سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 23 October, 2018

فصول سال و صنعت توریسم (۳)


   توريسم زمستانى
از جمله تحولاتى که در دهه‌هاى اخير در صنعت توريسم به‌وجود آمده، تنوع فصلى آن است. توريسم زمستانى يکى از اشکال فصلى جهانگردى است که در گذشته طبقات ممتاز اجتماعى مى‌توانستند از آن استفاده کنند، ولى امروزه به‌علت رونق جهانگردى و وجود تسهيلات ارزان‌قيمت و عمومى شدن جريان‌هاى توريستى مورد توجه ديگر اقشار مردمى نيز واقع شده است. کشورهائى که داراى موقعيت‌هاى مناسب کوهستانى و دامنه‌هاى برف‌گير هستند شرايط ايده‌آلى را براى توريسم زمستانى به‌وجود مى‌آورند. آنچه که به توريسم زمستانى رونق مى‌بخشد، شرايط و عوامل مناسبى است که به‌طور نسبى با يکديگر در رابطه هستند. مهم‌ترين اين عوامل عبارتند از: درجه حرارت مناسب در فصل زمستان، ميزان آفتابى بودن روزها، سرعت باد، پوشش برف، ناهموارى‌ها و پوشش گياهي.
در توريسم زمستاني، ارتفاع برف و مدت زمانى که بر روى زمين باقى است، نقش مهمى دارد.ارتفاع مطلوب برف ۴۰ تا ۶۰ سانتى‌متر در يک دورهٔ طولانى است. حوزه‌هائى که در آنها دورهٔ پوشش برف کمتر از ۳۰ روز است و ارتفاع برف نيز کمتر از ۱۰ سانتى‌متر مى‌باشد، امکانات چندان مناسبى جهت همه‌گونه تفريحات زمستانى فراهم نمى‌کنند. از نقطه‌نظر پوشش گياهى نيز، جنگل‌هاى سرو و کاج مهم‌ترين شرايط ار ارائه مى‌دهند. اين جنگل‌ها به‌خوبى قادر هستند که در برابر بادهاى زمستانى موانعى ايجاد کنند و شرايط مناسبى در تفريحات زمستانى فراهم نمايند. علاوه بر اين زيبائى جنگل‌هاى سرو و کاج با پوشش برفى خود، زيبائى خاصى براى توريست‌ها دارد.
مناطق و اماکنى که براى توريسم زمستانى مورد توجه قرار مى‌گيرند مى‌بايست شرايطى را دارا باشند که موجبات رضايت‌خاطر توريست‌ها را فراهم سازند. آنچه که در اين رابطه حائزاهميت است تعداد روزها با حد متوسط درجه حرارت ۵ تا ۱۵ درجه، ميزان ساعات آفتابى در روزهاى زمستان، مدت پوشش برف و ارتفاع آن، زيبائى پوشش گياهى و چشم‌اندازهاى طبيعى فصل زمستان مى‌باشند. در کنار اين‌گونه شرايط مى‌توان از وجود امکانات و تأسيسات توريستى زمستانى هم نام برد.
کشورهاى منطقهٔ آلپى با موقعيت کوهستانى خود شرايط ايده‌آل اين نوع توريسم را دارا هستند و در بين آنها کشور اتريش و سوئيس به‌علت در اختيار داشتن بخش‌هاى متناوبى از کوهستان‌هاى آلپ و وجود امکانات خدماتي، رفاهى توريستى امروزه از مهم‌ترين مراکز توريسم زمستانى هستند. بيشتر مسائل ناحيه‌اى و تجربه‌هاى توريستى که در آلپ‌ها به‌دست آمده است در همه نواحى مشابه به‌عنوان الگو در توسعهٔ صنعت توريسم پذيرفته شده است. عواملى نظير دگرگونى تقاضاها، کوتاه شدن مدت اقامت، شرايط فصلى و همکارى صنعت توريسم با صنايع بومى همواره تجربه‌هاى پرارزشى را جهت مطالعات توريسم زمستانى فراهم ساخته است. ورزش‌هاى زمستانى از خصيصه‌هاى صنعت توريسم در آلپ‌ها است. به‌ويژه که در سوئيس، فرانسه و اتريش عوامل تعيين‌کننده‌اى به‌شمار مى‌آيند. امروزه فعاليت‌هاى توريستى در آلپ‌ها فقط منحصر به فصل زمستان نيست، بلکه سراسر سال را مى‌پوشاند. بخشى از اين امر ناشى از ورود تکنولوژي، تنوع سليقه‌ها و خواسته‌ها و بخشى ديگر ناشى از موقع جغرافيائى مناطق کوهستانى آلپ‌ها است که بين مراکز اصلى حرکت‌هاى توريستى قرار گرفته و شرايط لازم را براى توريسم تابستانى و زمستانى فراهم نموده‌اند.
در منطقهٔ آلپ‌ها، راه‌هاى دسترسى زمينى اهميت زيادى دارند و برخوردهاى فرهنگى در همهٔ سکونت‌گاه‌هاى انسانى صورت مى‌گيرد. توقف‌گاه‌هاى جديد با امکانات موجود در آنها نيز از اهميت بيشترى برخوردار هستند و جهانگردان زيادى را به‌سوى خود جلب مى‌کنند.
صنعت توريسم منطقهٔ آلپ‌ها گرچه در بعضى نقاط محيط زيست روستاهاى پايکوهى را دگرگون ساخته است، ليکن تأثيرات کمترى در شيوهٔ زندگى محلى برجاى نهاده(۱) و به‌لحاظ اينکه در اغلب موارد محل ورزش زمستانى به‌صورت پراکنده و جدا از هم مى‌باشند، نتوانسته است مشاغل و يا سکونت‌گاه‌هاى دائمى براى افراد به‌وجود آورد. با وجود اين امکانات فصلى و ورزش‌هاى زمستانى در بالا رفتن قيمت زمين، به‌وجود آمدن بازار کار فصلى و افزايش خانه‌هاى کوچک اجاره‌اى در منطقهٔ آلپ‌ها تأثير فراوان داشته است.(۲)
(۱) .Isobel cosgrove and Richard Jackson. Geography of Recoreation and Leisure. PP. 55 - 56
(۲). شکوئي، حسين، مقدمه بر جغرافياى جهانگردي، پيشين، ص ۸۲.
گرچه مناطق کوهستانى برف‌گير که با شيب‌هاى ملايم در دامنه‌هاى خود، شرايط مناسبى را براى توريسم زمستانى فراهم کرده‌اند، نقاط طبيعى و يا حوزه‌هاى شهري، روستائى کشورها و مناطق گرم نيز که داراى زمستان‌هاى ملايم و مطبوعى هستند، مى‌توانند از کانون‌هاى جلب توريست زمستانى به‌شمار مى‌آيند و با جنب‌وجوش و فعاليت به‌رونق اقتصادى خود بيفزايند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
خنافره شادگان , زمان تشخیص , دعاوی , با ظریف , اردوی امادگی , علی گودینی , حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی , قشلاقات , دستگیری معلمان , «کلِمنت گرینبرگ: میان خطوط» ,

