دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ / Monday, 24 September, 2018

محیط‌های روستائی و صنعت توریسم (۲)


خانه‌ها و مساکن روستائى نيز با اشکال متنوع و نقش‌هاى متعدد خود از جمله جاذبه‌هاى توريستى به‌شمار مى‌آيند که نمونه‌هائى از آنها را مورد بررسى قرار مى‌دهيم:
۱. کومه‌ها يا چارطاق ترکمنى که زارعين نواحى خاورميانه و نزديک (به‌ويژه در مصر)، در کنار مزارع خود برپا مى‌کنند. در اين کومه‌ها غالباً عنصر و موادى به جز چوب و شاخ و برگ به‌کار نمى‌برند و به‌نظر مى‌رسد هدف از ايجاد آنها، سايه‌بان و پناهگاه است.
۲. کلبه‌هائى که ارزش يک مسکن اوليه را دارد، ديوارهاى اين کلبه‌هاى ترکمنى از نى و سقف آن از پوشاک و ساقه‌هاى غلات است، نوع تکامل‌يافتهٔ اين‌گونه کلبه‌ها در آذربايجان ايران 'خانهٔ باغ' نام گرفته، که هم محل حراست و نگهبانى مزرعه است و هم نقش مسکن را دارد.
۳. خانه‌هاى کاهگلى در روسيه استپى و خانه‌هائى که از کلوخه‌هاى چمن‌دار (چمن آميخته با گل که در ايران نيز با آن خانه‌هاى روستائى مى‌سازند و در آذربايجان به آن چپم مى‌گويند) پوشيده شده و ساخته شده است. در اروپاى غربى در شمال مناطقى که خانه‌هاى چوبى دارد، خانه‌هاى گلى پديدار مى‌گردند. اين خانه‌ها بعضاً از همان کلوخه‌هاى چمن‌دار ساخته شده‌اند و توسط چوب يا آجر مستحکم شده‌اند.
۴. خانه‌هاى سنگى در جنوب و مخصوصاً در نواحى مديترانه‌اى به چشم مى‌خورند و در نقاط کوهستانى و مناطق جنگلى کوهستاني، خانه‌هاى روستائى از چوب و سنگ بنا شده‌اند که چشم‌اندازهاى زيبائى را به‌وجود آورده و علاقه‌مندان به توريسم کوهستانى را به سوى خود جلب مى‌کنند. بعضى روستاها نيز در نوعى سنگ‌هاى آهکى يا آتشفشانى به‌صورت غارنشينى يا تروگليت (Troglodyte) احداث شده‌اند. نظير ان را در حبشه و ايران (در راه تهران به مازندران در محل کافرکلى واسک) و ترکيه و جاهاى ديگر مى‌توان ديد. (وديعي، کاظم، جغرافياى انسانى عمومي، دانشگاه تهران ۱۳۴۵، ص ۱۰۲)
شکل خانه‌هاى روستائي، به نوع معيشت آنان نيز مربوط مى‌گردد. اين‌گونه مساکن در رابطه با کار و نقشى که برعهده دارند. برحسب سنن محلى اشکال متنوع و جالب توجهى را به خود گرفته‌اند. خانه‌هاى روستائى گاهى ضمائمى هم دارند، اين ضمائم ممکن است به اشکال مختلفى ظاهر گردند که ديدن آنها از نظر توريست‌ها بسيار جالب مى‌نماد. از جملهٔ اين ضمائم انبار يا زيرشيروانى يا گالى‌پوشى (شمال ايران) يا زيرزمين‌هائى که براى حفظ غلات به‌کار مى‌روند (نمونه در آفريقاى شمالي) و يا انبارهاى ساخته شده در سطح زمين هستند که ممکن است آهن يا سيمانى و به‌هر حال استوانه‌اى شکل باشند (نمونه در آمريکاى شمالي). انبارهاى مخصوص مسکن دادن حيوانات، مرغداني، آغل، اصطبل، خوک‌دانى و انبار محل اسباب و ابزار تهيهٔ شراب، نان‌پزخانه يا محل طبخ نان، اماکنى براى تسهيل امور مخصوص به هر ناحيه مثلاً حمل پنير و لبنيات‌سازي، انبار ذرت در نواحى آلپ‌هاى شرقي، انبار موقت برنج در شمال ايران، محل‌هاى نسبتاً بزرگ براى آويزان کردن انگور و نگهدارى و خشکاندن آن در بيشتر نقاط ايران، محل‌هاى بزرگ جهت خشکاندن گردو، گوجه و ديگر ميوه‌ها و بالاخره کارگاه‌هاى مربوط به صنايع دستى روستائي.
در مناطق آلپى هر خانواده صاحب چند خانه است. هر يک از اين خانه‌ها عملکرد خاصى دارند و به همين دليل از هر لحاظ متمايز از ديگرى است. اين خانه‌ها عبارتند از: يک خانهٔ اصلى که به منزل يا مسکن دائمى معروف هستند، سپس يک خانهٔ چوبى کوهستانى که به خانهٔ ييلاقى معروف است، اکثراً در فصل تابستان‌ها به توريست‌ها اجاره داده مى‌شود و بالاخره سومين خانه همانند انبار غله يا کاهدان است که گاهى برا اصطبل هم مورد استفاده قرار مى‌گيرد.
