چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ / Wednesday, 23 January, 2019

محیط‌های روستائی و صنعت توریسم (۲)


خانه‌ها و مساکن روستائى نيز با اشکال متنوع و نقش‌هاى متعدد خود از جمله جاذبه‌هاى توريستى به‌شمار مى‌آيند که نمونه‌هائى از آنها را مورد بررسى قرار مى‌دهيم:
۱. کومه‌ها يا چارطاق ترکمنى که زارعين نواحى خاورميانه و نزديک (به‌ويژه در مصر)، در کنار مزارع خود برپا مى‌کنند. در اين کومه‌ها غالباً عنصر و موادى به جز چوب و شاخ و برگ به‌کار نمى‌برند و به‌نظر مى‌رسد هدف از ايجاد آنها، سايه‌بان و پناهگاه است.
۲. کلبه‌هائى که ارزش يک مسکن اوليه را دارد، ديوارهاى اين کلبه‌هاى ترکمنى از نى و سقف آن از پوشاک و ساقه‌هاى غلات است، نوع تکامل‌يافتهٔ اين‌گونه کلبه‌ها در آذربايجان ايران 'خانهٔ باغ' نام گرفته، که هم محل حراست و نگهبانى مزرعه است و هم نقش مسکن را دارد.
۳. خانه‌هاى کاهگلى در روسيه استپى و خانه‌هائى که از کلوخه‌هاى چمن‌دار (چمن آميخته با گل که در ايران نيز با آن خانه‌هاى روستائى مى‌سازند و در آذربايجان به آن چپم مى‌گويند) پوشيده شده و ساخته شده است. در اروپاى غربى در شمال مناطقى که خانه‌هاى چوبى دارد، خانه‌هاى گلى پديدار مى‌گردند. اين خانه‌ها بعضاً از همان کلوخه‌هاى چمن‌دار ساخته شده‌اند و توسط چوب يا آجر مستحکم شده‌اند.
۴. خانه‌هاى سنگى در جنوب و مخصوصاً در نواحى مديترانه‌اى به چشم مى‌خورند و در نقاط کوهستانى و مناطق جنگلى کوهستاني، خانه‌هاى روستائى از چوب و سنگ بنا شده‌اند که چشم‌اندازهاى زيبائى را به‌وجود آورده و علاقه‌مندان به توريسم کوهستانى را به سوى خود جلب مى‌کنند. بعضى روستاها نيز در نوعى سنگ‌هاى آهکى يا آتشفشانى به‌صورت غارنشينى يا تروگليت (Troglodyte) احداث شده‌اند. نظير ان را در حبشه و ايران (در راه تهران به مازندران در محل کافرکلى واسک) و ترکيه و جاهاى ديگر مى‌توان ديد. (وديعي، کاظم، جغرافياى انسانى عمومي، دانشگاه تهران ۱۳۴۵، ص ۱۰۲)
شکل خانه‌هاى روستائي، به نوع معيشت آنان نيز مربوط مى‌گردد. اين‌گونه مساکن در رابطه با کار و نقشى که برعهده دارند. برحسب سنن محلى اشکال متنوع و جالب توجهى را به خود گرفته‌اند. خانه‌هاى روستائى گاهى ضمائمى هم دارند، اين ضمائم ممکن است به اشکال مختلفى ظاهر گردند که ديدن آنها از نظر توريست‌ها بسيار جالب مى‌نماد. از جملهٔ اين ضمائم انبار يا زيرشيروانى يا گالى‌پوشى (شمال ايران) يا زيرزمين‌هائى که براى حفظ غلات به‌کار مى‌روند (نمونه در آفريقاى شمالي) و يا انبارهاى ساخته شده در سطح زمين هستند که ممکن است آهن يا سيمانى و به‌هر حال استوانه‌اى شکل باشند (نمونه در آمريکاى شمالي). انبارهاى مخصوص مسکن دادن حيوانات، مرغداني، آغل، اصطبل، خوک‌دانى و انبار محل اسباب و ابزار تهيهٔ شراب، نان‌پزخانه يا محل طبخ نان، اماکنى براى تسهيل امور مخصوص به هر ناحيه مثلاً حمل پنير و لبنيات‌سازي، انبار ذرت در نواحى آلپ‌هاى شرقي، انبار موقت برنج در شمال ايران، محل‌هاى نسبتاً بزرگ براى آويزان کردن انگور و نگهدارى و خشکاندن آن در بيشتر نقاط ايران، محل‌هاى بزرگ جهت خشکاندن گردو، گوجه و ديگر ميوه‌ها و بالاخره کارگاه‌هاى مربوط به صنايع دستى روستائي.
در مناطق آلپى هر خانواده صاحب چند خانه است. هر يک از اين خانه‌ها عملکرد خاصى دارند و به همين دليل از هر لحاظ متمايز از ديگرى است. اين خانه‌ها عبارتند از: يک خانهٔ اصلى که به منزل يا مسکن دائمى معروف هستند، سپس يک خانهٔ چوبى کوهستانى که به خانهٔ ييلاقى معروف است، اکثراً در فصل تابستان‌ها به توريست‌ها اجاره داده مى‌شود و بالاخره سومين خانه همانند انبار غله يا کاهدان است که گاهى برا اصطبل هم مورد استفاده قرار مى‌گيرد.
