یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ / Sunday, 17 February, 2019

اولیاءالله آملی


   ضياء برنى
(ضياءالدّين‌بن مؤيدالملک) مورخ و نويسندهٔ معروف پارسى زبان هندوستان. ولادتش به سال ۶۸۴هـ اتفاق افتاد. آنچه از اثرهاى او باقى مانده است يکى 'اخبار برمکيان' است که ترجمه‌اى است از کتاب عربى ابوالقاسم محمد طايفى ـ ديگر ‌‌ 'تاريخ فيروزشاهي' است دربارهٔ پادشاهان دهلى و ديگر 'فتوحات فيروزشاهي' در ذکر سلطنت جلال‌الدّين فيروزشاه.
   ابن بزّاز
(درويش توکلى‌بن اسمعيل) صاحب کتاب المواهب السنيه فى مناقب الصفويه در شرح مقام‌هاى شيخ صفى‌الدّين اردبيلي. نثر ابن بزّاز در اين کتاب بسيار روان و زيبا و به شيوهٔ متقدمان است و چون اين کتاب بسيار مشروح بود ابوالفتح حسينى به ‌دستور شاه‌طهماسب آن را اصلاح و تهذيب کرد.
   ميرسيد على همدانى
(على‌بن شهاب‌الدّين) معروف به 'على‌ثاني' از عارفان بزرگ قرن هشتم است. ولادتش به سال ۸۱۳هـ اتفاق افتاد و به سال ۷۸۶ از دنيا رفت. در نثر فارسى و عربى استاد بود و شعرهائى نيز به پارسى سرود. رساله‌هائى در عرفان و اخلاق و سلوک تأليف کرد از آن جمله است: ذخيرةالملوک، مرآةالتائبين، رسالهٔ مناميه، انتخاب منطق‌الطير، ده قاعده، رسالهٔ وجوديه، رسالهٔ ذکريه، رسالهٔ عقبات، رسالهٔ آداب سفره، فتوت‌نامه، واردات غيبيه، سيرالطالبين، شرح فارسى قصيدهٔ خمريهٔ ميميهٔ ابن‌فارض و شرح فصوص‌الحکم و غيره.
   اولياءالله آملى
از مورخان و مؤلفان قرن هشتم هجرى است. اثر معروف او 'تاريخ‌رويان' است که به سال ۷۶۴ هـ تأليف آن به انجام رسيد. نثر اين کتاب ساده و روان و خالى از هر گونه تکلف است.
   ميرخُرد
(سيد محمدبن سيد نورالدّين ابوالقاسم علوى کرماني) پدرش سيد نورالدّين مريد نظام‌الدّين اولياء بود و ميرخرد خود مريد شيخ‌ نصيرالدّين اَودهى معروف به 'چراغ دهلي' و معاصر با سلطان جلال‌الدّين فيروزشاه تُغْلَقْى (۷۵۲-۷۴۰هـ) بود و کتاب معروف خود سيرالاولياء را به‌نام اين پادشاه تأليف کرد. اين کتاب در شرح احوال مشايخ چَشت و برخى از بزرگان ادب فارسى عهد مؤلف نگاشته شده است و داراى نثرى روان و عبارت‌هاى منسجم و استوار است.
   طاهربن محمد خانقاهى
(شيخ‌الاسلام ابونصر ...) از عارفان قرن ششم و هفتم و مؤلف کتابى به نثر شيواى فارسى به‌نام 'گزيده' و کتاب‌هاى 'خلاصةالسلوک' و 'تحفه' که همه در تصوف و عرفان نوشته شده است.
   صدرالدّين قونوى
(محمدبن اسحق م ۶۷۳) از جمله اثرهاى او کتاب 'تبصرة المبتدى و تذکرة المنتهي' در عرفان به پارسى است.
   شمس‌الدّين دنيسرى
(محمد‌بن قاضى شيخ‌امين‌الدّين ايوب) اهل دنيسر و صاحب کتابى است به‌نام 'نوادرالتبادر لتحفة البهادر' دربارهٔ دانش‌هاى مختلف که تأليف آن به سال ۶۸۲ به پايان رسيده است و انشاء آن ساده و روان و اهميت علمى آن بيش از ارزش ادبى آن است.
   اسمعيل‌بن محمد تبريزى
از عالمان قرن هفتم و صاحب چند کتاب در حکمت به زبان پارسى است مانند رسالهٔ حيوةالنفس و رسالهٔ نصيريه.
   قطان غزنوى
(ابونصرمحمد...) از مؤلفان قرن ششم و هفتم و صاحب کتابى به‌نام سراج‌القلوب در سيرت حضرت رسول اکرم به نثر فارسى است.
  نصيرالدّين سيواسى
(محمدبن ابراهيم) از پارسى‌نويسان مقيم آسياى صغير و صاحب کتابى به‌نام 'دقائق‌الحقايق' در دانش‌هاى خفيه است و منظومه‌اى به‌نام 'مونس‌العوارف' دربارهٔ معجزه‌هاى پيامبر دارد.
  قطب‌الدّين بختيار کاکى
از عارفان مشهور چشتيهٔ هند است. ولادتش به سال ۵۸۲ در اوش اتفاق افتاد. اثر معروف او دليل‌العارفين نام دارد که در ذکر مقام‌ها و سخنان مراد خود معين‌الدّين سجزى نوشته است. قطب‌الدّين شعر فارسى نيز مى‌سرود.
  بدر نخشبى
بدرالدّين نخشبى رومى مؤلف کتاب الترسل الى التوسل است که آن را به سال ۶۸۴ تدوين کرد.
   شهاب‌الدّين ابوسعيد کرمانى
از مورخان قرن هفتم هجرى مؤلف کتابى به‌نام تاريخ شاهى در احوال قراختائيان کرمان است.
   مجد خوافى
در نظم و نثر پارسى استاد بود. اثرهاى او عبارت است از ترجمهٔ منظومى از جواهر اللغهٔ زمخشري، کنزالحکمه، و روضةالخلد به تقليد از گلستان سعدي.
   شرف‌الدّين ابراهيم
(ابن‌صدرالدّين ابو محمد روزبهان ثاني) عالم و واعظ شيراز در قرن هفتم و هشتم هجرى است که کتاب تحفةالعرفان فى ذکر سيدالاقطاب روزبهان را در حدود سال ۷۰۰ هجرى با نثر روان و فصيح و يکدست نگاشت.
   نجم‌الدّين محمود
(ابن صاين‌الدّين شيرازى) معاصر و از نزديکان خواجه رشيد‌الدّين فضل‌‌الله صاحب چند اثر به عربى و فارسى مانند لطائف الرشيديه، غياثيه و تحفةالحکما و غيره.
   عبدالجليل يزدى
(ابن نظام‌الدّين يحيي) مؤلف کتاب روان و فصيحى است به‌نام 'تواريخ آل‌برمک' که پدرش آن را آغاز کرد و او به سال ۷۶۲ به پايان برد.
   حسين‌بن محمد حسينى علوى
از منشيان قرن هشتم است که کتاب محاسن اصفهان مافرّوخى را در حدود سال ۷۳۰ به پارسى ترجمه کرد.
   شمس ‌سراج
(شمس‌الدّين‌بن سراج‌الدّين) از پارسى‌نويسان هند است و کتابى به‌نام تاريخ فيروزشاهى نوشت.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
موشک سجیل , هنر انقلابی , شمسی پور , کول‌خرسان , مسدود کردن تماس , سی‌وان داناپالا , دانش اموزان یزدی , پادشاه جدید عربستان کیست؟ , شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۱۳ , محمد قوچانی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / احادیث ساختگی در خصوص سیر و سفر و جهانگردی , بانک اطلاعاتی کتاب / شگفتی‌هایی از امام حسین (ع) , فرهنگی و هنری , صنایع‌دستی , میناكاری / هنر میناکاری , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنما و بانک سوالات امتحانی روان‌شناسی پویایی گروه براساس کتاب: دکتر رسول گلشن‌فومن ویژه‌ی دانشجویان دانشگاه پیام نور شامل: یک دوره تدریس ... , هنر , هنرهای تصویری و نمایشی , عکاسی / آشنایی با عکاسی از طبیعت , اجتماعی , حقوقی , حقوق ـ پناهندگان / حقوق اشخاص بی تابعیت , بانک اطلاعاتی کتاب / گلواژه‌های آسمانی: وصایای قرآنی شهدای دانشجو , کامپیوتر و اینترنت , اینترنت , دانستنیهای اینترنتی / Wi_Fi هر جا که بخواهید , کامپیوتر و اینترنت , تلفن همراه , معرفی گوشی‌های Samsung / Samsung i۵۰۰ , بهداشت و درمان , دارو و درمان , گیاهان دارویی / خواص داروئی برخی گیاهان ,

