پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ / Thursday, 15 November, 2018

محیط‌های روستائی و صنعت توریسم (۲)


خانه‌ها و مساکن روستائى نيز با اشکال متنوع و نقش‌هاى متعدد خود از جمله جاذبه‌هاى توريستى به‌شمار مى‌آيند که نمونه‌هائى از آنها را مورد بررسى قرار مى‌دهيم:
۱. کومه‌ها يا چارطاق ترکمنى که زارعين نواحى خاورميانه و نزديک (به‌ويژه در مصر)، در کنار مزارع خود برپا مى‌کنند. در اين کومه‌ها غالباً عنصر و موادى به جز چوب و شاخ و برگ به‌کار نمى‌برند و به‌نظر مى‌رسد هدف از ايجاد آنها، سايه‌بان و پناهگاه است.
۲. کلبه‌هائى که ارزش يک مسکن اوليه را دارد، ديوارهاى اين کلبه‌هاى ترکمنى از نى و سقف آن از پوشاک و ساقه‌هاى غلات است، نوع تکامل‌يافتهٔ اين‌گونه کلبه‌ها در آذربايجان ايران 'خانهٔ باغ' نام گرفته، که هم محل حراست و نگهبانى مزرعه است و هم نقش مسکن را دارد.
۳. خانه‌هاى کاهگلى در روسيه استپى و خانه‌هائى که از کلوخه‌هاى چمن‌دار (چمن آميخته با گل که در ايران نيز با آن خانه‌هاى روستائى مى‌سازند و در آذربايجان به آن چپم مى‌گويند) پوشيده شده و ساخته شده است. در اروپاى غربى در شمال مناطقى که خانه‌هاى چوبى دارد، خانه‌هاى گلى پديدار مى‌گردند. اين خانه‌ها بعضاً از همان کلوخه‌هاى چمن‌دار ساخته شده‌اند و توسط چوب يا آجر مستحکم شده‌اند.
۴. خانه‌هاى سنگى در جنوب و مخصوصاً در نواحى مديترانه‌اى به چشم مى‌خورند و در نقاط کوهستانى و مناطق جنگلى کوهستاني، خانه‌هاى روستائى از چوب و سنگ بنا شده‌اند که چشم‌اندازهاى زيبائى را به‌وجود آورده و علاقه‌مندان به توريسم کوهستانى را به سوى خود جلب مى‌کنند. بعضى روستاها نيز در نوعى سنگ‌هاى آهکى يا آتشفشانى به‌صورت غارنشينى يا تروگليت (Troglodyte) احداث شده‌اند. نظير ان را در حبشه و ايران (در راه تهران به مازندران در محل کافرکلى واسک) و ترکيه و جاهاى ديگر مى‌توان ديد. (وديعي، کاظم، جغرافياى انسانى عمومي، دانشگاه تهران ۱۳۴۵، ص ۱۰۲)
شکل خانه‌هاى روستائي، به نوع معيشت آنان نيز مربوط مى‌گردد. اين‌گونه مساکن در رابطه با کار و نقشى که برعهده دارند. برحسب سنن محلى اشکال متنوع و جالب توجهى را به خود گرفته‌اند. خانه‌هاى روستائى گاهى ضمائمى هم دارند، اين ضمائم ممکن است به اشکال مختلفى ظاهر گردند که ديدن آنها از نظر توريست‌ها بسيار جالب مى‌نماد. از جملهٔ اين ضمائم انبار يا زيرشيروانى يا گالى‌پوشى (شمال ايران) يا زيرزمين‌هائى که براى حفظ غلات به‌کار مى‌روند (نمونه در آفريقاى شمالي) و يا انبارهاى ساخته شده در سطح زمين هستند که ممکن است آهن يا سيمانى و به‌هر حال استوانه‌اى شکل باشند (نمونه در آمريکاى شمالي). انبارهاى مخصوص مسکن دادن حيوانات، مرغداني، آغل، اصطبل، خوک‌دانى و انبار محل اسباب و ابزار تهيهٔ شراب، نان‌پزخانه يا محل طبخ نان، اماکنى براى تسهيل امور مخصوص به هر ناحيه مثلاً حمل پنير و لبنيات‌سازي، انبار ذرت در نواحى آلپ‌هاى شرقي، انبار موقت برنج در شمال ايران، محل‌هاى نسبتاً بزرگ براى آويزان کردن انگور و نگهدارى و خشکاندن آن در بيشتر نقاط ايران، محل‌هاى بزرگ جهت خشکاندن گردو، گوجه و ديگر ميوه‌ها و بالاخره کارگاه‌هاى مربوط به صنايع دستى روستائي.
در مناطق آلپى هر خانواده صاحب چند خانه است. هر يک از اين خانه‌ها عملکرد خاصى دارند و به همين دليل از هر لحاظ متمايز از ديگرى است. اين خانه‌ها عبارتند از: يک خانهٔ اصلى که به منزل يا مسکن دائمى معروف هستند، سپس يک خانهٔ چوبى کوهستانى که به خانهٔ ييلاقى معروف است، اکثراً در فصل تابستان‌ها به توريست‌ها اجاره داده مى‌شود و بالاخره سومين خانه همانند انبار غله يا کاهدان است که گاهى برا اصطبل هم مورد استفاده قرار مى‌گيرد.
در رابطه با ارزش توليدات صنايع دستى روستائى در صنعت توريسم و اهميتى که در توسعهٔ اقتصاد ناحيه‌اى دارد مى‌توان گفت، تأثير توريسم در بهبود کيفيت صنايع دستى روستائى و افزايش توليد آنها مى‌افزايد و به امر اشتغال‌زائى نيز کمک مى‌کند. اين مرحلهٔ تکامل، ظهور صنايع دستى محلى است که با توجه به تنوع آنها در محيط‌هاى روستائى مختلف مى‌تواند در جلب توريست نقش عمده‌اى داشته باشد انجام چنين کارهائى معمولاً در فصل بيکارى روستائيان صورت مى‌پذيرد و افراد خانواده‌ها غالباً در اين کارها شرکت مى‌کنند. صنايع روستائى به‌وسيلهٔ آن دسته از صنايعى که براى جهانگردان جالب مى‌نمايد در زندگى سکنهٔ روستاها و اقتصاد روستائى نقش اساسى دارد. وجود يک فصل نسبتاً طولاني، توقف کارهاى زراعى را موجب مى‌گردد. در چنين فرصتى روستائيان مى‌توانند با آموختن يک حرفهٔ ثانوى اقدام به توليد صنايع دستى محلى نمايند. نه تنها روستائيان بلکه کوچ‌نشينان نيز مى‌توانند دست به چنين اقدامى نظير بافت گليم و يا خراطى چوب و امثال آن بزنند.
وجود يک کار ثانوى در روستاها و مناطق عشايرنشين نه تنها زمان بيکارى آنان را پر مى‌کند بلکه به اقتصاد، ناحيه‌اى نيز کمک نموده و در صورتى‌که توليدات آنها از استانداردهاى معين برخوردار بوده و در ساخت آن آموزش‌هاى لازم داده شده باشد، تقاضاى خريد توسط توريست‌ها را افزايش داده و به اقتصاد روستائيان رونق مى‌بخشد. صنعت قالى‌بافى در ايران تا حدود زيادى زائيدهٔ اين پديده است.
بنابراين محيط‌هاى روستائى با معمارى سنتى و توان‌هاى فرهنگى و استعدادهاى مردمى خود، همچون محيط‌هاى شهرى و آثار موجود در آنها از چنان اهميتى در صنعت توريسم برخوردار هستند که براى حفظ و صيانت آنها بايد کوشيد و به همين دليل براى حفاظت اين آثار گران‌قدر بايستى برنامه‌هائى متناسب با نوع و اهميت آنها تنظيم کرده و به مورد اجراء گذاشت، تا به‌عنوان ميراث‌هاى فرهنگي، ارزش‌هاى ملي، ميهني، اسلامى و جاذبه‌ها و توان‌هاى توريستى از دستبرد افراد سودجو و آسيب عوامل طبيعى و گذشت زمان مصون و محفوظ بمانند، تا نسل‌هاى آينده نيز شاهد ديدار آنها و بهره‌گيرى از آنها باشند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
چذابه تا نجف , کمیسیون صنایع و معادن , اسکیمرها , محمود وزیری , موتورسوراران , زوم کردن دوربین گوشی , حمله هوایی ائتلاف , موج اف ام , نجمه سادات طباطبایی , اکبر زوبین ,

