جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ / Friday, 19 January, 2018

غار سوراخ گاو، روستای خورهه، محلات


  غار خِى، كهكيلويه (دهدشت)
اين غار در کوه «خيص» - دهدشت کهگيلويه - واقع شده و طول تقريبى آن ۶۰۰ متر است. غار خى در سال ۱۳۶۵ توسط هيأت کوهنوردى شهرستان کهگيلويه کشف شده است.
  غار دره فراخ ، روستاى جوزان، ملاير
اين غار در اطراف ملاير و در نزديکى روستايى به نام جوزان قرار دارد. دهانهٔ غار در ارتفاع ۲۲۲۰ مترى به سمت جنوب شرقى و اندازه‌هاى آن ۸۰ تا ۱۲۰ سانتى‌متر است. در زير دهانه، گلوگاه کوتاهى است که به دهليزى به طول ۹ متر باز مى‌شود و بايد خميده از آن بگذريم. از سقف آن آب مى‌چکد و کف آن پر از گِل و لغزنده است. يکى دو حفره در کناره‌هاى دهليز قرار دارد که کف آن‌ها خاکى و نسبتاً خشک است. پايان دهليز تنگ و راهرو مانند است و در جلوى آن تپه‌‌اى سنگى و پله‌اى قرار دارد. پس از پايين رفتن از اين پله‌ها و گذر از سه پلکان ديگر به يک برکه مى‌رسيم. اين پله‌هاى طبيعى در اثر آبرفتگى‌هاى درون غار درست شده‌اند، ولى آنقدر يکنواخت و منظم‌اند که به نظر مى‌رسد ساختهٔ دست انسان باشند.
  غار دوگيجان، مراغه
اين غار، که از نوع غارهاى استلاکتيت‌ است، ‌در شرق شهر مرند قرار دارد و راه دسترسى به آن سواره‌رو مى‌باشد. دهانهٔ آن به عرض ۳/۵ متر است.
  غار ديو سفيد، نوشهر
اين غار در محلى به نام مازگاه، در کنار قلهٔ ديو سفيد که داراى موقعيت استحفاظى خاصى است، ‌ قرار گرفته است و در گذشته‌هاى بسيار دور به عنوان دژ، مورد استفادهٔ‌ اسپهبدان مازندران بود. در فاصلهٔ‌ دريا تا قله و غار ديو سفيد، هشت قلعه که امروزه به صورت تپه‌هاى باستانى در آمده‌اند، قرار دارد.
  غار رُتيل، كرمانشاه
اين غار در مسير کرمانشاه به کرند و ريجاب در جهت زيارتگاه بابا يادگار واقع شده است. طول اين غار ۳۶۶ متر است. براى ورود به اين غار، بايد وسايل کوهنوردى در اختيار داشت. بخش‌هايى از اين غار هنوز ناشناخته مانده است.
  غار رودافشان، دهكده رودافشان، دماوند
اين غار در دهکدهٔ رودافشان شهرستان فيروزکوه و در کوهستان البرز مرکزى واقع است. غار رودافشان در مسير راه کوه‌نوردانى است که به ارتفاعات منطقه صعود مى‌کنند. درون غار پوشيده از مواد آهکى است که به صورت قنديل‌هايى از سقف غار آويزان شده است. هم‌چنين در داخل غار چاله‌هايى وجود دارد که آبى زلال از دل صخره‌هاى سنگى آن بيرون مى‌آيد. ارتفاع غار به اندازه‌اى است که به آسانى مى‌توان در آن حرکت کرد.
  غار زرى، روستاى گلستان، مشهد
اين غار در ۹ کيلومترى جنوب غربى مشهد، در مسير روستاى گلستان و کوهستان‌هاى اطراف رودخانه قرار دارد. دهانهٔ غار در ارتفاع ۱۰ مترى زمين به سمت غرب قرار گرفته است. مسير غار داراى پيچ و خم‌هاى زيادى است. درون غار آب وجود ندارد. بازديد از اين غار بسيار آسان است و وسيلهٔ نقليه نيز به حد کافى وجود دارد. ارتفاع غار از سطح دريا ۱۰۱۰ متر است.
