جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ / Friday, 20 July, 2018

انسداد رودهٔ باریک (۲)


  ملاحظات کلى
انسداد شايع‌ترين اختلال جراحى رودهٔ باريک است.
انسداد مکانيکى به‌معناى وجود سدى فيزيکى است که جلوى حرکت محتويات روده به‌سمت پائين را مى‌گيرد؛ اين انسداد مى‌تواند ناقص يا کامل باشد. انسداد ساده، تنها مجرا را مسدود مى‌کند؛ انسداد استرانگولاسيون جريان خون را نيز مختل مى‌کند و منجر به نکروز ديوارهٔ روده مى‌شود. بيشتر انسدادهاى ساده تنها در يک نقطه اتفاق مى‌افتند. انسداد حلقهٔ بسته - که در آن مجرا دست‌کم در دو نقطه بسته مى‌شود (مثلاً در ولولوس)، به‌نحو شايعى با خفگى (استرانگولاسيون) همراه است.
  اتيولوژى
- چسبندگى‌ها:
چسبندگى‌ها شايد شايع‌ترين علت انسداد مکانيکى رودهٔ باريک هستند.
- فتق:
گير افتادن (incarceration) يک فتق خارجى دومين علت شايع انسداد روده است.
- نئوپلاسم‌ها:
نئوپلاسم‌هاى درون‌زاد رودهٔ باريک به‌طور تدريجى باعث انسداد مجرا مى‌شوند يا به‌صورت نقطهٔ شروع درهم روى (intussusception) روده عمل مى‌کنند.
- درهم روى (intussusception):
فرو رفتن يک حلقهٔ روده در حلقهٔ ديگر به‌ندرت از بزرگسالان مشاهده مى‌شود و معمولاً ناشى از پوليپ يا ضايعهٔ داخل مجرائى ديگرى است.
- ولولوس:
شروع انسداد ناگهانى است، و استرانگولاسيون به‌سرعت ايجاد مى‌شود.
- جسم خارجي
- ايلئوس سنگ صفراوي
- بيمارى التهابى روده
- تنگى
- فيبروز کيستيک:
فيبروزکيستيک باعث انسداد ناقص مزمن ايلئوم انتهائى و کولون راست در نوجوانان و بزرگسالان مى‌شود. اين حالت معادل ايلئوس مکونيوم در نوزادان است.
- هماتوم:
هماتوم ممکن است در بيمارى که داروهاى ضد انعقادى دريافت مى‌کند، به‌طور خودبه‌خود در ديوارهٔ روده رخ دهد.
  پاتوفيزيولوژى
رودهٔ باريک در محل پيش از انسداد با گاز و مايع متسع مى‌شود. هواى بلعيده‌شده دست‌کم در مراحل اوليه يک منبع عمدهٔ اتساع گازى است، چرا که نيتروژن به‌خوبى توسط مخاط جذب نمى‌شود. بعداً زمانى‌که تخمير باکتريائى رخ مى‌دهد، گازهاى ديگرى توليد مى‌شوند؛ فشار نسبى نيتروژن درون مجرا کاهش مى‌يابد و يک شيب براى انتشار نيتروژن از خون به مجرا ايجاد مى‌شود.
مقادير زيادى مايع از فضاى خارج‌سلولى به روده و از سروز به حفرهٔ صفاقى ريخته مى‌شوند. مايع مجراى پيش از محل انسداد را پر مى‌کند، زيرا جريان دوطرفهٔ نمک و آب مختل و ترشح خالص زياد مى‌شود. هيپوولمى منجر به نارسائى چند سيستمى مى‌شود و علت مرگ در بيماران با انسداد بدون استرانگولاسيون است.
انتقال باکترى از مجرا به‌ گره‌هاى مزانتريک و جريان خون حتى در انسداد ساده هم رخ مى‌دهد. اتساع شکم ديافراگم را بالا مى‌زند و تنفس را مختل مى‌کند، درنتيجه عوارض ريوى شايعه هستند.
استرانگولاسيون به‌ندرت ناشى از اتساع پيشروندهٔ تنها است. اگر مزانتر به دام بى‌افتد، احتمال قطع جريان خون وريدى از شريانى بيشتر است. رودهٔ گانگرنه به‌درون مجرا و حفرهٔ صفاقى خونريزى مى‌کند و نهايتاً سوراخ مى‌شود. محتويات مجراى رودهٔ استرانگوله مخلوطى سمى از باکترى‌ها، فرآورده‌هاى باکتريائي، بافت نکروزه و خون است. بخشى از اين مايع ممکن است از طريق عروق لنفاوى روده‌اى يا جذب از حفرهٔ صفاقى وارد جريان خون شود؛ حاصل اين امر شوک سپتيک است.