در رابطه با ارزش توليدات صنايع دستى روستائى در صنعت توريسم و اهميتى که در توسعهٔ اقتصاد ناحيه‌اى دارد مى‌توان گفت، تأثير توريسم در بهبود کيفيت صنايع دستى روستائى و افزايش توليد آنها مى‌افزايد و به امر اشتغال‌زائى نيز کمک مى‌کند. اين مرحلهٔ تکامل، ظهور صنايع دستى محلى است که با توجه به تنوع آنها در محيط‌هاى روستائى مختلف مى‌تواند در جلب توريست نقش عمده‌اى داشته باشد انجام چنين کارهائى معمولاً در فصل بيکارى روستائيان صورت مى‌پذيرد و افراد خانواده‌ها غالباً در اين کارها شرکت مى‌کنند. صنايع روستائى به‌وسيلهٔ آن دسته از صنايعى که براى جهانگردان جالب مى‌نمايد در زندگى سکنهٔ روستاها و اقتصاد روستائى نقش اساسى دارد. وجود يک فصل نسبتاً طولاني، توقف کارهاى زراعى را موجب مى‌گردد. در چنين فرصتى روستائيان مى‌توانند با آموختن يک حرفهٔ ثانوى اقدام به توليد صنايع دستى محلى نمايند. نه تنها روستائيان بلکه کوچ‌نشينان نيز مى‌توانند دست به چنين اقدامى نظير بافت گليم و يا خراطى چوب و امثال آن بزنند.
وجود يک کار ثانوى در روستاها و مناطق عشايرنشين نه تنها زمان بيکارى آنان را پر مى‌کند بلکه به اقتصاد، ناحيه‌اى نيز کمک نموده و در صورتى‌که توليدات آنها از استانداردهاى معين برخوردار بوده و در ساخت آن آموزش‌هاى لازم داده شده باشد، تقاضاى خريد توسط توريست‌ها را افزايش داده و به اقتصاد روستائيان رونق مى‌بخشد. صنعت قالى‌بافى در ايران تا حدود زيادى زائيدهٔ اين پديده است.
بنابراين محيط‌هاى روستائى با معمارى سنتى و توان‌هاى فرهنگى و استعدادهاى مردمى خود، همچون محيط‌هاى شهرى و آثار موجود در آنها از چنان اهميتى در صنعت توريسم برخوردار هستند که براى حفظ و صيانت آنها بايد کوشيد و به همين دليل براى حفاظت اين آثار گران‌قدر بايستى برنامه‌هائى متناسب با نوع و اهميت آنها تنظيم کرده و به مورد اجراء گذاشت، تا به‌عنوان ميراث‌هاى فرهنگي، ارزش‌هاى ملي، ميهني، اسلامى و جاذبه‌ها و توان‌هاى توريستى از دستبرد افراد سودجو و آسيب عوامل طبيعى و گذشت زمان مصون و محفوظ بمانند، تا نسل‌هاى آينده نيز شاهد ديدار آنها و بهره‌گيرى از آنها باشند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
تحویل مار افعی , امین قصمی , لیگ جهانی 2017 , صدوقی , لک پوستی , سریال پشت بام تهران , شرفا , والیبال اتخابی قهرمانی جهان 2018-منطقه آسیا , صامتی , ریزمغذی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / فصل پرخاش: طغیان دوران نوجوانی , بهداشت و درمان , بیماریها , بیماریهای عصبی و اختلالات روانی / اسکلروز متعدد , فرهنگ و جامعه , ادبیات و شعر , داستان کوتاه / روزی همه را خدا می دهد , بانک اطلاعاتی کتاب / التربیه الروحیه بحوث فی جهاد النفس , اقتصاد و بازرگانی , کار و اشتغال , کارآفرینی / توسعه کارآفرینی در کشورهای پیشرو , کامپیوتر و اینترنت , تلفن همراه , معرفی گوشی‌های Philips / Philips ۶۹۲ , بانک اطلاعاتی کتاب / این جا ستاره‌ها همه می‌سوزند , سیاسی , جهان , شخصیتها / کناره گیری رئیس ستاد ارتش اسرائیل , بانک اطلاعاتی کتاب / مفاهیم سیستم عامل , بانک اطلاعاتی کتاب / هویه‌کاری (مشبک‌سازی روی پارچه) سرویس عروس، روتختی، رومیزی ... با بیش از 40 طرح و 100 نوع شابلون ,

برخی منابع مهم خبری
shahrefarda.ir شهرفردا , ensafnews.com انصاف نیوز , fanousnews.com فانوس نیوز , karyab.net کاریاب , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , jamnews.ir جام نیوز , eslahat.news روزنامه صدای اصلاحات , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , asrekhodro.com عصر خودرو , shafaqna.com شفقنا ,وبگردی
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.