مقالات پربیننده امروز
شخصیت‌ها , مذهبی , عالم و فاضل / ضیاءالدین طبری , سیاسی , جهان , جنگ ـ ابزارهای‌جنگی / سلاح سری آمریکا در عراق , بانک اطلاعاتی کتاب / قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 27/11/1380 مجلس شورای اسلامی , علمی و آموزشی , محیط زیست , گیاهان / چنار مقدس ترین درخت ایران , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب سیر اجمالی در فرهنگ اسلامی و کتاب نکات و اشارات , بانک اطلاعاتی کتاب / باغ راز , بانک اطلاعاتی کتاب / متافیزیک از نگاه فیزیک (زمان‌ها و جهان‌های موازی) , بانک اطلاعاتی کتاب / فلسطین سرزمین باورها، جنگها و پیمان‌ها , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش دروس سوم راهنمایی شامل درسهای: زبان ـ تاریخ ـ جغرافی ـ اجتماعی ـ عربی ... , فرهنگی و هنری , هنرهای نمایشی , نقد ـ معرفی / شیرین و باحال ,

برخی منابع مهم خبری
sourehcinema.ir سوره سینما , donya-e-eqtesad.com دنیای اقتصاد , navad.net روزنامه نود , chetor.com چطور , fa.alalam.ir العالم , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , icana.ir خانه ملت , shafaqna.com شفقنا , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا ,وبگردی
آنچه که ظریف می‌گوید نیاز به اثبات ندارد کافیست اخبار را دنبال کنید
آنچه که ظریف می‌گوید نیاز به اثبات ندارد کافیست اخبار را دنبال کنید - دلواپسان ۵ سال است که می‌گویند آمار قاچاق کالا دو برابر آمار اعلامی دولت و معادل ۲۵ میلیارد دلار است. این یعنی اگر هیچ پول_کثیف دیگری هم در کشور نباشد، سالانه ۲۵ میلیارد دلار پولشویی داریم. حالا چطور مدعی ظریف هستند که حرفش درباره پولشویی غلط است؟
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا - بررسی کوچ برخی مدیران شرکت سایپا به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.