  غار سردكوه، روستاى سلطان‌آباد، ملاير
اين غار اطراف ملاير و در نزديکى روستاى سلطان‌آباد در ارتفاع ۲۲۴۰ مترى کوه سردهٔ ملاير قرار دارد. دهانهٔ غار ۲/۲۵× ۱/۳۵ متر است که با شيب تندى پايين مى‌رود. در انتهاى شيب با عبور از مدخلى سنگى به دهليز اصلى غار مى‌رسيم. کنارهٔ راست دهليز از طريق يک رف سنگى که تخته‌سنگ‌هاى واژگون روى آن فرو ريخته است، به شاخهٔ فوقانى غار اتصال مى‌‌يابد. شاخهٔ فوقانى، دهليز گشادى است به طول تقريباً ۴۰ متر با سقفى که از ۳ متر تجاوز نمى‌‌کند. دهليز اصلى غار که خميدگى تندى دارد با انتهاى غار ۴/۵ متر اختلاف سطح پيدا مى‌‌کند. ميانهٔ غار وسيع و سقف آن بلند است و از معبر چاه مانندى با دو پلهٔ سنگى طبيعى مى‌‌گذرد و به محوطه‌اى مى‌رسد که با زاويهٔ‌ تندى به سمت بالا ادامه دارد و کف آن ناهموار است. در کنارهٔ چپ اين محوطه، و به دنبال دهليز، چند متر جلوتر يک گودال تنگ چاه مانند سر راه وجود دارد که در اثر ريزش تخته‌سنگ‌ها بر روى هم اين راه زيرزمينى به وجود آمده است و دهليز اصلى غار را تشکيل مى‌دهد. غار در طول ۷۳ مترى دهليز پايان مى‌يابد. يک ستون سرتاسرى ۲ مترى استالاگميت تنها پديدهٔ ديدنى اين غار است. در کنارهٔ اين ستون مدخل تنگ چاه‌مانندى ديده مى‌شود. در اين حفره تنگ ۵ مترى حوضچه آب زلالى به درازاى ۴۴ و پهناى ۳۸ سانتى‌متر وجود دارد.
  غار سفيد خانى، روستاى خانه‌ميران، اراك
اين غار در ۱۸ کيلومترى جنوب شهر اراک و در دل رشته کوه سفيدخانى قرار گرفته است. براى رسيدن به اين غار بايد از روستاى خانه ميران به مدت سه ساعت در دامنه‌هاى مرتفع کوه پياده‌روى کرد. در بالاى دهانه غار يک دودکش به ارتفاع ۸ متر، عرض ۲/۵ متر و طول ۳ متر قرار گرفته است. اهميت اين غار در منبع آب نسبتاً وسيع آن است که با عمق ۷ متر، عرض ۳ متر و طول ۵ متر در داخل آن قرار گرفته است. ستون‌هاى آهکى استالاکتيتى فراوان و زيبايى در آن ديده مى‌شوند. آب موجود در اين غار بسيار گواراست.
  غار سوراخ گاو، روستاى خورهه، محلات
اين غار در کوه سوراخ گاو در شمال غربى روستاى خورهه واقع شده است و از غارهاى تاريخى اين منطقه محسوب مى‌شود. انتهاى اين غار چشمه‌اى کم آب و در قسمت‌هاى مختلف آن نيز شکاف‌هاى متعددى وجود دارد که به زحمت مى‌توان از آنها عبور کرد.
  غار سوله خونزا، روستاى قدمگاه، اراك
اين غار در کوه‌هاى شمس‌آباد واقع شده و نزديک‌ترين راه آن از جاده شوسه اراک - شازند در تقاطع راه روستاى قدمگاه است. در طرف راست ديوارهٔ سنگى کوه، دهانه اوليه غار نمايان است و دهانه دوم در ارتفاعات بالاتر قرار دارد. نام سوله خونزا يا سوله خونزاب به معنى «سوراخ خانه چشمه‌دار» است. طول اين غار ۲۷ متر و عرض آن ۱/۵ متر است. در قسمت‌‌هاى بالاتر اين غار، غار ديگرى است که چشمه‌هاى آب گوارا دارد.
  غار شاه بلبل، محلات
اين غار در کوه‌هاى شرقى شهرستان محلات (بين خورهه و دليجان) واقع شده است و از نظر عقيدتى و مذهبى براى اهالى منطقه مکان مقدسى به شمار مى‌آيد. بدين جهت برخى از مردم همراه با خانواده نذورات و قربانى‌هاى خود را به پيرامون اين غار مى‌برند و در آنجا بين نيازمندان تقسيم مى‌کنند. در اين غار چشمه کم آبى وجود دارد و اغلب مراجعين يک شبانه‌روز را در آنجا سپرى مى‌کنند.