برخی منابع مهم خبری
hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , irna.ir ایرنا , yjc.ir باشگاه خبرنگاران , zamandaily.ir روزنامه زمان , fanousnews.com فانوس نیوز , goftarnews.ir گفتار نیوز , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , iran-newspaper.com روزنامه ایران , shabakeh-mag.com مجله شبکه , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا ,وبگردی
زیر و روی "اصلاح ساختاری"
زیر و روی "اصلاح ساختاری" - احتمال بعدی این است که شاید هدف این است که نظام ریاست جمهوری کنار برود و مجددا جایگاه نخست وزیری احیا شود. در این حالت نخست وزیر هم به طبع توسط مجلس انتخاب می‌شود و شک نکنید حتی اگر الان با توجه به ترکیب مجلس دهم قرار بود نخست وزیر انتخاب شود، فردی مانند سعید جلیلی انتخاب می‌شد.
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم !
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم ! - همزمان با رونمایی از پوستر و تیزر جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش اولین قسمت از «عصرجدید» اعلام شد.
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان !
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان ! - ارتفاعات تهران از جمله لواسانات یکی از این مناطق است که به گفته امام جمعه این شهر به شکل جدی و گسترده‌ای با این مشکل دست به گریبان است و ظاهراً کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری محلی برای دور زدن قانون از سوی برخی افراد شده است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران - حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس توییتی را منتشر ساخت که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. وی مدعی شده که در فهرست کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات مواجه شدند ایران با وجود فشارها و تحریم اقتصادی، عملکرد بهتری از کشورهایی چون ترکیه، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و سوئد داشته است.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید !
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید ! - ژاپنی صحبت کردن جواد خیابانی