سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 February, 2019

گردشگاه امام‌زاده سید حسین، كازرون


  سى‌سخت، بويراحمد (ياسوج)
ناحيه توريستى سى‌سخت در فاصلهٔ ۳۵ کيلومترى شمال غربى ياسوج واقع شده و از دو بخش به نام‌هاى ده بزرگ سى‌سخت و قلعه مرکزى تشکيل شده است.
سى‌سخت در يک منطقهٔ‌ کوهپايه‌اى واقع شده است. رودخانهٔ «پل کلو» در جنوب شرقى آن روان است. ارتفاعاتى پيرامون سى‌سخت را احاطه نموده که عبارتند از: کوه دينار در شمال شرقى، ‌ کوه که در غرب و کوه زنگوئى در شمال غرب.
سى‌سخت با ارتفاع بيش از ۲۲۰۰ متر، ‌ در اواخر پائيز تا اوايل بهار شاهد بارش برف سنگين زمستانى است. اين ناحيه نقطه آغازى براى صعود مشتاقان ورزش کوهنوردى و اسکى به سوى قله دنا است و اين اتراق‌گاه اول کوهنوردان دنا مى‌باشد.
  كردان، واريان، ارنگه، كرج
از مسير جادهٔ کرج مى‌توان به شمارى از خوش آب و هواترين گستره‌هاى ييلاقى پيرامون تهران رسيد. پس از پى‌ريزى سد اميرکبير، تنها راه ارتباطى به ده واريان گذر با قايق از درياچهٔ سد کرج است، در هتل واريان نيز که در کنار جادهٔ‌ چالوس قرار دارد، امکاناتى براى قايق‌رانى و اسکى روى آب فراهم آمده است. هواى اين منطقه در تابستان ملايم و معتدل و در زمستان بسيار سرد است. باغ‌هاى سيب و گلستان‌هاى ارنگه نيز شهرت بسيار دارد.
  گردشگاه آب‌‌بند، داراب
در منطقهٔ آب‌بند، و در حاشيهٔ‌ رودخانه و در دامنهٔ کوه بلند داراب محوطه‌اى وسيع با درختان بيد و ميوه، گردشگاهى زيبا و جذاب را به وجود آورده است. اين محوطه از گردشگاه‌هاى ارزشمند شهرستان داراب به حساب مى‌آيد که در طول سال مورد بازديد بسيارى از کوهنوردان و دوستداران طبيعت قرار مى‌‌گيرد.
  گردشگاه آتشكده، شيراز
در حاشيهٔ جادهٔ‌ شيراز به استهبان، در دامنهٔ‌ ارتفاعات خرمن کوه، گردشگاهى ارزشمند وجود دارد که در حال حاضر، بخشى از خدمات تفريحى اين مسير را به عهده دارد. اين مکان چشمه و برکه‌اى بسيار زيبا دارد که علاوه بر قابليت‌هاى گردشگاهى، به عنوان حوضچهٔ پرورش ماهى نيز مورد استفاده قرار مى‌گيرد.
  گردشگاه امام‌زاده بريز، لار
اين امام‌زاده که در نزديکى جادهٔ‌ قديم لار واقع شده، از گردشگاه‌هاى شهرستان لار به حساب مى‌آيد. اين مکان که از قابليت‌هاى زيارتى - سياحتى ويژه برخوردار است، مورد توجه مسافران و اهالى منطقه است.
  گردشگاه امام‌زاده سلطان شهباز، روستاى رودبال
اين مکان که قابليت زيارتگاهى - تفريحى دارد، در روستاى رودبال واقع شده است. آبشار، چشمه و پوشش جنگلى، چشم‌اندازى مناسب به اين گردشگاه داده‌اند. چنان که در ايام نوروز و ساير ماه‌هاى سال، بسيارى از مردم براى بازديد از آن به منطقه روى مى‌آورند.
  گردشگاه امام‌زاده سيد حسين، كازرون
اين امام‌زاده که از اماکن مقدسه شهرستان کازرون است، ‌ در ۲۵ کيلومترى شمال شهر کازرون قرار دارد. چشمهٔ سرآب شيرين اين امام‌زاده و پوشش مناسب جنگلى آن گردشگاهى چند منظوره را به وجود آورده است.
