شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ / Saturday, 18 November, 2017

نقده، استان آذربایجان غربی


  اروميه
شهر اروميه (مرکز استان آذربايجان غربي) در جلگه‌اى به طول ۷۰ کيلومتر و عرض ۳۰ کيلومتر در کنار درياچهٔ لاجوردى اروميه گسترده است. اين جلگه از رسوبات رودهاى باراندوز ، شهرچاى ، روشه‌چاى و نازلوچاى که همه ساله به طور منظم آن را مشروب مى‌سازند پوشيده شده است. پيشينهٔ تاريخى و استقرار اين شهر در مسير قفقاز ، ارمنستان ، آسياى صغير و بين‌النهرين و نيز زمين‌‌هاى بارور و آب و هواى مساعد ، اهميت بسيار ويژه‌اى را به آن بخشيده است. غرب درياچهٔ اروميه همواره پيش از ساير نقاط ايران مورد توجه ملل ماقبل تاريخ قرار داشت ، زيستگاه‌هاى متعدد نيز که امروزه تپه‌‌هايى از آنها باقيست ، مؤيد همين امر است.
يکى از اين تپه‌‌ها که به نام «گوى تپه» معروف است ، ‌ با قديمى‌ترين تپه‌‌هاى باستانى بين‌النهرين ، ‌ آسياى صغير و فلات ايران رقابت مى‌کند. انتساب چند زرتشتى که در هنگام تولد عيسى (ع) به بيت‌الحم رفته بودند و در اروميه مدفونند حاکى از آن است که اين شهر يکى از بزرگترين کانون‌هاى مذهبى و اجتماعى گذشته‌هاى دور بوده است و سرداران و امپراطوران روم جهت دستيابى به آتشکده يا آذرخش بزرگ زرتشتيان (آذرگشنسب) و پايتخت تابستانى ساسانيان (گزنا) - تخت سليمان - بارها از آن عبور کرده‌اند. بعد از اسلام نيز اروميه دومين شهر مهم آذربايجان ، پس از مراغه ، به شمار مى‌رفت. از قرن ۱۵ ميلادى که ترکان عثمانى جايگزين امپراطور روم شرقى شدند ، بازار اروميه به عنوان شهر سرحدى اهميت فوق‌العاده‌اى پيدا کرد و از برج و باروى مهمى برخوردار شد. برج سه گنبد و مسجد جامع اروميه از يادگارهاى عظمت تمدن اسلامى در منطقه به شمار مى‌رود. شهر اروميه نقطهٔ تلاقى اقوام و اديان پيرامون خود از قبيل آشورى‌ها ، ارمنى‌ها ، يهودى‌ها و بالاخره مسلمانان بود و به تبع آن حائز ويژگى‌هايى شد که در بخش‌هاى ديگر مورد بررسى قرار خواهد گرفت.
  اشنويه
در اين ناحيه اقوامى چون لولوبى‌ها ، هوريائيان ، آشورى‌ها ، اورارتوها و مادها در دوره‌هاى معينى از تاريخ مى‌زيسته‌اند. در کتيبهٔ کوروش از ايالت اشنوناک که همان اشنويه باشد به عنوان خراجگزار نام برده شده است. در کلى‌شين (جنوب غربى اشنويه) سنگى به ارتفاع ۱۷۰ سانتى‌متر وجود دارد که بر روى آن کتيبه‌اى به دو زبان اورارتويى و آشورى حک شده و متعلق به هشت قرن پيش از ميلاد است. متن اورارتويى از ايشيونيا (۸۱۴ قبل از ميلاد) پادشاه اورارتو است که در سمت چپ آن همان متن به زبان آشورى حکاکى شده است. اين شهر در حيات تاريخى خود جولانگاه جنگ و گريزهاى زيادى بود.
در سال ۱۹۰۹ ميلادى عثمانى‌ها اشنويه را تسخير کردند و با قدرت تمام دست به کشتار زدند. جنگ روس‌ها و عثمانى‌ها نيز زيان زيادى به جان و مال مردم وارد کرد. پس از کشتار روس‌ها و عثمانى‌ها نوبت به مرگ و مير ناشى از قحطى بزرگى رسيد که مردم مجبور به مهاجرت به عراق (موصل و کرکوک) شدند و از جمعيت ۱۳ هزار نفرى آن روز تعداد ناچيزى باقى ماند. در سال ۱۳۲۰ هجرى ، زلزلهٔ بزرگى شهر اشنويه را تکان داد و خسارات مالى و جانى سنگينى را به بار آورد ، به طورى که شهر کاملاً از بين رفت و مردم مجدداً آن را بازسازى کردند. امروز شهر اشنويه يکى از شهرهاى متوسط استان آذربايجان غربى است که در جهت رشد و توسعه گام بر مى‌دارد.
  تكاب
تکاب به معنى آب باريک و زمينى کم‌آب است. منطقهٔ‌ تکاب داراى ده‌ها اثر تاريخى قبل و بعد از اسلام است که از آن جمله مى‌توان به تخت سليمان اشاره کرد که در ۴۵ کيلومترى شمال شرقى آن واقع شده است. بقاياى آتشکدهٔ‌ بزرگ ساسانى ، به نام آذرگشنسب نيز در آنجا قرار دارد. شهر باستانى شيز نيز در آنجا قرار داشت و احتمالاً به علت فعاليت‌هاى آتشفشانى کوه زندان در فاصلهٔ ۱/۵ کيلومترى تخت سليمان فعلى ، ويران شده و آثارى از آن برجاى نمانده است. آثار ديگرى نيز که شرح آنها خواهد آمد حکايت از تاريخ عظيم و تمدن باستانى اين منطقه دارد.
  خوى
شهر خوى را که به علت استقرار در محلى پست اصطلاحاً «خوى چوخوري» نيز مى‌نامند ، از اهميت نظامى و تجارى ويژه‌اى برخوردار بود. پيش از اسلام شعبه‌اى از بزرگراه معروف ابريشم که شرق را به غرب متصل مى‌نمود ، از خوى عبور مى‌کرد. در صدر اسلام نيز راهى که بلاد جزيره‌العرب را به ماوراى خزر ، ‌ ارس ، اردبيل و مرکز آذربايجان وصل مى‌کرد ، از خوى مى‌گذشت. شهر خوى امروزه يکى از شهرهاى مهم استان آذربايجان غربى و داراى آثار تاريخى متعددى است. خوى در زبان کردى به معناى نمک است و به واسطهٔ وجود معادن نمک در منطقه ، به خوى معروف شده است. محل اوليهٔ خوى «چورس» کنونى يا «دروازهٔ ماکو» بوده که در اثر حملهٔ مغولان منهدم و ويران شده است. شهرستان خوى تاريخچهٔ نسبتاً طولانى دارد. اين منطقه هنگامى اهميت يافت که جنگ معروف چالدران بين شاه‌اسماعيل صفوى و سلطان سليم خليفه عثمانى ، در منطقهٔ سيه‌چشمه در گرفت. بعدها فتحعلى‌شاه با راهنمايى ژنرال‌گاردان حصار محکمى اطراف آن بنا نهاد.
  سردشت
مردم شهر سردشت آنجا را زادگاه زرتشت - پيغمبر ايرانى - مى‌دانند و عقيده دارند که سردشت از نام اين پيغمبر اخذ شده است. سردشت طبيعتى زيبا دارد و آبشار آن معروف است. در اين شهر آثار تاريخى ويژه‌اى کشف شده است.
  سلماس
چنان‌که از شواهد تاريخى و جغرافيايى برمى‌آيد ، بافت اوليهٔ اين شهر در گذشته بافتى روستايى بود ، ولى به علت مرکزيت ارتباطى - تجارى و با گسترش مبادلات بازرگانى بازارهاى هفتگى و جذب خدمات به صورت شهر درآمده است. با توجه به حفارى‌‌هاى به عمل آمده از تپهٔ تبان قدمت سلماس به زمان مادها مى‌رسد و در زمان هخامنشيان «زاروند» نام داشت. اين شهر در دورهٔ اشکانيان يکى از ايالت‌هاى حايل بين ايران و روم بود و پس از شکست خسرو اشکانى ، ضميمهٔ متصرفات ساسانيان شد. يادگارى که از اين سلسله در کوه پيرچاوش بر سر راه اروميه به سلماس باقى مانده ، تخت سنگى است که بر آن شکل دو نفر سوار بر اسب حکاکى شده است. وجود کليسا و گورستان‌هاى متروکهٔ مسيحى و سکونت فعلى ارامنه در بعضى روستاهاى پيرامون اين شهر همه گواه بر سکونت ارامنه در منطقه است. ياقوت حموى نيز در ناميدن اين شهر همين کلمه را به کار برده که بعدها کلمه سلماس جايگزين آن شده است. زلزله‌اى در سال ۱۳۰۹ اين شهر را کاملاً ويران کرد. مردم ، شهر ديگرى را با معيارهاى جديد شهرسازى در کنار بقاياى شهر ويران سلماس ساختند.
  سيه‌چشمه
سيه‌چشمه بين شهرهاى خوى و ماکو با وسعتى معادل ۵۰۰۰ کيلومترمربع واقع شده است. منطقه چالدران که در اين قسمت از استان قرار گرفته است ، به علت وقايع جنگ‌هاى شاه‌اسماعيل اول با سلطان سليم عثمانى اهميت تاريخى دارد. نام سابق سيه‌چشمه (قره‌عيني) بود که طبق روايتى نام پدر و پسرى که «قره» و «عيني» نام داشتند و اولين ساکنان اين منطقه بودند گرفته شده است به روايتى ديگر ، نام سيه چشمه از منطقه‌اى نيمه‌باتلاقى و چمن‌زار به نام قره‌بلاغ (سيه‌چشمه) گرفته شده است. مرکز منطقه همان سيه‌چشمه است که سابقهٔ تاريخى آن به حدود پنج قرن مى‌رسد. از آثار تاريخى آن ، مى‌توان به قره کليسا و مقبرهٔ صدرالدين - وزير شاه اسماعيل - اشاره کرد. در پيرامون اين شهر مقبره يا سکونت‌گاه صخره‌اى فرهاد و شيرين قرار دارد که قدمت آن به دورهٔ اورارتوها مى‌رسد.
  صائين‌‌دژ
در زمان ساسانيان در ۳۰ کيلومترى آتشکده آذر گشنسب ، قلعه‌اى به نام صائين (نگهدارنده) دژ بنا شد. اين قلعه مورد استفاده افرادى بوده که براى نيايش و زيارت به آتشکده مى‌آمدند. بعد از حمله اعراب ، نام آن به صائين قلعه تغيير يافت. اين قلعه در دوره‌هاى بعد محل عبور و اقامت زائران کربلا شد. نام اين شهر در رژيم شاه به شاهين دژ تغيير يافت ، ولى بعد از پيروزى انقلاب اسلامى همان صائين‌دژ خوانده شد.
  ماكو
شهر ماکو يکى از قلاع محکم سرحدات ايران و عثمانى محسوب مى‌شد ، چنان‌که در سنهٔ ۱۰۴۵ هجرى ، سلطان مراد چهارم عثمانى ، قره مصطفى پاشا ، يکى از سرداران معروف خود را براى خرابى قلعهٔ نظامى اين شهر مأمور کرد ، ولى با مرگ سلطان مراد چهارم اين دستور عملى نشد. در زمان صفويه نيز قلعهٔ نظامى ماکو براى دولت ايران و قلعهٔ کاتور در ايالت وان براى دولت عثمانى اهميت خاصى داشت. در سال ۱۰۵۲ هـ.ق به فرمان شاه‌عباس دوم قلعهٔ ماکو را به علت آنکه پناهگاه مفسدان شده بود ويران ساختند. شهر ماکو در طول تاريخ به اسامى مختلفى ياد شده که به شرح زير است : - به روايتى اسم قديمى ماکو «شاوارشان» بود که از کيارستان که امروزه به نام سياوش معروف است ، اخذ شده است. - اسم ماکو را «آرتاز» ، «قلعه قبان» و «روساومکي» (محل مرتفع گوسفند و آغل زمستاني) نيز مى‌گفتند که احتمالاً به علت خوبى مراتع از طرف ارامنهٔ‌ منطقه نامگذارى شده بود. شهر ماکو علاوه بر آنکه از نظر ساختار فيزيکى ، شهر جالب ‌توجهى است ، ‌ داراى آثار متعدد باستانى و تاريخى نيز است که شرح آنها ذکر خواهد شد.
  مهاباد
مهاباد در گذشته ، آبادى کوچک و بى‌اهميتى بود ، ولى در سال ۱۰۳۸ هجرى قمرى در اواخر سلطنت شاه عباس اول ، شخصى به نام بداق‌السلطان که رياست قوم مکرى را به دست گرفته بود ، مرکز حکومت خود را به مهاباد منتقل کرد. اين شخص آثارى نظير بردى‌سو (پل سرخ) «۱۰۷۹ هجرى قمري» و نرگوتى سو (مسجد سرخ) «۱۰۸۹ هجرى قمري» را از خود به يادگار گذاشته است. نام قبلى اين شهر ساوجبلاغ (چشمهٔ سرد) بود که در ۱۴ مهرماه ۱۳۱۴ همزمان با تغيير نام تعدادى از شهرهاى ايران به مهاباد تبديل شد. اين شهر در گذشته در اثر زلزله‌اى نابود و مجدداً ساخته شد. در پيرامون اين شهر آثار تاريخى متعددى وجود دارد که در جاى خود به آنها اشاره خواهد شد.
  مياندوآب
اين شهر چون ميانِ رودهاى زرينه‌رود و سيمينه‌رود واقع شده است ، مياندوآب ناميده مى‌شود و همواره مورد توجه بوده است. در اين منطقه اقوام مختلفى مانند مادها ، اورارتوها ، کردها ، سلجوقيان ، ترک‌ها و مغول‌ها زندگى و حکومت کرده‌اند.
  نقده
شهر نقده در ميان شهرهاى مهاباد ، پيرانشهر ، اشنويه و اروميه واقع شده و به عنوان کانون ارتباطى بين شهرهاى فوق است. عبور رودخانهٔ گدار ، وجود اراضى حاصلخيز و موقعيت نظامى آن از علل ايجاد اين شهر بود. نقده سرگذشت پر حادثه‌اى داشته و آثار متعددى را در خود به يادگار دارد. آثار باستانى فراوانى در روستا و تپهٔ حسنلو که در چند کيلومترى شمال شرقى آن قرار دارد ، کشف شده است. قبرهايى يافت شده است که با سنگ ساخته شده و روى آنها تخته‌سنگ بزرگى قرار داده‌اند ، به طورى که مردگان اين قبور در حالت چمباتمه به خاک سپرده شده‌اند. ظروف سفالى زيادى نظير قورى ، جام و ... با نقش‌هاى زيبا در آنجا پيدا شده است. سابقهٔ‌ اين آثار تاريخى به ۲۰۰۰ سال پيش از ميلاد مسيح مى‌رسد. اقوام مختلفى ، مانند آشورى‌ها ، کردها ، ماناها و ترکان پيوسته به اين ناحيه مهاجرت مى‌کردند و ساکن مى‌شدند تا آنکه طايفهٔ قره پاپاق (کلاه سياه) که در زمان فتحعلى‌شاه از قفقاز به ايران مهاجرت کردند ، ‌ در جلگهٔ وسيع سلدوز مسکن گزيدند و به کشت گندم و برنج و پرورش درختان ميوه پرداختند و ماندگار شدند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
حسن زاده آملی , اویس , جیش الاسلام , معتادین متجاحر , رهبر القاعده , قتل مسلمانان بوسنی , فریدون خسروی , علیرضا بیگی , رابانه , آلبوم پرواز عشق , پروژه راه /آهن , نشانگرهای التهابی , خواص قهوه , نشست هم اندیشی علمای اهل سنت اذربایجان غربی , منا , پرواز با هلی‌شات , کریم الله محبوبی , جزیره صباح , فرانچسکو رزی , السجاریه , اخباربرتر , مجتبی استوار , دندان درد , رئیس کتابخانه ملی ایران , هتلینگ بیمارستان , کنگره شعر علوی , استخدام بر اساس قانون کار , مسابقات کشتی فرنگی , نظارت بر محصولات , سیره زندگی علوی , پروفسور ویکتور الکک , اماکن پرتردد , مشارکت خیرین , حمیدرضا آذرنگ , جشنواره محمد , مسافر در راه مانده , بالگردهای عراق , آلیش کاران , مشتریان سابق , وضعیت جهانی , بلندترین تونل , زهرا بنیانیان , خودروی مفهومی , دیدار دوستانه پرسپولیس و استقلال , مصدومیت دو تن , سازمان های غربی , انیتا اکبرگ , رحمتی پولکی , جوانان خاورمیانه , نبرد توئیتری ,

مقالات پربیننده امروز
کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات / سخت‌افزار / شناسایی اجزای کامپیوتر , بانک اطلاعاتی کتاب / جلوه‌های کهن هنر آیینی , اقتصاد و بازرگانی / فناوری‌اطلاعات‌و ارتباطات / تلفن همراه / در دفاع از تولید گوشی همراه در داخل , بانک اطلاعاتی کتاب / ترجمه الغدیر , بانک اطلاعاتی کتاب / روان‌شناسی اجتماعی (نظریه‌ها, مفاهیم و کاربردها) , علوم انسانی / ارتباطات / رسانه‌های صوتی ـ رادیو / اینجا اردبیل است صدای شما را از ساری شنیدیم , بانک اطلاعاتی کتاب / روباه دم بریده: برتگ دنبین روباه دوزبانه فارسی , بانک اطلاعاتی کتاب / اصول مراقبت از بیمار در خانواده (بر اساس استاندارد مهارت‌های سالم زیستن) ویژه‌ی رشته‌ی مدیریت و برنامه‌ریزی خانواده، شاخه‌ی کاردانش , علم و زندگی / آیا می‌دانید که... / آیا می‌دانید / چقدر میشود بدون آب و غذا زنده ماند؟ , دین و اندیشه / دین و مذهب / ادیان و مذاهب ـ اسلام / عقب ماندگی مسلمین , بانک اطلاعاتی کتاب / خرگوش بداخلاق , سیاسی / جهان / سرزمین‌های اشغالی / ریشه های بحران در لبنان , ورزشی / تغدیه در ورزش / مکمل ورزشی / فریب مکمل‌ها را نخورید , بانک اطلاعاتی کتاب / سوئ تغذیه کودکان در شرایط اضطراری , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش الفبای انگلیسی = English alphabet , فرهنگی و هنری / کتاب و نشر / نقد کتاب / در باب برهنه‌ها و مرده‌ها , علوم انسانی / مدیریت و خدمات اداری / حسابداری ـ حسابرسی / الگوهای علمی حسابداری , بانک اطلاعاتی کتاب / جوانان چرا اعتیاد , بانک اطلاعاتی کتاب / ارتباط با خدا , علمی و آموزشی / علوم پایه / شیمی / تاریخچه مختصر شیمی ,

برخی منابع مهم خبری
javanonline.ir جوان آنلاین , tebyan.net تبیان , asriran.com عصرایران , otaghkhabar24.ir اتاق خبر 24 , esteghlaljavan.ir روزنامه استقلال جوان , parsnews.com پارس نیوز , didban.ir دیدبان , yjc.ir باشگاه خبرنگاران , rasad.org رصد , rooznamehsaba.ir روزنامه صبا , jonoubnews.ir جنوب نیوز , iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , parsine.com پارسینه , iusnews.ir خبرنامه دانشجویان , resalat-news.com روزنامه رسالت , tarafdari.ir طرفداری , shabakeh-mag.com مجله شبکه , rokna.ir رکنا , shafaqna.com شفقنا , alodoctor.ir الو دکتر , farhangnews.ir فرهنگ نیوز , tafahomnews.com روزنامه تفاهم , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , mizanonline.ir خبرگزاری میزان , dana.ir دانا , bultannews.com بولتن نیوز , seratnews.ir صراط نیوز , khabaronline.ir خبر آنلاین , rouydad24.ir رویداد 24 , ghanoondaily.ir روزنامه قانون ,وبگردی