  غار شووى، بانه
اين غار در نزديکى مرز ايران و عراق در ۱۲ کيلومترى بانه قرار دارد. طول اين غار ۲۶۷ متر است و با شيب بسيار تندى رو به پايين مى‌رود. درون غار، آبرفتى، ‌ ريزشى و بسيار خطرناک است و چاه‌هاى عميق زيادى در گوشه و کنار دالان‌ها و تالارهاى آن وجود دارد و لذا مى‌بايد در بازديد از آن، از وسائل فنى مخصوص غارنوردى استفاده شود. در انتهاى غار، درياچه کوچکى وجود دارد. اين غار در تيرماه سال ۱۳۴۷ به وسيله کوهنوردان استان فارس به سرپرستى آقاى معرفت کشف و بررسى مقدماتى شده است. احتمال دارد با بررسى بيشتر جلوه‌هاى ديگرى از آن کشف شود.
  غار عليصدر روستاى عليصدر، كبودرآهنگ، همدان
اين غار در ۸۰ کيلومترى شمال همدان و در کوه‌هاى موسوم به سوباشى در روستاى عليصدر از توابع بخش گل‌تپه شهرستان کبودرآهنگ واقع شده و يکى از زيباترين پديده‌هاى طبيعى جهان است.
کوهى که اين غار عظيم و شگفت‌انگيز در دل آن قرار دارد، در جنوب روستا و تقريباً چسبيده به آن است و ارتفاع چندان زيادى ندارد. در اين کوه دو غار ديگر به اسامى سوباشى و غار سراب وجود دارد که به ترتيب حدود ۷ و ۱۱ کيلومتر با غار عليصدر فاصله دارند و به گفتهٔ اهالى و آنچه که در منابع جغرافيايى آمده است، آب درون غار عليصدر از غار سرآب سرچشمه مى‌گيرد. دهانهٔ غار در دامنهٔ هم سطح زمين و در جهت يکى از کوچه‌هاى روستاى مذکور قرار دارد.
پس از ورود به غار به محوطهٔ نسبتاً وسيعى مى‌رسيم که رسوبات کربنات کلسيم در سقف و ديوارهاى آن، نمايانگر آن است که در گذشته در اين محوطه آب وجود داشته است. محل فعلى آب درون غار حدود ۵۰ متر با اين محوطه فاصله دارد و سطح آن چندين متر پايين‌تر از آن است و مجرايى به عمق ۲ متر از محوطهٔ ‌ورودى تا محل آب کشيده شده است و تا چند ده متر در آب به طرف عمق غار ادامه دارد و مشخص مى‌کند که در گذشته براى استفاده از آب غار حفر شده است.
محوطهٔ غار از تعداد زيادى تالارهاى بزرگ و کوچک و پيچ در پيچ تشکيل شده است که به وسيلهٔ دهليزها و دالان‌هاى مشبک با يکديگر مرتبط مى‌شوند و وسعت بعضى از آن‌ها به بيش از چند صد مترمربع مى‌رسد. از مجموع رشته آب‌هاى داخل غار، درياچهٔ بزرگى به وجود آمده که کف تمامى غار (تالارها و راهروها) را در بر گرفته است. آب درياچه بدون رنگ و بو است و مزه آن معمولى و بسيار زلال است و تا عمق ۵ مترى کف آن به خوبى با کمترين نور قابل ديدن است. اين آب از لحاظ درجهٔ حرارت جزو آب‌هاى سرد است و نتايج آزمايش‌هاى فيزيکو شيميايى آن نشان مى‌دهد که در نقاط مختلف غار ترکيبات شيميايى آب نزديک به هم و جزو دسته آب‌هاى بى‌کربنات کلسيک سبک يا نزديک به خنثى و از نظر ميکروبى آلوده است.
سطح آب غار داراى نوساناتى است که آثار آن روى ديواره‌هاى غار به خوبى مشهود است و چون آب غار توسط رشته‌هايى به خارج مى‌رود، سطح آب به استثناى مواقع پرآبى يکنواخت است.
سقف غار عليصدر که در پاره‌اى از قسمت‌ها تا حدود ۱۰ متر از سطح آب ارتفاع دارد، ‌ پوشيده از رسوبات کربنات کلسيم خالص و مخلوط با عناصر شيميايى مختلف است که جريان آب از خارج به داخل غار آن را ايجاد کرده است. اين رسوبات به صورت‌هاى مختلف استالاگميت‌‌هايى را تشکيل داده است که هر يک از زيبايى و جلوهٔ خاصى برخوردار است.