  گردشگاه بَرْم دلك، شيراز (ساسانيان)
اين گردشگاه در ۱۴ کيلومترى شرق شيراز واقع شده است. در چهار کيلومترى آثار باستانى قصر ابونصر، ‌ تالابى وجود دارد که به نام برم دلک معروف است. آب اين بَرْم (چشمه) از چند شکاف کوه خارج مى‌شود و در دامنهٔ کوه، تالابى را تشکيل مى‌دهد. در اطراف اين آبگير، نيزارى وجود دارد و در بدنهٔ کوه مشرف بر تالاب، سه تاقچهٔ منقش در کوه حفر شده است که قدمت نقوش آن به عهد ساسانى مى‌رسد.
برم‌دلک در طول سال مورد استفادهٔ بسيارى از مردم و مسافران شيراز قرار مى‌‌گيرد.
   گردشگاه بك بك، استهبان
در جنوب شرقى شهرستان استهبان گردشگاهى زيبا به نام «بک بک» وجود دارد که زيستگاه گونه‌هايى از پرندگان مهاجر است.
   گردشگاه بونيز، جهرم
اين منطقه که در ارتفاعات بخش جنوبى جهرم واقع شده، از نقاط ديدنى اين شهر است. بيشترين مراجعه‌‌کنندگان اين مکان را دوستداران ورزش‌هاى کوهستانى تشکيل مى‌دهند.
   گردشگاه پارك جنگلى استهبان، استهبان
بر دامنهٔ‌ کوه تودج، در جنوب شهرستان استهبان، منطقه‌اى با پوشش جنگلى، مرکب از درختان انگور، بادام، پسته و انجير وجود دارد که از جاذبه‌هاى زيباى طبيعى اين شهرستان به شمار مى‌آيد. در اين مکان، چشمه‌اى وجود دارد که با سرازير شدن از دامنهٔ‌ کوه، آبشارى زيبا مى‌آفريند. از اين مکان در فصل‌هاى مناسب سال به عنوان گردشگاه استفاده مى‌شود.
   گردشگاه تنگ تيزآب، سپيدان
تنگ تيزآب در فاصلهٔ ۲۰ کيلومترى شمال غرب سپيدان واقع شده و گذرگاه يکى از شعبه‌‌هاى رودخانه بشار است که از کوه‌هاى سپيدان و ياسوج سرچشمه مى‌‌گيرد. اين رودخانهٔ دائمى آبى شيرين دارد و مورد استفادهٔ‌ شرب و کشاورزى است. گونه‌هاى مختلف ماهيان بومى نيز در آن ديده مى‌شوند.
تنگ تيزآب از پوشش جنگلى مناسب برخوردار است و درختان آن را بيشتر بنه، بادام، بلوط و بيد تشکيل مى‌دهند. تنوع گونه‌هاى درختى و عبور يک رودخانهٔ‌ دائمى از جمله ويژگى‌هاى اين منطقه‌اند. تنگ تيزآب تابستان‌هاى خنک و خوش آب و هوا و زمستان‌هاى سرد دارد. اين منطقه با آن که امکانات گردشگاهى مناسب ندارد، ‌ در فصل تابستان مورد استفادهٔ بسيارى از بازديدکنندگان که از راه‌هاى دور و نزديک به اين منطقه مسافرت مى‌کنند، قرار مى‌‌گيرد.
طبيعت کوهپايه‌اى توأم با پوشش جنگلى و رودخانهٔ‌ دائمى، ‌ منظره‌اى زيبا را در دل «تنگ» تيزاب به وجود آورده و جاذبه‌هاى اين گردشگاه را فزونى بخشيده است. مدخل تنگ تيزآب در مجاورت جادهٔ آسفالتهٔ سپيدان - ياسوج قرار دارد. فاصلهٔ‌ شيراز تا اين محل در حدود ۹۰ کيلومتر است. راه کوهستانى ممسنى - سپيدان از کنار اين تنگ عبور مى‌کند.
هم اکنون در فصل‌هاى مساعد به ويژه در بهار، در مدخل ورودى اين تنگ چادرهايى براى اقامت بازديدکنندگان نصب شده است که مورد استفاده قرار مى‌گيرد.
  گردشگاه چاه مسكى، شيراز
اين منطقه در ابتداى دشت چاه مسکى و در فاصلهٔ ۳۰ کيلومترى شيراز قرار دارد و دسترسى به آن از طريق جادهٔ شيراز - مرودشت ميسر است.
