شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ / Saturday, 22 September, 2018

گردشگاه و باغ‌های تاریخی چهارباغ، اصفهان


   گردشگاه هفت برم، شيراز
اين گردشگاه در ۵۵ کيلومترى غرب شيراز واقع شده و داراى چشم‌‌اندازهاى بسيار زيبا از تپه ماهورها و برم‌هاى چندگانه است. آب و هواى آن در زمستان‌ها سرد و خشک و در تابستان‌ها معتدل است. نزديکى اين منطقه به شيراز و تنوع چشم‌اندازها و آب و هواى مطبوع آن سبب شده است که در اکثر فصل‌هاى سال با وجود کمبود امکانات خدماتى و رفاهى، بسيار از اهالى شهرستان‌هاى شيراز، کازرون و سپيدان به اين مکان مسافرت کنند. دسترسى به اين گردشگاه از طريق جاده‌اى شوسه که تا جادهٔ اصلى شيراز - کازرون ۱۲ کيلومتر فاصله دارد صورت مى‌‌گيرد.
   گردشگاه و باغ‌هاى تاريخى چهارباغ، اصفهان
اصفهان در سال ۱۰۰۶ هجرى رسماً به پايتختى شاه‌عباس اول انتخاب شد و بنا به دستور شاه‌عباس از محل دروازهٔ دولت تا دامنهٔ ‌کوه صفه، خيابان طويل و عريض مشجرى تحت عنوان چهار باغ احداث شد تا به عنوان گردشگاه خانوادهٔ‌ سلطنتى و درباريان استفاده شود. مسير چهارباغ را با درختان و گل‌هاى زيبايى آراستند و اطراف آن را با بناهاى زيبا و باغ‌هاى متعدد و جالبى مزين کردند.
باغ‌هاى مشهور چهارباغ عبارت بودند از : باغ تخت، باغ طاووس‌خانه، باغ کاج، باغ پهلوان، باغ باباامير، باغ توپخانه، باغ نسترن، ‌ باغ چهل ستون، باغ بلبل يا بهشت.
از مجموعهٔ ‌چهارباغ، امروزه تعداد معدودى باغ و بنا باقى مانده است. چهار باغ قديمى موجود، عظمت و زيبايى آن را نشان مى‌دهد.
   گردشگاه و سايت اسكى سپيدان، سپيدان
اين سايت که در شهرستان سپيدان واقع شده يکى از ارزشمندترين نقاط مناسب براى ايجاد و استقرار و راه‌اندازى تأسيسات ورزش‌هاى کوهستانى به ويژه اسکى است. سايت در حال حاضر فاقد امکانات و تسهيلات براى پذيرايى از بازديدکنندگان و علاقه‌مندان ورزش‌هاى کوهستانى است.
   گردشگاه ييلاقى خوران ايوان، ايوان
اين گردشگاه که چشمه آبى زلال و درختانى کهنسال و قديمى دارد، هر سال پذيراى دَه‌ها هزار نفر دانش‌آموز در فصل تابستان است. اين گردشگاه با امکانات تفريحى و گردشگرى جالب توجه يکى از زيباترين و بهترين گردشگاه‌هاى استان ايلام است که در فاصلهٔ ۷ کيلومترى شهر ايوان قرار دارد.
   گردشگاه‌ها و نواحى تفرجگاهى، استان چهارمحال وبختيارى
همان‌طور که پيشتر نيز ذکر شد، استان چهارمحال و بختيارى به لحاظ موقعيت ويژهٔ طبيعى و جغرافيايى از توان‌هاى قابل ملاحظه محيطى برخوردار است که در عرصه‌هاى توسعه و گسترش ايرانگردى مى‌‌توانند بسيار مفيد و مؤثر واقع شوند. وجود ارتفاعات، چشمه‌سارها، فضاى سبز طبيعى فراخ، جنگل‌‌هاى قابل توجه، زيست بوم‌هاى عشايرى و ... مجموعهٔ عناصرى هستند که شرايط بسيار مناسبى را جهت گسترش گردشگاه‌ها و نواحى تفرجگاهى فراهم ساخته‌اند. ذيلاً اجمالى از مناطق فوق فهرست‌وار ذکر مى‌‌گردد:
- گردشگاه مرداب بن واقع در شهر بن
- گردشگاه گردبيشه، باغچه گردو و برآفتاب واقع در بروجن
- مجتمع توريستى سامان واقع در ۲۶ کيلومترى شمال شرقى شهر کرد
- ناحيه تفرجگاهى دشت بروجن
- نواحى تفرجگاهى برم لردگان و ساير چشمه‌هاى لردگان
- ناحيه سياحتى درهٔ عشق و ارمند واقع در بخش پيشکوه و ميانکوه در جنوب استان
- ناحيه سرسبز درهٔ ايل راه دزپارت واقع در بين کوه‌هاى کلارده و کوه سوخته- دز پارت
- نواحى سرسبز و تفريحى اطراف رودخانه‌هاى کارون و زاينده‌رود
- نواحى سياحتى دشت لاله در ۱۰۰ کيلومترى شهر کرد
- ناحيهٔ سياحتى درياچه و سد زاينده‌رود واقع در منطقهٔ شمالى شهر کرد.
همچنين به پارک‌ها و باغ‌ها نيز اشاره بايد کرد. از جمله به پارک‌هاى جنگلى تنگ‌کلوره و دو شلوارى در ۵ کيلومترى لردگان و باغ اسعديه که قدمت ديرينه دارد و درختان تنومند گردوى آن معروف است و عمر آن‌ها به بيشتر از ۵۰۰ سال مى‌رسد و گفته مى‌شود که در زمان حکومت خاندان زند احداث گرديده اشت. اين باغ با وسعتى نسبتاً زياد و درختان قطور و سر به فلک کشيده در بلنداى روستاى ده کهنه واقع شده و چشمهٔ بزرگى نيز در آن مى‌جوشد و همواره اتراق‌گاه خوانين بختيارى بوده است. مالکيت فعلى اين باغ با بنياد مستضعفان و مديريت آن فعلاً با کميته امداد امام خمينى است. موقعيت اين باغ براى بازسازى و بهسازى يک فضاى مناسب استراحتگاه تابستانى بسيار مناسب است.
  لنده، كهكيلويه (دهدشت)
لنده در فاصلهٔ ۲۲ کيلومترى شمال غربى دهدشت در يک ناحيهٔ دشتيِ ميانکوهى قرار گرفته است و رودخانهٔ مارون از ۵ کيلومترى جنوب آن عبور مى‌کند. ارتفاعاتى اطراف لنده را احاطه کرده‌اند. «تنگه سيم يک» در دژ کوه در ۱۱ کيلومترى جنوب غربى لنده قرار دارد. آب و هواى لنده گرم و خشک است. بافت قالى‌هاى سنتى، قاليچه، گبه، گليم و جاجيم و سياه چادر از صنايع دستى لنده است. آتشکدهٔ ساسانى و قلهٔ لنده و وجود يک مسجد قديمى از مهم‌ترين آثار تاريخى و مذهبى لنده به شمار مى‌روند.
   مارگون، بويراحمد (ياسوج)
مارگون جرو شهرستان ياسوج است و در فاصلهٔ ۲۴ کيلومترى غرب جاده ياسوج - بروجن قرار گرفته است. رودخانهٔ «سقاوه» از جنوب غربى آن مى‌گذرد و همچنين ارتفاعاتى مانند : کوه بنار در شرق، کوه مارگون در شمال و کوه سقاوه در جنوب، مارگون را احاطه نموده است. وجود چشمه‌ها، رودخانه‌، کوه‌ها‌، آبشارها، پوشش گياهى و حيات‌وحش از جذابيت‌هاى طبيعى اين روستا به شمار مى‌روند.
   مسير اشتهارد، اشتهارد
غارها : جارو
رودخانه‌ها : شور
چشمه‌هاى آب معدنى : جارو
روستاها : جارو، ‌ مزرعهٔ بوجعفر، مزرعهٔ افشار‌آباد، مزرعهٔ قاضيان، مزرعهٔ چهل دختر
مکان‌هاى زيارتى : امام‌زاده زيد و رحمان، شاه‌زاده سليمان، ام‌صغرى و ام کبرى، امام‌زادهٔ‌ پلنگ آباد، چهار طاق
آثار تاريخى : آثار مقبره يکى از پادشاهان در منطقه‌اى به نام «شاه‌مردان» در روستاى جارو، گورستان زردشتيان و مسجد جامع اشتهارد
  مسير پارك ملى كوير، ورامين
رودخانه‌هاى فصلى و سيلابى : قره‌چاى، جاجرود و گلو
درياچه‌ها : نمک
چشمه‌ها : سياه کوه
آثار طبيعى ارزشمند : پارک ملى کوير و زيست‌گاه حيات‌وحش
آثار تاريخى : کاروان‌سراهاى شاه‌عباسى موسوم به قصر بهرام و قصر عين‌الرشيد در حوالى سياه کوه
  مسير جاجرود - خجير، جاجرود، تهران
رودخانه‌ها : جاجرود
آبشارها : روستاى کمرد
آثار طبيعى ارزشمند : زيست‌گاه حيات‌وحش، منطقهٔ‌ حفاظت‌شدهٔ جاجرود، پارک ملى خجير و سرخه حصار
روستاها و نقاط تفريحى : جاجرود، ترقيان، کمرد، سنجريان، سعيدآباد، مسير رودخانهٔ جاجرود، پارک ملى سرخه حصار و خجير
بناها و آثار تاريخى : قلعهٔ دختر در روستاى سعيد‌آباد
  مسير جاده چالوس، تهران
غارها : يخ مراد در کهنه ده، غارى در روستاى گورآب (جوراب)
رودخانه‌ها : شهرستانک، کرج، سيدک، ارنگه‌رود، ولايت‌رود
درياچه‌ها : درياچهٔ سد کرج
آبشارها : خور، آزادبر، حسنک در
چشمه‌هاى شرب : حسنک در، خوارس، کياسر، آب معدنى گچسر (وله)
آثار طبيعى : بقاياى جنگل ارس، زيست‌گاه حيات‌وحش
روستاها : روستاهاى شهرستانک، پل خواب، آسارا، وينه، پورکان، آبشار خور، ديزين، گچسر
مکان‌هاى زيارتى : امام‌زاده‌هاى محمد، طاهر، حسن، ‌حيدر و ابراهيم
مکان‌هاى تاريخى : قصر ناصرالدين شاه معروف به کاخ سنگى در شهرستانک، کاخ سلطنتى ديزين، قلعهٔ کسيل، برج ميدانک، مسجد و حمام بسيار قديمى در دهلجرد، آتشگاه و گورستان زردشتيان در روستاى آتشگاه، قصر رضاشاه در گچسر، کاخ سلمانيه، قلعهٔ صمصام، پل شاه‌عباسى، برج سنگى در نزديکى گچسر
کاروان‌سراهاى شاه‌عباسى در ميدان شاه عباس کرج و کاروان‌سراى سنگى در تقاطع جادهٔ‌ مخصوص و اتوبان کرج
  مسير دماوند، دماوند
غارها : گبرى در نزديکى نور دماوند
غارها : گبرى در نزديکى نور دماوند
چشمه‌ها : قلعهٔ دختر در هراز، آب‌على، چشمه اعلاء، آب البرز، تيزآب‌، وزان
درياچه‌‌ها : تار، هوير
روستاها : آب‌‌على، چشمه‌على، دشت مزار، امام‌زاده هاشم، احمدآباد، جابان، سربندان
جاذبه‌هاى ورزشى‌ : اسکى روى برف، پرواز با کايت، چتربازى در ارتفاعات امام‌زاده هاشم، شکار
مکان‌هاى زيارتى : امام‌زاده هاشم و برهان‌الدين
مکان‌هاى تاريخى : مسجد جامع، برج شبلى دماوند، اصلان تپه، گورستان قديمى بوم‌هن، کاروان‌سراهاى امام‌زاده هاشم، گامبوت
  مسير شهر رى، رى
غارها : ايوان، سربى، رى کفتار در شهر ري
رودخانه‌ها : کرج و کانال آب‌رسانى دشت فشاپويه
درياچه‌ها : درياچهٔ سد کماليه در روستاى مخروب شدهٔ کماليه در امين‌آباد و فشاپويه
چشمه‌ها : چشمه على در رى
مکان‌هاى زيارتى : امام‌زاده‌هاى کوشک، مقبره يعقوب کلينى، بقاع‌اسماعيل، عين و غين و قلعه نو در فشاپويه، ‌ عباس و ابراهيم در اسلام‌شهر، ‌ بى‌بى شهر بانو، بى‌بى زبيده، ابوالحسن، شيخ صدق، عقيل و هادى
آثار تاريخى : برج طغرل، برج نقارخانه، مرکز شهر سلجوقى و ديماله، تپهٔ چشمه على و قلعهٔ شهر رى، چال تلخان، تپهٔ ميل، زندان هارون، برج و قصر يزيد، قلعهٔ‌ گبرى، کوه قلعهٔ‌ طبرک، ‌ مقبرهٔ ستارخان‌ در شهر رى، يخچال گلى، قلعهٔ مهرا‌ن‌آباد، و حمام و مسجد قديمى آن، قلعهٔ ديناوران، دينارآباد در اسلام شهر، کاروان‌سراى دوقلو جنب شاه عبدالعظيم رى، ‌ کاروان‌سراى تهران مربوط به دورهٔ ناصرى، کاروان‌سراى روستاى کنارگرآباد (۲۵ کيلومترى جادهٔ تهران - قم).
  مسير شهريار، شهريار، تهران
روستاها : قجرآباد، باغات و بستان‌هاى شهريار
مکان‌هاى زيارتى : امام‌زادهٔ بى‌بى سکينه، لوط پيغمبر
مکان‌هاى تاريخى : آثار تاريخى در رباط کريم، معبد تخت رستم در روستاى قجرآباد، قلعهٔ درغوز‌آباد شهريار، تپهٔ جوقين در جوقين شهريار، ‌ تپهٔ مزارت بر سر راه رباط کريم و شهريار، تپهٔ پالکى در قريهٔ مهر حسين شهريار، کاروان‌سراى فتح‌على شاهى در قريهٔ رباط کريم، کاروان‌سراى سنگى در شهر جديد پرند که مخروبه است، کاروان‌سرايى در دو کيلومترى تخت رستم.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
اعتماد دوست , میدان امام خمینی تهران , کمیسیون تنظیم مقرات ارتباطات , اطلاعیه هیات نظارت و اجرایی , عرضه مرکبات , شعبه بانکی , اختلال اجباری در سگ‌ها , کودک تیرانداز , نمایشگاه هوافضا , اطلاح آبیاری نخیلات ,

مقالات پربیننده امروز
علم و زندگی , علوم پایه , زمین شناسی / انواع زمین لرزه , بانک اطلاعاتی کتاب / اصول حسابداری , بانک اطلاعاتی کتاب / میمون , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای فیلم روزنه (2001 - 2006) , بانک اطلاعاتی کتاب / پیشنهادهای یک کتاب جیبی (کتاب جیبی اندرزهای کوچک زندگی) (511 پیشنهاد، تجربه و یادآوری در مورد چگونگی شاد و پویا زیستن) , شخصیت‌ها , مذهبی , عارف / ابوحامد دوستان , اقتصاد و بازرگانی , کشاورزی و شیلات , خسارت‌ها ـ خشکسالی / ارزهای نفتی و خشکسالی‌ , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد نظری , اقتصاد ـ بهداشت و درمان / بخش خصوصی دربند وعده‌های اوباما , بانک اطلاعاتی کتاب / پدر: آیت عشق , سیاسی , ایران , انقلاب اسلامی / معمای آخرین انقلاب ,

برخی منابع مهم خبری
rooyeshnews.com رویش , irna.ir ایرنا , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , armanshargh.ir آرمان شرق , qudsonline.ir روزنامه قدس , pana.ir خبرگزاری پانا , tasnimnews.com خبرگزاری تسنیم , bartarinha.ir برترینها , khabaronline.ir خبر آنلاین , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز ,وبگردی
پاییز بازار ثانویه
پاییز بازار ثانویه - اگر ما نتوانیم تفاوت فاحش قیمت ارز در بازار آزاد و ثانویه را جبران کنیم و نتوانیم به بازار ثانویه عمق کافی ببخشیم عملا بازار ثانویه از دور خارج خواهد شد. قرار بود بازار ثانویه و آزاد یک تفاوت حداقلی داشته باشند. قرار بود نهایتا اختلاف قیمت در این دو بازار ۲۰۰ یا ۳۰۰ تومان باشد نه هفت هزار تومان!
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.
فیلم | روایت یک روحانی از هایده و ترانه «علی ای همای رحمت»
فیلم | روایت یک روحانی از هایده و ترانه «علی ای همای رحمت» - فیلم - روایت یک روحانی از هایده و ماجرای خواندن ترانه «علی ای همای رحمت» را در ویدئوی زیر ببینید.