مقالات پربیننده امروز
فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۴ شهریور ۱۳۸۶ــ ۲۶ اوت ــ تصویب اعلامیه حقوق بشر در مجلس انقلاب , علوم انسانی , مدیریت و خدمات اداری , مدیر موفق / بکارگیری نکته هایی برای یک مدیر موفق , بانک اطلاعاتی کتاب / نبرد جمل (ترجمه وقعه الجمل) , بانک اطلاعاتی کتاب / اصول طب قانونی و مسمومیت‌ها , بانک اطلاعاتی کتاب / ساده دلی , بانک اطلاعاتی کتاب / ایران آینده در افق چشم‌انداز , بانک اطلاعاتی کتاب / مردی برتر از کامپیوتر: داستان کشاورز بیسوادی که در چند لحظه دانشمند شد , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , طنز و هجو / گل آقا در نگاه تاریخ , بانک اطلاعاتی کتاب / بهترین روشهای لاغری و تناسب اندام , بانک اطلاعاتی کتاب / شرح و تفسیر لغات قرآن براساس تفسیر نمونه ,

برخی منابع مهم خبری
rooznamehsaba.ir روزنامه صبا , ilna.ir ایلنا , shafaqna.com شفقنا , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , chetor.com چطور , farsnews.ir خبرگزاری فارس , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , khordadnews.ir خرداد نیوز , rokna.ir رکنا , faradeed.ir فرادید ,وبگردی
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین!
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین! - ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده روی اربعین دستگیر شدند. دادستان شهرستان حمیدیه استان خوزستان گفت: افرادی که شامگاه گذشته در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی دستگیر شده اند، هیچگونه انگیزه امنیتی نداشته اند. علی بیرانوند به ایرنا گفته بعد ازظهر جمعه ماموران انتظامی حمیدیه به یک خودروی پراید مشکوک شدند که پس از متوقف کردن آن متوجه شدند 6سرنشین مرد داشته که سه نفرشان پوشش زنانه دارند. این افراد برای تحقیقات…
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.