وسعت کنونى اين گردشگاه در حدود ۳۰ هکتار است که به لحاظ چشم‌‌اندازهاى طبيعى و آب و هواى مناسب، از فضايى مطلوب برخوردار است. در اين گردشگاه، علاوه بر استفاده از امکانات بازديد از حيات‌وحش، مى‌توان از نمايشگاه عکس‌هاى گونه‌هاى پرندگان و پستانداران نادر و همچنين از گونه‌هاى جانورى تاکسى درمى (خشک شده) شده بازديد کرد.
   گردشگاه چشمهٔ سلمانى، شيراز
اين گردشگاه در منطقهٔ تنگ سعدى و در حاشيهٔ ضلع جنوبى پارک ملى بمو واقع شده است. چشمهٔ سلمانى که آب شيرين دارد در شمال اين منطقه قرار دارد.
گردشگاه چشمهٔ سلمانى چشم‌اندازهاى طبيعى زيبا و هواى مطبوع دارد و راه ارتباطى آن از جادهٔ‌ آسفالتهٔ شيراز - خرامه مى‌گذرد. فاصلهٔ‌ اين گردشگاه تا شيراز شش کيلومتر است.
   گردشگاه چشمهٔ فيلى، شيراز
چشمهٔ فيلى در حاشيهٔ شرقى دانشکدهٔ دامپزشکى و در مسير راه ورودى به دشت بانش واقع شده است.
اين گردشگاه با وسعتى در حدود ۶۰ هکتار خارج از محدودهٔ‌ قرق شده باجگاه است. اين محل بين دو رشته کوه شمالى آن (صوفيا) و جنوبى (فيل) قرار گرفته و دشت کوچک خانعلى را در خود جاى داده است. مجموعهٔ‌ دشت، دامنه و کوه‌هاى کم ارتفاع، گردشگاهى جالب را به وجود آورده‌اند که مورد استفاده مردم قرار مى‌گيرد.
   گردشگاه چله‌‌گاه، سپيدان
اين گردشگاه در ۱۰ کيلومترى شهرستان سپيدان واقع شده و هم اکنون شهردارى سپيدان به طور موقت، طرح کمپينگ آن را به اجرا در آورده است. اين گردشگاه، در فصل‌هاى بهار و تابستان پذيراى انبوهى از مردم است.
روستاى چله‌گاه که از توابع شهرستان سپيدان است، ‌ بر سر راه مارگون واقع شده و تا سپيدان ۲۵ کيلومتر فاصله دارد. اين منطقه در فصل زمستان مکان مناسبى براى علاقه‌‌مندان به ورزش‌هاى کوهستانى است.
   گردشگاه ديمه ميل، ممسنى
در مجاورت برج نور‌آباد (آتشکدهٔ ميل اژدها) باغستان بسيار زيبا و دل‌انگيز وجود دارد که در اطراف آن، آب از چشمه‌سارى زيبا همواره در حال جوشش است و اطراف آن در بهار پر از گل‌ها و گياهان خوشبو است و در زمستان مناظر بديع دارد. اين منظرگاه در بهار جلوه‌اى دل‌انگيز دارد و شگفتى‌آور است.
  گردشگاه شهيد، فيروزآباد
اين مکان که در بين راه فيروزآباد - فراشبد واقع شده، از گردشگاه‌هاى ديدنى شهرستان فيروزآباد است. گونه‌هاى نادرى از پرندگان مهاجر و حيوانات وحشى دارد و هم اکنون مورد توجه بازديدکنندگان بسيارى از شهرستان‌هاى کازرون و فيروزآباد است.
   گردشگاه ميان جنگل، فسا
دامنه‌هاى شمالى کوهِ «ميان جنگل» و بخشى از منطقهٔ «شکار ممنوع» آن در فسا، براى ايجاد گردشگاه پيش‌بينى شده است. اين محدوده در فاصلهٔ ۵۰ کيلومترى شمال غربى شهر فسا و در کنار جادهٔ اصلى شيراز - فسا قرار دارد.
اين منطقه از درختان جنگلى پوشيده است که مانند توده‌اى انبوه در دامنهٔ کوهِ «ميان جنگل» و در دو سوى جاده خودنمايى مى‌کند. گونه‌هاى بنه و بادام وحشى پوشش غالب (درختان) جنگلى اين منطقه را تشکيل مى‌‌‌دهند. نزديکى محل انتخاب شده به جادهٔ‌ اصلى و وجود ساير راه‌ها، امکان دستيابى ساکنان شهرهاى شيراز، سروستان، منا، خرامه، نى‌ريز و جهرم و مسافرانى را که از اين جاده مى‌گذرند، آسان‌تر کرده است.
   گردشگاه ميان كتل، شيراز
اين منطقه در جنوب غربى دشت ارژن و در جنگل‌هاى ميان‌بند، (منطقه کوهستانى ميان کتل و زيستگاه گوزن زرد ايراني) قرار گرفته است.
گردشگاه «ميان کتل» با فضاى کوهستانى و پوشش انبوه جنگلى، ويژگى‌هاى بى‌همتا دارد. زمين گردشگاه‌ تپه‌اى است در کف دره با شيب ملايم که جهت شمالى آن مشرف به بخش جنگل‌هاى متراکم بلوط و زيستگاه گوزن زرد است. در بالاى اين تپه و در بخش جنوبى آن، چشم‌انداز زيباى منطقهٔ جنگلى برم ديده مى‌شود. ارتفاعات اطراف درهٔ ميان کتل که در بخش شمالى، شمال شرقى و شمال غربى مانند ديواره‌اى ديده مى‌شود، ‌ در زمستان‌هاى پربارش پوشيده از برف است که منظره‌‌اى جالب و زيبا دارد و براى علاقه‌مندان به ورزش‌هاى زمستانى جالب توجه است. گردشگاه ميان کتل در مجاورت جادهٔ‌ قديم شيراز - کازرون و در فاصلهٔ‌ ۱۸ کيلومترى دشت ارژن واقع شده است. فاصلهٔ اين گردشگاه تا جادهٔ اصلى دشت ارژن - کازرون ۱۴ کيلومتر راه خاکى است.
اگرچه نقاط مرتفع و کوهستانى منطقهٔ ميان کتل زمستان‌هاى سرد و برف‌گير دارد، ولى محل گردشگاه به علت استقرار در ميان جنگل‌هاى ميان‌بند و درهٔ زيباى ميان‌کتل، آب و هوايى معتدل دارد که در همه ماه‌هاى سال داراى قابليت‌هاى گردشگاهى متفاوت است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سردترین روز , شتاب , جایزه ابتکار عمل , چک کردن , سرهنگ رستمی , خلیل رضائی , دروغ پردازی , فیلم کار کثیف , پارکملی , جام نشنال ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / متون زبان انگلیسی در برنامه‌ریزی آموزشی درسی (رشته علوم تربیتی) , بانک اطلاعاتی کتاب / روان‌شناسی شخصیت: نظریه و تحقیق , بانک اطلاعاتی کتاب / همگام با طبیعت , ورزشی , فوتبال , فوتبال ایران / یاران «کانوته» عیار واقعی تیم ملی را مشخص می کنند , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , روزنامه‌نگار / دبستانی کرمانی , بانک اطلاعاتی کتاب / طالع‌بینی , بانک اطلاعاتی کتاب / Understanding short stories = شناخت داستان کوتاه , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش والیبال , بانک اطلاعاتی کتاب / از خلوت دل تا دیدار یار , بهداشت , تغذیه , خواص خوراکی‌ها / انواع آشامیدنی‌ها ,

برخی منابع مهم خبری
iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , roozannews.ir روزنامه روزان , https: خبر ورزشی , jahaneghtesad.com روزنامه جهان اقتصاد , tarafdari.ir طرفداری , rouydad24.ir رویداد 24 , etemadnewspaper.ir روزنامه اعتماد , setarehnews.ir ستاره‌ها , seemorgh.com سیمرغ , aftabnews.ir آفتاب نیوز ,وبگردی
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان - در حالی که طی روزهای اخیر افزایش عجیب قیمت خودرو، بازار خرید و فروش را زمین گیر کرده و شرایطی ویژه بر این بازار حاکم کرده است، خودروسازان از امروز، ساعت ۱۰ صبح طرح ویژه پیش فروش فوری خودرو را با قول تحویل خودروها طی سی روز آغاز کرده‌اند.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.