چه کسی مسئول عدم سرعت عمل در زلزله کرمانشاه است؟
چه کسی مسئول عدم سرعت عمل در زلزله کرمانشاه است؟ - با بغض می‌توان بحران را رفع و رجوع کرد؟ / قهرمانی که زلزله از مردم ایران گرفت؛ از دیگر ویدیوهای این بسته خبری است. «تابناک پلاس»، شنبه تا پنجشنبه به استثنای تعطیلات رسمی، پس از ساعت ۲۰:‌۰۰ برای مشاهده مخاطبان در «تابناک»‌ منتشر می‌شود.
مدیریت بحران به سبک وزیر کشور
مدیریت بحران به سبک وزیر کشور - در میان تلاش مسئولان دولتی برای امدادرسانی بهینه به زلزله زدگان استان کرمانشاه، انتشار فیلمی از تشکیل ستاد مدیریت ‏بحران در قلب مناطق بحران زده با حضور دو وزیر، اقدامات دولت را تحت تاثیر قرار داده است.‏
ویدیو اتفاقات عجیب هفته
ویدیو اتفاقات عجیب هفته - ویدیوهای دستگیری سارق خودرو سردار رادان! / ویدیو انفجار خانه خانواده فلسطینی؛ از دیگر ویدیوهای این بسته خبری است. «تابناک پلاس»، شنبه تا پنجشنبه به استثنای تعطیلات رسمی، پس از ساعت ۲۰:‌۰۰ برای مشاهده مخاطبان در «تابناک»‌ منتشر می‌شود.
فیلم | توضیحات مهناز افشار درباره ماجرای واردات شیرخشک‌های فاسد توسط همسرش
فیلم | توضیحات مهناز افشار درباره ماجرای واردات شیرخشک‌های فاسد توسط همسرش - فیلم - مهناز افشار در نشستی با خبرنگاران درباره ماجرای واردات شیرخشک‌های فاسد از سوی همسرش گفت: من از شما درباره این موضوع پیگیرترم. صحبت های این بازیگر را در ویدئوی زیر بشنوید.
تصویری از ستونهای مسکن مهر
تصویری از ستونهای مسکن مهر - تصویری عجیب از ستون های مسکن مهر پس از زلزله را مشاهده می کنید. این تصویر صبح امروز پس از عملیات آوار برداری منتشر شد.
تحصن حمید بقایی در حرم شاه عبدالعظیم
تحصن حمید بقایی در حرم شاه عبدالعظیم - حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی در اطلاعیه ای اعلام کردند: امروز به سنت آشنای بست نشینی، به آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) پناه می بریم!
فیلم تلخ از لحظه خودکشی مرد آبادانی
فیلم تلخ از لحظه خودکشی مرد آبادانی - مرد آبادانی در اقدامی هولناک خودش را زیر خودروی سمند انداخت و به زندگی اش پایان داد.
رسوایی مهندسی ساختمان در ایران
رسوایی مهندسی ساختمان در ایران - عجیب است که در این کشور، یک اجاق گاز یا یک لامپ کم مصرف چند هزار تومانی، گارانتی دارد و سازنده اش تا زمان مشخصی، در برابر آنچه ساخته و فروخته، مسؤول است ولی نه سازندگان و نه مهندسان ناظری که ساختمان های گرانقیمت می سازند و به مردم می فروشند، هیچ مسؤولیتی ندارند، حتی اگر آنچه ساخته اند بر سر مردم فرو بریزد.
