين خاندان گاه جانب ايران را مى‌گرفتند و زمانى از عثمانى طرفدارى مى‌کردند. کريم خان زند در سال ۱۱۴۶ هـ.ق سنندج را ويران کرد و پس از يک دوره هرج و مرج ، خسروخان اردلان در سنندج مستقر شد. آغامحمدخان قاجار به پاس خدمات وى سنقر را نيز ضميمه قلمرو حکومتى او کرد. از سال ۱۲۱۴ تا ۱۲۴۰ هـ.ق امان الله خان پسرخسروخان در سنندج حکومت کرد که در اين مدت اصلاحات زيادى براى آبادانى و عمران شهر سنندج به عمل آمد. در حکومت رضا قلى خان اردلان بين اعضاى اين خاندان اختلافاتى به وجود آمد و پس از يک سلسله کشمکش‌ها ، سرانجام امان ‌الله خان برادر رضا قلى خان به حکومت رسيد و در حقيقت اين شخص آخرين والى موروثى سنندج بود که از سال ۱۲۶۵ تا ۱۲۸۴ هـ.ق حکومت کرد. در سال ۱۲۸۴ هـ.ق دولت مرکزى ، حاج ميرزا معتمدالدوله عموى ناصرالدين‌شاه را به حکومت کردستان منصوب کرد که تا سال ۱۲۹۱ هـ.ق در آنجا حکمرانى مى‌کرد. در حال حاضر سنندج مرکز استان است و يکى از شهرهاى زيباى استان کردستان و غرب کشور محسوب مى‌شود.
  قروه
اين شهر در دشت وسيعى در ۹۳ کيلومترى شرق سنندج در شمال غربى همدان قرار دارد و از آغاز در طول جادهٔ سنندج به طرف همدان توسعه يافته است. مرکز حکومت اين شهر در گذشته روستاى قصلان بود که توسط امان‌ الله خان بزرگ ، والى معروف کردستان در محوطهٔ آن بناهايى از قبيل: قلعه ، عمارت ، مسجد ، حمام ، باغ و بيشه بزرگى احداث شده است. در حال حاضر قروه به دليل شرايط خاص زمين ساختى و چشمه‌هاى آب گرم و معدنى مورد توجه مسافرين و گردشگرانى است که به اين شهر سفر مى‌کنند.
  كامياران
کامياران يکى از شهرستان‌هاى اخيرالتأسيس استان کردستان است که در فاصله ۶۵ کيلومترى جنوب سنندج واقع شده است. ويژگى‌هاى عمومى ، فرهنگى و مردم شناختى مردم اين شهرستان نيز همانند ساير نواحى استان کردستان مى‌باشد. اين شهرستان در فصول بهار و پاييز آب و هواى دلپذيرى دارد.
  مريوان
شهر مريوان در حدود يک قرن سابقه تاريخى دارد. يکى از شاهزادگان قاجار به نام فرهاد ميرزا که کمى پيش از مشروطيت در اين محل حکومت مى‌‌کرد ، در مريوان قلعه‌اى بنا کرد که جريان بناى آن را در کتيبه‌اى که به ديوار مسجد دارالاحسان (مسجد جامع سنندج) نصب کرده ، شرح داده است. اين شهر مرزى در همسايگى دولت عثمانى قرار داشت و به دستور ناصرالدين‌شاه قاجار در سال ۱۲۸۲ هـ.ق قلعه‌اى مستحکم در آنجا احداث شد. در سال ۱۲۸۶ حاج فرهاد معتمدالدوله بر استحکام قلعه افزود و آن را شاه‌آباد ناميد. در کنار همين قلعهٔ نظامى ، روستايى به وجود آمد که به نام قلعه (مريوان) نامگذارى شد. در داخل شهر به دستور حاج معتمدالدوله يک رشته قنات ، حمام و آب‌انبار احداث شد. بعد از حاج فرهاد معتمدالدوله ، حاج محمد عليخان ظفرالملک قلعه را وسعت داد و در داخل آبادى شاه‌آباد چندين باب منزل ، يک کاروانسرا و قناتى ديگر احداث کرد. بعدها کليهٔ اين تأسيسات در اثر شورش و هرج و مرج عشاير کرد منطقه ، ويران شد. در اوايل حکومت پهلوى ، حاکم وقت در روستاى موسک قلعه‌اى بنا نهاد که امروزه از آن به عنوان پادگان استفاده مى‌شود و فاصلهٔ چندانى با شهر ندارد. وجود درياچه زريوار در غرب شهر مريوان زيبايى خاصى به اين شهر بخشيده و آن را به نام يک ناحيه تفرجگاهى تبديل کرده است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سرویس بهداشتی , علیرضا حاج محمدعلی , گاروم زنگی , انواع کاربرد , بیمارستان کوثر , رییس سازمان بازرسی کل کشور , مقامات یونان , غمارگ , مورد مشکوک , مانور سپاه تهران ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / سازمان‌های عصر دانش (کلیه گرایش‌های رشته مدیریت) , فرهنگ و جامعه / گاه‌شمار / گاه‌شمار ورزش / ماشین زمان / ۳ دسامبر , بانک اطلاعاتی کتاب / مثنوی: متن و تعلیقات , سیاسی / تاریخ سیاسی / ایران / نگاهی به گذشته در امروز , بهداشت / کودکان / نوزادان / روش‌های شیردهی , بانک اطلاعاتی کتاب / مرور سریع بر بیماری‌های زنان و زایمان , بانک اطلاعاتی کتاب / ثواب حضور قلب در نماز , بانک اطلاعاتی کتاب / جواهرات کاستافیوره , بانک اطلاعاتی کتاب / ماشینهای الکترومغناطیسی و الکترومکانیکی , علم و زندگی / علوم کشاورزی و دامپروری / گیاهان آپارتمانی / یوکا ,

برخی منابع مهم خبری
roozannews.ir روزنامه روزان , qudsonline.ir روزنامه قدس , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار , tebyan.net تبیان , ibna.ir خبرگزاری کتاب ایران , shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , shana.ir شانا , eghtesadonline.com اقتصاد آنلاین , etemadnewspaper.ir روزنامه اعتماد , resalat-news.com روزنامه رسالت ,وبگردی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم - سرلشگر فیروزآبادی: مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر دارم ولی ما خبر نداشتیم.
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت!
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت! - احمد نجفی امشب در اقدامی عجیب درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرفت! این اقدام او در اعتراض به وضعیت نمایش فیلمش (من یک ایرانی ام) صورت گرفته است.
مثبت اندیشی
مثبت اندیشیدن و مثبت عمل کردن یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که افراد شاد به آن توسل می جویند و از آن بهره مند می شوند آنها هرگز تابع احساسات خود نیستند و می دانند اگر دوستانه رفتار …