در رابطه با ارزش توليدات صنايع دستى روستائى در صنعت توريسم و اهميتى که در توسعهٔ اقتصاد ناحيه‌اى دارد مى‌توان گفت، تأثير توريسم در بهبود کيفيت صنايع دستى روستائى و افزايش توليد آنها مى‌افزايد و به امر اشتغال‌زائى نيز کمک مى‌کند. اين مرحلهٔ تکامل، ظهور صنايع دستى محلى است که با توجه به تنوع آنها در محيط‌هاى روستائى مختلف مى‌تواند در جلب توريست نقش عمده‌اى داشته باشد انجام چنين کارهائى معمولاً در فصل بيکارى روستائيان صورت مى‌پذيرد و افراد خانواده‌ها غالباً در اين کارها شرکت مى‌کنند. صنايع روستائى به‌وسيلهٔ آن دسته از صنايعى که براى جهانگردان جالب مى‌نمايد در زندگى سکنهٔ روستاها و اقتصاد روستائى نقش اساسى دارد. وجود يک فصل نسبتاً طولاني، توقف کارهاى زراعى را موجب مى‌گردد. در چنين فرصتى روستائيان مى‌توانند با آموختن يک حرفهٔ ثانوى اقدام به توليد صنايع دستى محلى نمايند. نه تنها روستائيان بلکه کوچ‌نشينان نيز مى‌توانند دست به چنين اقدامى نظير بافت گليم و يا خراطى چوب و امثال آن بزنند.
وجود يک کار ثانوى در روستاها و مناطق عشايرنشين نه تنها زمان بيکارى آنان را پر مى‌کند بلکه به اقتصاد، ناحيه‌اى نيز کمک نموده و در صورتى‌که توليدات آنها از استانداردهاى معين برخوردار بوده و در ساخت آن آموزش‌هاى لازم داده شده باشد، تقاضاى خريد توسط توريست‌ها را افزايش داده و به اقتصاد روستائيان رونق مى‌بخشد. صنعت قالى‌بافى در ايران تا حدود زيادى زائيدهٔ اين پديده است.
بنابراين محيط‌هاى روستائى با معمارى سنتى و توان‌هاى فرهنگى و استعدادهاى مردمى خود، همچون محيط‌هاى شهرى و آثار موجود در آنها از چنان اهميتى در صنعت توريسم برخوردار هستند که براى حفظ و صيانت آنها بايد کوشيد و به همين دليل براى حفاظت اين آثار گران‌قدر بايستى برنامه‌هائى متناسب با نوع و اهميت آنها تنظيم کرده و به مورد اجراء گذاشت، تا به‌عنوان ميراث‌هاى فرهنگي، ارزش‌هاى ملي، ميهني، اسلامى و جاذبه‌ها و توان‌هاى توريستى از دستبرد افراد سودجو و آسيب عوامل طبيعى و گذشت زمان مصون و محفوظ بمانند، تا نسل‌هاى آينده نيز شاهد ديدار آنها و بهره‌گيرى از آنها باشند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
احمد علی‌حسینی , میلتون کینزدونز , طرح زوج و فرد خودروها , روابط کاری , درآمد سالانه نفتی ایران , فیلم عروس و مرده , اف ابی آی , دیدارمردمی , مجازات تیم ملی یمن , لخویا ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / آبیاری: اصول, روشها و طراحی سیستمهای آبیاری , بانک اطلاعاتی کتاب / 607 پرسش و پاسخ در قانون نظام صنفی: مجموعه سوالات گردآوری شده در زمینه قانون نظام صنفی و آئین‌نامه‌های مربوطه از سطح کشور , بانک اطلاعاتی کتاب / سوالات امتحانی دروس سال دوم علوم تجربی , اجتماعی , خانه و خانواده , نکات خانه‌داری / مراقب فرش زیر پایمان باشیم , بانک اطلاعاتی کتاب / برگزیده آثار منوچهر ملکشاهی (2) , بانک اطلاعاتی کتاب / فرآیندهای تصادفی (1) (رشته آمار) , بانک اطلاعاتی کتاب / مدینه المعاجز او معاجز اهل البیت(ع) , هنر , هنرهای تصویری و نمایشی , سینما / آخرین سامورائی , بانک اطلاعاتی کتاب / خیال خال خوبان 2 , بانک اطلاعاتی کتاب / روانپزشکی ,

برخی منابع مهم خبری
jahaneghtesad.com روزنامه جهان اقتصاد , asrekhodro.com عصر خودرو , khabaronline.ir خبر آنلاین , tebyan.net تبیان , karyab.net کاریاب , alef.ir الف , entekhab.ir انتخاب , newsrahemardom.ir روزنامه راه مردم , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , rouydad24.ir رویداد 24 ,وبگردی
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار - صبح سه‌شنبه (۲ بهمن) جمعی از بازنشستگان کشور از جمله معلمان بازنشسته در اعتراض به وضعیت معیشتی و همچنین وضعیت نامشخص صندوق بازنشستگی، روبروی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند و همین مسأله هشتگ #بازنشستگان را در فضای مجازی پربازتاب کرد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.