در کف غار و در نقاطى که آب وجود ندارد نيز به وفور استالاگميت‌هاى متنوع مى‌بينيم. در اثر بخار و جريان ملايم آب از خارج به داخل که در بعضى نقاط به صورت چکه‌هايى به سطح درياچه ريخته مى‌شود، ‌ رسوبات آهکى نرم و تجزيه شده با رنگهاى مختلف و زيبا تمامى سطح ديواره‌هاى غار را مى‌پوشاند، و با اندک ضربه‌اى به داخل آب ريخته مى‌شوند.
منظرهٔ درون غار بسيار بديع و هواى آن سبک است و حالت سکون مطلق دارد، چنان‌که اگر شمعى در آن روشن کنيم، هيچگونه حرکتى در شعله شمع ديده نمى‌شود.
تمامى کانال‌هاى اين غار هنوز کشف نشده است و گفته مى‌شود که در يکى دو شبکهٔ آن ميان ۱۰ تا ۱۱ کيلومتر پيشروى شده است. در بعضى از کانال‌هاى آن پس از عبور از درياچه به خشکى مى‌رسيم که با طى مسافتى طولانى در خشکى دوباره درياچه و يا کانال‌هاى آب را مى‌بينيم. به طور رسمى ۲۱۰۰ متر از طول غار شناسايى شده که ارتفاعى بين ۱ تا ۳۵ متر، عرض ۲ تا ۱۵متر و عمق ۱ تا ۱۷ متر دارد.
اين غار از پرجاذبه‌ترين مراکز سياحتى استان همدان است که همه ساله از اقصى نقاط کشور و نيز از کشورهاى ديگر شمار قابل ملاحظه‌اى (حدود ۸۰۰ هزار نفر) از آن بازديد مى‌کنند. اخيراً تأسيسات رفاهى اطراف غار گسترش يافته و در داخل آن با استفاده از روشنايى برق و قايق‌هاى پاييِ چهار نفرى ديدار از برخى نقاط غار آسان شده است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
پاول الکساندر , استقلال و الاهلی , رند پال , مهرداد صالح , آموزش شنای کودک , مسابقات جودو کاپ اروپا , هدف قرار دادن مساجد , روستاهای خرمشهر , بورسیه های غیر قـــانـــونی , یادواره شهدای آتش نشان ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش خواندن (روش‌های مطالعه) به همراه راهبردهای نوین آموزشی و خلاصه‌ای از برگزاری آزمون پرلز 2001 , بانک اطلاعاتی فیلم / روبرتا - ROBERTA , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات / فناوری اطلاعات / تجارت الکترونیکی / بازاریابی عمودی چیست؟ , اجتماعی / محیط زیست / آلودگی هوا / هوای وارونه پایتخت , بانک اطلاعاتی کتاب / مواقف قیامت از دیدگاه قرآن و روایات , بانک اطلاعاتی کتاب / دیوان "والیه" و "والی" و "بساط و نشاط" , بانک اطلاعاتی کتاب / قلاب‌بافی تماشا , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات / نرم‌افزار / ویروس / نگاهی ساده به چگونگی رویارویی با ویروسهای کامپیوتری و اینترنتی , بانک اطلاعاتی کتاب / لهوف , بانک اطلاعاتی کتاب / Look Ahead: Student's Book ,

برخی منابع مهم خبری
eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , plus.ir تی وی پلاس , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , iran-newspaper.com روزنامه ایران , jamaran.ir جماران , tasnimnews.com خبرگزاری تسنیم , caffecinema.com کافه سینما , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار , bartarinha.ir برترینها , jahanesanat.ir روزنامه جهان صنعت ,وبگردی
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه - خبر «قرآن مطلا» در روزهای اخیر احساسات بسیاری را جریحه­ دار کرده است. اگربه جامعه و واقعیت ­های آن سری بزنیم چه می توانیم بگوییم؟ گیریم که قران مطلا کار درستی است. آیا با توجه به وجود فقط 100 خانوادۀ زیر فقر در جامعه، باز هم باید برخلاف سیره رسول خدا و امیرمومنان(علیهما السلام) آنان را نادیده گرفت و به کاری ازین دست پرداخت؟ در آن صورت، آیا قرآن مطلا با سیره و سنت رسول...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها