دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ / Monday, 10 December, 2018

كوه كانی چرمه، روستای ول، مریوان


  كوه شاهزاده، دهستان بزنجان، بافت
اين کوه در دهستان بزنجان شهرستان بافت و در فاصلهٔ ۲۰ کيلومترى شمال شرقى آن واقع شده است. ارتفاع آن حدود ۳۶۵۰ متر است و جزء کوه‌هاى فرعى رشتهٔ لاله‌زار محسوب مى‌شود.
  كوه شب ليز، روستاى شب‌ليز، بويراحمد( ياسوج)
کوه شب ليز در فاصلهٔ ۷۰ کيلومترى شمال غربى ياسوج و در جنوب روستاى شب ليز قرار گرفته است. ارتفاع اين کوه از سطح دريا در حدود ۲۸۵۰ متر مى‌باشد.
اين کوه از جنوب شرقى به کوهستان کله دودون و از شمال به کوهستان چشمه ريزک متصل است و رودخانهٔ شب ليز نيز از آن سرچشمه مى‌‌گيرد.
  كوه شو (شب)، بندرلنگه
اين کوه در ۱۰۱ کيلومترى شمال شرقى بندر لنگه واقع شده است و ۳۶۸۱ متر از سطح دريا ارتفاع دارد و يکى از بلندترين کوه‌هاى جنوب ايران محسوب مى‌شود. رودخانهٔ شور از دامنهٔ شمالى اين کوه به طرف شرق جارى است.
  كوه شيخ معروف، روستاى ياينچوب
اين کوه در ۲۳ کيلومترى شمال غربى سنندج ، شمال غربى روستاى ياينچوب واقع شده و ۲۸۹۵ متر ارتفاع دارد. کوه شيخ معروف از شمال شرقى به کوه ملکه و از جنوب غربى به کوه توکلان متصل است و ادامه رشته کوه‌هاى زاگرس مى‌باشد.
  كوه فارغان هماك، بندر‌عباس
اين کوه در ۷۸ کيلومترى شمال شهرستان بندرعباس با ارتفاعى برابر با ۳۲۶۷ متر واقع شده است و وسعتى معادل ۱۱۰۰ کيلومتر مربع دارد.
  كوه قدمگاه، دهستان آب‌گرم، بم
اين کوه در ۳۸ کيلومترى جنوب غربى بم و در مجاورت دهستان آب گرم قرار دارد که موقعيت دقيق استقرار آن شرق روستاى دررود مى‌باشد. اين کوه از رشته‌کوه‌‌هاى جبال بارز محسوب مى‌شود و ۳۵۲۰ متر ارتفاع دارد.
  كوه كانى چرمه، روستاى ول، مريوان
اين کوه از ارتفاعات رشته کوه‌هاى زاگرس ميانى است که با ارتفاع ۲۸۴۰ متر در ۴۸ کيلومترى شمال شرقى مريوان و در شمال غربى روستاى ول واقع شده است و سرچشمهٔ اصلى رودخانه دول ده مى‌باشد.
  كوه كوچسار، دهستان ژاورود‌شرقى، سنندج
اين کوه با ارتفاع ۲۹۴۶ متر در ۳۰ کيلومترى جنوب غربى سنندج در محدوده دهستان ژاورود شرقى واقع شده است. روستاى زيباى شيان که چشم‌اندازهاى بديعى به ويژه در بهار و تابستان دارد ، در شرق اين کوه قرار گرفته است. رودخانه‌هاى دوپردان و چشم‌هشلى از همين کوه سرچشمه مى‌گيرند.
  كوه گدار كج اندر كج، دهستان قله‌عسگر، سيرجان
اين کوه از قله‌هاى فرعى کوه لاله‌زار است که در دهستان قله عسکر شهرستان سيرجان در کيلومتر ۱۰۵ آن واقع شده است. ارتفاع اين کوه حدود ۴۱۱۰ متر است و در جنوب شرقى روستاى دهنه زهردار استقرار يافته است.
  كوه گر، مرودشت
اين کوه در شمال شهرستان مرودشت قرار گرفته و ۳۱۰۹ متر ارتفاع دارد. جهت عمومى کوه‌هاى اين شهرستان نيز مطابق با جهت عمومى زاگرس (شمال غربى - جنوب شرقي) مى‌‌باشد.
  كوه گلچين، دهستان ماهانه، كرمان
در ۵۵ کيلومترى جنوب شرقى کرمان در دهستان ماهانه واقع شده و ۴۰۹۳ متر ارتفاع دارد. اين کوه سرچشمهٔ رود گزنو است و جزو رشته‌کوه‌هاى پلوار محسوب مى‌شود. دهستان کوک در دامنهٔ شرقى و ماهان در دامنهٔ غربى اين کوه قرار دارد.
  كوه گنو، بندر‌عباس
کوه گنو با ۲۳۴۷ متر ارتفاع ، در ۲۹ کيلومترى شمال غربى بندرعباس بين دهستان‌هاى فين ، سياهو و ايسين واقع شده است. اين کوه در مقايسه با آب و هواى گرم بندرعباس ، آب و هواى نسبتاً معتدل دارد و به همين مناسبت نيز از اهميت زيست‌محيطى و تفرجگاهى برخوردار است.
  كوه مسجد ميرزا، روستاى دوزخ‌دره، سنندج
اين کوه که از بلندترين کوه‌هاى شهرستان سنندج است در ۵۸ کيلومترى شمال غربى اين شهر و در شمال غربى روستاى دوزخ دره واقع شده و ۳۰۵۹ متر ارتفاع دارد.
رودخانه‌هاى هنگ لانه ، گول بيک ، چم قتاوه و قزل اوزن از اين کوه سرچشمه مى‌گيرند. اين کوه نيز دنباله رشته کوه‌هاى زاگرس است و از جنوب غربى به کوه سلطان اقزتو و از شمال شرقى به کوه کله درويش متصل مى‌شود.
  كوه ملاكاوو، روستاى على‌آباد، سنندج
از کوه‌هاى کوهستان زاگرس است که با ۲۸۲۰ متر ارتفاع در ۳۷ کيلومترى شمال غربى سنندج و در شرق روستاى على‌آباد واقع شده است. کوه سنگ رخناوى در شمال اين کوه قرار دارد.
  كوه ملك سياه، زاهدان
اين کوه در حقيقت آتشفشانى خاموش است که ۱۶۴۲ متر از سطح دريا ارتفاع دارد و در کنارهٔ راه زاهدان - زابل واقع شده است. اين کوه نقطهٔ مرزى مشترک بين ايران و پاکستان و افغانستان است.
  كوه ميانه، روستاى ميانه، مريوان
اين کوه يکى از بلندترين ارتفاعات شهرستان مريوان است که در ۳۳ کيلومترى جنوب شرقى مريوان و در غرب روستاى ميانه واقع شده و ۲۹۵۰ متر ارتفاع دارد. کوه سنگ سور از طرف شمال به آن متصل است.
  كوه ميمند، روستاى ميمند، بويراحمد( ياسوج)
کوه جنگلى ميمند در فاصلهٔ ۶۶ کيلومترى شمال غربى ياسوج و در شمال روستاى ميمند واقع شده است. ارتفاع اين کوه حدود ۲۸۵۰ متر است و چشم‌اندازهايى زيبا دارد.
  كوه نيل، روستاى آب‌ماهي، كهكيلويه(دهدشت)
اين کوه در فاصلهٔ ۳۰ کيلومترى شمال شرقى دهدشت و شرق روستاى آب ماهى شهرستان کهگيلويه قرار گرفته است. ارتفاع اين کوه در حدود ۳۴۱۵ متر و سرچشمهٔ رودخانه‌‌هاى تغار ، آب اسبکى ، ‌ مارون و لوداب مى‌باشد. اين کوه از درهٔ رودخانهٔ ماران واقع در شرق روستاى اندرون شروع شده و تا راه روستايى دهدشت به لوداب از شمال غربى به سوى جنوب شرقى به طول ۴۳ کيلومتر و با عرض بين ۱۰ تا ۱۵ کيلومتر کشيده شده و دامنه‌هاى آن را جنگل‌هاى بلوط پوشانيده است.
ساير کوه‌هاى استان کهگيلويه و بويراحمد عبارتند از:
پازنان ، پر اشکفت ، پشه دون ، پنبه ، دو بند ، دو پشته ، دو رشک ، دو گوش ، گل گيلک ، مهتو ، نخجير جوکار ، آب گل ، آبگرم کوه ، پر آب گندى ، خربل ، کنار ، کهى ، گچ ، گچ هوس ، ‌ گرينگه ، مرين ، ميشو ، تل محفظ ، اشکر ، سفيد ، سياه ، سياه کوه ، گوراب ، کلمه ، نومبول و ... که هر يک از آنها در فصل بهار و تابستان سرسبز و زيبا و در فصل زمستان کوهستانى پر برف و مساعد ورزش‌هاى کوهستانى است. از آنجايى که تعداد زيادى از روزهاى آفتابى در زمستان‌هاى اين استان شرايط مناسبى را براى بهره‌‌بردارى از ورزش‌هاى کوهستانى به ويژه کوهنوردى و اسکى فراهم مى‌آورد ، لذا قابليت توسعه اين گونه ورزش‌ها چشمگير و قابل توجه است.
  كوه هامى، روستاى كهريز، كهكيلويه (دهدشت)
کوه هامى در فاصلهٔ ۱۸ کيلومترى شمال شرقى دوگنبدان و در شرق روستاى کهريز واقع شده است. ارتفاع اين کوه حدود ۳۱۷۲ متر است. آب ديل و رودخانه‌هاى شاه بهرام و روباشتى و آب ريگون از اين کوه سرچشمه مى‌گيرند. اين کوه از درهٔ رودخانهٔ خيرآباد واقع در شمال روستاى نازمکان شروع شده و رو به سوى جنوب شرقى تا راه اتومبيل‌روى نورآباد به دو گنبدان ادامه مى‌‌يابد. اين کوه از شمال غربى تا جنوب شرقى به طول ۵۴ کيلومتر کشيده شده است.
  كوه هجال، بويراحمد(ياسوج)
کوه هجال در فاصلهٔ ۱۰ کيلومترى شمال ياسوج با ارتفاع حدود ۳۴۳۰ متر قرار دارد و سرچشمهٔ رود سريس و رود مهريان است.
  كوه هزار، دهستان راين، بم
اين کوه در ۱۱۴ کيلومترى شمال غرب بم در دهستان راين واقع شده و ۴۴۶۵ متر ارتفاع دارد. کوهستانى است به وسعت ۹۰۰ کيلومترمربع مرکب ازکوه‌هاى سربنه و سرمشک که بوسيلهٔ ارتفاعات پست‌ترى از سوى غرب به کوه‌هاى لاله‌زار و از جنوب به کوه بهر آسمان اتصال يافته است. رودخانهٔ مرغزار و تهرود آن را از رشته کوه‌هاى جبال بارز جدا مى‌کنند. دهستان دهتازيان شهرستان سيرجان در دامنهٔ شمال غربى و دهستان‌هاى راين و حسين‌آباد شهرستان بم در دامنهٔ شمالى و شرقى و دهستان‌هاى سرمشک ، گرو از شهرستان جيرفت در دامنه‌هاى جنوبى آن قرار گرفته‌اند. از دامنه‌هاى شرقى اين کوهستان رودهايى چون گارچيدان و گيشيگان سرچشمه مى‌گيرند که همگى به رودخانهٔ تهرود مى‌ريزند و از دامنه‌هاى شمالى آن رود کشک و چند مسير سيلابى ديگر به سوى شمال غربى روان مى‌گردند و دامنه‌هاى جنوبى و جنوب غربى آن سرچشمهٔ رودهاى «رود رو» و «هليل رود» را تشکيل مى‌دهند. روستاهاى بزرگى چون ميرشادى ، زردود و زارچو در دامنه‌هاى شمالى و بابى‌نى ، زمان‌آباد ، نروک ، درزنيه ، گارچيدان ، گاهو ، درگورو ، بهرسوز ، گيشيگان ، ‌ گرو ، در آسياب‌ در دامنه‌هاى شرقى و نمش ، باب کهنوج ، ‌ هنزا و زنک در دامنه‌هاى جنوبى و گندگاو ، درآلو و باب گنجى در دامنه‌هاى غربى آن واقعند که بدليل ارتفاع زياد داراى آب و هواى نسبتاً سردى است.
  كوه هوار برزه، سنندج
اين کوه در ۳۷ کيلومترى جنوب غربى سنندج واقع شده و ۲۹۵۰ متر ارتفاع دارد. هوار برزه يکى از بلندترين کوه‌هاى شهرستان سنندج مى‌باشد.
  كوه هوعالى داغ، روستاى چيچكلو، بيجار
اين کوه جزو کوهستان قره‌داغ است و با ارتفاع ۲۸۸۰ متر در ۶۳ کيلومترى شمال غرب بيجار و در شرق روستاى چيچکلو واقع شده است. اين کوه از طرف جنوب به کوه حلقه مير ، ‌ از جنوب شرقى به کوه سپهسالار و از شمال غربى به کوه قره‌داغ متصل مى‌گردد. رودخانه کوهزان از اين کوه سرچشمه مى‌گيرد.
  كوه‌‌هاى سيستان، سيستان
اين کوه‌ها با جهت شمالى و جنوبى ، چين‌خوردگى‌هاى فشرده‌اى هستند که از غرب به بيابان لوت و از شرق به دشت سيستان منتهى مى‌شوند. پلنگ کوه مشرف به دشت سيستان ، ‌ يکى از مهم‌ترين برجستگى‌هاى اين ناحيه است. تودهٔ بازالتى کوه خواجه در حاشيه درياچه هامون و در غرب زابل تنها عارضهٔ مهم دشت سيستان است و به طور متوسط حدود ۹۰۰ متر از سطح درياى آزاد ارتفاع دارد.
  كوه‌ها و قله‌ها، استان كردستان
ارتفاعات ، دامنه‌ها و رشته‌کوه‌هاى متعدد استان کردستان از ديگر قابليت‌هاى تفرجگاهى آن به شمار مى‌‌آيند. رشته کوه‌هاى غرب کشور به صورت رشته‌هايى موازى ، تمامى پهنهٔ استان را در بر گرفته‌اند و محدود طبيعى آن را تشکيل مى‌دهند. يخچال‌هاى قلل مرتفع ، چشمه‌سارهاى فراوان ، پوشش مناسب جنگلى و مرتعى دامنه‌هاى مناطق کوهستانى ، به ويژه مناطق نزديک شهرها (ابيدر ، اربابا و شاهو) در جنوب استان عمدتاً در روزهاى تعطيل ، پذيراى گروه زيادى از ساکنين مناطق شهرى و مسافران استان هستند.
  كوه‌ها و قله‌ها، استان مازندران
رشته‌کوه‌هاى البرز در شرق درهٔ سفيدرود به موازات سواحل جنوبى درياى خزر تا درهٔ گرگان کشيده شده و چون قوسى بلند و عظيم بين جلگهٔ‌ مازندران و فلات مرکزى ايران قرار گرفته است. ارتفاع آن از ساحل تا درياى خزر به طرف جنوب با شيب‌هاى تندى افزايش مى‌يابد. اين سلسله جبال عظيم به چند رشته کوه فرعى که در جهات مختلف کشيده شده‌اند تقسيم مى‌شود.
  كوه‌هاى بلوچستان، ايرانشهر
اين کوه‌ها در جنوب کوه‌هاى سيستان، بين چاله لوت و جازموريان، ‌ بيابان ماشکيل و سواحل درياى عمان گسترده شده‌اند. مهم‌ترين ارتفاعات اين قسمت از استان که داراى جاذبه‌هاى ويژهٔ ايرانگردى به ويژه در زمينهٔ کوه‌نوردى و ساير ورزش‌هاى کوهستانى است، ‌ قلهٔ آتشفشانى تفتان مى‌باشد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
فیلم لالا لند , دشت های لاله واژگون , کمک بنیاد مستضعفان به اشتغالزایی , آیت الله شجاعی , عراق و روسیه و ایران , بازسازی برق استان , گوگرد سازی , علی مرادخانی , بازار پتروشیمی , عروس‌های ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی فیلم / ناظر - the watcher , بانک اطلاعاتی کتاب / آمادگی برای نوشتن: آموزش قبل از الفبا , بانک اطلاعاتی کتاب / معماری کامپیوتر , علوم انسانی , تاریخ و جغرافیا , جغرافیا عمومی / بادهای کویری , بانک اطلاعاتی کتاب / روابط اجتماعی: راهنمای معلم: ویژه دوره راهنمایی تحصیلی , بانک اطلاعاتی کتاب / چند روایت معتبر: مجموعه داستان کوتاه , بانک اطلاعاتی کتاب / امکان‌سنجی واگذاری وظایف جدید به شهرداریها: مدیریت شهری و شهرداریها در ایران , بانک اطلاعاتی کتاب / طراحی دیجیتال (مدار منطقی): با بیش از 75 مثال و حل تمرین نمونه , بانک اطلاعاتی کتاب / پاسخ به پرسشهای مذهبی شما: شامل پاسخ به 30 سوال مذهبی , بانک اطلاعاتی کتاب / گرگ بدجنس و هفت بزغاله کوچولو ,

برخی منابع مهم خبری
tafahomnews.com روزنامه تفاهم , tebyan.net تبیان , sakhtafzarmag.com سخت افزار مگ , cinemakhabar.ir سینما خبر , farsnews.ir خبرگزاری فارس , resalat-news.com روزنامه رسالت , tabnak.ir تابناک , alodoctor.ir الو دکتر , javanonline.ir جوان آنلاین , roozannews.ir روزنامه روزان ,وبگردی
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».