مسکن‌مهر در اولین آزمون
مسکن‌مهر در اولین آزمون - واحدهای مسکونی مهر با ساکنانشان بی مهری کردند و به شکل گسترده ای در زلزله کرمانشاه، سرپل ذهاب،قصر شیرین و ایلام و ... تخریب شدند،این در حالی است که قدیمی ترین مسکن مهر در ایران هنوز 10 ساله نشده است.
فیلم تمرینات بدنسازی بهنوش طباطبایی
فیلم تمرینات بدنسازی بهنوش طباطبایی - بهنوش طباطبایی با انتشار این ویدیو در صفحه شخصی خود نوشت: یک هفته پر انرژى با تمرینات آمادگى جسمانى هر روزه
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
تهران 1396 / تن فروشی در 10 سالگی برای 5 هزار تومان
تهران 1396 / تن فروشی در 10 سالگی برای 5 هزار تومان - فاطمه در 8 سالگی برای مدتی هر روز به بهانه بستنی و... به کارگاه چوب بری کشیده می‌شد و آنجا مورد تجاوز قرار می‌گرفت.
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی - فیلم خودکشی دختر اصفهانی (جدید) | دو دختر اصفهانی در فیلمی که پیش از خودکشی ضبط کرده اند، با خوشحالی به سمت مرگ می شتابند. لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی، هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمان شان کند برای رفتن.
مجری : مسی شما را بعنوان نماینده ایران ! تحویل نگرفت
مجری : مسی شما را بعنوان نماینده ایران ! تحویل نگرفت - توضیحات رضا پرستش درمورد دیدار ناموفق با مسی! / ویدیو از آپارات
قهر مهدی فخیم زاده در برنامه زنده / رفتار عجیب مجری
قهر مهدی فخیم زاده در برنامه زنده / رفتار عجیب مجری - مهدی فخیم زاده مهمان شب گذشته مهمان برنامه زنده «سینما دو» بود که بعد از ارتباط تلفنی با لاله اسکندری و معطلی در استودیو، بعد از پخش آیتمی، بدون خداحافظی برنامه را ترک کرد. ویدیو از آپارات
در منزل بقایی ۷۰۳ سکه تمام بهار آزادی، ۱۸۴۲ نیم‌سکه، مبلغ ۲۱ میلیارد ریال وجه نقد ...
در منزل بقایی ۷۰۳ سکه تمام بهار آزادی، ۱۸۴۲ نیم‌سکه، مبلغ ۲۱ میلیارد ریال وجه نقد ... - زمانی که آقای بقایی در سازمان میراث فرهنگی مسئولیت داشتند چندین شرکت با نام‌های توسعه فناوری اطلاعات، میراث آریا، بهار سرزمین من، تور گردشگری ایران، کانون جهانگردی اتومبیلرانی ایران تأسیس کردند...
فیلم / مالباختگان ایران خودرو
فیلم / مالباختگان ایران خودرو - اعتراض جمعی از مالباختگان نمایندگی ایران‌ خودرو مقابل ساختمان اصلی وزارت صنعت امروز در حالی برای چندمین بار ادامه یافت که شرکت خودروساز با این ادعا که سهامدار نمایندگی، شرکت دیگری است، مسئولیت ماجرا را نمی‌پذیرد.
تصاویر جشن تولد احمدی نژاد
تصاویر جشن تولد احمدی نژاد - کیک تولد 61 سالگی احمدی نژاد که توسط طرفداران به خانه اش برده شد روی کیک نوشته شده: چه خوب شد که به دنیا آمدی و چه خوبتر که دنیای ما شدیدکتر جان تولدت مبارک.
انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت!
انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت! - امروز كه این عكسا رو دیدم، یهو دلم واسه كل ایل و تبارشون تنگ شد. انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت.
پربازدیدها