  تشخيص افتراقى
درد ناشى از ايلئوس فلجى معمولاً شديد نيست ولى پيوسته و منتشر و شکم نيز متسع و مختصرى حساس به لمس است در ايلئوس بدون عارضهٔ پس از عمل، عکس‌هاى ساده گاز را عمدتاً در کولون نشان مى‌دهند؛ وجود گاز در رودهٔ باريک به‌نفع پريتونيت است.
انسداد رودهٔ بزرگ با يبوست کامل (obstipation) و اتساع شکم مشخص مى‌شود؛ درد کمتر کوليکى است و استفراغ نشانه‌اى غيرثابت است.
گاستروانتريت حاد، آپانديسيت حاد و پانکراتيت حاد ممکن است انسداد سادهٔ روده را تقليد کنند.
انسداد کاذب روده شامل گروه متنوعى از اختلالات است که در آنها نشانه‌ها و علائم انسداد روده بدون شواهد دال بر ضايعهٔ مسدود‌کننده ديده مى‌شوند.
بيماران دچار انسداد کاذب مزمن حملات عودکننده‌اى از استفراغ، درد کرامپى شکم و اتساع شکم دارند. بايد متوکلوپراميد را تجويز کرد، ولى درمان انسداد کاذب ايديوپاتيک عمدتاً حمايتى است.
  پيش‌آگهى
انسداد بدون استرانگولاسيون مرگ و ميرى معادل حدود ۲% دارد؛ بيشتر اين مرگ‌ها در افراد مسن رخ مى‌دهند. عود انسداد پس از بين‌بردن چسبندگى‌ها شايع نيست.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
کارانو , قهرمانی تیم , گلبانگ کویر , برنامه نظامی , صادرات گاز طبیعی مایع قطر , فیونا مک‌فارلین , فدراسیون اسکواش , موز قرم , طرح تخفیف مجازات اعدام محکومین مواد مخدر , خودروی ثبت نامی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / Twist In The Tale: Five Short Stories , بانک اطلاعاتی کتاب / اصول ساخت و طراحی بازی‌های کامپیوتری , بانک اطلاعاتی کتاب / مطلع خصوص الکلم فی معانی فصوص الحکم , بانک اطلاعاتی کتاب / سه نگره‌ی صدرایی: سویه‌های معرفت‌آفرین نفس، فلسفه‌ی صدرا، فلسفه‌ای برای زیستن، سفر عشق , بانک اطلاعاتی کتاب / بهداشت مدارس شبانه‌روزی , بهداشت , ورزشکاران , ورزش و سلامتی / توصیه هایی برای پیاده روی , بانک اطلاعاتی کتاب / کنکور علوم انسانی: جغرافیا: مجموعه سوالات چهارگزینه‌ای و ... , بانک اطلاعاتی کتاب / مهارت‌های گفت‌وگو: چگونه درهای صحبت را بگشاییم و با دیگران دوستی کنیم , بانک اطلاعاتی کتاب / خروس و رنگ‌ها , بانک اطلاعاتی کتاب / تئوری اقتصاد خرد ,

برخی منابع مهم خبری
fanousnews.com فانوس نیوز , cup.ir کاپ , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا , home.abrarnews.com روزنامه ابرار , ibna.ir خبرگزاری کتاب ایران , rooznamehsaba.ir روزنامه صبا , tarafdari.ir طرفداری , irna.ir ایرنا , sharghdaily.ir روزنامه شرق , snn.ir دانشجو ,وبگردی
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج - دو چهره مشهور تلویزیون نیز از مواهب موسسه ثامن الحجج بی نصیب نبوده‌اند. مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون‌تومانی و ۴۰۰ میلیون‌تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م.م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند